Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejscie Nawigacji z BNS 5.0 RNS E Podlaczenie lini K


RS

Rekomendowane odpowiedzi

====> http://a4-klub.pl/index.php?/topic/281221-vcds-nie-widzi-rns-e/page-3#entry4507582


Witam was serdecznie!

Co prawda juz jakis czas temu przeszedlem z BNS 5.0 na RNS E, ale dzisiaj w koncu sie wzialem za niedociagniecia ktore co prawda nie przeszkadzaja az tak bardzo, ale jednak sa.
Ale od poczatku. Autko wyjechalo z fabryki z radionawigacja BNS 5.0 w roku 2007. Z dodatkowych urzadzen waznych dla ustawien RNS E sa to:
-Kierownica multifunkcyjna
-zestaw BOSE
-telefon z zestawem BT

Na poczatku radyjko wygladalo tak:

3fac2eaa2e3d1327med.jpg

...jednym slowem- niespecjalnie.

Po zakupie RNS E, ktore zdawalo by sie podchodzi PLUG & PLAY (patrzac na wtyczki) wyglada to juz i funkcjonuje niezle :szczerbaty:

18a5e26f75c76174med.jpg

Praktycznie wszystkie funkcje sa dostepne, kiera dziala, telefon dziala, bose dziala. SDS-a nie bylo od nowosci, wiec nadal nie dziala (z wyjatkiem telefonu)

Ale jakby nie bylo, brakuje diagnozy radyjka. Winnym za to jest nie brak lini K , jak wczesniej myslalem, tylko to ze linia K jest w BNS 5.0 gdzie indziej podpieta.
A wiec zabieramy sie do roboty:

Potrzebne:
Klucze do wyjmowania radia:
14348ae25b32c9fcmed.jpg

i puszka czegos pozywnego- w moim przypadku:
f1581f1d3e61f4ccmed.jpg
:szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty:

Brak mozliwosci diagnozy widac na VAG-u:
c1e7270b06135637med.jpg

Do wlozenia wyjmakow najlepiej jest opuscic monitor:
512835c3d52fa166med.jpg
Wyjmaki w otworach:
12ea5251eb27eb0emed.jpg

Wyjmujemy radio , ale nie calkiem. Mozemy teraz powyciagac wyjmaki wciskajac blaszki z boku. Nie beda juz potrzebne.
e129c135183d9eb9med.jpg

Widok radia "od tylu" :)
e26bc6df11bb7e5cmed.jpg

Wyciagamy po kolei wtyczki :

...od anteny telefonicznej naciskajac w miejscu pokazanym strzalka i mozna wyciagac:

ab1a1389d3b24aa2med.jpg

...od anten do radia, takze naciskajac w miejscu pokazanym strzalka, i mozna wyciagac:
683ad72915c68b61med.jpg

...oraz glowna wtyczke sciskajac w miejscu jak pokazuja strzalki:

7c186ba2bed1303emed.jpg

Oto schemat podlaczenia kabli w RNS E, z zaznaczonymi tymi ktore mamy przelozyc:
59062a13a9a07602.jpg

Widok na gniazdo w Radiu:

36f44ac8790cba0bmed.jpg

...oraz na wtyczki:
6425e731eda70b20med.jpg

Nalezy wyjac dwie dolne wtyczki wciskajac zaznaczone strzalkami zatrzaski:
3cde3c7b30b7d806med.jpg

Wtyczki rozbieramy podwazajac zaznaczony na fotce zatrzask:
b6630d561c6c0c95med.jpg

Pin brązowy wędruje z pozycji 5 we wtyczce niebieskiej na pozycje 7 (BOSE) we wtyczce niebieskiej, a nie jak wcześniej napisałem w pozycje 7 we wtyczce zielonej! (zamiana miejscami)


Oto fotka z już podmienionymi kabelkami:

495c8a33c30a3b2c.jpg

To by było na tyle. ?

Składamy ten cały cyrk w odwrotnej kolejności.

Podlanczamy VAG-a i wybieramy kanał 56 (radio) lub 37 (nawigacja) i łączymy się. Jeżeli wszystko zostało dobrze podłączone...

VOILA!!!!
453f6cacab382399med.jpg
7c5f2f2adcb16ba5med.jpg

U mnie VAG sie komunikuje z RNS E
:decayed:

Pozostaje kodowanie i adaptacja.
Dotychczasowy mój kod to : 0301700

97794a7d3917f0c8med.jpg
Moj VCDS jezeli chce kodowac wyrzuca mi pomoc z mozliwymi kodami. Zaznaczylem na niej kody wlasciwe dla mojego auta
8dd720958f4099a2.jpg
Moje nowe kodowanie to 0301727, czyli:

0- jest to zdaje sie cyfra stala, bo nie znalazlem znaczenia dla tej cyfry
3- typ nadwozia- (w moim przypadku Audi A4 8E)
0-diagnoza przednich gwizdkow -(w moim przypadku przednie gwizdki aktywne)
1-charakterystyka dzwieku -(w moim przypadku Audi A4 8E ale zastanawiam sie czy nie zakodowac 9,czyli sound system, bo mam BOSE)
7-telefo/ telematyka- ( w moim przypadku Base plate diagnosticcapable with comfort control- tak bylo wiec nie ruszalem)
2-Equipment 1- (w moim przypadku- radio cyfrowe)
7-Equipment 2- (w moim przypadku- zmieniarka CD oraz kierownica multifunkcyjna, przy czym u mnie zamiast zmieniarki CD jest podlaczony interfejs USB ktorego nalezy interpretowac jak zmieniarke).

