Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PARUJĄCE SZYBY - Jesień, Zima, Deszcz. Jak walczyć z parą?


freon

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy parują szyby w naszych autach i w naszym mniemaniu jest to "ponad" normę (bo nie ma co się dziwić, iż czasem parują) to:

0) Umyj szybę od wewnątrz. Może nie będzie mniej parowała ale szybciej odparowywała. Są preparaty przeciw roszeniowe, np Shell, Sonax. Ponoć Kuzaj stosował do mycia szyby szampon ziołowy do włosów jak w czasach PRLu i "nie było niczego", co dotyczy pary na szybie.

1) Filtr przeciwpyłkowy (kabinowy) może być zapchany "pyłkami" i należy go wymienić. Rozpiętość cenowa jak zawsze duża, minimum to 30 PLN. Wymiana co 15.000 km (ponoć już wtedy może być zapchany). Starania własnoręcznego oczyszczenia filtru mogą przynieść odwrotny efekt - brud zostanie wciśniety w mikropory, jeszcze bardziej zapychając filtr.

Należy także sprawdzić, czy wszystkie plastiki obudowy filtra założone są poprawnie, bo gdy woda zalewać będzie notorycznie filtr, to on stanie się źródłem wilgoci... skutek wiadomy.

2) Należy stwierdzić, czy nie zepsuł się nam mechanizm "zamkniętego obiegu powietrza" w samochodzie. Gdy mamy cyrkulację zamkniętą, nie ma mocnych aby nie parowało. Ponadto powietrze musi jakoś wylatywać z auta. Gdy otwory wentylacyjne są zatkane, efekt robi się podobny do włączenia obiegu zamkniętego.

//gdzie szukać tych otworów kiedyś znajdę//

3) Wilgoć w aucie. Np mokre dywaniki, tapicerka, nieszczelny szyberdach... Wilgoć paruje i skrapla się na szybach. Pod dywaniki można kłaść gazetę (całkiem dobra jest Wyborcza, w każdym razie gazeta z małą ilością farby), wchłonie wodę przesiąkniętą przez dywanik i bardzo ładnie się ją później wyrzuca. Bolesną sprawą może być Rudy, który przeżarł próg i gdzieś się wlewa woda z np nadkola (to bbb stare modele).

Kolejnym źródłem wody wewnątrz samochodu może być nieszczelność pod ECU. Jak uszczelnić, znajdziecie na Forum ( KLIK )

4) Nieszczelność nagrzewnicy, ponoć efekt taki jakby ktoś w samochodzie gotował wodę, zupę, etc.

Radzić sobie z parą należy sprawdzając w/w punkty, a gdy wszystko jest OK, to traktować szybę ciepłym powietrzem, jednocześnie zamykając inne, zbędne strumienie (kratki wentylacyjne) aby ten skierowany na szybę był w miarę silny. A ci, co mają klimę - klima.

Dlaczego szyba paruje? Jak wyjaśnia Użytkownik "letallec":

"Układ termodynamiczny (powietrze!szyba!powietrze) przechodzi od jednego stanu równowagi do drugiego bez udziału czynników zewnętrznych (a więc spontanicznie), to jego entropia zawsze rośnie. Wzrost entropii jest kompensowany wprost proporcjonalnie do roznicy cisnien miedzy wnetrzem osrodka a otoczeniem ukladu. Na styku ukladow tworzy sie para osiadajac na ukladzie o mniejszej (paradoksalnie) różnicy potencjalow".

Jeśli macie inne niż podane przeze mnie metody radzenia sobie z zaparowaną szybą - napiszcie!!! Warto będzie umieścić ten wątek w FAQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!! Dowiedzialem sie dzis od znajmoego ze sa dwa sposoby na to by na jakis czas szyby nie parowaly u mnie ten problem jest straszny mam avanta a wiec :

1. Psiaknac na szybe od wewnatrz pianka do golenia ladnie rozprowadzic i wytrzec do sucha.

2.Odrobina szamponu do wlosow ladnie rozprowadzic i wytrzec do sucha.

Co o tym sadzicie?? Ja sie chyba do tego posune

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja używam specyfika o nazwie Anti Fog kupionego w Tesco. I dziala. Na umytą szybę psikam tym ustrojstwem i wycieram do sucha.

Po tym zabiegu mam ok 3 miesiące spokoju z parowaniem szyb. Tylko tych szyb nie wolno dotykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem,sądziłem iż kupie preparat i bedzie ok.Gdy przeczytałem że może to byc również filtr kabinowy wydało mi się to śmieszne bo w avancie parowaly mi wszystkie szyby a nie tylko przednia.Wymieniłem filtr kabinowy bo wymieniałem inne filtry i okazało się że to własnei kabinowy był zasyfiony i problem zniknoł za nim zakupiłem środek do szyb.Polecam :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o szampony - musi być przeciwłupieżowy, wtedy działa najlepiej bo to właśnie składnik zwalczający łupież działa "przeciwparująco" :) jeżeli już parują szyby, warto otworzyć je ale nie tylko przednie. ja otwieram zawsze przednią i tylną od strony pasażera - sprawdzone, działa lepiej niż np otworzenie obydwu przednich szyb a poza tym nie jest mi tak zimno jakbym otworzył przednie lub boczne z mojej strony. gorzej, gdy ktoś ma korbki z tyłu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ze Spedyt'em, wystarczy nagrzać samochód i zostawić uchylony szyberdach. Przedtem miałem BMW i problem był podobny - czasami. Nigdy nie używałem specjalnych specyfików, co najwyżej podczas mycia auta dokładnie myłem szyby od wewnątrz, a potem kółko wokół osiedla do pełnego nagrzania samochodu i zostawienie go z uchylonym szyberdachem. Efekt był zawsze ten sam, czyste i nie zaparowane szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień filtr Pyłkowy ja miałem zabrudzony to też miałem problem z odparowaniem szyb i słaby był nadmuch.Wymieniłem filtr i jest ok. :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym klimatronic nie działa, gdy mamy temperaturę niższą od 4'C. Zatem wracając z nart w kilka osób, gdy mamy -7'C nie dasz rady tym sposobem pozbyć się pary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...