Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mój artykuł "Nieśmiertelne A4,czyli nieprzeciętna jakość i wygląd za dobrą cenę"


DeeJay_Kill

Rekomendowane odpowiedzi

Poprzednim razem dodałem tylko link http://www.ithink.pl/artykuly/styl-zycia/motoryzacja/niesmiertelne-a4-b5-czyli-nieprzecietna-jakosc-i-wyglad-za-dobra-cene/

Oczywiście tak jak wspominałem, artykuł jest już dostępny dla każdego i trochę za szybko temat znalazł się w koszu, no ale ja nie o tym...

Zapraszam do czytania, komentowania, jestem otwarty na wszystkie sugestie i rady, dzięki którym, artykuł może być bardziej konkretny i rzeczowy. Pozdrawiam.

Nieśmiertelne A4 b5, czyli nieprzeciętna jakość i wygląd za dobrą cenę.

Popularne cztery pierścienie na masce budzą respekt. A4 ma w sobie coś, co sprawia, że mimo upływu lat, nadal wygląda świetnie, daje satysfakcję z jazdy i nie traci na wartości tak, jak auta innej marki o podobnej klasie.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czego możesz spodziewać się za 15000 zł od auta klasy średniej, ten artykuł jest dla Ciebie. Audi A4 model b5, produkowany był w latach 1995-2001. Jest następcą modelu Audi 100, co daje się zauważyć w początkowych latach produkcji tego modelu. Marka Audi zawsze nadawała rytm motoryzacji, wprowadzając innowacje dostępne dotąd tylko w autach luksusowych, co było do tej pory zarezerwowane dla ludzi z pojemnym portfelem.

Przejdźmy do konkretów. "A-czwórkę" można mieć za ok 15000 zł. Uważam, że jest to dobra cena za auto cieszące się dobrą reputację, świetnie wyposażone, niezawodne, oszczędne, ładne i bardzo dobrze wykonane. Tych epitetów mógłbym wymienić więcej, lecz pomimo faktu, iż jestem prywatnie fanem marki Audi, nie chcę pisać, że "liczy się tylko Audi", "nie ma lepszego samochodu", itp.

Co oferuje nam A4 b5? Wiele. Oczywiście za full-opcję zapłacimy kilka tys. więcej, jednak myślę, że warto. Rozwijając tę krótką odpowiedź, mogę wymienić wyposażenie dostępne w tym modelu:

-podgrzewane bębenki zamków drzwi, podgrzewane siedzenia, koło kierownicy, lusterka

-klimatyzacja automatyczna Klimatronic

-el. szyby, szyberdach, centralny zamek

-świetne nagłośnienie Bose, nawigację satelitarną, tuner TV

-skórzane siedzenia i Alanatarę

-przytwierdzone do podłogi dywaniki (niby drobiazg, ale naprawdę fajnie, gdy dywaniki zostają na swoim miejscu przy wsiadaniu i wysiadaniu...)

-komputer pokładowy ''FIS"

-pojemny bagażnik, dzieloną kanapę tylną

-podłokietnik

-klimatyzowany schowek

-alarm, immobilizer

-poduszki powietrzne

-tempomat

-wspomaganie kierownicy

-ABS, ESP, EBD oraz inne systemy dbające o bezpieczeństwo jazdy

-automatyczna skrzynia biegów Tiptronic

-regulowana wysokość kolumny kierownicy

-reflektory ksenonowe

-el. regulowane fotele z pamięcią pozycji

-napęd 4x4 Quattro (kto raz przejechał się Audi z tym napędem w zimie, nie chce się przesiadać do innego auta)

Z pewnością zapomniałem o kilku opcjach, jednak uzbierało ich się całkiem sporo.

