Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie przewodów CAN z zegarów do radia


tomas3miasto

Rekomendowane odpowiedzi

PODŁACZENIE przewodów CAN z zegarów do RADIA


http://a4-klub.pl/index.php?/topic/249248-brak-radia-na-fis-kodowanie-podlaczenie-opis-wtyczek/?p=3587167#entry3587167



A więc po koleji
1 - oznaczenia pinów kostki ISO

radio003fa3.gif

2 - kostka ISO ( uwaga na allegro sprzedają te kostki bardzo często bez Pinów)

radio003ef6.jpg
radio0032ah5.jpg
radio0033wr8.jpg

2 - dwa przewody (30-50 cm)

3 - Piny do kostki przy liczniku (tego szukałem ponad 2 miechy)

4 - W domu lutujemy kable z kostką ISO i pinami do kostki od licznika

5 - Jak mamy te wszystkie rzeczy, możemy wyciągać licznik i radio


7 W suwamy piny do kostki od radia łącząc ze sobą

kurde, 2 stronę trzepiemy... myślałem, że już jasne jest na 1 co trza zrobić :mysli:
podpinasz kabelkiem piny 7 i 12 w radiu (odpowiednio CAN-High i CAN-Low) do zegarów (piny 19: CAN-L i 20 : CAN-H).
Następnie podpinany jest VAG-COM i robi się odpowiedni anpassung (jak i co jest podane na forum wielokrotnie oraz w tym linku: http://de.openobd.org/audi/a4_8e.htm#17 )

-> Kanal 62 (Verbauliste Datenbus-Display)

STG 17 (Instrument cluster) -> Adaptation -> Function 10 -> Channel 62
+01 - Radio (Mehrausstattung)
+02 - Telefon (Mehrausstattung)
+04 - Navigation (Mehrausstattung)
+08 - Telematik (Mehrausstattung)
+16 - Kombiinstrument (nur codiert falls ein 2. Gerät verbaut wurde)

czyli musisz do liczby która wyjdzie w tym kanale dodać jeszcze 1

wsio (chyba :D )

KODOWANIE w liczniku 17 ----> adaptacja 10 ----> Kanał 062

magistrali CAN Infotainment (Lista Instalacja)

+00001 = Radio (opcja) <---- dodajemy ta wartosc do obecnej
+00002 = Telefon (opcjonalnie)
+00004 = Nawigacji (opcja)
+00008 = Telematyka (opcjonalnie)
+00016 = Intrument Klaster (Standard - tylko kodowane 2-sza komponentu)



Zgodnie z umową pokazuję jak to jest połączone u mnie - Concert II, aktywny tył, telefon, bez navi, bez BOSE


Opis gniazd z tyłu radia:


concertcd_wpqsaeh.gif


Wtyczki do radia:

20-pin czarna C - 4B0972643 - głośniki tył, ster. wzmacniaczem, CAN



DSC04700s_wpqsawx.jpg

nr pinu przekrój kabla kolor kabla co to jest gdzie idzie 1 0,35 mm2 zielony wyjście liniowe głośnik lewy tył wzmacniacz 3 2 0,35 mm2 żółty wyjście liniowe głośnik prawy tył wzmacniacz 1 3 2x0,35 mm2 brązowy masa wyjść liniowych wzmacniacz 2 6 0,5 mm2 biały sterowanie wzmacniacza +12V wzmacniacz 9 7 0,35 mm2 pomarańcz/purpura CAN-H 12 0,35 mm2 pomarańcz/brązowy CAN-L



Zamiast 20-pin czarna może być 20-pin żółto-zielono-niebieska (C1+C2+C3) - u mnie taka właśnie jest

DSC06267s_wpqsqxr.jpg



8-pin czarna A - 357035447 - zasilanie, K

DSC06270s_wpqsqns.jpg

nr pinu przekrój kabla kolor kabla co to jest 3 0,5 mm2 zielony/niebieski K-BUS 7 2,5 mm2 czerwony/niebieski zasilanie +12V 8 1,5 mm2 brązowy masa




8-pin brązowa B - 357035447A - głośniki przód


DSC06271s_wpqsqwp.jpg

nr pinu przekrój kabla kolor kabla co to jest 3 1,5 mm2 brązowy/niebieski głośnik prawy przedni + 4 1,5 mm2 zielony/niebieski głośnik prawy przedni - 4 0,5 mm2 zielony/niebieski głośnik środkowy - 5 0,5 mm2 brązowy/zielony głośnik środkowy + 5 1,5 mm2 brązowy/zielony głośnik lewy przedni + 6 1,5 mm2 niebieski/żółty głośnik lewy przedni -




10-pin czerwona D - 357035447B - telefon


DSC06277s_wpqsqwx.jpg

nr pinu przekrój kabla kolor kabla co to jest 1 0,35 mm2 szary MUTE (tel.) 3 0,35 mm2 zielony NF+ (tel.) 4 0,35 mm2 czarny NF- (tel.)




