Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B6 AVF] Wymiana oleju w skrzyni biegów


adam1077

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy powinno sie wymieniac olej w skrzni biegow?Skrzynia manualna-6 biegowa.Mam przejechane 217 tys i ogolnie nie mam problemow ze zmiana biegow.Pytale sie kiedys mechanika to stwierdzil ze nie wymienia sie oleju w tych typach.Ale ogolnie zdania sa podzielone.Jesli moge wymienic to prosze podac jakie parametry powinien miec ten olej i jakiej firmy.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg ASO i producenta, oleju w skrzyni się nie wymienia ale nikt nie powiedział że zaszkodzi więc zawsze można wymienić :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panuje opinia że się nie wymienia ale myśląc logicznie olej się starzeje i jakoś tam traci swoje właściwości .Spotkałem się już kilka razy z problemami skrzyń manualnych i wymiana oleju w dużej mierze pomagała usunąć usterkę ,ja jestem za wymianą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jeden mechanik twierdzi że się nie wymienia, mówi że lepiej upuścić trochę starego i dolać świeżego... tylko już w tedy chyba lepiej wymienić . heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam1077 Oczywiście wymieniaj i nawet się nie zastanawiaj.... ojciec miał u siebie problem ze zmianą biegów... strasznie ciężko pracowała skrzynia manualna, biegi czasami z dużym oporem wchodziły... wymienił olej i wszystkie problemy zniknęły - biegi zmienia się jednym paluszkiem tak lekko pracuje skrzynia. Oczywiście olej jakiś porządny, zgodny z normą Audi do tych skrzyń. Skrzynia manualna nie jest tak delikatna i wrażliwa na zmianę oleju jak skrzynia automatyczna więc śmiało wymieniaj tym bardziej przy Twoim przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy powinno sie wymieniac olej w skrzni biegow?Skrzynia manualna-6 biegowa.Mam przejechane 217 tys i ogolnie nie mam problemow ze zmiana biegow.Pytale sie kiedys mechanika to stwierdzil ze nie wymienia sie oleju w tych typach.Ale ogolnie zdania sa podzielone.Jesli moge wymienic to prosze podac jakie parametry powinien miec ten olej i jakiej firmy.Pozdrawiam

W przypadku gdy auto ma ci jakiś czas służyć to wymiana oleju w skrzyni jest wskazana i najlepiej jak zastosujesz olej oryginalny kupiony w ASO. Z mechanikami różnie bywa i przeważnie co mechanik to inna opinia. Kiedyś miałem okazje rozmawiać z osobą która pracowała w niemieckim ASO i to on poradził mi, że jak chce użytkować bezawaryjnie skrzynie to należy wymienić olej. Gdy mu wspomniałem o magicznym zapisie to śmiał się z naiwności ludzi i stwierdził, że zapis dotyczy pierwszego użytkownika, który po spisaniu książki serwisowej sprzedaje auto które z kolei w założeniu producenta piszącego instrukcję ma być zezłomowane. Zapis ten to marketing ponieważ kupujący nowy samochód ma dostać informację, ze samochód jest tani w eksploatacji. Po wypuszczeniu tego oleju zobaczyłem jakie to cudo ponieważ przy sprawdzaniu poziomu jest czyściutki natomiast cały syf jest na dole dlatego tak bardzo często ludziom padają te skrzynie a sam producent w oryginalnym opakowaniu termin przydatności do użycia tego samego oleju określa na 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki to jest olej wg Aso najlepszy do skrzyni biegów ? Jeszcze zapytam ile oleju wchodzi do skrzyni GBQ (5 biegów - silnik AWX) Niewiem czy to dobry kod skrzyni podałem. Drugi kod to M5S moze to jest oznaczenie skrzyni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sakrzyni wchodzi 2,3L olej to 75W90 GL-4.

sprawdx najpierw jakie masz korki w skrzyni - porzedewszystkim spustowy. czy jest na klucz imbusowy 17mm czy torx wielokatny z otworem.

ja juz ze skrzyniami sie nawalczyłem z problemami i na wiele problemów swierzy olej okazał sie bardzo dobrym lekiem.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki, no wlasnie musze wymienic olej bo cos zaczyna mi dziwne odglosy wydawac skrzynia albo dwumas juz sam niewiem. Ale zaczne od zmiany oleju.[br]Dopisany: 01 Czerwiec 2011, 20:47_________________________________________________A jeszcze zapytam czy jest jakas roznica w producencie oleju do skrzyni czy wystarczy ze bedzie o specyfikacji 75W90 GL-4. Chodzi mi o to czy kupowac jakiejs konkretnej firmy? Czy np taki bedzie ok?

http://cgi.ebay.co.uk/1L-Valvoline-Durablend-75W90-Gear-Oil-Gl-4-1-Litre-1-Lt-/170628428700?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27ba3f339c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze jak miałem a6 c5 to myślałem nad wymiana oleju w skrzyni ale kilku mechaników pod rząd powiedziało mi ze takich zagbiegów sie nie robi, bo nie ma takiej potrzeby, ale po przeczytaniu postu kolegi RIKARDO chyba jeszcze raz przemysle sprawe tym razem przy a4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiaj się, wymieniaj. Do tiptronica Audi też nie zaleca wymiany, a to bzdura zupełna. Pewnie serwisy więcej zarabiają na remontach skrzyń niż przy wymianach oleju i tyle. Ja zawsze wymieniałem, w manualach i automatach tak samo.

Olej da się zmienić samemu, ale musisz dorwać jakąś dobrą instrukcję żeby wiedzieć co i jak, jakie elementy eksploatacyjne wymienić przy okazji. No i kanał musisz mieć.

