Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Montaż lampek ostrzegawczych i oświetlenia przestrzeni nóg po otwarciu drzwi.


manny90

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć w swojej B5 oświetlenie przestrzeni nóg po otwarciu drzwi, oraz lampki ostrzegawcze. Przy okazji zrobiłem mały poradnik. Sprawa nie jest wcale skomplikowana, choć trochę roboty nas czeka. Na razie tylko lampki w przednich drzwiach!

1.Potrzebne graty:

-śrubokręt płaski

-śrubokręt krzyżowy

-klucz 8

-kabel (ja kupiłem 10m, na pewno sporo zostanie, ale zawsze się gdzieś przyda)

-żarówki W5W lub odpowiednie LEDy (ilość w zależności do zakupionych lampek)

-wiertarka/wkrętarka

-jakieś mniejsze, oraz większe wiertło

-ew. wycinarka

-lampki nr 8D0 947 411 lub 6Y0 947 411 (czyli ostrzegawcze - czerwone)

8D0 947 415 lub 4B0 947 415 A (czyli oświetlenie - białe)

Oczywiście lampki kupujemy w ilości jakiej chcemy, standardowo 4 czerwone i 6 białych, ja pokusiłem się jeszcze o 2 dodatkowe czerwone do klapy bagażnika :kox:

2.Do dzieła!

Zaczynamy od odkręcenia wszystkich potrzebnych plastików czyli:

-półka pod kierownicą (4 śrubki, rozmiar 8, 2 widzimy po otwarciu drzwi i zdjęciu przykrywki bezpieczników, kolejna z prawej strony wnęki po lewej stronie, i ostatnia z lewej strony)

-tapicerka drzwi, tutaj posłużę się tematem kolegi KrzyHo -> http://www.a4-klub.pl/smf/index.php?topic=32144.0;highlight=zdejmowanie+tapicerki+drzwi

-plastik z lewej strony, koło podnóżka obok pedałów. Jedna śrubka znajduje się przy dżwigni otwierania maski, druga pod zaślepką na dole.

p1060902929x620ln5.jpg

(zdjecie kolegi michu93, mam nadzieję, że się nie obrazi)

Jak już wszystko zdejmiemy przeciągamy kabel przez drzwi do kabiny.

W tym celu wyciągamy gumę zabezpieczającą, biegnącą między drzwiami a kabiną. Gąbkę z okolic dźwigni otwierania maski, oraz zaślepkę w słupku, po zewnętrznej stronie. (1)Zaczynamy przeciągac od drzwi, jest zdecydowanie łatwiej. Najlepiej robić to etapami, najpierw przez (2)blachę drzwi i gumę, (3)następnie wciągamy przez słupek do zewnątrz przez dziurę po zaślepce, i teraz (4) wracamy z kablem podając go do wewnątrz kabiny, przeciągamy przez gąbkę zabezpieczającą i gotowe. Możemy już wszystko włożyć na swoje miejsce.

1.

30903913.jpg

2.

42029211.jpg

3.

78988060.jpg

4.

37465126.jpg

Następnie na stół idzie tapicerka drzwi. Lampka wchodzi w otwór o wymiarach 2cmX4,5cm.

Najpierw rysujemy sobie na tapicerce zarys otworu tam gdzie chcemy umieścić lampki. Musimy jednak zwrócić uwagę, że A) lampkę ostrzegawczą umieszczamy niezbyt wysoko, ponieważ blacha w drzwiach w okolicach zamka jest szersza i uniemożliwia włożenie lampki (Najlepiej przymierzyć tapicerkę do drzwi)

B) otwór na lampkę w drzwiach musi być przed, albo za półką, inaczej wytniemy w niej dziurę.

Dziury na lampki robimy w następujący sposób:

(1,2)Najpierw próba otworu 2x4,5 - wyciąłem w kartonie taki otwór, lampka wchodzi idealnie. (3) Dzięki "próbie" uzyskujemy wzór do wycięcia otworu w tapicerce. (4) Obrysujemy wzór na tapicerce, PAMIĘTAJĄC o odpowiednich odległościach od półki oraz zamka (patrz wyżej) (5)Nawiercamy obrys małym wiertłem, rogi większym. Następnie w większe otwory wchodzi wycinarka i jechane, wycinamy dookoła po konturze otwór na lampkę. Jeśli nie posiadamy wycinarki możemy wyciąć otór brzeszczotem (cieńkim), nożem (trochę męczarnia) lub wiertarką (dziurka w dziurkę ;)). (6) Gotowe!

1.

58144029.jpg

2.

94779283.jpg

3.

47901140.jpg

4.

57074403.jpg

5.

72990337.jpg

6.

85352793.jpg

7.

39368221.jpg

Kabelek w drzwiach rozdzielamy na 2 pary i podłączamy do 2 lampek. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu kabli (najlepiej opaski termokurczliwe lub taśma izolacyjna). Na końce kabli zakładamy konektorki, chyba, że mamy oryginalne wtyczki, wtedy lutujemy do nich.