Zostaje jeszcze adaptacja, ale czegos tam nie rozumiem, wiec chyba potrwa...




Przy okazji "dopasowałem" sobie logo startowe do numeru rejestracyjnego :dance2:
14b25668846e11dbmed.jpg

To by było na tyle!

Milego rezania! :drunk:


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tygrysie,

małe pytanie odnośnie tego kodowania.. Zakodowałeś sobie w opcji dodatkowy sprzęt:radio cyfrowe :mysli:. Dlaczego? Czy masz radio cyfrowe? skąd to się bierze, co daje i gdzie się je instaluje? Czy jest do tego dodatkowa antena? Jak rozumiem mieszkasz w DE więc tam pewnie już jest nadawany sygnał radia cyfrowego. Czy w PL też już jest?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tygrysie,

małe pytanie odnośnie tego kodowania.. Zakodowałeś sobie w opcji dodatkowy sprzęt:radio cyfrowe :mysli:. Dlaczego? Czy masz radio cyfrowe? skąd to się bierze, co daje i gdzie się je instaluje? Czy jest do tego dodatkowa antena? Jak rozumiem mieszkasz w DE więc tam pewnie już jest nadawany sygnał radia cyfrowego. Czy w PL też już jest?

Pozdrawiam

Radio cyfrowe czyli Sirius XM jest dostępny tylko w USA i Kanadzie. W Europie niestety nie ponieważ po prostu nad tą półkulą nie krążą satelity serwisu Sirius XM :) Do odbioru jest potrzebna odpowiednio większa antena typu "rekin" zintegrowana z anteną GPS. Tak to wyglądało w mojej S4 zaimportowanej z USA.

IMG_7149.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na pewno bylo to cos w rodzaju proby, czy sie uda. Seryjny kod z mojego auta mial w tym miejscu cyfre 0, ktorej nie ma w kodowaniu RNS-e w tym miejscu wiec bylem zmuszony wybrac cos innego. Tak czy inaczej radio dziala. Ma ktos pomysl jak to powinno byc poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio cyfrowe czyli Sirius XM jest dostępny tylko w USA i Kanadzie. W Europie niestety nie ponieważ po prostu nad tą półkulą nie krążą satelity serwisu Sirius XM :) Do odbioru jest potrzebna odpowiednio większa antena typu "rekin" zintegrowana z anteną GPS. Tak to wyglądało w mojej S4 zaimportowanej z USA.

IMG_7149.JPG

Cześć Maliku,

wydaje mi się, ze nie masz racji. Co do Siriusa, to wg WIKIPEDII, Sirius i XM to były dwie firmy które nadawały radio przez satelitę i 2007 roku się połączyły tworząc Sirius XM. Ale to jest radio SATELITARNE a nie cyfrowe i jego cechą charakterystyczną jest to, że jest nadawane przez satelitę a nie to że jest cyfrowe( bardzo mozliwe, że sygnał jest wysyłany w postaci cyfrowej, ale myślę, ze nie o to chodzi). I rzeczywiście sygnał z siriusa nie jest dostepny w Europie, bo tu nie dociera sygnał z tego sateliy z którego nadaje Sirius. O Siriusie zresztą juz wiem od jakiegoś czasu i nawet w jakimś tutorialu na temat dokładania RNSa pewein amerykanin pokazywał, jak dopiąc tuner satelitarny do Siriusa do RNSa. Ale wg mnie to nie to. bo inaczej po co w kodowaniu RNSa na przedostatniej pozycji jest pod "2" radio cyfrowe a pod "3" radio satelitarne. Co do tej anteny to już jakiś czas temu przyuważylismy takiego bulwiastego "rekina" , ale nie byliśmy pewnie do czego on. Ze względu na to, ze występował on tylko na autach z USA, to było podejrzenie , ze to od radia satelitarnego, ale nie potwierdzone. Natomiast dla mnie radio cyfrowe, to jest radio odbierające sygnał cyfrowy, ale wysyłany z nadajników naziemnych, tak jak wląsnie wchodzaca naziemna telewizja cyfrowa ( odbierana przez coraz powszechniej w telewizorach montowane tunery MPEG4 -DVBT). Rozumiem, ze taki tuner musi być też dostepny w Audi, ale nie spotkałem się jeszcze z tym, ze ktoś to ma i mysłałem, ze Tygrys to założył, albo miał.

No na pewno bylo to cos w rodzaju proby, czy sie uda. Seryjny kod z mojego auta mial w tym miejscu cyfre 0, ktorej nie ma w kodowaniu RNS-e w tym miejscu wiec bylem zmuszony wybrac cos innego. Tak czy inaczej radio dziala. Ma ktos pomysl jak to powinno byc poprawnie?

