Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nawigacja RNS E - odnowienie zużytego wyświetlacza


tolek85

Rekomendowane odpowiedzi

RNS-E odnowienie zużytego wyświetlacza

Witam, w tym wątku chciałbym pokazać, jak w stosunkowo prosty i niedrogi sposób poprawić dość mocno zużyty wyświetlacz w RNS-E.
Modyfikacja polega na naklejeniu folii stosowanych do wyświetlaczy LCD.
Folę znajdziemy na allegro. Polecam kupowanie folii AntiGlair. Matową folię taką jak na telefony i tym podobne. W poprzedniej wersji miałem na test przyklejoną folię GLAIR, ładnie zakryła zmęczony wyświetlacz RNS`a, lecz jednak efekt GLAIR mógłby przeszkadzać w użytkowaniu.
Dlatego też postanowiłem przykleić folię matową. Na razie jest to wersja testowa również, bo do idealnego przyklejenia folii potrzebuję wyjąć stację.
Aha, dodam, że moja folia nie jest „naklejką”! Jak Ci nie pójdzie przyklejenie, czy utworzy się bąbel z powietrzem, odlepiamy i naklejamy ile razy nam się podoba, bo folia jest „statyczna” czy jakoś tak, w każdym razie klei się jak magnez.
Drobna foto relacja.
Najpierw zdjęcia z zmęczonym display`em:
2702aa5366ed59f6med.jpg
13249b1be53196c0med.jpg
Tutaj fotka z folią GLAIR, którą średnio polecam. Jak świeci słońce, to widać bardzo fajnie, lecz można się doszukać odbić w bardzo ciemnych punktach na wyświetlaczu.
e439144361b6a8ebmed.jpg

No i wreszcie nakleiłem folię AntiGlair.
Dodam, że folia wisi „testowo” tzn, jak zauważycie lewa strona jest nie doklejona. Specjalnie to zrobiłem, aby można było ją łatwo ściągnąć. Na spokojnie sobie ją w domu przykleję, tylko jakoś RNS`a musze wytargać. Folia bardzo fajnie maskuje te „dziady” powstałe w skutek nieprawidłowego czyszczenia i dbania o wyświetlacz.

f3c398811b190505med.jpg
7212823f25acab23med.jpg
226a06e959bae450med.jpg
4b38d8d368223253med.jpg
e65e55400b556944med.jpg
f3cb606fe767c8d8med.jpg

Bardzo polecam tą modyfikację wszystkim tym, którzy mają ten wyświetlacz w takim stanie jak ja. Naprawdę na żywo robi to rewelacyjne wrażenie. RNS-E wygląda jak nowe!

Do idealnego przyklejenia folii przydałoby się rozebrać cały wyświetlacz z tej obudowy, dokonał ktoś tego? Jak wygląda rozebranie ramki od wyświetlacza? Jeżeli ktoś posiada takie informacje, to dajcie znać, ja nie boję się rozbierać takich rzeczy, tylko muszę mieć pewność, że idzie to poskładać później z powrotem do kupy.

Aha, byłbym zapomniał, oto folia którą kupiłem ;)
http://gllaser.pl/index.php?p1234,6-5-folia-ochronna-gllaser-max-anti-glare-panorama

Czekam na info, czy ktoś już rozebrał ten wyświetlacz ;)

Mam nadzieję, że komuś przyda się moje doświadczenie, pozdro :hi:

UPDATE
Część II

Druga część odnowienia wyświetlacza:
Jak już mamy folię i chcemy ją dokładnie przykleić, to najlepiej odkręcić sobie cały ekranik, i na spokojnie w domku nałożyć folię.
Odkręcenie tego było dużo łatwiejsze, niż się tego spodziewałem, mianowicie:
Opuszczamy windę, od dołu widać tylko 3 małe śrubki, odkręcamy je.

