Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż i podłączenie lusterka fotochrom w A4 B6


mm.max

Rekomendowane odpowiedzi

Zmotywowany drugim już montażem lusterka fotochromowego w A4 B6 chciałbym się podzielić z wami opisem montażu lusterka fotochromowego.


http://a4-klub.pl/index.php?/topic/53462-czujnik-deszczu-swiatel-lusterko-fotochrom-oraz-coming-home/?p=771448#entry771448



http://a4-klub.pl/index.php?/topic/100858-mce-09-modul-centralnej-elektryki-lusterko-wlacznik-swiatel-czujnik-swiatla-coming-leaving-home/?p=1547247#entry1547247


Poniższy montaż podłaczenia lusterka fotochromowego wraz z opcją auto świateł oraz oświetlenia przestrzeni wokół samochodu „coming home”

Montaż nastąpił w samochodach ze sterownikami centralnej elektryki z końcówką numeru "F" (obsługujący czujnik zmierzchu i lusterko fotochrom") – jak sprawdzić jaki mamy sterownik ? Są 3 możliwości: Po pierwsze – VAG Grupa 9 – sprawdzić nr sterownika, możliwości rozkodować, po drugie zdejmujesz osłonę (półkę) pod kierownicą szukasz na wysokości lewego kolana kierowcy sterownika wielkości 2 dłoni – odczytujesz numer, po trzecie dekodujesz VIN – sprawdzasz w ETCE co ci do samochodu wsadzili.


Zaznaczam iż wszelkie czynności wykonywane w samochodzie robicie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Schemat podłączeń na pewno jest odpowiedni dla A4 B6 – przetestowane na 2 samochodach, natomiast co w modelu B7 założenia montażu są zbliżone za to podłączenia elektryczne są inne.



Potrzebne części:

1. Lusterko fotochrom w pełni obsługujące AUTO światła
Audi A4 8E 2001-2005 8E0 857 511
lustro2800x600.th.jpg

Lusterko z audi A4 B5FL do 2001, 8E 2001-2003, A6 4B (do 2005) numer 4B0 857 511 C
posiada jedynie podstawową funkcjonalność fotochromu i nie współpracuje z całą instalacją.
dsc00383800x600.th.jpg


Ważne żeby lusterko było do mocowania na "mały pierścień" - foto poniżej - lusterka o dużym otworze montażowym są przeznaczone pod montaż pod czujnik deszczu.
dsc00385800x600.th.jpg

2. Wtyczka 6 PINowa do podłaczenia lusterka 8E0 971 833- 1 szt.
3. Wtyczka 8 PINowa do podłaczenia włącznika coming Home (o ile macie xenony) – 8L0 971 883
4. Odpowiednia do podłączeń ilość PIN-ów małych o nr 000 979 009 (pod tym nr macie kabelek zakończony 2 PINami - wiec potrzeba 5 kompletów)
5. Trochę cieniutkich przewodów najlepiej różnych kolorach, lutownica, cyna, izolacja trochę umiejętności i standardowe narzedzia.


Przystępujemy do działania:

1. Zdejmujemy dotychczasowe lusterko – należy uchwycić ręką element mocowania lusterka (najbliżej szyby) i przekręcić w lewo o 90stopni. Jeżeli byłby kłopoty z przekręceniem można posłużyć się narzędziami do uchwycenia tej części lusterka przy zachowaniu najwyższej ostrożności – gdyż operujemy w najbliższym sąsiedztwie szyby.

2. Dobieramy się do lampki w podsufitce
a) należy podważyć delikatnie śrubokrętem część przeźroczystą lampki
dsc00386800x600.th.jpg
B) następnie dopieramy się do drugiej zewnętrznej osłony lampki demontując ją
dsc00387800x600.th.jpg
c) odkręcamy dwa wkręty znajdujące się w przedniej części lampki
dsc00389800x600.th.jpg
d) lampkę demontujemy delikatnie odłączając wszelkie wtyczki elektryczne