Tak. "1= No additional tuner" wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Maliku,

wydaje mi się, ze nie masz racji. Co do Siriusa, to wg WIKIPEDII, Sirius i XM to były dwie firmy które nadawały radio przez satelitę i 2007 roku się połączyły tworząc Sirius XM. Ale to jest radio SATELITARNE a nie cyfrowe i jego cechą charakterystyczną jest to, że jest nadawane przez satelitę a nie to że jest cyfrowe( bardzo mozliwe, że sygnał jest wysyłany w postaci cyfrowej, ale myślę, ze nie o to chodzi). I rzeczywiście sygnał z siriusa nie jest dostepny w Europie, bo tu nie dociera sygnał z tego sateliy z którego nadaje Sirius. O Siriusie zresztą juz wiem od jakiegoś czasu i nawet w jakimś tutorialu na temat dokładania RNSa pewein amerykanin pokazywał, jak dopiąc tuner satelitarny do Siriusa do RNSa. Ale wg mnie to nie to. bo inaczej po co w kodowaniu RNSa na przedostatniej pozycji jest pod "2" radio cyfrowe a pod "3" radio satelitarne.

A możliwe możliwe. Pewnie w takim razie chodzi o DAB http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting

Nadal żeby to działało poptrzebny jest dodatkowy tuner. Tak samo jak w przypadku Siriusa montowany jest z tyłu auta w miejscu w którym montuje się między innymi nawigacje DX oraz tuner TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie sie wydaje, że to DAB ( ewentualnie DAB+). Byłem zaintrygowany wieścią, że może Tygrys to zalożył.

A pytanie odnośnie Siriusa. O ile pamiętam, to Ty swoją Eską to na miejscu w USA po kupnie jeżdziłeś próbnie co najmniej. Jak wyglądala obsługa Siriusa? Czy w wyborze źródła sygnału na ekranie RNS-a Tuner Siriusa miał swoja ikonkę? I czy po wyborze tejże obsluga radia sat. była juz taka jak zwykłego? Mam nadzieję, że to pytanie to nie OT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie sie wydaje, że to DAB ( ewentualnie DAB+). Byłem zaintrygowany wieścią, że może Tygrys to zalożył.

A pytanie odnośnie Siriusa. O ile pamiętam, to Ty swoją Eską to na miejscu w USA po kupnie jeżdziłeś próbnie co najmniej. Jak wyglądala obsługa Siriusa? Czy w wyborze źródła sygnału na ekranie RNS-a Tuner Siriusa miał swoja ikonkę? I czy po wyborze tejże obsluga radia sat. była juz taka jak zwykłego? Mam nadzieję, że to pytanie to nie OT :)

Sirius XM jest serwisem płatnym. Prawdopodobnie abonament przypisywany jest do numeru seryjnego tunera.

W momencie kiedy kupiłem auto serwis został już wyłączony więc nie mogłem przetestować jak to się sprawuje. Na ekranie RNS-E nie można było nawet zmienić źródła.

Tuner na pewno było dobry bo wymontowałem go i sprzedałem z powrotem do USA przez audizine.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. "1= No additional tuner" wg mnie.

Wlasnie tak zrobilem. Ale nie sprawdzilem jak radio dziala bo mp3 lecialo :wallbash:

Poza tym zmienilem pozycje 4 na 9 czyli sound system, ale nie zauwazylem roznicy, wiec wrocilem do jedynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem wlasnie taka opcje zamowiona. Pendrive USB jest podlaczony zamiast zmieniarki i tez tak trzeba mu ulozyc foldery- jakby to byly plyty CD w zmieniarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wtedy doplacalem chyba ze 200€, ale dzis powinnienes to juz taniej dostac. (rozumiem ze chcesz miec to zalozone jak w oryginale)

Ale dzisiaj chyba juz nikt by tego nie zakladal, bo sa tansze rozwiazania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz na allegro Audi A4 USB i ci wyskakuje: http://allegro.pl/xcarlink-zmieniarka-sd-usb-audi-a3-a4-a6-a8-tt-i1614695327.html

Najtansze nie jest ale jesli sie nie myle to orginalne rozwiazanie jest duzo drozsze i mniej efektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To xcarlink jest dość ciekawym rozwiązaniem jednak cena tez nie jest zbyt mała, a co myślisz o transmiterach oferowanych np. na allegro, czy już coś takiego próbowałeś, jak się to może sprawdzić, czy jakość muzyki będzie wystarczająca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche to jet OT- mysle ze to juz dyskusja do innego tematu- na forach nie powinno sie tematow mieszac... :mysli:

Wiem co to transmitery, ale nie mam doswiadczenia z nimi.... :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja mam tylko jedno pytanie :)

Jak ustawić navi tak aby wyświetlało trasę tak jak na fotce nr 2 w pierwszym poście założyciela wątku???

Chodzi mi o to aby po lewej pokazywało autostradę a po prawej mapę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...