Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Akwarium


honda

Rekomendowane odpowiedzi

A ja z innej beczki. Mam akwarium 140l od ponad 2 lat. Od samego początku borykam się z wysokim NO3 i niskim KH. Kiedyś robiłem regularnie podmianki ok. 30% objętości ale to za wiele nie dawało.

Dodatkowo na kamieniach i roślinkach mam ciemno brązowy nalot. Są to pewnie okrzemki i za bardzo nie wiem już co robić. Może ktoś ma sprawdzone sposoby na moje bolączki.

Od ok. 2 tyg zwiększyłem napowietrzanie i leję co 3 dni 100ml zielonej herbaty bo wyczytałem gdzieś na forum że może pomóc.

Michał

Wysokie NO3 ?? tzn. jakie ?? glony pojawiają się jak jest nieprawidłowy stosunek NO3 do PO4 , można o tym poczytać w internecie.

Jakie jest podłoże w tym akwarium ? jakie jest oświetlenie? ile świecisz ? i jakie rośliny masz(rosną w nim) ?

Testy są nie potrzebne na tym etapie zaawansowania bo odrazu widać że będą wysokie, owszem jak ktoś ma ochotę pewno może, fajna przy tym zabawa, można też prowadzić dziennik i patrzeć czy dane zabiegi pomagają czy odwrotnie, parę podstaw nie używamy żadnej chemii do mycia akwarium ani osprzętu, filtry myjemy w najlepiej dostanej wodzie o tej samej temp co w akwarium bez chemii! Po to żeby nie zabić flory, nie przekarmiamy ryb, nie przerabiamy zbiornika, najlepiej jak nie pada słońce na akwarium za dnia, dobra praktyka wymiana 20 proc wody co tydzień

, i filtr w głównej mierze ma być biologiczny, więc jego pojemność/ powierzchnia musi być odpowiednia do akwarium, filtrowanie mechaniczne to tylko dodatek wizualny, nie odpuszczamy do "zakitowania" filtra,

A powiedz mi co jest wysokie ? bo wydaje mi się że bez testów nie jesteśmy w stanie tego określić?.

Następna brednia "filtry myjemy w najlepiej dostanej wodzie o tej samej temp co w akwarium bez chemii" jak mamy nie wypłukać bakterii jeśli myjemy filtr w wodzie nie z akwarium ?? wejdz na jakie kol wiek forum o akwarystyce i poczytaj, wszyscy Ci napiszą że najlepiej czyścić filtr w spuszczonej wodzie z dojrzałego akwarium. Kubełek czyścimy dopiero gdy widzimy znaczy spadek jego mocy , właśnie dlatego ze jest to siedlisko bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie musisz mi o tym pisać bo doskonale o tym wiem, ale nie oczekujmy takiej profesjonaliści od akwarysty amatora, to co zaproponowałem jest lepsze od czyszczenia pod bieżącą woda np gorącą a co niektóry to nawet wyparzali filtr. Tu moje przygody a akwa . http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/375l-kt65c453-michal-borek-41096.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki. Mam akwarium 140l od ponad 2 lat. Od samego początku borykam się z wysokim NO3 i niskim KH. Kiedyś robiłem regularnie podmianki ok. 30% objętości ale to za wiele nie dawało.

Dodatkowo na kamieniach i roślinkach mam ciemno brązowy nalot. Są to pewnie okrzemki i za bardzo nie wiem już co robić. Może ktoś ma sprawdzone sposoby na moje bolączki.

Od ok. 2 tyg zwiększyłem napowietrzanie i leję co 3 dni 100ml zielonej herbaty bo wyczytałem gdzieś na forum że może pomóc.

Michał

Wysokie NO3 ?? tzn. jakie ?? glony pojawiają się jak jest nieprawidłowy stosunek NO3 do PO4 , można o tym poczytać w internecie.

Jakie jest podłoże w tym akwarium ? jakie jest oświetlenie? ile świecisz ? i jakie rośliny masz(rosną w nim)?

No3 na testach paskowych w okolocach 250 i więcej mg/l. Podłoże to http://trzmiel.nazwa.pl/ada_substraty.html. Oświetlenie od 12 do 21. Od jakiegoś czasu led a wcześniej 4 x T5 (grolux i aquastar). Roślin mam sporo ale nie chcą za bardzo rosnąć. Nawet piękne dwie gałęzatki które mam zaczynają obumierać i się rozsypywać. Kiedyś zdobyłem mech chyba jawajski który jak rośnie to ciekawie wygląda i też zaniknął. Tylko roślinka z dużymi liśćmi która kwitnie białym kwiatem (podobny go kwiatu anturium) jakoś sobie radzi choć na liściach ma zielone i brązowe kropki jakiegoś glonu. Dodam że mam również korzeń i kilka kamieni. Pozdrawiam Michał

A ja z innej beczki. Mam akwarium 140l od ponad 2 lat. Od samego początku borykam się z wysokim NO3 i niskim KH. Kiedyś robiłem regularnie podmianki ok. 30% objętości ale to za wiele nie dawało.

