Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] CB Radio i antena - jakie?


tomaszu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie najlepsza słuchawka od telefonu do ucha i wszystko pięknie słychać a pasażer ma spokój i słucha muzyki.

i cały czas jeździsz ze słuchawką przy uchu?:naughty:

Jak najbardziej. Kwestia nastawienia i przyzwyczajenia. Nie kumam w czym ma być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2.1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mam podobnie jak kolega edekxp ale kabel od gruchy mam kątowo podłaczony do radia i pociągnięty przez tunel środkowy do wnęki pod ręcznym. Instalacja praktycznie nie jest widoczna z zewnątrz. Jak chce pogadać wyciągam gruszke i kłade na nogach, nic mi nie lata po kolanach, nie zaczepiam przy wsiadaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najlepsza słuchawka od telefonu do ucha i wszystko pięknie słychać a pasażer ma spokój i słucha muzyki.

i cały czas jeździsz ze słuchawką przy uchu?:naughty:

Jak najbardziej. Kwestia nastawienia i przyzwyczajenia. Nie kumam w czym ma być problem.

to jest bardzo wygodne rozwiązanie, można to rozbudować o przycisk od mikrofonu przy gałce zmiany biegów, a mikrofon w podsufitce

CB%20Radio%20modernizacja%201.jpg

CB%20Radio%20mikrofon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, każdy ma jakieś swoje oczekiwania i udogodnienia. Mała słuchawka douszna to czysty odsłuch nawet przy głośnym b5 ahu i muzyce z radia. Raz spróbowałem i tak zostało. Pomysł z jakiegoś forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już moim zdaniem przesada. Ale każdy robi pod siebie.

Widzę że jest spór które lepsze radio i jakie anteny. Pozwólcie że wyrażę swoje zdanie, sam użytkuje (to co mi pasuje) i zajmuje się też montażem.

Ja osobiście polecam krótkie antenki do 1m montowane na stałe np sirio 800 turbo montaż bezpośredni, w audi mamy miejsce na antenę prętową. Dlaczego małe??

1. Ładnie wyglądają, dla przeciętnego kowalskiego jest to od radia zwykłego, czyli tak ma być,

2. Można wjechać pod hipermarket nie zdejmując jej,

3. Wytwarza dużo mniej hałasu podczas jazdy, zwłaszcza przy większych prędkościch (nie po to się kupuje CB żeby jeździć 50 km/h).

4. Montaż bezpośredni ma zaletę że nie zdmuchnie nam anteny mijając się z Tirem,

5. Nie rysuje lakieru.

Radio im lepsze tym lepiej (bo antenkę mamy malutką). Osobiście wierzę w Presidenty i nawet na najniższy model uważam że nie można narzekać (może kolega który twierdzi że Presiden na T to jak autka na F, akurat trafił na podrabiany model, bo takie są, także się strzeżcie allegro :) ).

W takiej konfiguracji sirio 800 turbo + jakiś president (nawet najtańszy), mamy zasięg rzędu 5-10km (czystego odbioru, SQL skręcony prawie na maksa), 25km udało mi się osiągnąć przy SQL rozkręconym na ful, ale zrozumiałem tylko w jakiej jest miejscowości, reszta nie doleciała)

Obowiązkowo potrzeby jest głośnik zewnętrzny, dużo dużo lepiej słychać.

Polecam również filtr zasilający (ucina nam trzeszczenie z wycieraczek i innych silniczków), jakoś dużo nam nie wyfiltruje ale kosztuje 20 zł i zawsze mniej coś tam wytnie.

PS Widzę że pojawiło się kilku forumowiczów montażystów, moje małe spostrzeżenie dla fachowców, docinajcie promienniki, żeby to działało. 60% anten fabrycznie wychodzących nie jest dostrojona (jak co niektórzy twierdzą). Jak się montuje nową antenkę te 20% nie trzeba nawet ich regulować impusem, ze 20% już trzeba użyć imbusa, ale 60% trzeba dociąć. I nie ważne jaka firma sirio czy lem, anteny niby takie same i jedną trzeba podciąć a drugą nie. Przy dzisiejszych antenkach na 1 i 40 powinniśmy uzyskać 1,2, jak masa lekko nie dolega to wbija się na 1,5 (to był mój najgorszy wynik), ale na 20 wskazówka wtedy lekko się wychyla. Teraz zaraz będzie że co to za różnicza. No taka, że zawsze lepiej zbierze poprawnie dostrojona antenka i lepiej nada. Zawsze jest ten dźwięk trochę lepszy, a klient bardziej zadowolony.