3. Należy dobrać się do wtyczki 12 PINowej w lampce podsufitowej
dsc00390800x600.th.jpg
4. Należy rozebrać wtyczkę (zsunąć z niej zewnętrzny element plastikowy zakrywający dostęp do PINów)
5. Należy przygotować do podłączenia 3 przewody
dsc00391800x600.th.jpg
a) do PINu 1 długi przewód długość ma starczyć aż do modułu centralnej elektryki poniżej kolumny kierownicy zakończony PINem
B) do PINu 6 dolutować przewód o długości ok. 20-30 cm (tak aby dostał do lusterka) zakończony od strony lusterka PINem
c) PIN 11 – długi przewód – długość ma starczyć aż do modułu centralnej elektryki poniżej kolumny kierownicy – ma przygotowany już fabrycznie konektor w który wsuwamy cieniutki przewód i zaginamy elementy metalowe konektora które przebijając izolację cienkiego przewodu zapewniają pełne podłączenie

6. Przechodzimy do uzbrojenia wtyczki 6 PINowej do połaczenia lusterka – należy przygotować 4 PINy wraz z przewodami najlepiej o różnych kolorach lub oznaczone tak aby nie pomyliły się przy dalszych połaczeniach. Potrzebujemy następujących PINów

a) PIN 1 – długi przewód tak aby starczył do głównego włącznika świateł
B) PIN 2 – podłaczenie przewodu z PINem 6 w lampce podsufitowej (masa)
c) PIN 3 – długi przewód tak aby starczył do podłczenia z modułem centralnej elektryki
d) PIN 6 – podłączenie z PINem 1 w lampce podsufitowej.
e) PIN 4, PIN 5 zostawiamy wolne jako alternatywę dla rozbudowy o lusterka zewnętrzne fotochromowe ;)

7. Montujemy lusterko w sposób odwrotny od demontażu, pomaczamy wtyczkę, montujemy osłonki
8. Trzy długie przewody (2 z lusterka i jeden z lampki) musimy przeciągnąć podsufitką, lewym słupkiem A aż do okolic modułu centralnej elektryki i włącznika świateł.
9. Montujemy lampkę podsufitowa w kolejności odwrotnej od demontażu

10. Demontujemy włącznik świateł – (w pozycji 0 nacisnąć i przekręcić delikatnie w prawo), odpinamy wtyczkę. Odcinamy PIN 1 – izolujemy go. Do PIN 1 we wtyczce włącznika świateł podłączamy PIN 4 i PIN 8 włącznika Chome i całość podłaczamy do PIN 18 centralnej elektryki
11. We wtyczce włącznika dużymi PINami tworzymy PIN 7 i 16 razem je mostkujemy na wyjściach i podłaczamy do PIN 29 Centralnej Elektryki.
12. Zakładamy nowy wyłącznik Świateł AUTO
13. Instalujemy wtyczkę włacznika CH do niej wpinamy PIN 4, PIN 8 (wyprowadzony wcześniej do włącznika świateł), PIN 7 podłaczamy do PIN 24 CE, PIN 5 – masa
14. Instalujemy włącznik CH, Włącznik AUTO
15. Kończymy podłaczenia w module centralnej elektryki składamy całość i mamy nowy tjiuning w A4





i do PINu 1 włącznika świateł dolutowujemy sygnał z PIN1 lusterka fotochrom
11. Odpinamy wtyczkę 32 PINową z modułu centralnej elektryki (zamontowany pod kolumną kierownicy na wysokości lewej nogi kierowcy)
12. Rozpinamy wtyczkę i wpinamy do PIN 19 przewód z PIN 19 modułu centralnej elektryki a do PIN 30 przewód z PIN 3 lusterka fotochrom.
13. Składamy całość i cieszymy się nowym „tjiuningiem” w A4ce


Dla przypomnienia jeszcze raz podłączenia elektryczne

Lampka podsufitowa
1. PIN 1 – podłączyć z PIN 6 lampki oświetlenia
2. PIN 6 – masa można z tego pociągnąć masę dla Lusterka czyli PIN 2 w lusterku
3. PIN 11 – połaczyć z PIN 19 Modułu Centralnej Elektryki


Lusterko fotochromowe
1. PIN 1 – połaczyć z PIN 1 w wtyczce włącznika świateł
2. PIN 2 – połaczyć do masy (np. do PIN 6 w lampce podsufitowej)
3. PIN 3 – podłączyć do PIN 30 modułu centralnej elektryki
4. PIN 4 – wolny
5. PIN 5 – wolny
6. PIN6 – połączyć do PIN 1 lampki podsufitowej

Włącznik Coming Home
1. PIN 4 i PIN 8 zmostkować i podłaczyć do PIN 1 wtyczki włacznika świateł
2. PIN 5 – masa
3. PIN 7 – podłaczyć do PIN 24 centralnej elektryki

