Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana płynu do wspomagania A4 B6 B7


tomek533

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zabrałem się za wymianę płynu w układzie wspomagania.
Powodem wymiany była dość głośna praca oraz niski poziom płynu w zbiorniczku, a że nie wiedziałem co tam było wlane to wymieniłem.
Jest już na forum kilkanaści/kilkadziesiąt podobnych postów ale nie znalazłem takiego żeby było opisane wszystko od początku do końca.
Może nie jest to wielka filozofia ale sporo osób zadaje pytania jak odpowietrzyć, jaki wlać, co odkręcić.

Zacznijmy od początku.
Potrzebne rzeczy.
-Płyn minimum 2L.
-Szczykawka z gumowym wężykiem (żeby dalej sięgnąc w zbiorniczku)
-Dodatkowy przewód gumowy
-Druga osoba
-Klucze, śrubokręty, szmatki
-Chęci
Płyn jakim zalałem to Febi 6162 (zielony) mineralny. (na korku pod maską pisze jakim zalać)
Na początek wyciągamy szczykawką lub pipetą płyn jaki znajduje się w zbiorniczku (będzie on zdecydowanie się różnił od tego nowego kolorem i konsystencją też)
Później odkręcamy jeden przewód który dochodzi do zbiorniczka ( ja odkręciłem ten bliżej kabiny, zrobiłem to nie przy zbiorniczku tylko od spodu samochodu, jest łatwiejszy dostęp.

1.jpg

Jest to ten przewód wyżej w takiej plecionce. Uwaga wyleci z niego trochę płynu.
Po rozłączeniu przewodu na metalowy koniec który zostanie zakładamy jakiś wężyk aby łatwiej trafić do pojemnika na stary płyn i spuścić resztę z układu.
W celu spuszczenia reszty płynu sadzamy kogoś do samochodu aby nam kręcił kierownicą w prawo do oporu i lewo do oporu aż do momenty kiedy już nic nie będzie leciało. Dobrze jest gdy samochód podniesiemy do góry i postawimy go na podpórkach, wtedy łatwiej kierownicą kręcić.
Teraz skręcamy układ zalewamy nowym płynem pół zbiorniczka a druga osoba kręci w tym czasie kierownicą, my obserwujemy płyn i uzupełniamy jego stan aż do momenty kiedy przestaną bąbelki lecieć.
I znów spuszczamy ten pyłn w celu przepłukania układu. Płukanie możemy powtórzyć jeszcze raz, ja już tego nie robiłem bo płyn wylatywał w miarę czysty.
Skręcamy cały układ i zalewamy go płynem.
Spuszczanie płynu z układu odbywa się na ZGASZONYM SILNIKU
Odpowietrzanie układu jest opisane powyżej , czyli zalewamy do połowy zbiorniczek , druga osoba kręci kierownicą a my dolewamy płynu aż do przestania bulgotania. odpalamy silnik i obserwujemy płyn w zbiorniczku jak się nie pieni to jest OK.
Gasimy silnik, wchodzimy pod samochód, patrzymy czy są jakieś wycieki, jeśli wszędzie sucho to zakładamy wszystkie osłony zamykamy maskę i cieszymy się cichą pracą wspomagania.
Mam nadziej, że za bardzo nie zagmatwałem, w razie co służę radą. :>



O tym jaki płyn do wspomagania zastosować, można poczytać tutaj:
http://www.a4-klub.pl/smf/index.php?topic=766.0

Edytowane przez tomek533
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wypłukania i wymiany spokojnie wystarczy 1 litr

raczej nie wystarczy, 1,5 litra by wystarczyło ale w połówkach chyba nie ma :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Febi 6162 to płyn G004000 a u mnie na zbiorniczku pisze G002000. Czym to się różni??? :gwizdanie:

