Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tiprtonic - wymiana oleju statyczna czy dynamiczna?


Suli

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani - zwracam się z prośbą o poradę - szczególnie do tych z Was, którzy przechodzili regularną wymianę oleju w tiptronicu i mają w tej materii jakieś osobiste doświadczenie życiowe
:cygaro:

Sytuacja jest następująca - samochód ma obecnie przejechane 190 000 km i jest to przebieg potwierdzony. Przy 117 000 km miał w ASO wymienianą skrzynię biegów. Zakładam, że jak wymieniali skrzynię, to zalali ją świeżym olejem (z wydruki historii serwisowej ASO niby wynika, że "Atf oli" G05 221 16A2
:eusathink:
) a zatem od tego tego momentu przejechał ponad 70 000 km i czas pomyśleć o wymianie oleju.
:eusathink:

W tej sytuacji pojawia się dylemat co zrobić i co się będzie bardziej opłacało - dokonać wymiany dynamicznej z płukaniem skrzyni, czy dwóch statycznych w krótkim odstępie czasu
:question:

Czy w tej sytuacji wymiana dynamiczna będzie potrzebna:question:

Jeśli tak, to gdzie ją przeprowadzić
:question:
Wiem, że kiedyś był serwis w Nadarzynie specjalizujący się w tiptronicach ale nie mogę znaleźć namiarów
:disgust:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym autku masz pewno skrzynię ZF 5HP19FLA (kod na wlepce EZB lub GBG ) - więc olej o numerach G052162A2 był jak najbardziej ok i na pewno ja zalali nowym olejem :wink:

Poczytaj sobie na forum a6 cały temat o wymianie oleju: Audi A6 Klub Polska :: [all] TIPTRONIC ZF zbir wiedzy. Wymiana filtra i oleju ATF

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem wymiany oleju w automatach , swoją A4 kupiłem przy przebiegu 181000 km i olej nie był wymieniany od nowości ( o czym świadczyły daty na filtrze ) - zmieniłem statycznie na oryginały z ASO ( filtr + uszczelka +olej) jeżdżę 3 rok zrobiłem 60 tyś i skrzynia jeździ dalej. Niedługo kolejna wymiana.

Hm...wymiana dynamiczna , jak chcesz to można , przy takim przebiegu skrzyni raczej nie zaszkodzi - chociaż ja bym to olał , wymienił statycznie zrobił i kolejne wymiany co 40-60 tyś km i skrzynia powinna latać :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem regualrnie olej w skrzyniach co 30-40 tys km i ta zamontowana fabrycznie po prostu się zużyła, a następna chodzi jak należy. Wymiana oleju jest podstawą zachowania sprawności skrzyni biegów przez wiele tysięcy km, większość awarii tiptroników jest spowodowana właśnie przez zaniedbania poprzednich właścicieli w tej materii.

Myślę, że wymiana statyczna spokojnie wystarczy, 70 tys km to jest w zasadzie zalecany interwał olejowy. Z wymianą każdy nieco bardziej rozgarnięty mechanik sobie poradzi, w Nadarzynie u Pana O. bardzo się cenią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie do znawców tematu;

Jeśli robi się dwie wymiany statyczne pod rząd, to za którym razem wymienia się filtr i wszystkie graty? Przy pierwszej czy przy drugiej wymianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ze 3 wymiany statyczne zrobiłem w TIP-ie w C6 i zawsze przy pierwszej wymieniałem filtr a poźniej za parę tys. druga wymiana oleju już bez filtra i olej był czysty, a auto już ma 500 tys. nalatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...