54530973.jpg

90692233.jpg

Składamy tapicerkę drzwi, razem z podłączonymi już lampkami i wsadzonymi żarówkami/ledami do kupy. Teraz zostaje podłączyć nasz kabel do odpowiedniej kostki. Szukamy kostki ze zdjęcia (Górny rząd, zewnętrzna kostka):

kostkaf.jpg

I tu wykorzystuję zdjęcie Dropsone'a, mam nadzieję, że nie będzie zły :good:

Wpinamy się w 2 kable, pierwszy- czerowno- niebieski (+), i teraz w zależności od tego czy chcemy aby nasze lampki zapalały się po otwarciu konkretnych drzwi - brązowo żółty (-), lub po otwarciu jakichkolwiek drzwi - biało- brązowy (-). Ja wpiąłem się tutaj najpierw krótszym kablem, który dopiero później rozdzielam na lampki drzwi i oświetlenie nóg wewnątrz (Wątek poświecony oświetleniu wewnątrz - http://www.a4-klub.pl/smf/index.php?topic=64122.15. Możemy oczywiście wpiąć się bezpośrednio kablem który przeciągnęliśmy z drzwi.

Sprawdzamy czy wszystko działa, jeśli tak, to skręcamy wszystko i się cieszymy z wykonanej pracy:

doner.jpg

Drzwi pasażera robimy analogicznie.

Proszę zgłaszać wszystkie błędy i wątpliwości.

Autor poradnika nie bierze odpowiedzialności za dokonywane w samochodzie modyfikacje. Korzystając z poradnika robisz to na swoją odpowiedzialność. Kopiowanie materiałów dozwolone tylko w obrębie strony http://www.a4-klub.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie mam. W poliftach są specjalnie wyprofilowane otwory, tak, że lampka nie wystaje w ogóle za tapicerkę. Tutaj te 1-2mm wystaje. Samo miejsce jest właściwie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam problem z drugiej strony nie mam takiej wtyczki... co zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosować konektorek (do kupienia w sklepie elektrycznym można dobrać tak, że idealnie pasuje) ja tak u siebie montowałem na konektorki koszulka termokurczliwa i wszystko git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosować konektorek (do kupienia w sklepie elektrycznym można dobrać tak, że idealnie pasuje) ja tak u siebie montowałem na konektorki koszulka termokurczliwa i wszystko git

mam jeszcze większy problem, to jest sterowane minusem, a tam go nie ma przemierzyłem wszystko.. :blink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile za lampeczki dawałeś w ASO brałeś? Podoba mi się dobra robota :good:

lampki na forum można wyrwać komplet za 50 zł

zastosować konektorek (do kupienia w sklepie elektrycznym można dobrać tak, że idealnie pasuje) ja tak u siebie montowałem na konektorki koszulka termokurczliwa i wszystko git

mam jeszcze większy problem, to jest sterowane minusem, a tam go nie ma przemierzyłem wszystko.. :blink:

Adam napisz gdzie mierzyłeś...

ja ogólnie podpinałem tak:

tylne drzwi podpinałem od krańcówki drzwi (od tego "dzyndzla" co jest przy tylnych drzwiach) przewody biało-brązowy i czerwono-niebieski

drzwi przednie podpinałem tak:

kierowca jak na foto wyżej a pasażer podobnie też trzeba zdjąć ten boczek i tak szukałem przewodu biało-brązowego i czerwono-niebieskiego

lampki zapalają się we wszystkich drzwiach bo w moim modelu nie ma każdej krańcówki osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile za lampeczki dawałeś w ASO brałeś? Podoba mi się dobra robota :good:

lampki na forum można wyrwać komplet za 50 zł

zastosować konektorek (do kupienia w sklepie elektrycznym można dobrać tak, że idealnie pasuje) ja tak u siebie montowałem na konektorki koszulka termokurczliwa i wszystko git

mam jeszcze większy problem, to jest sterowane minusem, a tam go nie ma przemierzyłem wszystko.. :blink:

Adam napisz gdzie mierzyłeś...

ja ogólnie podpinałem tak:

tylne drzwi podpinałem od krańcówki drzwi (od tego "dzyndzla" co jest przy tylnych drzwiach) przewody biało-brązowy i czerwono-niebieski

drzwi przednie podpinałem tak:

kierowca jak na foto wyżej a pasażer podobnie też trzeba zdjąć ten boczek i tak szukałem przewodu biało-brązowego i czerwono-niebieskiego

lampki zapalają się we wszystkich drzwiach bo w moim modelu nie ma każdej krańcówki osobno

po stronie kierowcy wszystko ładnie pięknie działają po otwarciu danych drzwi, z tylu nie robiłem - jestem kawalerem prawie nikt tam nie jeździ, natomiast ze strony pasażera przemierzyłem wszystkie kabelki miernikiem i szukałem takiej kombinacji, że jak są otwarte drzwi to jest napięcie a jak są zamknięte to nie ma napięcia, no i nie ma takiej kombinacji, albo jest ciągle napięcie albo nie ma wcale.. :embarrassed:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest na pewno bo ja też tam się trochę doktoryzowałem, żeby podpiąć i z jednej kostki brałem biało-brązowy a z innej czerwono-niebieski