Włącznik świateł:
1. PIN 1 – odciąć od wtyczki (zaizolować), do pozostałości z PIN 1 we wtyczce podłączyć
a) zmostkowane PIN 4 i 8 CH
B) PIN 1 Lusterka
c) całość połączyć do PIN 18 CE
2. PIN 7 i PIN 16 (utworzyć i zmostkować) i podłączyć do PIN 29 Centralnej Elektryki


Kodowanie sterownika modułu centralnej elektryki z końcówką „F”

Centralna Elektryka – grupa 9
Kodowanie – 7

0?xxx: Czujnik zmierzchu
0 = czujnik zmierzchu nie zainstalowany
1 = czujnik zmierzchu zainstalowany
0x?xx: Hak holowniczy
0 = Hak holowniczy nie zainstalowany
1 = Hak holowniczy zainstalowany
0xx?x: Światła główne
0 = Halogen
1 = Xenon
0xxx?: Kraj użytkowania
1 = Rest of World
2 = Northern Countries (Finland, Sweden, Norway, Denmark)
3 = USA
4 = Canada

Tak więc przy kodowaniu należy drugą cyfrę zmienić z 0 na 1

Lusterko działa w nocy w momencie oślepiania nas przez jadących za nami. W momencie wrzucenia biegu wstecznego lusterko przechodzi w tryb normalny. Jeżeli ustawimy sobie opcję AUTO i mamy dodatkowo moduł świateł dziennych (w B6 nie występował opis instalacji zamiennika w innym temacie) światła dzienne przełączają się w światła mijania w sposób automatyczny wraz ze zmierzchem.

Sterowanie funkcją CH odbywa się zakodowaniu odpowiedniej długości czasu oświetlenia przestrzeni obok samochodu (standardowo jest to 30sek). Działa to niezależnie od AUTO świateł (tj większy stopień ciemności aktywuje tą funkcję). O zmroku, po wyłączeniu samochodu i wyjściu z niego włączone są halogeny oraz tylne światła pozycyjne po zamknięciu samochodu przez określoną ilość sek. Tak samo przy otworzeniu samochodu pilotem włączają się światła CH do momentu otworzenia drzwi kierowcy.


Niestety mimo moich starań nie udało mi się zrobić fotorelacji.

Tekst zmieniony na potrzeby pełnej instalacji systemu fotochrom, autoświatła, ch – 07.08.2009

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak fantastycznie mam wkłady takie w bocznych lusterkach jejejeje

ale jak to podłączyc

Ile PINów mają te wkłady (nie licząc podłaczenia ogrzewania)??

Według mnie podłączenie czysto teoretycznie powinno wygladać tak

PIN 4 (wew lusterka) do PIN 7 w 10pinowej wtyczce sterownika w drzwiach kierowcy

PIN 5 (wew lusterka) do PIN 8 w 10pinowej wtyczce sterownika w drzwiach kierowcy

Podłaczenie dla drzwi pasażera analogiczne

A dalej to musiałbym widzieć jak wyglada płyta lusterka jakie ma PINy i zobaczymy co dalej może jakaś fotka pogladowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update do podłączenia lusterka

Po podłączeniu i testach w samochodzie nie obsługujących czujnik zmierzchu (moduł centralnej elektryki bez końcowej litery F), podłączenie lusterka fotochrom powinno wyglądać następująco:

PIN 1 - plus po stacyjce

PIN 2 - masa

PIN 3,4,5,6 - wolny.

W takim wypadku lusterko obsluguje jedynie najprostszą formę współpracy z samochodem => tylko ściemnianie nawet po włączeniu biegu wstecznego.

Kolejnym spostrzeżeniem z jest to, że w przypadku pociągnięcia pełnej instalacji do AUTO świateł (czyli włączniki świateł, moduł c.el. obsługujący sensor zmierzchu) należy stosowac TYLKO lusterko z włącznikiem (posiadającym 2 fotodiody)

tj. od audi A4 8E 2001-2005 8E0 857 511

lustro2800x600.th.jpg

U mnie są już podłączone AUTO światła, coming home i lusterko fotochrom - wszystko funkcjonuje doskonale uzupełnienie opisu o powyższe funkcje przedstawie niebawem w osobnym wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy lusterko o oznaczeniu 4F0 857 311 E będzie OK

Sprawdź oznaczenie bo chyba będzie to 4F0 857 511 E i to lusterko obsługuje chyba czujnik deszczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, a mozna podlaczyc fotochrom wraz z sensorem deszczu do b6 ktora nie ma tego fabrycznie??