92c4dd9bcf0cad70m.jpg

Następnie po skosie wyciągamy wyświetlacz, tzn prawa krawędź prowadzimy do góry po prowadnicy, a lewą zostawiamy na wole, wtedy wyświetlacz się nam uwolni z prowadnic. Potem odczepiamy tylko taśmę i mamy już osobno wyświetlacz.

83dcc8b65669560em.jpg

W dalszej części odkręcamy resztę śrubek i uwalniamy wyświetlacz od obudowy.

ee815a5bcebffd9am.jpg

907dc9ac85963c96m.jpg
Tu widać poprzednią folię, która nie przykleiła się idealnie, i z lewej strony jak pamiętacie, miałem ją za długą i nie przylegała na całej powierzchni, Zrobiłem to specjalnie, aby można było łatwiej ściągnąć folię.

5f5964af1b92da04med.jpg
Tutaj już jest ładnie uwolniony cały wyświetlacz, znowu widać na nim te wszystkie „zadziory”

Teraz pozostało nam tylko cierpliwie nałożyć nową folię. W tym typie folii o tyle jest fajnie, że jak zrobi się nam bąbelek z powietrzem, wystarczy odkleić ją i na nowo spokojnie nakładać. Po nałożeniu folii, składamy z powrotem w odwrotnej kolejności, i możemy się cieszyć ładnym wyświetlaczem.

11379854a9ad66bfmed.jpg
33c8a5acbf531a43med.jpg

edfc97a7a4dedf35m.jpg
91b7bbf9e4663b9dm.jpg
7d2940c975b7b870m.jpg

Co do samego obrazu, to na zdjęciach widać jakby lekką mgiełkę, lecz na żywo ona nie występuje. Może i jest jakaś minimalna różnica niż bez tej folii, to jednak zabieg zdecydowanie polecam, bo jest o niebo lepiej. Dzisiaj była ładna pogoda, i w pełnym słońcu wyglądało to rewelacyjnie. Nie ma żadnych odblasków jak w mojej poprzedniej folii „GLAIR”.

Pozdrawiam forumowiczów i zachęcam do tej modyfikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da radę

Ja folii nie polecam bo jednak zmienia kontrast i lekko kolory.

Polecam wypolerować delikatnie ekran specjalnymi pastami właśnie do tego rodzaju powierzchni :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wypolerować delikatnie ekran specjalnymi pastami właśnie do tego rodzaju powierzchni :hi:

A konkretnie jakimi? :gwizdanie: :wink4:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aju, jeżeli chodzi o zmianę kolorów czy kontrastu, to muszę się z tobą nie zgodzić. Wcześniej miałem mały kawałek naklejony i różnica praktycznie nie występowała wcale. Na tej dużej folii też bardzo ciężko dopatrzeć jakieś różnice. Może występuje minimalna różnica, ale praktycznie niezauważalna. Na 100% lepsze jest to, niż mieć ten wyświetlacz taki brzydki.

A co do pasty, hmmm :mysli: myślę, że to też przetestuje, ale wydaje mi się, że na tym wyświetlaczu może to nie zdać egzaminu, sami wiecie jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem wyświetlacz w passacie podobną pastą i wyszło ekstra :) używałem miękkiej szmatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się nie udało zdjąc wyswietlacza bo srubki mocno są przykrecone i sie tylko uszkodziły a przyklejenie foli bez zdejmowania ekranu nieda rady bo jest delikatnie wieksza i się zagina..

