Immobilizer

- problemy z zabezpieczeniem (immobilajzer ?) • .: AUDI KLUB POLSKA :. •

Zaczynamy
Zestaw narzędzi:
Komplet śrubokrętów ( płaskie, krzyżaki, TORX 30)
Klucz nasadowy 8, 10 (akumulator), 24 (kierownica)
Nożyk do cięcia
Taśma izolacyjna
Śrubokręt łamany
zestawnarz_281_dzi.jpg

Przystępujemy do pracy
JAŻELI UWAŻASZ ŻE ODKRęCIŁEć WSZYSTKIE ŚRUBKI A DANY ELEMENT STAWIA OPÓR TO SPRAWDZ JESZCZE DWA RAZY I NIC NA SIŁE

- odłączamy akumulator
- zdejmujemy pokrywę bezpieczników

pokrbezpie.jpg

- demontujemy osłonę pod kierownicą

pokrpodkier.jpg

- zdejmujemy zaślepkę mocowaną na zatrzaski

os_322_onaregul.jpg

w kółeczku jest zaznaczona śrubka od elementu plastikowego okalającego kierownicę (ten z taśmą) odkręcamy dwie i dwie umiejscowione pod spodem( pomocny srubokręt łamany)

kombinacja.jpg

- odkręcamy pod kierownicą dwie śrubki mocujące górną osłonę kolumny kierownicy

gornaos_322_kier.jpg

- odkręcamy dwie śrubki mocujące uchwyt od regulacji kierownicy

r_261_czkaregul.jpg

- odkręcamy jedną śrubkę mocującą dolną osłonę kolumny

dolnaos_322_kier2.jpg

- z tyłu za kierownicą są dwie śrubki mocujące Airbag (TORX 30)

immo1ff8.th.jpg

- odpinamy kabelek od poduszki powietrznej

immo2wd7.th.jpg

- odkręcamy kierownicę i najlepiej zaznaczyć sobie jej położenie tak żeby później nie była przekręcona :wink:

odkr_281_263_kier.jpg

uwagakable.jpg

- jeszcze trzy śrubki mocujące dolną osłonę kolumny

dolnaos_322_kier.jpg

- i mamy wszystko na wierzchu!!!

immo3vz4.th.jpg

- odpinamy ten konektor, usuwamy starą taśmę izolacyjną, przemywamy DELIKATNIE płynem do styków, izolujemy nową izolacją i zapinamy do stacyjki

styki.jpg

Składamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Metoda nie przewiduje lutowania ze względu na bardzo małe rozmiary elementów.

Super, na pewno przyda się niejednemu członkowi ... :mrgreen: klubu i nie tylko.

Mam tylko jedną uwagę , być może niepotrzebną :razz:

Elektryk powiedział mi kiedyś , że zanim odepnie się kabel od poduchy, trzeba odczekać jakiś czas po odłączenie akumulatora ( 15 min , może 30 min :?: ) żeby znikły ślady napięcia w kablach i nie wywaliła poducha.

Może ktoś powie , że to bzdury , ale chyba warto poczekać 15 min :?:

Miałem problem z immo więc pojechałem do warsztatu w którym servisuję moje A4 i T4. Elektryk chciał zrobić tak jak to jest wyżej opisane, ale był problem z odkręceniem poduchy (torksy się skręcały- tandeta) więc zrobił tak wyjął gumkę-ramkę otaczającą stacyjkę i przy włożonym i przekręconym na zapłon kluczyku włożył drucik w otwór znajdujący się w stacyjce po czym wyjął cały wkład stacyjki tym samym rozłączająć złączkę immo. nastepnie zlutował na krótko przewody pozostałe przy kolumnie z gniazdem na wkładzie stacyjki ( przewód około 6-7cm) zaizolował, zapakował to wszystko na swoje miejsce i gotowe. Największą trudność sprawiło mu wyjęcie wkłady który da się wyjąc tylko w jednej określonej pozycji, którą trzeba doświadczalnie znaleźć. (Próba odkręcenia poduchu ok. 1 h , czas naprawy w/w sposobem ok 20 min.

Może ktoś powie , że to bzdury , ale chyba warto poczekać 15 min

Zanim porozkręcasz to wszystko to na pewno minie 15-30 minut :mrgreen:

A co jeśli komuś zachce się zacząć robotę od zdjęcia poduchy, potrwa to 5 min :razz:

napisze tak, sciagalem poduche z podpietym aku, jedeno ale, nie przekrecac kluczyka w stacyjce i nic sie stalo, nawet kontrolki nie wywalilo, ale zawsze lepiej odpiac

ludzie nie bojcie sie poduszek !!! jak mialbym sie tak bac to nie moglbym w swiom zawodzie pracowac. do nie dawna pracowalem w servisie peugeota i na codzien bylo naprawianie tego badziewia mianowicie wymiana COM2000 co laczy sie z wyjeciem poduszki, od niedawna bawie sie w KIA i zasada jest ta sama tyle ze zawsze jedna i ta sama uwaga Nie staraj sie podac na kostke napiecia jakiegokolwiek bo ja zdetonujesz (zreszta to tez fajna zabawa o ile masz do tego sprzet) a tak z doswiadczenia 2 razy w ostatnich 2 latach odpiolem bakterie i jestem caly. Ale jezeli nie czujesz sie pewnie to zrob jak uwazasz. Powodziska

Mam pytanie... Odpialem poduszke i niestety musialem gdzies pojechac wiec podlaczylem akumulator i jezeli teraz odepne akumulator to moge bezpiecznie podlaczyc poduszke ?

I jeszcze jedno pytanie wystarczy zrobic tylko tyle :

" odpinamy ten konektor, usuwamy starą taśmę izolacyjną, przemywamy DELIKATNIE płynem do styków, izolujemy nową izolacją i zapinamy do stacyjki "

nie trzeba nic wycinac i podlaczac na nowo? tylko odpiac i podlaczyc od nowa ?

I jeszcze jedno pytanie wystarczy zrobic tylko tyle

Na razie wystarcza, robiłem ten zabieg na wakacjach i do dziś nie ma żadnych problemów, choć nie powiem były głosy że to nie wytrzyma więcej niż miesiąc albo dwa ;) .

a u mnie wystarczylo to dokladnie na 4 miesiace i znow problemy z immo sie pojawily ;/ czas powtorzyc zabieg..., ale tak w ogole ten dzial to chyba nie miejsce na takie dyskusje :) w tym miejscu to tylko splendory dla autora fotostory powinny byc, bo jak widac bardzo przydatne ;-)

U mnie problem jaest ten sam. Ale czxy to aby na pewno pomaga takie tylko odpiecie kabelków, przeczyszczenie i podpięcie spowrotem?

U mnie pomogło, jak ręką odjął od sierpnia nic się nie dzieje

a ja mam problem zima byla masakra za ktoryms razem odpalal teraz jest ciut lepiej ale nadal odpalanie to gra losowa odpali nie odpali wiem ze to immobilaizer ale co moge z tym zrobic czy w rachube wchodzi tylko wymiana.?? jaki to koszt.??

Bazyli53 przcież tu nie ma opisanej wymiany tylko naprawa

A koszt naprawy w moim przypadku to 0 zł bo sam to robiłem :wink:

to poradz co mozna/moge zrobic zaczelo sie zima od pojedunczych przypadkow odpalam 2s. gasnie im dluzsza zima czym czesciej i wiecej takich odpalem zrobilo sie cieplej jakby to zelzalo czyli mniej jest takich ponownych odpalen ale sa jak to naprawic czy trzeba wymiewniac czy sa jakies proste czary mary......? a jesli sa to jakie.??