kurcze nie mam za bardzo jak teraz Ci zrobić foto tego gdzie się wpiąłem ale lampka podłączona tylko tak jak pisałem wcześniej nie ma tutaj opcji żeby zapaliła się tylko ta lampka po otwarciu drzwi pasażera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest na pewno bo ja też tam się trochę doktoryzowałem, żeby podpiąć i z jednej kostki brałem biało-brązowy a z innej czerwono-niebieski

kurcze nie mam za bardzo jak teraz Ci zrobić foto tego gdzie się wpiąłem ale lampka podłączona tylko tak jak pisałem wcześniej nie ma tutaj opcji żeby zapaliła się tylko ta lampka po otwarciu drzwi pasażera

mam to rozebrane to zaraz pójdę szukać tych kabelków i dam znać :hi:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest na pewno bo ja też tam się trochę doktoryzowałem, żeby podpiąć i z jednej kostki brałem biało-brązowy a z innej czerwono-niebieski

kurcze nie mam za bardzo jak teraz Ci zrobić foto tego gdzie się wpiąłem ale lampka podłączona tylko tak jak pisałem wcześniej nie ma tutaj opcji żeby zapaliła się tylko ta lampka po otwarciu drzwi pasażera

mam to rozebrane to zaraz pójdę szukać tych kabelków i dam znać :hi:

Zawsze możesz podłączyć lampki w drzwiach kierowcy na otwieranie po otwarciu obojętnie których drzwi, i pociągnąć kabel na drugą stronę, do drzwi pasażera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, jak nie dasz rady to postaram się zerknąć jak i gdzie to u siebie podpiąłem

nie dałem rady :embarrassed:

jest na pewno bo ja też tam się trochę doktoryzowałem, żeby podpiąć i z jednej kostki brałem biało-brązowy a z innej czerwono-niebieski

kurcze nie mam za bardzo jak teraz Ci zrobić foto tego gdzie się wpiąłem ale lampka podłączona tylko tak jak pisałem wcześniej nie ma tutaj opcji żeby zapaliła się tylko ta lampka po otwarciu drzwi pasażera

mam to rozebrane to zaraz pójdę szukać tych kabelków i dam znać :hi:

Zawsze możesz podłączyć lampki w drzwiach kierowcy na otwieranie po otwarciu obojętnie których drzwi, i pociągnąć kabel na drugą stronę, do drzwi pasażera...

wiem, że można tym bardziej, że ma rozebrany kokpit... ale tak mi się nie podoba :confused4:[br]Dopisany: 25 Czerwiec 2011, 21:10_________________________________________________

jest na pewno bo ja też tam się trochę doktoryzowałem, żeby podpiąć i z jednej kostki brałem biało-brązowy a z innej czerwono-niebieski

kurcze nie mam za bardzo jak teraz Ci zrobić foto tego gdzie się wpiąłem ale lampka podłączona tylko tak jak pisałem wcześniej nie ma tutaj opcji żeby zapaliła się tylko ta lampka po otwarciu drzwi pasażera

mam to rozebrane to zaraz pójdę szukać tych kabelków i dam znać :hi:

Zawsze możesz podłączyć lampki w drzwiach kierowcy na otwieranie po otwarciu obojętnie których drzwi, i pociągnąć kabel na drugą stronę, do drzwi pasażera...

nie działa to tak, bo jak otworzy drzwi pasażer to się nie świecą... ma ktoś jakiś pomysł ? :embarrassed:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz problem tylko z drzwiami pasażera a pozostałe działają czy wszystkie nie działają ?

dzisiaj zrobię Ci opis jak podłączyć żeby działało i zrobię Ci foto jak mam podpięte po stronie pasażera, także nie martw się musi działać :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz problem tylko z drzwiami pasażera a pozostałe działają czy wszystkie nie działają ?

dzisiaj zrobię Ci opis jak podłączyć żeby działało i zrobię Ci foto jak mam podpięte po stronie pasażera, także nie martw się musi działać :wink4:

ja robiłem to tylko z przodu... z tyłu i tak nikt nie jeździ :gwizdanie: strona kierowcy działa idealnie, pociąłem kable na stronę pasażera i działa tylko jak otworze drzwi kierowcy :confused4:

Będę bardzo wdzięczny za zrobienie opisu :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rozkręciłem bok po stronie pasażera i sprawdziłem jak to dokładnie podpiąłem...

po stronie pasażera kostka fioletowa drugi rząd od góry, wpiąłem się w przewody brązowo-żółty (-) i czerwono-niebieski (+)

PIC259_1.jpgPIC260.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem :kox: :kox: trochę inaczej niż w opisie ale działa po otwarciu pojedynczych drzwi :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to opowiadaj jak to podłączyłeś :good:

z jednej wtyczki wychodziły 2 cienkie kabelki brązowo-białe (minus sterujący) a w innym miejscu znalazłem + i hula :kox:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...