I nie przesadzajmy z tym kupowaniem w ASO. Nie wiem, jak do manualnych skrzyń, ale do tipa olej w ASO kosztuje 67PLN/l :thumbdown:, podczas gdy ja kupiłem ten sam olej Mobil (Esso) za 18PLN/l. W ASO zapytaj się jedynie jaką normę powinien spełniać olej, bo to, co napisał kolega SotoM (75W90 GL-4) chyba nie wystarczy żeby dobrać olej. W dziale części nawet będą to wiedzieć. Z tą informacją udaj się do dobrego sklepu, na pewno nie dadzą Ci złego oleju.

Przypomniał mi się taki przykład. Mój wujek miał Corollę, starą, tą z okrągłymi światłami. Manualna skrzynie. Ten samochód był tak bezawaryjny, że wujek zmieniał tylko olej silnikowy, filtry, klocki i jeździł. Tak się do tego przyzwyczaił, że nie myślał zupełnie o takich rzeczach jak wymiana oleju w skrzyni. Jakoś dwa lata temu jechał na święta do UK i zostawił samochód u mnie. Wsiadłem żeby go rozruszać trochę, pojeździć. Po kilku dniach na mrozie olej w skrzyni tak zgęstniał, że lewarek ciężko chodził. Nie wiem czy to możliwe, ale było słychać wręcz jak olej się klei przy ruchach lewarkiem. Oczywiście po rozgrzaniu upłynniał się, ale po każdej mroźnej nocy było to samo. Po wymianie przeszło..[br]Dopisany: 11 Lipiec 2011, 17:58_________________________________________________Małe sprostowanie. Końcówka numeru świadczy o pojemności opakowania (A2 - 1l A1 - 0,5l A6-20l).

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczniesz wymieniac to potem cały czas bedziesz to robić

Przecież o to właśnie chodzi :wallbash: Nie robisz tego co 15 tysięcy, a co kilkadziesiąt. Nie wiem jak w manualu, ale w tiptronicu olej wymienia się co 80 do 120 tysięcy... Ile razy zmienisz podczas użytkowania samochodu? Dwa? Trzy? Nie jest to tak wielki wydatek żeby po prostu olewać sobie podstawową czynność serwisową skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, mysle nad zmiana oleju w skrzyni przy a4 3.0 ASN manual, litr w ASO 110zl ... wchodzi do mnie 3.5 litra,

probowaliscie kupic olej w sklepach motoryzacyjych o takich samych parametrach jak w ASO? , czy jednak tylko ASO zostaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki olej powinien być u was ale ja w skrzyni GBM silnik ALT mam olej G052911 wg ASO. Cena coś ok 125zł za litr lub 85zł za 0,5l:shocked: Kupiłem Castrola Syntrans Transaxle 75W-90 na którym pisze na dole G052911 i prawdopodobnie jest to ten sam olej co w ASO tylko w innym opakowaniu i tańszy: 29zł za 0,5l

Tylko że teoretycznie wchodzi wg instrukcji 2,3l. Zakupiłem 5 butelek po 0,5l, weszło wszystko i jeszcze się nie przelało :shocked:

Ale już prawie bo po włożeniu palca olej jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby git, jakby ktoś się pokusił o zebranie jakichś informacji (te wg producenta znamy, nie wymieniać) może od serwisów skrzyń biegów? i wysądował tu jakąś rozsądną odpowiedź.

Może te skrzynie manualne są przewidziane na jakiś przebieg lub wiek auta i w tym okresie wymiany nie należy dokonywać (może 300 tkm, może 500 tkm?), miałoby to sens?

Może chodzi faktycznie tylko o zarabianie kasy na naprawie skrzyni niż na regularnym serwisowaniu?

A może tak są skonstruowane, że po jakimś okresie eksploatacji należy wymienić nie tylko olej ale też jakieś inne elementy eksploatacyjne?

Ja jeszcze raz pogadam ze specami z mojego warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy... na wstępie chciałbym przywitać i pozdrowić wszystkich którzy twierdzą że olej w skrzyni się wymienia a tym którzy twierdzą że się nie wymienia proponuje kupić sobie młotek najlepiej porządnej jakości i pie******* się nim w łeb!!! powiedzcie mi gdzie jest napisane w instrukcji że oleju w skrzyni się nie wymienia??? ale dobrze zapytam inaczej czy jeżeli byłbym najlepszym pracownikiem ASO i powiedział bym wam że niewolno myć audi bo zmyjecie ocynk to założe się ze 90% z was faktycznie nie myło by aut... ale do rzeczy skoro w skrzyniach nie wymienia się oleju to po jaką cholerę producent zastosował 2 śruby: 1 do spuszczania oleju a 2 do jego nalewania??? oooo... i zdziwienie. tak panowie zastanówcie się i pokarzcie mi choć jeden samochód albo jakąkolwiek inna rzecz w której jest olej i się go nie wymienia... po prostu żenada... ASO, MECHANICY ITP TWIERDZĄ TAK ABY ZAROBIĆ NA DURNIACH KTÓRZY W TO UWIERZĄ, I CHODZI TYLKO O TO W TEJ CAŁEJ HISTORYJCE!!!! Naprawde Panowie zastanówcie się przez chwile zanim uwierzycie w coś takiego. Piszę tak drastycznie ponieważ własnie tak odpowiedział mi na meila jakiś mózg z MRC TUNING. napisałem do nich bo uważam że mają pojecie na temat audi. pozdrawiam was wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...