Czy nadal jest opłata recyklingowa ?

odison

Witam tak jak w temacie czy jest nadal oplata recyklingowa bo z tego co wiem to cyba nie ma od 2011 czy to prawda

Miesiąc temu rejestrowałem samochód sprowadzony z Niemiec płaciłem 500 zł.

oplata jest bedzie. a znajomy z urzedu powiedzial ze te cwaniaki nawet jesli zostanie ta oplata zniesiona, to wymysla cos innego tylko zeby z nas kase zdzierac. wczesniej byla chyna karta pojazdu czy cus takiego, potem to zniesli i wlaneli recykling. tak czy inaczej placimy. :thumbdown:

Pytanie - kiedy zniosą tę opłatę ? Może ktoś wie ? Unia od marca 2012 dała nam na zmianę tylko 2 miesiące. Dziś mamy 13 maja , a opłata chyba nadal aktualna.

karta pojazdu nadal jest tylko kosztuje juz mniej, cos chyba 54zł :)

jesli zaplacisz to od razu ubiegaj się o jej zwrot.. ja kupilem auto rok temu i olałem tą opłate.. do dzisiejszego dnia spokój i 500 badyli do przodu.

A gdzie rejestrują auta bez tej opłaty ?

hehe spokojna głowa mi zarejestrowali ;)

U mnie w WK nie ma szans na zarejestrowanie auta bez tej opłaty.

hehe spokojna głowa mi zarejestrowali ;)

U mnie w WK nie ma szans na zarejestrowanie auta bez tej opłaty.

nigdzie nie ma :) to tak samo jakbys chciał zarejestrowac bez umowy sprzedazy albo aktualnego OC. kolega chyba nam swoje sny opowiada ;)

to może zechcesz pochwalić się jak to uczyniłes,bo jak widzisz w zadnym WK w PL nie zarejestrujesz świeżo sprowadzonego auta bez opłaty recyklingowej:naughty: chyba że kupiłeś już auto zarejestrowane w PL:kox:

Eeeee tam... Jak nie akcyza to recykling, jak nie recykling to się jeszcze coś innego wymyśli :whistling: I tak nas będą okradać :decayed:

Kolega eu4yaon może miał znajomości to mu darowali :naughty: Ciekaw jestem czy będzie można ubiegać się o zwrot tej opłaty tak jak to było z tą akcyzą (jeśli dobrze pamiętam...), ja w marcu płaciłem więc jakby miało mi 5 stówek do kieszonki wrócić to bym się nie obraził, było by na coś fajnego do Audi :kox:

---------- Post dopisany at 01:29 ---------- Poprzedni post napisany at 01:29 ----------

sokal wnioski należy składać na adres:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Departament Księgowości i Rozliczeń

Zespół Opłat i Kar Środowiskowych

ul. Konstruktorska 3A

02-673 Warszawa

albo bezpośrednio do Ministerstwa:

Departament Gospodarki Odpadami

Ministerstwo Środowiska

ul. Wawelska 52/54

00-922 Warszawa

Wniosek o zwrot należy uzasadnić tym, że polski przepis, na podstawie którego pobrano opłatę, jest sprzeczny z nadrzędnym prawem wspólnotowym. oto wzór:

Opierając się o art.410 Kodeksu Cywilnego, proszę o zwrot opłaty recyklingowej sprowa-dzonego przeze mnie samochodu osobowego AUDI A4, o numerze VIN ……………………………, a zarejestrowanego w Starostwie Powiatowym w …………… pod numerem …………………….

Polskie przepisy(ust. z dn.20 stycznia 2005r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksplo-atacji (Dz.U. nr 25, poz. 202 z późn.zm.), na podstawie których została pobrana opłata, są niezgodne z dyrektywą Wspólnoty Europejskiej 2000/53, nakazującej poszczególnym pań-stwom członkowskim Unii zapewnić , by wszystkie lub znaczną część kosztów recyklingu po-jazdów pokrywali producenci. W Polsce koszty te zostały przerzucone na konsumentów. Opłata recyklingowa dotyczy wyłącznie samochodów sprowadzanych, nie obejmuje tych, które są w kraju i sprzedawane są kolejnym właścicielom, przez co narusza prawo wspólno-towe, a dokładnie art.90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zasada niedy-skryminacji podatkowej zawarta w tym przepisie mówi wprost-„ państwa członkowskie nie będą nakładały na towary pochodzące z innych państw członkowskich bezpośrednich lub pośrednich podatków wewnętrznych wyższych niż te, które nakładane są bezpośrednio lub pośrednio na odpowiednie towary krajowe”. Zróżnicowane traktowanie takich samych towa-rów jest niedozwolone; nie ulega wątpliwości, że używane samochody zarejestrowane i nie-zarejestrowane na terytorium Polski są towarami podobnymi. Art. 90 TWE mówi o podat-kach, z punktu widzenia polskiego prawa, opłata recyklingowa nie jest podatkiem, jednak w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nadrzędności prawa wspól-notowego nad krajowym, należy uznać iż opłata ta jest podatkiem. Uważam, że została po-brana bezprawnie dlatego proszę o jej zwrot. Pieniądze proszę wpłacić na rachunek ………………………………………………….

Z poważaniem

wniosek dostępny jest tez w urzędach, wystarczy poszukać troche internecie bo sporo jest info na ten temat.. warto spróbować bo oddaja 425zł choć niektorym nie zwracali pieniedzy. należy dołączyć kopię dowodu zakupu, kopię dowodu rejestracyjnego, kopię dowodu wpłaty. Jak znowu mi się coś przyśni to napiszę..

eu4yaon , odzyskałeś tak pieniądze? bo co innego piszesz tutaj a co innego piszesz na PW,choć czytałem gdzieś że ludzie własnie w taki sposób próbują odzyskać tą opłatę,jednak nie znam przypadku żeby komuś się to udało.

nie probowalem ich odzyskac bo jej nie zaplaciłem. podaje tylko troche info jak ja odzyskac bo rowniez uwazam że ta opłata jest bez sensu :)

Jest już projekt nowej ustawy która znosi opłatę 500zł tylko nie piszą kiedy wejdzie w życie.

eu4yaon dzięki :thumbup1: Napisać i wysłać nie zaszkodzi :whistling: A jak ta nowa ustawa wejdzie w życie to nie zaszkodzi napisać raz jeszcze :naughty: Jak oddadzą to Audi się ucieszy :decayed: