Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AFN] Plan na Car-audio


Kowi87

Rekomendowane odpowiedzi

Ale czy na pewno aż taką kichę :?: Car-audio w B7 jest już na wysokim poziomie i raczej z powodu kabli nie ma tam zakłóceń...

No chyba że o czymś nie wiem... Szkołę ukończyłem 12 lat temu, nie wszystko już dobrze pamiętam...

Ale czy przy takich napięciach i prądach to naprawdę ma jakiekolwiek znaczenie dla efektu końcowego :?:

Tak wiem, Kowi miał całe auto rozebrane i mógł zrobić jak chciał... Ale pewnie nie każdy tak ma dlatego dopytuję czy to konieczne i jedyne rozwiązanie :)

Moim amatorskim okiem i uchem uznaje, ze podstawowe caraudio to nedza bo:

1) glosniki w drzwiach (przod + tyl) sa w niewytlumionych drzwiach na plastikowych dystansach

2) glosniki sa kiepskie (biorac do reki tempo morel 6 i te seryjne to slepy wyczuwa roznice - jeden leciutki a drugi znacznie ciezszy)

3) tylne glosniki cholera wie dlaczego ida przez wzmacniacz (pewnie wynika to z tego ze seryjne radio nie ma "wzmocnionego" wyjscia tylnich glosnikow)

4) ten wzmacniacz na tylne glosniki jest bez przetwornicy wiec jest to latanie dziury w postaci braku wyjscia dla tylnych glosnikow w radiu

5) subwoofer seryjny ma glosnik chyba o srednicy 16cm (normalne suby to najczesciej 25cm) i jest w plastikowej tubie (ogolnie miernota)

6) seryjny wzmacniacz jest bez przetwornicy /pracuje na 12V/, zasilany jest z radia, ktore ma bezpiecznik 20Amper (czyli radio i ten wzmacniacz ma tyle wiecej dostac nie moga!)

... przy dwoch 4ohmowych glosnikach na tyle prad poplynie 2x 12/4 czyli okolo 6 amper (jezeli glosnik suba bylby 2 ohmowych to mamy lacznie 12amper teoretycznie mozliwe ale w praktyce gdy to gra normalnie mamy pewnie z polowe tego /czyli 6A/plynie do wzmaka.... przecietny prawdziwy wzmacniacz ma bezpiecznik 40A wiec odseparowanie kabli jest wazniejsze....)

W Bose z tego co wiem kicha jest ta sama tyle ze kable sa ekranowane czy cos tam (gdzies tu watek o dokladaniu bose jest - znalezc&doczytac)....

Czy cos jest dobrej czy zlej jakosci to oczywiscie kazdy ocenia wg wlasnych wymagan ale w moim odczuciu seryjny sprzet jest niskiej jakosci (przy takiej cenie auta to dowcip)

A4 B8 to nowa konstrukcja (B7 to tylko B6 po liftingu) i nawet tam nie siedzialem ale z tego co wiem to w podstawowym caraudio nie ma tam nawet tweeterow w drzwiach...

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, ze głośniki z tyłu mimo , ze są całkiem spore (seria) bo 16cm grają tylko średnie tony. Może się mylę ale wsadzili tam jakieś kondensatory tak jak czasem są przy tweterach. Całość jakoś gra ale jak posłuchać oddzielnie przodu i tyłu to jakaś masakra jest, wszystko odwrotnie. Czy istnieją takie głośniki 13cm, które będą dobrze chodzić z radiem 4x50w? tak, żeby nagłośnić z radia przednie i tylne drzwi. W tylne drzwi dać dwudrożne 16ki a tube zrobić oddzielnie. Czy dobrym pomysłem jest wywalić ori tubę i cały boczek wykorzystać na pudło? wzmacniacz mono to tuby max100w. Avant oczywiście. wytłumienie itd w skromnym zakresie. Budżetu to ja w ogóle na to nie mam ale trochę złomu się w domu nazbierało i jak bym ten wzmak dokupił to może całość jakoś by zagrała.