Wsiadając do A4, urzekła mnie jakość wykonania. Deska rozdzielcza i plastiki są bardzo dobrej jakości - nic nie skrzypi, widać niemiecką solidność i precyzję wykonania. Jedyne, do czego można się przyczepić pw. plastików, to materiał, z jakiego został wykonany panel przełączników elektrycznych szyb - zdarzało się to tylko chwilowo, gdyż później konstruktorzy dostrzegli ten błąd. Mianowicie - gdy otworzymy drzwi na deszczu, na plastiku tym zostają plamy i czasem po latach złuszcza się z niego farba. Zostałem pozytywnie zaskoczony, że w aucie o niemałym przebiegu, fotel kierowcy nie jest przetarty z boku, ani koło kierownicy i gałka zmiany biegów też nie są wytarte. Jest to zasługa materiałów, nie poprzedniego właściciela. Ergonomia deski jest wprost wzorowa - wszystkie przełączniki są tam, gdzie można się ich spodziewać. Kolejnym drobiazgiem auto urzekło mnie w nocy - zapaliłem światła i cała deska podświetliła się na krwisto czerwony kolor. W późniejszych latach, licznik podświetlano już białymi diodami, jednak ta czerwień ma coś w sobie;). A'propos świateł - "długie" są dobre, jednak do świateł mijania w podstawowej wersji, radzę włożyć lepsze żarówki. Jeżeli chodzi o oryginalne ksenony, to nie ma co poprawiać. Licznik, o ile posiada wspomniany w wyposażeniu komputer pokładowy FIS, staje się bardzo pomocną sprawą dla kierowcy. Wyświetla oczywiście spalanie, temperaturę i inne podstawowe rzeczy, ale bardzo fajne są animowane ikonki, przedstawiające np. brak paliwa, czy przepalenie żarówki w reflektorze.

W A4 siedzi się wygodnie, co sprawia, że dalekie podróże nie są zbyt męczące. Jest dużo miejsca na nogi, fotel można naprawdę nieźle ustawić. Każdy samochód ma swoje wady, do których w tym wypadku można zaliczyć małą ilość miejsca z tyłu - 3 osoby na tylnej kanapie odczują lekki dyskomfort, zwłaszcza, gdy kierowca jest wysoki i nie pozostawi zbyt wiele miejsca na nogi pasażerom z tyłu. Wspomniane wcześniej długie podróże, z pewnością umili nam fabryczne, dobrze grające nagłośnienie - opcjonalnie system Bose z subwoofer'em i dziesięcioma głośnikami, który z pewnością podziała kojąco na uszy pasażerów Audi. Starsza nawigacja Audi Navi Plus, oferuje nam dość dokładne mapy, możliwość podłączenia tunera TV, DVD, zmieniarki i wiele innych urządzeń, jednak bardzo zirytował mnie fakt, iż jedynymi "krążkami" jakie odtwarza są mapy - niestety, bez zewnętrznego Audi CD, muzyki z płyt nie posłuchamy, dlatego też proponuję włożyć nawigację RNS-e - prawdziwy kombajn multimedialny z bardzo dokładnymi mapami, opcjonalnym zestawem bluetooth do telefonu, panoramicznym ekranem, odtwarzaniem mp3 z płyt cd i kart SD, itp.

Zimna? Nie bój się o zamarznięcie zamka - jeśli nie posiadasz pilota, pociągnij za klamkę - w kilka sekund bębenek zamka rozgrzeje się, umożliwiając bezproblemowe otwarcie auta. Ponadto, rozgrzeją Cię podgrzewane fotele, o ciepło Twoich rąk zadba podgrzewana kierownica, a o bezpieczeństwo jazdy podgrzewane lusterka oraz dysze spryskiwaczy i sprawny system ogrzewania samochodu. Latem ochłodzi Cię automatyczna klimatyzacja Klimatronic - wystarczy wybrać zadaną temperaturę, a system sam dostosuje siły nawiewów i otworzy odpowiednie klapy powietrza. W wyposażeniu zdarzał się klimatyzowany schowek, tak więc możemy tam latem umieścić czekoladę, albo schłodzić piwo, co wydaje się być lepszym argumentem dla posiadania takiego schowka;D. Ciekawostką jest funkcjonalność panelu Klimatronica - pozwala on na odczyt parametrów samochodu, takich jak aktualna prędkość, obroty, temperatury oleju, cieczy chłodzącej, temp. zewnętrzna, wewnętrzna, napięcie ładowania, oraz samodiagnoza systemu klimatyzacji. O bezpieczeństwo pasażerów zadbają pasy pirotechniczne oraz poduszki powietrzne. Ich ilość zależy od wyposażenia, jednak najczęściej standardowo są dwie. Trzeba przyznać, że Audi robi bezpieczne samochody - ten, którym ja jeździłem, był po dość poważnym wypadku, jednak pasażerom nic się nie stało, a auto nadawało się jeszcze do naprawy.

Kilka słów o nadwoziu - jak już wspomniałem, mimo upływu lat, sylwetka auta jest nadal aktualna. Delikatna linia boczna, obramowanie drzwi (w opcji) przyozdobione chromowanymi listwami i najlepiej czarny błyszczący lakier, pozwala uznać auto za limuzynę - trzeba przyznać, że ma prezencję. Wersja kombi, czyli w języku Audi - Avant, oferuje dość sporo miejsca i funkcjonalność, a poza tym, auto w tej wersji również znakomicie wygląda. Opcjonalny jest pakiet S-line - sportowe tarcze zegarów, inna gama silników, inne zderzaki i detale. A4 przechodziło dwa tzw. "lifty". W 1997r zmieniono kilka detali - wprowadzono inne klamki, lekkie zmiany wnętrza, inne koło kierownicy. W 1999r model znów zyskał na wyglądzie - najwięcej dały soczewkowe lampy przednie z gładkim szkłem, a także zmienione lampy tylne, co znacznie odmłodziło samochód.