Po drugie, drodzy klienci, anten magnesowych się nie stroi, bo antena nie ma przy podstawie masy. Masę bierze z radia, dlatego są krótkie kable im krótszym tym lepiej.Strojenie anteny magnesowej jest to bezsens, bo po przestawieniu jej w inne miejsce i tak się rozjedzie. Anteny magnesowe mają SWR ok 2 i tego się nie zmieni. I nie przedłużajcie kabli, 5 metrów kabla na magnesie SWR jest w okolicy 3, co jest poza bezpiecznym zakresem i grozi spaleniem radia.

To tak od siebie.Ciekawe ilu fachowców ma inne zdanie. Pewnie zaraz się odezwą zwolennicy anten magnesowych i zaczną się chwalić jakie to oni mają dystanse na swoich 2,5 metrowych prętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w audi mamy miejsce na antenę prętową

masz na myśli dziurę po antenie fm?

Po drugie, drodzy klienci, anten magnesowych się nie stroi

dlaczego tutaj stroi 3 różne anteny magnesowe?

---------- Post dopisany at 16:36 ---------- Poprzedni post napisany at 16:35 ----------

No właśnie, każdy ma jakieś swoje oczekiwania i udogodnienia. Mała słuchawka douszna to czysty odsłuch nawet przy głośnym b5 ahu i muzyce z radia. Raz spróbowałem i tak zostało. Pomysł z jakiegoś forum.

jakie masz radio i jak masz podpiętą tą słuchawkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie, drodzy klienci, anten magnesowych się nie stroi

Mistrz :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najlepsza słuchawka od telefonu do ucha i wszystko pięknie słychać a pasażer ma spokój i słucha muzyki.

alf, teraz doczytałem, tą słuchawkę masz bezpośredio wpiętą pod ext. speaker z tyłu radia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odjazd normalnie. Zawsze stawiam w skodzie w te same miejsce bo mam naklejkę. SWR mam 1.2 na 20 i z 8 metrów kabla. Stroilem ml145 na magnesie i stroić będę. Pytają się w koło czy wale ze stacji to chyba jest ok. Ważną rolę gra jakość przewodu a metr w tą czy tamtą.... Przeczytaj o strojeniu ostatnie zdanie:

http://www.cbradio.pl/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=8&categories=Strojenie+anteny

Sony Xperia Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najlepsza słuchawka od telefonu do ucha i wszystko pięknie słychać a pasażer ma spokój i słucha muzyki.

alf, teraz doczytałem, tą słuchawkę masz bezpośredio wpiętą pod ext. speaker z tyłu radia??

Tak, żwykła słuchawka z tel. Noki. Przedłużyłem kabel i wisi przy słupku żeby nie plątało się. Radio JFK II, antena Sirio SG 1400 bezpośrednio w dachu. Zero szumów i zakłóceń. Używam tylko RF-gain.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam znajomego do którego pół miasta przyjeżdża stroić anteny,człowiek siedzi w cb jak jeszcze było jeszcze na zezwolenia,posiada u siebie bazę na dość dużej dopałce i mówi że kupując presidenta płacimy za markę,a tak naprawdę w środku siedzi to samo co w antenie o połowę tańszej,no to np pytam o ml145 to mówił że midland,sirio i i jeszcze jakaś jedna firma to jeden ciort dla zwykłego szaraka,widzialem unidena mojego bebechy którego juz mam dobrych parę lat i ja tam różnicy nie widzę miedzy presidentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie najlepsza słuchawka od telefonu do ucha i wszystko pięknie słychać a pasażer ma spokój i słucha muzyki.

alf, teraz doczytałem, tą słuchawkę masz bezpośredio wpiętą pod ext. speaker z tyłu radia??

Tak, żwykła słuchawka z tel. Noki. Przedłużyłem kabel i wisi przy słupku żeby nie plątało się. Radio JFK II, antena Sirio SG 1400 bezpośrednio w dachu. Zero szumów i zakłóceń. Używam tylko RF-gain.

wierciłeś osobną dziurę w dachu, czy po antenie FM? jakieś wzmocnienie (blachę) do tego dokładałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anten mogę się zgodzić sam wolę Santiago lub Lema ale co do radia niestety są inne i prezes dla mobili wygrywa no chyba ze na stacjonarne to już inna bajka i firmy które zwykłym śmiertelników nic nie mówią.