Pomysł drugi to w drzwi przednie wsadzić głośniki 10 lub 13cm ale średniotonowe + twetery może trochę mocniejsze od ori a w tylne drzwi średnioniskie 16cm. Jak w kolumnie i zasilanie z radia 4x50w. Tu by się chyba zwrotnice przydały

Jeśli chodzi o moc to nie mam wielkich oczekiwań, chcę żeby to ładnie grało, muzyka różna ale doceniam całe pasmo a nie tylko klekot tablicy. Co sądzicie o moich przemyśleniach? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, ze głośniki z tyłu mimo , ze są całkiem spore (seria) bo 16cm grają tylko średnie tony. Może się mylę ale wsadzili tam jakieś kondensatory tak jak czasem są przy tweterach. Całość jakoś gra ale jak posłuchać oddzielnie przodu i tyłu to jakaś masakra jest, wszystko odwrotnie. Czy istnieją takie głośniki 13cm, które będą dobrze chodzić z radiem 4x50w? tak, żeby nagłośnić z radia przednie i tylne drzwi. W tylne drzwi dać dwudrożne 16ki a tube zrobić oddzielnie. Czy dobrym pomysłem jest wywalić ori tubę i cały boczek wykorzystać na pudło? wzmacniacz mono to tuby max100w. Avant oczywiście. wytłumienie itd w skromnym zakresie. Budżetu to ja w ogóle na to nie mam ale trochę złomu się w domu nazbierało i jak bym ten wzmak dokupił to może całość jakoś by zagrała.

Pomysł drugi to w drzwi przednie wsadzić głośniki 10 lub 13cm ale średniotonowe + twetery może trochę mocniejsze od ori a w tylne drzwi średnioniskie 16cm. Jak w kolumnie i zasilanie z radia 4x50w. Tu by się chyba zwrotnice przydały

Jeśli chodzi o moc to nie mam wielkich oczekiwań, chcę żeby to ładnie grało, muzyka różna ale doceniam całe pasmo a nie tylko klekot tablicy. Co sądzicie o moich przemyśleniach? :)

w tych samochodach chyba jedynym sensownym rozwiązaniem jest 16cm w wygłuszone przednie drzwi i skrzynka w bagażnik. Powiem tak ja mam w tylnej półce (sedan) 16cm chłośniki podpiete pod samo radio i jestem bardzo zadowolony a głośniki to GMS960XT. Przód jeszcze czeka żeby wlożyć takie same i zobaczymy jak zagra. Wszystko pod samym radiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głośniki z tyłu? nigdy w życiu.

Zauważ, że jak coś usłyszysz zwłaszcza niezbyt dokładnie to momentalnie odwracasz głowę w stronę , z której dochodził ów dźwięk. Dzieje się tak dlatego, że nasze uszy najlepiej zbierają to co jest przed nami i dlatego wymyśliłem, żeby tylko basowe były w tylnych drzwiach bo jest na to miejsce a średni i wysoki z przodu. Pomijam kwestie wytłumiania drzwi ale stosując delikatne przeróbki dało by się tak to podłączyć. Przy takim rozwiązaniu w ogóle nie potrzebuje tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz oczywiście tak zrobić, ale żeby dźwięk był spójny trzeba będzie nisko ograniczyć pasmo od góry tych tylnych "subów". Myślę że gdzieś w okolicach 80 Hz max. Oczywiście trzeba je zamocować do blachy a nie do boczka i dobrze wygłuszyć te drzwi bo będzie się wszystko telepać przy tych częstotliwościach. Myślę że cała operacja będzie dużo bardziej pracochłonna i kosztowna niż sub w bagażniku.

Z subem możesz z przodu dać nawet 10cm nisko-średniotonowy i odpowiednio wysoko je odciąć od dołu - powiedzmy 60-70Hz. Wtedy można je nawet zamocować do boczku, jeśli zrobisz mu jakieś usztywnienie w postaci mat czy włókna szklanego z żywicą. Tak czy inaczej są to kombinacje, które wg mnie nigdy nie dadzą odpowiednio dobrego dźwięku. To półśrodki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa, że nie wiem co. Kiedyś jeździłem kariną e, seryjnie miała 10 cm głośniki ale tak zrobione, że bez żadnych przeróbek w ich miejsce wsadziłem 16, wystarczyło nożykiem wyciąć kawałek plastiku. Nawet drzwi nie rozbierałem, nie wiem co w nich było ale pod zwykłym radiem tak grało, że kolega się kłócił, że tube mam w bagażniku. 2drożne głośniki mcaudio za 250zł z Media markt. Założyłem je na parkingu przed marketem i grały mi jakieś 6-7lat. A w audi..., jak go kupowałem to mi nawet do głowy nie przyszło, że tam są "nie16stki". Najchętniej bym naubliżał temu co to wymyślił. TOTALNA PORAŻKA, GŁUPOTA, IGNORANCJA ETC! (w świetnie wytłumionym samochodzie). Już golf ma 16cm z przodu. Najgorsze jest to, że nakład pracy jakiego to wymaga jest tak duży, że mi się nie chce nic z tym robić (wiem, to już problem ze mną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wziałem sie za montaź głośników 16 w drzwiach, o ile montaz poszedł bez wiekszego problem, tak naptokałem problem w podłaczeniu :wallbash:

Głosniki przednie to Powerbass L60C na zwrotnicach

Wzmacniacz hellix H400espirit

tak je podłaczyłem

92992315.jpg

w zestawie z głosnikami były dwa rodzaje kabli, krótki z oborobionymi końcówkami(tego uzyłem) i długi połaczeniowy którego nie uzyłem poniewaz miałem przeciagniete kable od wzmaka. Wiec tu w podłaczeniu zwrotnicy nie dało sie pomylic :gwizdanie:

Input to kabel głosnikowy od wzmacniacza +/- woofer + twitter wiadomo

46754867.jpg

Na radiu kable RCA podpiete według instrukcji radia

79988361.jpg

po ich podłaczeniu odpiałem brazową kostke od radia.