Inżynierowie z Ingolstadt wprowadzili do A4 rozwiązanie z flagowej limuzyny A8, mianowicie, aluminiowe zawieszenie wielowahaczowe. Wg mnie, autem jeździ się komfortowo, jednak można powiedzieć, że jest sztywne. Fakt ten na pewno spowodowany jest pochodzeniem marki - w Niemczech mamy "trochę" inne drogi...Docenimy tę właściwość w zakrętach i sportowej jeździe. Niestety serwis takiego zawieszenia jest dość drogi i nie warto wkładać zamienników, dlatego lepiej je szanować. Audi A4 pod względem komfortu nie dorówna np. starszym pojazdom spod znaku Volvo, czy Citroen...

Prowadzenie czwórki dostarcza pozytywnych wrażeń z jazdy. Pojazd jest zwrotny, dynamiczny, seryjne wspomaganie kierownicy odciąża kierowcę przy parkowaniu. Skrzynia biegów jest raczej precyzyjna, a zwolennikom wygody, polecam automat Tiptronic - nie sposób powiedzieć, że auto z tą skrzynią jest "mułowate".

Otwórzmy maskę. Już sam sposób jej otwarcia, przysporzy laika o zawrót głowy - najpierw pociągamy dźwignię przy podnóżku kierowcy, a potem pociągamy płetwę, wysuwającą się z jednego z czterech pierścieni, umożliwiając otwarcie pokrywy silnika;) Wystarczy unieść ją kilkanaście centymetrów do góry, a otworzy ją teleskop, zastępujący tradycyjny pręt - chylę czoła przed konstruktorami za to proste rozwiązanie.

Pod maską ergonomia również przyzwoita. W zasadzie niewiele można zobaczyć, gdyż poza silnikiem 1,6, reszta jednostek ma maskownice, zakrywające prawie całą przestrzeń.

Pod tym plastikiem kryje się oczywiście silnik...Tutaj mamy duży wybór. Dostępne były następujące jednostki:

-1,6 101KM - już ten silnik dostarcza radość z jazdy i w miarę przyzwoite spalanie

-1,8 125KM

-1,8 150KM - analogiczny jak wyżej, jednak z dodaną turbosprężarką

-1,9 TDI 90KM - seria 1Z - niska moc, małe spalanie, rzadko spotykana wersja

-1,9 TDI 110KM - ten "klekot" jest najpopularniejszą jednostką wysokoprężną. Łączy długą żywotność, nienaganną kulturę pracy, niezawodność także zimą, dużą dynamikę i osiągi, a przede wszystkim - oszczędność - pali w mieście ok 6l oleju napędowego.

-2,4 - ok 130KM -bardzo rzadko spotykana jednostka, głównie w Anglii - kiepski silnik.

-2,5 TDI 150KM - świetny diesel V6 - cichy, mocny, dynamiczny, mało oszczędny, niestety drogi w serwisie - ciężko znaleźć dobrze utrzymany, a każde zaniedbanie w tym silniku, niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe, dlatego nie można oszczędzać na jego eksploatacji.

-2,6 150KM - V6 bez turbiny. Brzmi bardzo ładnie, jeździ też nieźle

-2,7 265KM Biturbo V6 - wersja z RS4, czyli sportowej A4 - świetna baza do tunningu, pali ok. 16 - 20l, ale kogo stać na konia, stać i na lejce do niego:) Świetne osiągi, bdb. silnik.

-2,8 193KM - j.w., jednak zdecydowanie lepiej;)

-4,2 344KM V8 - Potwór. Z tym potworem współpracuje Tiptronic i radzi sobie całkiem nieźle z tą mocą. Silnik spotykany w wersji S4

Jeżeli pominąłem którąś jednostkę, to przepraszam. Po dane techniczne, przyspieszenie, moment obrotowy i inne parametry, odsyłam do strony http://www.motofakty.pl/testy_i_porownania/dane_techniczne/?marka=760&model=446

Co do napędu - najczęściej napędzane są tylko koła przednie, jednak wersja Quattro ma napęd na 4 koła. Jest to wprost nieoceniona wygoda zimą, kiedy wszyscy wkoło się ślizgają, a Audi rusza bez najmniejszych problemów;) Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "Quattro", aby przekonać się, jakie zalety niesie takie rozwiązanie. Jest masa filmów na ten temat, tak więc lepiej obejrzeć, niż czytać o Q w moim artykule. Co do wad tego rozwiązania - nie słyszałem, żeby komuś się to zepsuło.

