Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AHU] Jaką skrzynię biegów wybrać?


eVoG

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety już drugi raz muszę wymienić skrzynię biegów w moim A4 AHU.

Standardowo zamontowana była w nim skrzynia DHL, rok temu wymieniłem na DHE albo DHF (nie pamiętam :( ).

Właśnie zespsułem i tą skrzynię i teraz szukam nowej.

Wg strony http://www.dieselschrauber.de/Getriebe_Main.html do mojego auta pasują skrzynie CPC, DHL, DVS i EAB.

Jednak miałem wpuszczonego virusa i atko lepiej się zbiera niż std. 90KM. Czy w tym przypadku mogę wymienić inną z modelu 110KM lub 130KM? Czy inne skrzynie będą pasować? Czy można założyć do mojego auta 6-biegową skrzynię?

Tutaj znalazłem jeszcze informacje o przełożeniach: http://www.dieselschrauber.de/GKB.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety już drugi raz muszę wymienić skrzynię biegów w moim A4 AHU.

Standardowo zamontowana była w nim skrzynia DHL, rok temu wymieniłem na DHE albo DHF (nie pamiętam :( ).

Właśnie zespsułem i tą skrzynię i teraz szukam nowej.

Wg strony http://www.dieselschrauber.de/Getriebe_Main.html do mojego auta pasują skrzynie CPC, DHL, DVS i EAB.

Jednak miałem wpuszczonego virusa i atko lepiej się zbiera niż std. 90KM. Czy w tym przypadku mogę wymienić inną z modelu 110KM lub 130KM? Czy inne skrzynie będą pasować? Czy można założyć do mojego auta 6-biegową skrzynię?

Tutaj znalazłem jeszcze informacje o przełożeniach: http://www.dieselschrauber.de/GKB.html

Podejdzie ci dużo skrzyni:

np EEN, DUK, GFL, DMV.

Ogólnie wszystko od motorów 90 - 115 konnych (od 130 nie bierz raczej ze względu na przełożenia - ale też będzie pasować).

Ja kupiłem GFL z miesięczną gwarancją(od silnika AVB) za 420zł z wysyłką ;-) - przy okazji zmieniłem sprzęgło bo podobno przez to mi skrzynie padały.... Pomyśl czy tego nie zrobić - sprzęgło do AHU SACHS(jak nie masz dwumasa) to koszt 620zł..

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

a sprzęgło też będzie wymieniane przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem skrzynię EEN na szrocie.

W podanym w pierwszym poście linku widzę że Moje stare skrzynie (DHL i DHF) różnią się z nowym (EEN) jednym wymiarem:

Durchm. Kupplungsscheibe in mm czyli chyba średnica tarczy sprzęgła - różni się o12mm.

dla DHL i DHF jest 228m, a dla EEN 240mm.

marecki_78 pisał, że ta skrzynia będzie pasować, ale czy na pewno? Bo jeżeli nie, to mogę skrzynię oddać i znaleźć gdzieś inną.

I jeszcze jedno pytanie, przy pierwszej wymianie mechanik mówił mi coś że niektóre z tych skrzyń różnią się flanszami pod przeguby, tylko że nie pamiętam jakie w starych skrzyniach były flansze. A na kanał nie za bardzo mogę wjechać aktualnie żeby sprawdzić. Nie kojarzy ktoś czegoś z tymi flanszami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEN pasuje na 100% bez żadnych przeróbek. Początek produkcji sierpień 1998r. EEN jest pod sprzęgło 228mm.

Mniejsze flansze są w skrzyniach od B6 choć podobno nie w każdych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj skrzynia założona i pasuje 100% bez żadnych przeróbek jak to pisał kaliko44.

Powiem jeszcze że w skrzyni EEN na 5 biegu przy 100km/h mam 2tys obrotów, a w skrzyni DHF było ok. 2.2tys.

Dodatkowo założone sprzęgło SACHS 3000722002.

Wszystko śmiga :)

edit.

Patrze wg tabelki przełożenia są te same dla DHF i EEN ale jednak ta różnica obrotów jest, nie wiem dlaczego.

Chociaż w tej tabelce dla EEN pokazuje śr. sprzęgła 240 co nie jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to 228 czy 240 dla skrzyni wielkiej różnicy raczej nie ma :) ważne żeby ilość zębów w tarczy się zgadzała z ilością na wałku sprzęgłowym, a docisk pasował do koła zamachowego.