Dodatkowo na kamieniach i roślinkach mam ciemno brązowy nalot. Są to pewnie okrzemki i za bardzo nie wiem już co robić. Może ktoś ma sprawdzone sposoby na moje bolączki.

Od ok. 2 tyg zwiększyłem napowietrzanie i leję co 3 dni 100ml zielonej herbaty bo wyczytałem gdzieś na forum że może pomóc.

Michał

Wysokie NO3 ?? tzn. jakie ?? glony pojawiają się jak jest nieprawidłowy stosunek NO3 do PO4 , można o tym poczytać w internecie.

Jakie jest podłoże w tym akwarium ? jakie jest oświetlenie? ile świecisz ? i jakie rośliny masz(rosną w nim)?

No3 na testach paskowych w okolocach 250 i więcej mg/l. Podłoże to http://trzmiel.nazwa.pl/ada_substraty.html. Oświetlenie od 12 do 21. Od jakiegoś czasu led a wcześniej 4 x T5 (grolux i aquastar). Roślin mam sporo ale nie chcą za bardzo rosnąć. Nawet piękne dwie gałęzatki które mam zaczynają obumierać i się rozsypywać. Kiedyś zdobyłem mech chyba jawajski który jak rośnie to ciekawie wygląda i też zaniknął. Tylko roślinka z dużymi liśćmi która kwitnie białym kwiatem (podobny go kwiatu anturium) jakoś sobie radzi choć na liściach ma zielone i brązowe kropki jakiegoś glonu. Dodam że mam również korzeń i kilka kamieni. Pozdrawiam Michał

I co żadnych pomysłów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany mała porada. Moje pierwsze akwarium z młodym i potrzebuje porady co do obsady. Akwarium 60 litrów na początek,grzałka 150W,filtr z deszczownicą na 400l/h. Roślinki na tą chwilę sztuczne(później możliwe że będą żywe),pokrywa z oświetleniem LED. Dziś jadę dokupić kamienie (bo dostałem jakiś syf) na podstawie i korzenie. 

Obsadę to chciałbym pyszczaki,kilka otosków(2-3),może trochę krewetek i cobyscie jeszcze doradzili. Nie chcę za dużo,bo wiadomo że co za dużo to nawet świnia nie zeźre ;p 

Jak jakieś porady to piszcie. Dla początkującego jak znalazł ;) 

Rybki będą się wprowadzały za jakiś czas dopiero,niech akwarium sobie trochę dojrzeje bez obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski potrzebują roślin, padną na sztucznych, grzałka za mocna do 60 L. Kup jakiś żwirek granulacji 2-4 mm, kup żywe rośliny daj im w podłoże kulki gliniano-torfowe.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką ekipę czyszczącą dać? Na razie muszą być sztuczne roślinki. Grzałka ma termostat,więc powinno być ok. Do ekipy myślałem może jeszcze Danio???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski nie wyczyszcza akwa, jeszcze raz odradzam sztuczne rośliny, poczytaj trochę o obsadach takich zbiorników 60 litrowych.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Karol mówi szkoda otosków, są to bardzo wdzięczne rybki ale trzeba zadbać o ich klimat....sztuczne roślinki stanowczo nie są wskazane dla nich...

 

A tak poza tym, koledzy używacie jakiś nawozów do roślinek ? jeżeli tak jakie polecacie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuje od Blue Line na allegro głównie potas podaję ale akwa już 2 lata na ziemi ogrodowej stoi i pora na restart, tym razem na podłożu aktywnym.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3/29/2017 o 08:01, rybus85 napisał:

Roślinki na tą chwilę sztuczne

Wywal to z miejsca.

Dnia 3/29/2017 o 08:01, rybus85 napisał:

pokrywa z oświetleniem LED

Sprawdź czy te ledy nadają się do roślin. :wink:

Dnia 3/29/2017 o 08:01, rybus85 napisał:

Obsadę to chciałbym pyszczaki,kilka otosków(2-3),może trochę krewetek

Po mojemu troche drogi ten żywy pokarm. :decayed:

Dnia 3/29/2017 o 08:01, rybus85 napisał:

Rybki będą się wprowadzały za jakiś czas dopiero,niech akwarium sobie trochę dojrzeje bez obsady.

Naświetlaj je na razie po 8 godzin. Zobaczysz czy nie zakwitnie. Chodzi o to żebyś nie miał awarii jak wpuścisz ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma dojrzewac jak żadnych roślin nie będzie, poczytaj o cyklu azotowym, zobaczysz do czego są rośliny ;)

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma dojrzewac jak żadnych roślin nie będzie, poczytaj o cyklu azotowym, zobaczysz do czego są rośliny [emoji6]

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka



Nie potrzeba roślin do pełnego cyklu azotowego...