Na świecie panuje stereotyp, że niemieckie auta są niezawodne - jest to prawda. Każdy model jednak ma swoje przypadłości - W A4 psują się drobiazgi - lampka wewnętrzna, z czasem brudzą się styki immobilizera i należy je wyczyścić, podobnie sytuacja przedstawia się z silniczkami do sterowania nawiewami klimatyzacji. Jeżeli chodzi o poważniejsze usterki, to raczej nie zdarzają się w zadbanych autach, a bardzo rzadko dotyczą silników ( z wyjątkiem 2,5 TDI, o który należy szczególnie dbać).

Podejdźmy do sprawy zakupu Audi A4 b5 czysto ekonomicznie. Dlaczego akurat A4, a nie na przykład młodszy Opel Vectra, Toyota Corolla, czy VW Passat? Z pomocą posłużą nam serwisy i badania rynku - Rok temu, gdy sprzedawałem moje A4 95' 1,6, notowania giełdowe w Motogratce, sugerowały cenę 15.400 zł. Dziś wg, tej samej gazety, A4 jest warte 14.900zł. Spadek ceny jest niewielki i nieporównywalny z innymi autami. Powiedzmy sobie szczerze - Vectra z np. 99' w podobnej cenie, nie da nam takiej jakości i radości z jazdy, jak Audi, nie wspominając już o niezawodności i wyposażeniu. Broń Boże - nie mam nic do Opli, jednak przypomniała mi się taka sytuacja, której świadkiem był mój kolega. Na parkingu przy centrum handlowym rozmawiały dwie osoby - jedna była właścicielem Opla, druga Audi.

-Zobacz... Wiesz, co oznaczają te 4 kółka na masce?

-No znak Audi, nie?

-Nie. Każde z nich, to 100000km bezawaryjnej jazdy, a Ty masz jedno i to w dodatku przekreślone (śmiech)

Nie była to drwina z kolegi, lecz luźna rozmowa dwóch kumpli, jednak coś w tym jest...

Wg. mnie, aby być kierowcą OOOO, trzeba mieć klasę. Zwykle autami spod tego znaku, jeżdżą ludzie stateczni, przywiązani do jakości i świadomi tego, co posiadają.

Mam nadzieję, że pomimo objętości tego artykułu, znajdą się chętni do zapoznania się z nim. Może chociaż częściowo pomogłem zdecydować się potencjalnym nabywcom A4 - auta moim zdaniem najlepszego w cenie ok. 15000zł, cieszącego się dobrą sławą, świetnym wyglądem i klasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audi A4 model b5, produkowany był w latach 1995-2001. Jest następcą modelu Audi 100, co daje się zauważyć w początkowych latach produkcji tego modelu.

chyba cos ci sie pomyliło A4 jest nastepca AUDI 80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-4,2 344KM V8 - Potwór. Z tym potworem współpracuje Tiptronic i radzi sobie całkiem nieźle z tą mocą. Silnik spotykany w wersji S4

niestety w B5 takowego niebyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chylę czoła, ale spodziewałem się, że zbyt słabo przygotowałem się do napisania tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak dla mnie za bardzo przypomina wypracowanie w szkole, ale widze komentarze pozytywne czyli sie podobało :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykulik fajny, anegdota super i nawet mój żadki silniczek sie znalazł.

no może Twój jest Żadki, mój nie :)

w tym artykule razi spora ilość błedów spowodowana nie dostateczną wiedzą na temat A4 B5

ale spoko że Ci sie chciało pisac

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i mam jeszcze jedno ale:

-1,9 TDI 110KM - nienaganną kulturę pracy

... :polew:

No co przeciez ładnie cykaja :tongue4::decayed:

Hyhy jak cykadele takie po Czernobylu :polew: :polew: :polew:

może chodzi o ładne stukanie :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie brak dostatecznej wiedzy na temat b5. Błędy kardynalne dla wiekszości użytkowników nie do przyjęcia.

Rada na przyszłość - jak będziesz chciał napisać nastepny "artylkuł" przygotuj sie lepiej.

Cała potrzebna wiedza znajduje sie na tym forum. :th:

Pozdrawiam, nie trać zapału. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...