Wzmacniacz podpiety w ten sposób

32382314.jpg

sygnał RCA był podpiety pod C i D tak jak leżą wtyczki. Narazie mam podpiety jeden głosnik w drzwiach drugiego nie zdązyłem zamontować, ale po podpieciu RCA wyłacza sie sub, gasnawszystkie diody na wzmaku zapala sie żółta dioda

49824791.jpg

Zero dziwięku z radia, tylko przy właczeniu słychac strzelenie na głosniku i cisza(za każdym razem) gdy odłacze RCA C i D, wszystko wraca do normy sub gra. Zwróccie uwage na ustawienia tych filtrów moze tam cos źle robie, albo zacznie to dopiero grać po podłaczeniu drugiego głosnika 16" :mysli: dodam ze są to głosniki 3ohm według tego co pisze na magnesie

52130121.jpg

wzmak jest 4 kanałowy kanały Ai B zmostkowane pod suba, kanła C i D miałbyć odzielnie na strone

Ma ktos rade co zrobić by zaczeło to grać :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr.Głośnik zwarcia ci gdzieś nie robi?

Pojęcia nie mam, pierwsze podłaczenie był trzask i cisza, na wzmaku paliła sie tylko żółta dioda :disgust: po odłaczeniu sygnałówki na prżód zapalaja sie wszystkie diody i wzmak wraca do żywych

Jest to moje pierwsze w zyciu podłaczanie głośników pod wzmacniacz :embarrassed: nie licząc wczesniej suba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suba podłączyć pod tylny kanał wzmacniacza i zrobić mostek. Wzmacniacz przełączyć w pozycję bridget.Pod przedni kanał głośniki. Spróbuj podłączyć ten drugi głośnik może wzmacniacz ma jakieś zabezpieczenie i przechodzi w tryb awaryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy mówisz zamienić przód na A i B(dotychczas sub) i sub na C i D, spróbuje jutro tak zrobić, dobrze by było jak bym ogarnałem druga strone drzwi, bo narazie gra jeden głosnik9 w sumie zawsze moge luzem to podłaczyć) tylko gorzej bedzie jak coś yebnie :wallbash:

Przednich głosników nie mostkuje po pali je

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr.Masz bardziej wyraźna fotkę wzmacniacza żeby wszystkie przełączniki były widoczne?

moge porobić zaraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36589233.jpg

19425736.jpg

przełączniki mono/stereo są od boku przy napisach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam wzmacniacz 5 kanałowy

Pod przód 2 głośniki w drzwiach przednich para czincz L+P

Pod tył 2 głośniki w drzwiach tylnych para czincz L+P

I osobne wejście jest na sub jedna czincza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tutaj tak sie nie da inaczej, sub to tylko mostek, a 1 kanał na głosnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19425736.jpg

Tym przełącznikami jak będziesz regulował to będzie grał

Sam bass

Bass ze średnimi tonami będziesz słyszał nawet słowa

I w ostatniej opcji głośnik tylko będzie się odzywał podczas uderzenia basu tak to będzie cisza

Ciężko to napisać i ci wytłumaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw filtry na full range, odepnij głosnikowe (wszystkie) przełaczniki daj na stereo i przewodami z subwoofera przeleć po kazdym kanale.

Jesli ok jest ok i gra na każdym kanale to jeszcze nic nie upaliłeś.

Podłącz ponownie suba w mostku włącz lpf i mono. Weź sam woofer i przeleć po pozostałych kanałach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem, ustawione było na full range, low pass ustawiony jest dla subwoofera

ustaw filtry na full range, odepnij głosnikowe (wszystkie) przełaczniki daj na stereo i przewodami z subwoofera przeleć po kazdym kanale.

Jesli ok jest ok i gra na każdym kanale to jeszcze nic nie upaliłeś.

Podłącz ponownie suba w mostku włącz lpf i mono. Weź sam woofer i przeleć po pozostałych kanałach

:notworthy:

znaczy sub mam podłączyc pod każdy kanał osobno tak po kolei i sprawdząc czy gra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...