Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PRZEPALAJACE SIE LEDY W LAMPACH-FAKT CZY MIT


manolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

moje pytanko jest skierowane do tych wszystkich ktorzy sa posiadaczami lamp wykonanych w technice LED.Nosze sie z zamiarem kupna do mojej slicznoty tylnych lamp made in china czy cos takiego /bo innych producentow do B6 avant nie znalazlem/ i slyszalem ze powinno sie stosowac diody zenera badz stabilizatory napiecia.

Prosze o info od osob ktore mialy jakies doswiadczenie w tym temacie a nie ktore cos tam slyszaly.

Z GORY DZIEKUJE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od jakosci diod LED. tania chinszczyzna kupowana hurtem potrafi nie swiecic z natury, to jakies 5% serii. podobnie zdarza im sie przepalac bedac prawidlowo zasilanimy.

podobnie nieprawidlowo zasilane LEDY rowniez po trafia sie przepalac.

problemem przepalajacych sie LEDow w samochodzie nie jest napiecie, lecz prąd. i wlasnie prad trzeba ograniczac.

w przypadku diod ktore sa montowane np w S6 sa stosowane do zasilania, specjalne przetwornice impulsowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przetwornicach nie slyszalem.

Wiec jaka jest Twoja rada zeby wydluzyc zywotnosc?-stabilizatory i diody z maja sens?

W przypadku przepalenia jest jakis latwy dostep do diod?Wiem ze to zalezy od producenta ale jak to wyglada ogolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co pisze to sa doswiadczenia z elektroniki. nie wiem jak jest skontruowana lampa ktora zamierzasz kupic.

ogolnie sprawa wyglada tak, jezeli podlaczysz diode jak zwykla zarowke to sie napewno przepali.

powinien byc w lampie, w szereg z diodiami, wlaczony przynajmniej rezytor. jezeli jest, nie ma sie co przejmowac. jezeli nie ma to bym zamontowal stabilizator scalony 12V, z radiatorem, z rezystorem w szereg. wartosc jego zalezna jest od ilosci diod. i od ich pradu znamionowego. powinna byc jakas kartka z danymi znamionowymi lampy.

oczywiscie dla spokojnosci zawsze mozna zamontowac takowy stabilizator. jest o wiele sprawniejszy niz dioda zenera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konczac na ta chwile temat /bo nie mam jeszcze fizycznie tej lampy w reku/ to jest tam ok.26-28 diod,pradu znamionowego nie znam.z tego co wiem to producenci instaluja tam jakis rezystor.

gdybym chcial zamontowac stabilizator napiecia/z tego co pamietam ma 3 nozki/ to jak go podlaczyc w kable zasilajace lampe i jaka wartosc zastosowac.prosilbym o wytlumaczenie jak czlowiekowi ktory nie ma na codzien do czynienia z elektronika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stabilizatorek najlepiej na 12V - napiecia dodatniego o pradzie 3A. nie bedzie roznicy w jasnosci przy wylaczeniu silnika. jezeli jest rezystor w lampie mozna sobie dodatkowy darowc. srodkowa nozka stabilizatora idzie do masy. a pozostale popros sprzedawce zeby ci narysowal ktora do zasilania z instalacji. pamietaj o malym radiatorku na stabilizator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...