Sony Xperia Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wywierconą osobną dziurkę w dachu 20 cm od anteny samochodowej. Chciałem bardziej na środku dachu ale byłoby więcej roboty z opuszczaniem podsufitki. Wzmocnienia nie mam, ale chyba dołożę. Póki co problemu nie ma. Radio jak dla mnie perfekcja. Pomimo że słuchawka w uchu to przy minimalnym sręceniu RF-gaina zero szumu, kompletnie nic. Nawet jak wycieraczki chodzą czy szybę opuszczam, cisza. Zasięg dobry. Jak stoję w korku na autostradzie to najlepiej zsięg można sprawdzić, bo ludzie podają na którym kilometrze stoją. Nie mam porównania z innymi radiami, bo innego nie miałem, chociaż chętnie bym wypróbował tańsze żeby zobaczyć jak chodzą. Jednak nie wierzę że może być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie anten magnesowych:

Strojenie anteny CB -- zciema gościa ze sklepu z antenami - elektroda.pl

Jest tam takie mądre zdanie:

"Jeśli będziesz miał nawet taką "magnesówkę" dobrze zestrojoną to każde jej zdjęcie i ponowne założenie spowodować może jej rozstrojenie"

Poradnik CB

Tutaj też jest wyraźnie napisane że nie stroimy magnesów.

Zdania są podzielone. Producenci twierdzą że ich anteny są już zestrojone i nie ma sensu ich stroić (bo chcą sprzedać towar więc zachwalają),

instalatorzy twierdzą że stroić jak najbardziej (bo też chcą zarobić). Zróbcie test ustawicie idealnie koledze antenę i poproście żeby za miesiąc przyjechał i zobaczycie że się wszytko rozjedzie, więc nie ma sensu. W związku kto kłamie. Każdy :) Nie można kupić zestrojonej anteny bo producent nie ma mojego autka (nie stroimy anteny do radia tylko do auta, czyli miejsca zamontowania, gabarytów itp). Ze strojeniem fabryki nie kłamią faktycznie nie wielkie poprawki i jest ok, więc wstępnie jest zestrojona. Instalatorzy wiedzą że antena jest już na oko ustawiona a ustawianie jej dokładnie nie ma sensu, ale skoro klient chce to stroimy.

Zrobicie oczywiście jak chcecie, w magnesówkach trzeba sprawdzić czy nie wykracza poza zakres jak nie wykracza zostawiamy bo i tak to nie ma sensu (swr to najlepszy sposób by sprawdzić też czy łączy masa itp w sumie wszystko nam powie).

Mówiąc że mamy miejsce w audi na prętową, miałem na myśli sedana, lewy tylny błotnik jest wzmocniony, sprawdźcie w elsie pod hasłem montaż anteny prętowej.

Dlaczego stroi anteny na magnes w przedstawionym filmie. Bo gość chciał pokazać jak to się robi, osobiście też by mi się nie chciało przekręcać 3 anten, jeszcze może na platformie 1mx1m. Tak czy inaczej zrobicie jak chcecie, poczytajcie sobie i zastanówcie się nad sensem strojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy uwierzą ze się stroi dopiero jak radio usmażą. No ale na błędach lubią się uczyć.

Ja swoje sprawdzam co jakiś czas a szczególnie po zwarciu z ptakami i galeziami.

Sony Xperia Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje radio padło... czas kupić coś innego.... lukam i zastanawiam się nad [TUNING] poprawiony President Walker by KONEKTOR (3482898147) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Cena trochę powala ...warto po tych modyfikacjach to łykać czy normalnego brać ? Muszę w tym tygodniu kupić cb... antena to ML-145 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje radio padło... czas kupić coś innego.... lukam i zastanawiam się nad [TUNING] poprawiony President Walker by KONEKTOR (3482898147) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Cena trochę powala ...warto po tych modyfikacjach to łykać czy normalnego brać ? Muszę w tym tygodniu kupić cb... antena to ML-145 :)

Leci do mnie walker. Przetestuje go i później poleci do konektora na moda. Na aukcji cena powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem walkera za 400, zobaczę co to przyjdzie. Modyfikacja ok 100 pln, więć 350 zł w kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...