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Zawartość dodana 9 minutes later
Pany mała porada. Moje pierwsze akwarium z młodym i potrzebuje porady co do obsady. Akwarium 60 litrów na początek,grzałka 150W,filtr z deszczownicą na 400l/h. Roślinki na tą chwilę sztuczne(później możliwe że będą żywe),pokrywa z oświetleniem LED. Dziś jadę dokupić kamienie (bo dostałem jakiś syf) na podstawie i korzenie. 
Obsadę to chciałbym pyszczaki,kilka otosków(2-3),może trochę krewetek i cobyscie jeszcze doradzili. Nie chcę za dużo,bo wiadomo że co za dużo to nawet świnia nie zeźre ;p 
Jak jakieś porady to piszcie. Dla początkującego jak znalazł [emoji6] 
Rybki będą się wprowadzały za jakiś czas dopiero,niech akwarium sobie trochę dojrzeje bez obsady.

Odpuść sobie takie mixy, inne biotopy, inne wymagania i ten kotnik 60litrów jest zbyt mały :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 kiryski,5 Danio prążkowanych i 5 Danio malabarskich(jeżeli będą później za duże to odłowię dla szwagra i dokupie prążkowane), 10 neonków innesa i 1 zbrojnika. I jest git ;) Ale coś czuję że za jakiś czas wejdę w żywe roślinki jak się ogarnę czasowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie walczę z glonami....i coraz bardziej zaczynam myśleć nad restart em. ...

Ani rośliny nie chcą rosnąć a przy większym świetle to szyba raz dwa zielenieje. ...

W akwarium mam filtr kubełkowy ( pół roku temu był czyszczony i wymieniony wklad- teraz znów będę go czyscil)

Dołożyłem co2 + mikro+makro+węgiel. ..coś rośliny ruszyły ale głos tez...

Zacząłem robić częste podmiany wody ale też zastanawiam się nad lampa UV. .... 

Stosuje bądź stosował ktoś w swoim baniaku takie coś? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze uv- glonojad. jak nie wystarcza to drugi, jak mało to trzeci, albo stado kirysków i po kłopocie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wisiel napisał:

najlepsze uv- glonojad. jak nie wystarcza to drugi, jak mało to trzeci, albo stado kirysków i po kłopocie ;)

 

niestety przyjacielu glonojad je glony tylko jak jest mlody potem dostaje lenia :D poza tym nie chce mieć nastu centymetrowego glonojada za jakis czas :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakoś żarły- no chyba że ściemniały i tylko wisiały przyssane do szyby bydlaki ;) Ale glony znikały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie na początku sa one dobre ale z czasem robią się leniwe :) to juz bardziej czszcza mi otoski :D ale trudno im z ta inwazją....a z decyzją kosiarki na ten moment też się wstrzymuje bo w baniaku 112l bedzie miała potem ciasno... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2017 o 17:01, tazzi napisał:

Panowie walczę z glonami....i coraz bardziej zaczynam myśleć nad restart em. ...

Ani rośliny nie chcą rosnąć a przy większym świetle to szyba raz dwa zielenieje. ...

W akwarium mam filtr kubełkowy ( pół roku temu był czyszczony i wymieniony wklad- teraz znów będę go czyscil)

Dołożyłem co2 + mikro+makro+węgiel. ..coś rośliny ruszyły ale głos tez...

Zacząłem robić częste podmiany wody ale też zastanawiam się nad lampa UV. .... 

Stosuje bądź stosował ktoś w swoim baniaku takie coś? ?

Uv zabija wszystko nawet pożyteczne bakterie, może masz za duże oświetlenie , za mały filtr, bądź za ubogie podłoże lub światło się świeci za długo, maksymalnie powinno 10 godzin, nie wiem czy pomogłem ale nie mam żadnych parametrów akwarium, podaj ph, dH ,No3 co masz w podłożu jakie światło, ile litrów itd :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2017 o 09:20, Hiper napisał:

Uv zabija wszystko nawet pożyteczne bakterie, może masz za duże oświetlenie , za mały filtr, bądź za ubogie podłoże lub światło się świeci za długo, maksymalnie powinno 10 godzin, nie wiem czy pomogłem ale nie mam żadnych parametrów akwarium, podaj ph, dH ,No3 co masz w podłożu jakie światło, ile litrów itd :good:

Przyjacielu zwiekszyłem carbo w płynie i glony zaczeły się rozpuszczać :) Co do swiatła to chyba było za mało bo dołożyłem 4 swietłówkę i roślinki w końcu zaczęły rosnąć :D

Ale muszę chyba zakupić jakieś testery do badania parametrów wody ;/ No ale na ten moment zostawia tak jak jest :)

A takie pytanko mam wy też macie miejsca nie doswietlone w baniakach? mi brakuje kolo 10 cm z kazdej strony i nie wiem czym bym to fajnie uzupełnił :/ czy może ledy po długośći tam gdzie brakuje swiatła? Własnie w tych miejscach roslinki słabiei się rozrastają no ale rosna... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...