Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy targować się u notariusza


slawek5170

Rekomendowane odpowiedzi

jutro idę do notariusz , ponieważ kupuje mieszkanie. kilka osób mi radziło, żeby się targować, ale nikt z nich nie kupował nic poprzez notariusza, więc dobre rady mogą dawać Mam pytanie do Was, drodzy Koledzy czy ktoś z Was lub Waszych znajomych targował się u notariusza? za koszty notarialne płace, niecałe 1200zł, więc wg mnie nie mało. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200 zl to nie jest mało jak piszesz , ja bym sprobowali moze zawsze coś zostanie w kieszeni :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie targuje bo siostra pracuje w kancelarii notarialnej. Tak więc zawsze dostaję extra ceny. Ale możesz spróbować bo mają z czego schodzić :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro idę do notariusz , ponieważ kupuje mieszkanie. kilka osób mi radziło, żeby się targować, ale nikt z nich nie kupował nic poprzez notariusza, więc dobre rady mogą dawać Mam pytanie do Was, drodzy Koledzy czy ktoś z Was lub Waszych znajomych targował się u notariusza? za koszty notarialne płace, niecałe 1200zł, więc wg mnie nie mało. pozdrawiam

1200zł za akt notarialny? To bardzo mało. W Wawie za mieszkanie 49m2 zaśpiewali ok 4000zł (na początku marca będę wiedział ile dokładnie).

Znajomy podpisywał pod koniec zeszłego roku i się targował. Pracownik kancelarii powiedział, że ustawowo należy zapłacić 5400zł (mieszkanie ponad 50m2 na Bielanach). Zmieszał się jak kolega mu powiedział, że za takie same mieszkanie jego brat w Opolu, za akt zapłacił ok 3000zł, więc jakie ustawowe stawki? Opuścili mu na 4800zł.

Podobno taniej jest jak zawiąże się wspólnotę mieszkaniową i będzie kilka aktów do podpisania (w hurcie taniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn razem za wszystko zapłacę 5000żł, ale za samą 'ciężką pracę' notariusza 1200zł

targuj się :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna się targować. Mozna tez zapytac u innego notariusza, choc duzo taniej nie bedzie. Mysle ze ~100PLN mozna "urwac" z calej kwoty, gdyz nie jest duza :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to kupujesz mieszkanie przez notariusza ? może przez pośrednika z agencji nieruchomości ? ja w tym roku kupiłem mieszkanie i zapłaciłem niecałe 1200zl tej

tzw TAKSA NOTARIALNA :kox:

ale za co Wy im takie kwoty płacicie to ja nie wiem :gwizdanie:

za koszty notarialne płace, niecałe 1200zł, więc wg mnie nie mało. pozdrawiam

To całkiem normalna cena i raczej nie zejdą z niej bo to jest chyba cena sztywna, narzucona im. Ale w sumie nie pamiętam mimo iż niedawno kupowałem mieszkanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj u Notariusza i przed podpisaniem umowy przy zamkniętych drzwiach zapytałem czy jest możliwość negocjacji ceny, na co gościu z uśmiechem odpowiedział, ależ oczywiści, poszedł do sekretarki i mówi: dla tego pana opuść o 200zł . Ładnie podziękowałem:) zawsze dwie stówki w kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za koszty notarialne płace, niecałe 1200zł, więc wg mnie nie mało. pozdrawiam

To całkiem normalna cena i raczej nie zejdą z niej bo to jest chyba cena sztywna, narzucona im. Ale w sumie nie pamiętam mimo iż niedawno kupowałem mieszkanie :)

Ceny oczywiście mają narzucone i poniżej nie mogą schodzić , ale mogą narzucać swoją marżę. I to robią. Ostatni rabat jaki dostałem to było coś ok. 700zł od kwoty 2500 :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj miałem notariusza.Z taksy 1800zł opuścił 300+vat i jeszcze za odpis dla developera nie musiałem płacić.Zawsze trzeba negocjować cenę bo przeważnie się udaje i opuszczają,ponieważ na początku liczą maxymalnie.

