Skocz do zawartości
IGNOROWANY

przerabianie instalacji antenowej pod RNS E Chorus Concert i Symphony


kdawid

Rekomendowane odpowiedzi

Przymieżam się do wymiany mojego fabrycznego radia Symphony 2+ zwanego też Symphony 3 (2 din z chroowanymi gałkami) na RNS-E led.
Wyczytałem na innych forach że będę miał problem z instalacją antenową radia. Ponoć w samochodach z roku modelowego 2007 i nowszych Audi zmieniło instalację anten diversity dla radioodbiorników Chorus, Concert i Symphony i jest inna niż w starszych modelach i inna niż w nawigacjach RNS-E i BNS. Poniżej wklejam link do amerykańskiego forum audi z tym tematem.

LINK DO FORUM


Teraz kilka pytań do kolegów.

Czy ktoś z Was przereabiał już ten temat i wie na czym dokładnie polegaja różnice w tych onstalacjach antenowych?

Ja oglądam schematy w Elsie i nie widze tam wiąkszych różnic w przypadku B7 MY2007 z radiem Symphony a nawigacją RNS-E.

Domyslam się że różnice na pewno są skoro w A3 z tym samym radiem jest inna instacja to i w B7 pewnie jest tak samo. Może ktoś wie czy w przypadku B7 avant wystarczy wymienić wzmacniacza antenowy na taki ze starszego rocznika czy trezeba będzie przerabiać również instalcję?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i uwagi.


Ponieważ poczytałem troszkę więcej o tym problemie z anteną w nowszych rocznikach B7 moja wiedza jest już troszkę większa więc dopisze to czego się dowiedziałem, może to się komuś przyda w przyszłości.

Z tego co zrozumiałem w nowszych b7 jest inny wzmacniacz antenowy i inne połączenie anten radiowych w radiach Chorus 2+, Concert 2+ i Symphony2+ a inny w przypadku nawigacji RNS-E. Główna różnica polega na tym iż w przypadku nawigacji w avancie kabel z prawej tylnej szyby idzie do wzmacniacza antenowego w lewym boczku a w przypadku radia kabel z prawej tylnej szyby idzie do radia z pominięciem wzmacniacza antenowego w lewym tylnym boczku (dokładnie tak samo jest we wszystkich starszych avantach b6 i b7).

Więc aby przerobić system antenowy przy przesiadce z nowszego radia 2+ na RNS-E musimy zmienić wzmacniacz antenowy w lewym boczku avanta i dodatkowo przeciągnąć kabel antenowy z lewej tylnej szyby do prawego boczku bagażnika do wzmacniacza antenowego.
To wszystko co pisze dotyczy avanta nie wiem jakie przeróbki są konieczne w sedanie ale też trzeba przerobić instalację antenową pod RNS-E (dodatkowo w sedanie może zajść konieczność wymiany tylnej szyby bo były takie bez odpowiednich anten :( )
Ja niedługo będę brał się za przeróbkę tej instalcji antenowej w moim B7, mam o tyle łatwiej że mam już kompletną wiązkę Bose która ma tez potrzebne przewody antenowe. Mam nadzieję że w moim przypadku modyfikacja ograniczy się jedynie do położenia nowej wiązki i wymianie wzmacniacza antenowego. Połozenie wiązki to nie problem bo i tak będę kładł wiązkę Bose wiec antenową zrobię "przy okazji".

Mam do Was koledzy jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś wie jak wygląda połączenie anteny radiowej w prawej tylnej szybie avanta b6 lub b7 z wiązką samochodu? Jest tam jedynie gniazdo/wtyczka , czy jest również jakiś wzmacniacz lub moduł ?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... czegoś nie rozumiem:/ Dlaczego w avancie z radiem (bez nawigacji) kabel z prawej tylnej szyby ma iść bezpośrednio do radia z pominięciem wzmacniacza? W które gniazdo miałby być wpięty?

Z tego co wiem, to są co najmniej 2 rodzaje instalacji, z anteną diversity i bez niej. Antenę diversity mają na pewno instalacje pod radia Concert 2 i RNS-E, nie mają tej anteny instalacje pod radia Concert II+/Symphony II+, bo te radia mają 2 tunery FM.

W obu przypadkach między radiem a wzmacniaczem są 2 przewody.

W przypadku instalacji z diversity wzmacniacz ma końcówkę P (oczywiście nie tylko P), i wejścia na 3 anteny (FM1, FM2, FM3), podejrzewam że są to anteny na 3 tylnych szybach.

W przypadku instalacji bez diversity wzmacniacz ma końcówkę AF i 2 wejścia antenowe (FM1 i FM2), FM1 to na pewno lewa tylna szyba, a FM2 to nie wiem.

Obiło mi się o uszy że są jakieś wzmacniacze w prawym boczku, ale tego nie mogę potwierdzić.

