A4 B6 Sedan - woofer przestał grać.

zapsu

Witam

Posiadam seryjna 10-glosnikowa instalacje audio w swoim Audi. Jedyne odstepstwo to zmiana woofera na Bose. Pewnego dnia przy mocniejszym basie głośnik basowy przestał grać.

Wydaje się, że wzmacniacz jest sprawny, bo tylne głośniki w drzwiach grają ok. Z drugiej strony po podłączeniu seryjnego woofera wydobywa się z niego pierdzenie.

Ponadto jak odłącze woofer i podłącze ponownie to chwile pogra i znów cisza.

Czy możliwe żeby spalił się kanał we wzmacniaczu? Jak to sprawdzić?

Jak mogę sprawdzić czy woofer jest sprawny? Np podłączyć do zamiast głośnika w tylnych drzwiach?

Gdzie znajduje się wzmacniacz?

Z góry dzięki za pomoc. Łukasz

dales sub bosa ,on ma wieksze parametry jak seryjny. wzmacniacz jest dla niego za slaby. rozebralbym zmachor.najprawdopodobniej zimny lut sie zrobil. lepiej wsadz seryjny sub,albo caly komplet bose (zmachor+glosniki)

Spodziewałem się tego co piszesz.

Zacznijmy od tego gdzie znajduje się wzmacniacz i jak sprawdzic czy jest uszkodzony?

Super że wiadomo o jakim aucie mowa, o roczniku nie wspomnę ani o rodzaju nadwozia.

Kolego zapsu ogarnij trochę profil albo w zapytaniu podawaj te informacje, bo ręce opadają jak się to czyta.

Głośnik bose ma impedancje 2ohm a standardowy ma 4ohm więc przeciążyłeś wzmacniacz i prawdopodobnie go uszkodziłeś.

Zacznijmy od tego gdzie znajduje się wzmacniacz

No to dobre pytanie, ja ostatnio koledze zamontowałem pod deską rozdzielczą, a w Mazdzie jest pod fotelem pasażera.

i jak sprawdzic czy jest uszkodzony?

Wybrać się do szkoły i nauczyć elektroniki a później trochę lat ponaprawiać sprzęt.

Skoro w starej konfiguracji system nie gra (a wcześniej grał) to znaczy że wzmacniacz się uszkodził.

Mi ręce opadają jak czytam to co piszesz.

Przeczytaj nazwę tematu. Masz tam wszystko co potrzeba. Model i nadwozie również. Pytałes o rocznik - myślisz, że zmieniła się lokalizacja wzmacniacza w ciągu 4 lat produkcji B6?

Idąc Twoim tokiem rozumowania: zminilem woofer. W starej konfiguracji audio działało. Teraz nie działa. Co się zepsuło? Woofer.

Idź czepiać się ludzi gdzie indziej. Pisz nie na temat w innych wątkach. Jedyna rade jaka dałeś to drugi akapit. Wielkie dzięki.

Ok przepraszam moje niedopatrzenie. Czytając kolejne wypowiedzi w temacie nie wróciłem do nagłówka, a informacji szukałem w treści albo w twojej wizytówce.

Chyba wzmacniacz.

Jak dla mnie nic się nie stało.

Zacznę od zlokalizowania wzmacniacza. Sprawdzę czy wszystkie kanały są sprawne. Jeśli okaże się, że padł któryś kanał to kupię wzmacniacz od bose i zamontujesz go. Podłącze instalacje ak jak należy, tzn głośniki w drzwiach do wzmacniacza.

Rodzi się pytanie: czy impedancja głośników z drzwi w bose i serii jest taka sama?

Nie.

Wszystko co bose to ma 2ohm (drzwi też) a spotkałem się z subami które miały 1ohm (ale to w innych markach aut).

Obciążenie wzmacniacza bose głośnikami 4ohm nie zrobi mu krzywdy (po prostu na tych kanałach niewiele się zmieni jeśli chodzi o głośność i moc). Problem jest w drugą stronę jak chcesz zwykły wzmacniacz obciążyć głośnikami o mniejszej impedancji niż 4ohm.

Edytowane przez airbob