u Ciebie śrubki odkrecily sie bez problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, poszły ładnie, ale miałem taki fajny mały śrubokręcik, taki ala jak od zegarmistrza. Docisłem i ładnie się odkręciło. Pierwszą folię podciąłem delikatnie pod wymiar, ale nie wyszło to dośc precyzyjnie. Po odkreceniu LCD wyszło super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj przykleilem folie,wyswietlacz jak nowka,nie odkrecalem calego wyswietlacza tylko opuscilem winde i odkrecilem ramke -dwie srubki- i odpialem kostke,roboty na 15 min.dzieki za porade.pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. u mnie ekranik tez juz dojechany, a jeszcze na dodatek synek sie zakrztusil soczkiem i mu sie kichnelo tak nieszczesliwie, ze mala kropeczka na ekranik spadla. chcialem ja wytrzec i w jednym miejscu mam wytarte, ze wszystko sie odbijam a reszta matowa. I teraz pytanie do was czy przed naklejaniem folijki wycieraliscie caly ekran do polysku i folijka? czy od razu folijke??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy tylko dokladnie wytrzec z kurzu i dajesz folie.pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy tylko dokladnie wytrzec z kurzu i dajesz folie.pzdr

Ciekawe ... nic później nie "przebija" i czy folia dobrze się ułoży?

jak barrowiec1 zauważył powłoka jest bardzo delikatna ja bym myślał aby jednak ją zetrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wymienione... dobrze, że w zestawie przyszły dwie folijki... pierwsza poszła do kosza po pierwszej próbie. Radzę wam dokładnie zetrzeć warstwę ochroną przed zakładaniem ( o to pytałem wcześniej ). Ja nie starłem i gdy tylko podczas naklejania zrobił się mały bąbelek, odklejając lekko folijke warstwa ochronna przykleja się do foli i później już nie chce się przykleić... Po dokładnym wytarciu druga już przykleiła się bez problemu... Obraz jest lekko za mgiełką i troszkę się odbija, szczególnie przy dużym słońcu... Zadowolony jestem powiedzmy na 70% :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odgrzebuję temat, bo i ja postanowiłem się zabrać za 'regenerację' mojego ekraniku w RNS-e :)

zimą jego stan tak bardzo nie przeszkadzał, ale teraz, kiedy mamy więcej słońca, strasznie widać charakterystyczne dla tej powłoki fioletowe smugi i zarysowania. widzę, że opinie folia vs pasta są podzielone, chciałbym się dowiedziec, czy ktoś z Was używał może tej pasty displex display polish do (konkretnie) rns-e? mam wrażenie, że ten wyświetlacz jest niezwykle delikatny, nie chciałbym go jeszcze bardziej spartolić... dzieki z gory za odpowiedzi, pozdrawiam wiosennie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem Displex Polish i 'przejechałem' nią wyświetlacz - ogólnie jest jak nowy, niesamowita sprawa ta pasta :) jedynie rogi i krawędzie pozostały w innym odcieniu, bo nie umiałem się do nich dostać szmatką - muszę odkręcić ramkę i zrobić to dokładnie, ale dziś*już nic nie zrobie, bo ciemno na dworze :) Próbowałem odkręcić 3 śrubki spod spodu - niestety się nie udało, słaby śrubokręcik mam... Pisaliście o ściąganiu ramki bez odpinania wyświetlacza - ktoś podpowie, jak się do tego zabrać? :) jak radzicie sobie z chowającym się automatycznie wyświetlaczem? jak zrobię*wszystko do porządku, wkleje fotki (niestety nie mam zdjęć przed polerką, ale możecie wierzyć,*że wyglądało to baaaaardzo słabo) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam polerowanie, bo nie każdy potrafi nakleić folię jak trzeba. Ja polerowałem szmatką z użyciem preparatu Loctite 7200 (preparat do usuwania uszczelek). Troszkę się zdziwiłem, jak gość, który siedzi w temacie mi to polecił, ale zaryzykowałem i jest gitara.

Ja czyściłem wymontowany z ramki wyświetlacz. Jak ktoś ma problem z odkręceniem 3 wkrętów łączących obudowę wyświetlacza z windą, to polecam podgrzać śrubkę palnikiem lub nagrzewnicą tuż przed odkręceniem. One są oryginalnie osadzane na klej i bez podgrzewania można tylko uszkodzić wkręty....

Przed:

082za.jpg

Po:

dscf4932p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...