Też się zastanawiałem dlaczego przy tych samych przełożeniach skrzynie maja inne oznaczenia, różnią się właśnie tylko sprzęgłem (czasem jeszcze obudową przystosowaną do linek procon-ten), przypuszczam ze EEN lub DFH oznacza na linii montażowej tą samą skrzynie lecz z różnymi sprzęgłami... :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to 228 czy 240 dla skrzyni wielkiej różnicy raczej nie ma :) ważne żeby ilość zębów w tarczy się zgadzała z ilością na wałku sprzęgłowym, a docisk pasował do koła zamachowego.

Też się zastanawiałem dlaczego przy tych samych przełożeniach skrzynie maja inne oznaczenia, różnią się właśnie tylko sprzęgłem (czasem jeszcze obudową przystosowaną do linek procon-ten), przypuszczam ze EEN lub DFH oznacza na linii montażowej tą samą skrzynie lecz z różnymi sprzęgłami... :mysli:

Jeżeli już to nie DFH a DHF. Skrzynia DHF była produkowana od lipca 1996r do sierpnia 1998, a skrzynia EEN dopiero od sierpnia 1998r. Więc jest jej następcą. Co w procesie technologicznym zostało zmienione, tego nie wiem. Obie są pod sprzęgło 228mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o DHF oczywiście (literówka), napisz mi w takim razie co oznacza pojecie, że skrzynia była produkowana pod sprzęgło 228? i czy rzeczywiście w tej tabeli są błędy http://www.dieselschrauber.de/GKB.html bo w niej jedna skrzynia jest na sprzęgło 228 a druga 240.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w EEN podobno da radę zmieścić sprzęgło 240mm bo flansza jest większej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o DHF oczywiście (literówka), napisz mi w takim razie co oznacza pojecie, że skrzynia była produkowana pod sprzęgło 228? i czy rzeczywiście w tej tabeli są błędy http://www.dieselschrauber.de/GKB.html bo w niej jedna skrzynia jest na sprzęgło 228 a druga 240.

W zestawieniu skrzyń manualnych w B5, które ja mam, jest podane przez jakie sprzęgło obsługiwana jest dana skrzynia. W dieslach tylko skrzynia DUK ma podane sprzęgło 240mm, a skrzynie DUK były montowane w silnikach o mocy 85kW - 115kM. Z czego wynikają te różnice nie mam pojęcia. Może na moim zestawianiu jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że w obu zestawieniach są różnice, niemniej jednak czy to 228 czy 240 wg mnie nie ma znaczenia dla skrzyni, obudowy skrzyni wielkością na pewno są takie same i wejdzie do każdej sprzęgło 240. Może udostępnisz publicznie swoje zestawienie, wielu ludzi dobiera sobie skrzynie właśnie z tej tabelki http://www.dieselschrauber.de/GKB.html i jeśli jest tam więcej błędów łatwiej może je będzie wyłapać...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że w obu zestawieniach są różnice, niemniej jednak czy to 228 czy 240 wg mnie nie ma znaczenia dla skrzyni, obudowy skrzyni wielkością na pewno są takie same i wejdzie do każdej sprzęgło 240. Może udostępnisz publicznie swoje zestawienie, wielu ludzi dobiera sobie skrzynie właśnie z tej tabelki http://www.dieselschrauber.de/GKB.html i jeśli jest tam więcej błędów łatwiej może je będzie wyłapać...?

Bardzo chętnie.

Gear.pdf - 67 KB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dieslach tylko skrzynia DUK ma podane sprzęgło 240mm

w Q to tak... ale czy wtedy ta skrzynia to duk? jeśli ośka też ma skrzynię duk :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wymieniam właśnie skrzynie, miałem DHL i zastanawiam sie nad kupnem EEN - czy podejdzie bez problemu i nie bedzie miała znaczenia na osiągi autka ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kolego mam u siebie w AHU założoną skrzynię od 130 KM i powiem Ci, że na trasie bardzo fajnie bo małe spalanie, ale jak jedziesz z kompletem pasażerów i bagażem to co większa górka - redukcja. Trochę męczące. Autko juz kupiłem z tą skrzynią, ale teraz szykuję się do wymiany (najpierw padło synchro 3-ki potem 5-tki, a 3 dni temu mechanizm różnicowy padł). Też szykuję się na EEN w mojej okolicy jest dość nie drogo do dostania sztuka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowałem się jednak na skrzynię DUK od 115.. najlepszy kompromis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moja padła więc wstawiłem EEN bodajże od 110 KM :-) Autko lepiej się zbiera i jakby miało ciut więcej mocy - zapewne sprawa przełożeń :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...