Slawek5170:podpowiem Ci kolego,że się trochę zmieniło w sądzie o wpis do hipoteki.Mniejsze koszta się ponosi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz może o ile się zmieniły te koszta? w ubiegłym tygodniu sekretarka mi napisała, że za sąd zapłacę 400zł, a dzisiaj na rozpisce było, że za sąd płacę 200zł. czy to o to chodzi? bo do banku za kredyt też płaciłem jakąś kasę, więc myślałem, że dlatego mniejsze koszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz może o ile się zmieniły te koszta? w ubiegłym tygodniu sekretarka mi napisała, że za sąd zapłacę 400zł, a dzisiaj na rozpisce było, że za sąd płacę 200zł. czy to o to chodzi? bo do banku za kredyt też płaciłem jakąś kasę, więc myślałem, że dlatego mniejsze koszta

Jeżeli sprawy w sądzie decydujesz się załatwić sam - zapłacisz mniej /pilnuj terminów/. Co do opłat: jeżeli w rejonie masz kilku notariuszy, to możesz coś wytargować bo wiadomo - konkurencja. Jak jest jeden /i w zmowie z innymi/ to nie licz na to. Ja przy ogólnych kosztach transakcji 6500, notariuszowi dałem 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za notariusza za mieszkanie prawie 70m2 w 2003 roku zapłaciłem około 5000 :thumbdown: Wtedy nie chcieli zejść więcej niż 200zł. Deweloper faworyzował jednego notariusza który po podpisaniu ok 250 aktów z bloku kupił za to lokal uzytkowy 75m2 i dwa mieszkania po 55m2 i zapewne jeszcze posmarował dyrekcji dewelopera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za notariusza za mieszkanie prawie 70m2 w 2003 roku zapłaciłem około 5000 :thumbdown: Wtedy nie chcieli zejść więcej niż 200zł. Deweloper faworyzował jednego notariusza który po podpisaniu ok 250 aktów z bloku kupił za to lokal uzytkowy 75m2 i dwa mieszkania po 55m2 i zapewne jeszcze posmarował dyrekcji dewelopera...

W 2004r.: z tego co dałeś notariuszowi, w kieszeni zostało mu ok. 1200zł - reszta poszła głownie do kasy państwa /podatek, sąd/. Wówczas: 1200złx250=300.000zł/185m2=1622zł/m2. Takie były ceny...??? :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w zeszlym roku przepisywalem sobie dzialke matki i woja na siebie...(kwestia tylko ormalna bo i tak dzialka jest moja).

wiecie ile mi notariusz krzyknal za sama taxe?

10000 pln gosc chcial..jakis nienormalny typ.

cale szczescie znalazlem drugiego za 2300pln i zadowolony zaplacilem.

jesli masz czas to sugeruje podzwonic po notariuszach z innych miast nawet, ja o malo co do kielc z wawy nie pojechalem pisac aktu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz może o ile się zmieniły te koszta? w ubiegłym tygodniu sekretarka mi napisała, że za sąd zapłacę 400zł, a dzisiaj na rozpisce było, że za sąd płacę 200zł. czy to o to chodzi? bo do banku za kredyt też płaciłem jakąś kasę, więc myślałem, że dlatego mniejsze koszta

Chodzi o to, ze zamiast dwóch hipotek zwykłej i kaucyjnej będzie tylko jedna. Osoby, kóre mają kredyt w banku powinny na tym skorzystać i poniosą mniejsze koszty wpisu do hipoteki. Teraz wiel banków chce i hipotekę kaucyjną i zwykłą - co daje w sumie 400 zł opłat plus podatek od czynności cywilnoprawnych - zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z z 9.9.2000 r. o podatku od czynnosci cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatek wynosi:

od stanowienia hipoteki:

a) na zabezpieczenie wierzytelności istniejących - od kwoty zabezpieczonej wierzytelności 0,1%,

B) na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej 19 zł;

po zmianie będzie jedna hipoteka odpowiadajaca hipotece kaucyjnej a w związku z tym koszt wpisu do hipoteki 200 zł i podatek 19 zł.

należy mieć nadzieję, ze urzędy będą poprawnie interpretować przepisy.

W miarę jasno jest to opisane przez prof. Gniewka w artykule Nowelizacja ustaw o księgach wieczystych i hipotece

http://www.edukacjaprawnicza.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=1&id=1137

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...