To co wyżej napisałem jest tylko wiedzą którą sam zdobyłem, i nie mam 100% pewności że tak jest, ale jestem pewny co do wzmacniaczy i ilości wejść antenowych, bo zmieniałem u siebie P na AF, po wymianie Concert 2 na Symphony II+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wczoraj sprawdziłem dokładnie i nie jest tak jak pisałem w poście wyżej. W instalacji pod radia 2+ tylna prawa antena w szybie w ogóle nie jest podpięta wisi tylko kostka z podpiętymi dwoma przewodami od anteny w szybie. W tej instalacji używane są tylko dwie anteny w lewej tylnej szybie podpięta do wejścia FM1 we wzmacniaczu oraz w tylnej szybie podpięta do FM2 we wzmacniaczu.
Oczywiście od wzmacniacza do radia idą dwa kable tak jak piszesz. Wzmacniacz pod tą instalację nie ma wejścia FM3.

W instalacjach pod starsze radia lub pod nawigację BNS i RNS instalacja jest troszkę inna. Wzmacniacz ma wejście FM3 do którego podpięta jest antena z prawej tylnej szyby. Ja dziś przesiadłem się z radia Symphony 2+ na RNS bez przerobienia instalacji antenowej (będę to robił na wiosnę przy okazji dokładania Bose) i odbiór radia jest gorszy niż w Symphony dodatkowo w RNS-ie pojawia się jakiś błąd związany właśnie z anteną. Na wiosnę wymienię wzmacniacz antenowy i podłączę do niego również prawą tylną szybę. Kabel już mam więc nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wymieniłeś wzmacniacza to powinieneś odpiąć przewód FM2, w Symphony 2+ to drugi tuner, w RNS-E antena diversity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na razie nie wymieniłem, wtyczki nie chcę odpinać bo musiał bym ją rozciąć bo jest podwójna. Wzmacniacz na pewno wymienię i podłączę do niego antenę z prawej szyby bo strasznie mnie wkurza ten gorszy odbiór radia w RNS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczki nie musisz rozcinać, jest rozbieralna. Możesz też wyciągnąć przy wzmacniaczu. Jak to zrobisz to odbiór się poprawi, no chyba że już popsułeś wzmacniacz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedz jeszcze którą wtyczkę mam odpiąć od RNS-a? Tą po lewej czy prawej pacząc od strony kabiny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam avanta b6, mialem concerta 1din, instalacje bluetooth i antene na dachu. Myslalem ze antena na dachu jest od radia, a te w szybach od telefonu. Po wymianie na rns-e jakosc odbioru radia troche spadla. Co trzeba zmienic w moim przypadku, bo wiem ze byly tez avanty bez anteny na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny w szybach są od radia. Jaką przejściówkę antenową zastosowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny w szybach są od radia. Jaką przejściówkę antenową zastosowałeś?

Zastosowałem taką przejściówkę: http://allegro.pl/adapter-antenowy-fm-rns-e-rnse-audi-przejsciowka-i5129278962.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałeś pojedynczą przejściówkę, bez diversity, to i odbiór się pogorszył. Zrób to co pisałem wcześniej, końcówkę od diversity włóż w wolne miejsce w kupionej przejściówce, obie wtyczki są rozbieralne.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam jeszcze jedno pytanko odnośnie anteny radiowej. Otóż w moim B7 nie jest fabrycznie podłączona do wzmacniacza antena w prawej szybie. Ponieważ zakąłdam bose i mam oryginalną wiązkę z kablem antenowym z prawej szyby do wzmacniacza to chę ją odrazu podłączyć.
Nie wiem tyko jak wygląda fabryczne podłączenie anteny przy szybie, kabel ma wtyczkę z obsadonym jednym pinem a we wtyczce wychodzącej z szyby są obsadzone dwa piny. Dodatkowo na kablu zaciśnięte jest aluminiowe oczko i własnie nie wiem gdzie to oczko podłączyć, domyślam się że do masy. Zrobiłem przymiarkę i zamontowałem to tak jak na fotce poniżej (zaznaczyłem czerwonym kółkiem). Prosze napiszcie czy tak to jest fabrycznie? Czy jakoś inaczej mam to podłączyć?

368_antena.jpg


Nikt nie jest w stanie potwierdzić czy dobrze zamontowałem ten przewód?

Edytowane przez kdawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dobrze zamontowałeś :) Znalazłem fotkę tego boczku, ale z włożonym subwooferem, i mam takie oczko przykręcone do karoserii w tym miejscu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Teraz śmiało mogę się brać za rozbieranie wnętrza i montaż Bose + wymianę wzmacniacza FM.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy mam pytanie. Chcę wymienić radio Symphony 2 (CD/kaseta) z bose na RNS-e w moim B7 avant 2005r

Czy dobrze rozumię, że moim przypadku mam antenę diversity i nie będę musiał przerabiać instalacji antenowej?

Wystarczy tylko adapter do montażu RNS-e w aucie z wtykami ISO?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wymieniłem radio concert 1 din na concert 2+ i słabo mi odbiera radio wyczytałem na forum że potrzebny mi jest wzmacniacz z końcówką Af i taki zakupiłem ale nie wiem jak zabrać się za wymianę. Auto w sedanie. Pomoże ktoś ?

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Nie mam anten Diversity w szybach ani instalacji , mam RNSE i chciał bym założyć Diversity czy i jakie anteny moge zastosować , może sa naklejane na szyby , Proszę o pomoc co mam kupić najlepiej komplet . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam exeo sedan 2009r i jestem na etapie montazu rnse wczesniej bylo concert2+ (2din) czy dla poprawnego odbioru radia musze wymienic wzmaczniacz ? jak tak to na jaki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...