Teoretycznie można ale musisz zmienić szybę żeby założyć czujnik deszczu. A później zmiana modułu centralnej elektryki na moduł z A4 B7 - po za wymianą modułu trzeba przepąć trochę przewodów w instalacji bo nie jest w pełni kompatybilna. Na tą chwile nikt tego jeszcze nie robił.

Lusterko z żadnego passata nie pasuje do A4 B6/B7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W B6 jest są 4 warianty:

- NIC

- regulacja świateł

- CLH

- CLH + regulacja świateł

O DLR nic mi nie wiadomo (już bym miał :polew: :polew: :decayed:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w ETCE takie coś jak przełącznik funkcji coming-home numer 8E1 919 094 B i jak bym go podłączył to czy ta funkcja będzie dostępna, albo jest jeszcze coś potrzebne no i ciekawe czy będą kabelki do niego albo muszę wszystko samemu dorabiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest sens, bo mam fabrycznie zamontowane lusterko fotochromowe, a chciałem dorzucić sobie tylko coming/leaving home.

Mam włącznik świateł (bi-xenony) bez AUTO, skonfigurowany tak, że po przekręceniu kluczyka włączają mi się światła.

Zatem czujnik zmierzchu mam, a więc potrzebowałbym tylko przełącznik CH, poprowadzić kable, kodowanie i tyle ? Czy na tym włączniku nie będzie to działać tak jak należy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włącznik świateł (bi-xenony) bez AUTO, skonfigurowany tak, że po przekręceniu kluczyka włączają mi się światła.

Zatem czujnik zmierzchu mam

Masz najprawodpodoniej włączony tryb skandynawski, a czujnika zmierzchu nie masz. Ponadto zależy które lusterko posiadasz czy to z jednym czujnikiem zmierzchu (od starszych modeli) czy ori z B6 z dwoma czujnikami czołowymi. Ale w takim wypadku nie miałoby to sensu bo powinieś mieć włacznik z opcją AUTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie lusterko z jednym czujnikiem (4L6 Breakaway interior rear view mirror, automatically dimming), które wyglądem przypomina to: http://allegro.pl/item1168759441_audi_a4_b5_b6_b7_a6_lusterko_fotochrom_lcd.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julo no to masz zwykłe lusterko fotochrom nie posiadające dodatkowego czujnika zmierzchu do sterowania autoświatłami i CH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co czytam to zrozumialem ze ja np chcac zalozyc Coming/Leaving Home

potrzebuje przelacznik z auto?? koniecznie on jest potrzebny?? mam przelacznik swiatel nr 8E0 941 531 A a MCE nr 8E0 907 279 E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co czytam to zrozumialem ze ja np chcac zalozyc Coming/Leaving Home

potrzebuje przelacznik z auto?? koniecznie on jest potrzebny?? mam przelacznik swiatel nr 8E0 941 531 A a MCE nr 8E0 907 279 E

Tak :) potrzebujesz przelacznik swiatel AUTO i MCE z literka F ( E nie obsluguje czujnik swiatla ) wlacznik Coming/Leaving Home i lusterko z czujnikiem swiatla aby wszystko zadzialalo . Zreszta tutaj Bartek pieknie opisal :wink4:http://www.a4-klub.pl/smf/index.php?topic=157734.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem ten watek.. gdzies tez wyczytalem ze nie koniecznie jest potrzebny czujnik swiatła tylko wtedy bedzie dzialac caly czas..mi to nie przeszkadza:) wtedy moj MCE by chyba ogarna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...MCE musi być z literką F, na innym nie zakodujesz czyjnika światła a przezto nie zadziała CLCH(czujnika światła nie musisz mieć,najważniejszy moduł F)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...MCE musi być z literką F, na innym nie zakodujesz czyjnika światła a przezto nie zadziała CLCH(czujnika światła nie musisz mieć,najważniejszy moduł F)

Yhm czyli MCE z literka F plus przelacznik CLH i wszystko bedzie grac tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..niewiem jak z przełącznikiem auto :mysli: ale chyba nie ma nic do CLCh

z drugiej strony jak powiesz a to powiesz i b i dorzucisz pełny modzik :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...