Antena Diversity żółta - 4E0035674K


DSC06278s_wpqsqww.jpg

Nie znalazłem w schematach, co to za kabel. Jest twardy, sztywny.



Antena zwykła czarna

Antenasma_wpqsqsp.png

Concertwt_wpqsaxs.jpg

  • antena zwykła -> czarna wtyczka
  • antena diversity -> żółta wtyczka
  • głośniki tył, ster. wzmacniaczem, CAN-L, CAN-H -> 20-pin czarna wtyczka
  • zasilanie radia, K-line -> 8-pin czarna wtyczka
  • głośniki przód -> 8-pin brązowa wtyczka
  • telefon -> 10-pin czerwona wtyczka



    Tak skrecamy CANY czyli kabelki !!!!!!!!!!



    can.JPG




    17-Instruments -> Adaptation-10 - Channel 62

    x88.th.png


    Jeśli w kanale 62 nie dodamy radia (czyli +1 do tego co było wcześniej), to FIS pozostaje czarny mimo prawidłowego podłączenia przewodów CAN.

    Właśnie przed chwilą przetestowałem to u siebie.
    Jak widać na wstawionym przeze mnie obrazku, u mnie kanał 62 ma wartość 19, czyli sumę +16 (Instrument Cluster) +2 (telefon) +1 (radio).
    Jak wstawiłem tam 18, (czyli odjąłem 1 - radio) to po "zasejwowaniu" FIS przestał wyświetlać informacje z radia.




Edytowane przez wrclaguna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przerabiam ten sam problem, dobra robota Tomek :)

Mam jeszcze kilka pytań do Ciebie:

1) Jak wyjąć liczniki ?

2) Gdzie dostałeś PINy do zegarów o których pisałeś ze 2 m-ce Ci zajeło ich znalezienie?

3) Mogłbys umiescic zdjęcie wtyczki zasilającej radio? chcialbym porównać z moją, u mnie są podprowadzone jakieś 2 dodatkowe kable.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

1) Zdjęcia po 5 punkcie i rysunek pokazują jak wyjąć licznik

- wyciągasz osłonke - odkrecasz dwie śruby

- sciągasz boczną pokrywę ( od bezpieczników ) wkładasz rękę i wypychasz licznik ( tak jak na rysunku przed punktem 7)

2) te piny dostałem od gościa co handluje używanymi częściami - miał całą instalacje elektryczną

3)niestety nie mam ale wydaje mi się że też miałem 4 albo 5 kabli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Super manual, u mnie zadziałało od pierwszego strzału i już wszystko pięknie chodzi :notworthy:

W kwestii poszukiwania pinów do podłączenia w liczniku. Ja użyłem kabelka od napędu cdrom, tego co zawsze jest w zestawie do podłączenia napędu do płyty głównej w komputerze. Po rozebraniu wtyczki mamy gotowe piny. Są troszkę mniejsze od tych w licznikach, ale po umieszczeniu ich na miejscu i założeniu osłonki wszystko ładnie się trzyma. Z drugiej strony kabelka zacisnąłem piny od mini-iso, kapka cyny i kabelek gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem takie połączenie u siebie, wydaje mi się, że wyszło mi to całkiem dobrze, więc podzielę się moimi uwagami.

Jak się okazało zdobycie wtyków mini-iso "od ręki" nie jest takie proste. Trochę mi się spieszyło, więc kupiłem je w ASO.

Numery katalogowe wtyków mini-iso i ceny:

- 4A0972643 : 12,22zł

- 4A0972643A : 12,22zł

- 4A0972643B : 12,22zł

Miałem wtyki, ale nie miałem pinów do mini-iso i wtyku w liczniku.

Wtyk w liczniku ma numer katalogowy 1J0972977H, nie udało mi się kupić samych pinów do tego wtyku, ale kupiłem kabelek z zamocowanymi pinami na obu końcach. Taki kabelek ma numer katalogowy 000979009A i kosztuje 7,10zł.

Podobny kabelek, ale z pinami do mini-iso ma numer 000979131 i kosztuje... 7,10zł.