Z tego co mi wiadomo to dawniej była norma G002000 ... only mineral fluid.....co można przeczytać na zbiorniczku/nakrętce.... tej normy obecnie już nie ma (została zmieniona) i jest G004000M2. Płyny G002000 i G004000M2 mieszają się ze sobą dlatego można spokojnie dolewać. Namawiam do kupowania oryginalnego płynu w ASO (koszt ok 50zł za 1litr). :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plyn od wspomagania max dwa lata w układzie?? jestem troche zdziwiony...potwierdzi to ktos bo mi sie wydaje ze jesli nie ma ubytkow i kolo kiery kreci sie tak jak powinno to nie ma sensu zmieniac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyn jest mineralny

wymiana co 2 lata lub 60 000 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję wymianę w taki sposób ( silnik cały czas unieruchomiony ! ) :

1. Podnieść samochód i ustawić na "koziołkach"

2. Strzykawką wyciągnąć maksymalnie ile się da płynu ze zbiorniczka

3. Zdjąć przewód powrotny - ten cieńszy (idzie od chłodnicy płynu wspomagania a potem maglownicy)

4. Zaślepić czymś powstałą "dziurę" na krućcu w zbiorniczku

5. Włożyć końcówkę przewodu który zdjęliśmy ze zbiorniczka do jakiejś pustej butelki

6. Teraz jedna osoba dolewa do zbiorniczka nowy płyn a druga kręci kierownicą w lewo-prawo, pamiętać o uzupełnianiu płynu na bieżąco !

7. Tak "przepuścić" ok. 1.5 litra płynu

8. Kręcić kierownicą aż zbiorniczek będzie pusty i wtedy zdjąć zaślepkę i nałożyć przewód "powrotny" z powrotem na swoje miejsce

9. Dolać do max. płynu i uruchomić silnik , pokręcić jeszcze kierownicą lewo-prawo kilka razy, uzupełnić płyn jeżeli poziom jeszcze nieznacznie spadnie

Po dokonanej wymianie płynu wspomagania w wyżej opisany sposób układ na pewno nie zapowietrzy się, nowy płyn przeciska zużyty do butelki (podobnie wygląda to z wymianą płynu hamulcowego)

Może i dla niektórych z Was niezrozumiale to opisałem ale myślę że może komuś się przyda taki opis

:hi:

Płyn proponuję zakupić w ASO ~ 40 zł za litr

  • Pomoc techniczna 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo

warto tez wyciagnac zbiorniczek i przeplukac go benzyna ekstrakcyjna

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytania odnośnie wymiany w celu zrozumienia; 1). czy podczas wyciskania płynu (przez kręcenie kierownicą na zgaszonym silniku)wypuszcza się płyn także z pompy i przewodu ssącego? Chyba tylko z przekładni ,chłodnicy i przewodu powrotnego,bo przecież pompa nie pracuje? 2). Czy stary płyn wypchniemy z pompy i przewodu ssącego po zalaniu nowym płynem i kręcąc kierownicą jeżeli silnik nie pracuje(bo wtedy nie chodzi pompa) ? Czy nie musi pompa pracować żeby płyn się przez nią przecisnął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Febi 6162 to płyn G004000 a u mnie na zbiorniczku pisze G002000. Czym to się różni??? :gwizdanie:



Z tego co mi wiadomo to dawniej była norma G002000 ... only mineral fluid.....co można przeczytać na zbiorniczku/nakrętce.... tej normy obecnie już nie ma (została zmieniona) i jest G004000M2. Płyny G002000 i G004000M2 mieszają się ze sobą dlatego można spokojnie dolewać. Namawiam do kupowania oryginalnego płynu w ASO (koszt ok 50zł za 1litr). :wink4:

Proszę nie wprowadzać zamieszania a poczytać trochę na forum.
Odnośnie jaki płyn do wspomagania zastosować (czym różni się FEBI 6161 i 6162 a to jest istotne) można poczytać tutaj:
http://a4-klub.pl/index.php?/topic/746-synchronizacja-pilota-od-alarmu-i-centralnego/

Wg zawartych tam informacji wynika, że autor "porady" użył niewłaściwego oleju zamiast FEBI 6162 powinien być FEBI 6161

i proszę już tą kwestią nie zaśmiecać tematu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam czy do Audi A4 B5 1995r 1.8T można zalać olej febi 06162 ? proszę o odpowiedz bo jutro jadę po olej i nie jestem pewien, korek jest koloru zielonego i na zbiorniczku jest napisane G002000 pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...