Przeciąłem te dwa kabelki, połączyłem według schematu połówka_z_pinem_mini-iso + kawałek kabelka + połówka_z_pinem_do_licznika, polutowałem, łączenia zabezpieczyłem za pomocą rurek termokurczliwych, skleiłem taśmą przewody, podłączyłem do wtyku mini-iso i tadam - kabelek gotowy!

Zrobiłem sobie kabelki o długości mniej więcej 60-70cm i jak się okazało przy montowaniu tego kabelka był to dobry pomysł.

Podłączyłem to bez większych problemów, wszystko pasowało jak ulał, później szybkie VAGowanie i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada nastepujaco:

Instalacja jest wszystko dziala pieknie,tyle ze nie z moim radiem.Podlaczylismy radio Tomas3miasto i wszystko ladnie odbiera.

Czyli problem lezy po stronie mojego radia.

MIal ktos taki problem?

Da sie radio zrobic,czy trzeba nowe kupic??(lub rns-e :kox: :kox:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Jeśli potrzeba podłączyć w kostce mini ISO dwa piny, to po co kupować od razu trzy kosteczki. Na zdjęciu do kostki żółtej też są podłączone kabelki (co to ?). Jestem na etapie podpinania Can do radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzy złączone kostki tworzą wtyk który stabilnie siedzi w gnieździe (w zewnętrznych (niebieska, żółta) kostkach są zaczepy - widoczne na zdjęciach).

http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/isooem.htm

- tutaj masz rozpiskę między innymi tego wtyku - przeczytaj sobie co można jeszcze podłączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki za banalne pytanie ale co to znaczy podłączyć can do radia?mam radio nie fabryczne ale chcę zmienić na ori może przyda sie ta informacja

Jak nie podepniesz can to radio nie bedzie ci sie podswietlało,wyłaczalo po kluczyku i będzie wyłaczalo co godzine.

Co do tych pinów do licznika to wydaje mi sie ze bedą one pasowały z komputera z tych kabelków co sie wpina w płyte główną diody i przycisk reset

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki kabel najlepiej użyć między pinami? jakieś preferencje co do grubości czy rodzaju?

Zapewne będzie to kabelek 0,35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, mam auto z 2001 roku , kolorowe zegary tzn fis oraz navi rns-e, wiem ze ktoś wsadził nafi ale jest mozliwe ze zegary juz były w seri ?

a główne pytanie to .. radio nie wylacza sie, mam podswietlenie ale nie ma wyswietlanej informacji na zegarach.. gdzie szukać przyczyny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Kanal 62 (Verbauliste Datenbus-Display)

STG 17 (Instrument cluster) -> Adaptation -> Function 10 -> Channel 62

+01 - Radio (Mehrausstattung)

+02 - Telefon (Mehrausstattung)

+04 - Navigation (Mehrausstattung)

+08 - Telematik (Mehrausstattung)

+16 - Kombiinstrument (nur codiert falls ein 2. Gerät verbaut wurde)

czyli musisz do liczby która wyjdzie w tym kanale dodać jeszcze 1

wsio (chyba grin )

czy te ustwienia odblokuja mi RDS na wyswietlaczu Fis w zegarach????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tryknąłem zdjęcia kostek.

Czy ta na samej górze to mini-iso?

Jest tam pin 12 ale nie mogę znalezć pinu 7.

90dae437b125ac54med.jpg

9e9fa3573be46168med.jpg

pin 12 jest pierwszy od lewej,czerwony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a o co Ci chodzi bo masz i mini iso i masz juz kable do CAN`a pociagniete i to chyba w fabrycznej instalacji, wiec nic tylko kupic Concerta II i podlaczac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nie ma can-a to nie ma tej kostki czarnej i przewodów w pin 7 i 12

czy może tak być,że jest kostka ale bez instalacji czyli can?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

planuję montaż symphony II u siebie, jednak autko z fabryki wyjechało bez radia. Oto co znalazłem:

imag0026x.jpg

Z tego co widzę to nie mam CAN, i wiązki wychodzącej na wzmacniacz (aktywne głośniki tylne i sub).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez szykuje sie do takiej operacji, mialem jakies nie oryginalne radio , wywalilem i zakupilem oryginalne ale bez cd poniewaz mam symulatora zmieniarki i podpinam sobie ipoda, problem podswietlania wyeliminowalem kabelkiem ,znanym systemem na necie , ale wylancza sie co godz i to jest okropne, wiec dlatego czeka mnie wpinka w can...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...panowie jak cuś to posiadam piny do licznika PW lub GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...