Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana linki w mechaniźmie podnoszenia przedniej szyby(fotostory)


yarek7504

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :hi:...jako że miałem awarię zerwanej linki w lewych przednich drzwiach a nie znalazłem podobnego poradnika postanowiłem jakoś wymienić tę linkę a swoja robotę udokumentować i zamieścić tutaj...mam nadzieję że komuś w przyszłości się przyda

Do naprawy zakupiłem na allegro zestaw naprawczy za ok. 70 zł w skład w którego wchodziła linka nawinięta na mechanizm który napędza silniczek podnoszenia szyby oraz osobna linka..

62069efad14ce745gen.jpg

Do wymiany potrzebne narzędzia to klucze typu TORX oraz wkrętaki..krzyżakowy i płaski który przyda się do podważania elementów...ja użyłem kluczy przystosowanych do grzechotki co w znacznym stopniu ułatwia pracę

c2034c9149f751ccgen.jpg

Zaczynamy od demontażu boczka...a więc ściągamy dekor podważając go delikatnie od strony zaznaczonej strzałką i w końcowej fazie wysuwamy go...demontujemy również zaślepke ukrytą pod rękojeścią drzwi

80726a6a7c059f42gen.jpg

odkręcamy śruby mocujące boczek do płata drzwi

9abd6cb55cf56b18gen.jpg

ściągamy boczek podważając go delikatnie od dołu a w końcowej fazie wysuwamy go do góry...odpinamy linkę klamki i wszelkie kable łączące go z drzwiami (odkładamy w bezpieczne miejsce :wink:)

następnie odkręcamy silniczek napędu szyby...rozpinamy żółtą kostkę i odklejamy delikatnie piankę wygłuszającą

4801c94bc0a2171fgen.jpg

teraz odkręcamy głośnik i pierwsze widoczne śruby mocujące ramkę szyby do drzwi

aceb986249aaa1b0gen.jpg

kolejne dwie śruby (jedna pod głośnikiem)

aec5879a0b23211cgen.jpg

9dfd93d79858ee92gen.jpg

następnie demontujemy wewnętrzną uszczelkę zgarniającą szyby

6bc29139038c87f3gen.jpg

odkręcamy śrubę ukrytą pod zaślepką z boku drzwi26bf51d8316e27cagen.jpg

demontujemy plastiki

605743b7d164b95fgen.jpg

i mamy kolejne śruby do odkręcenia

6c5e7f4c88e06dc7gen.jpg

ściągamy uszczelkę ale tylko z ramki którą będziemy wyciągać!!!!!zaczynając od strony lusterka

77f2006f86dc2ebcgen.jpg

odginamy gumę pokazaną na foto poniżej i wyciągamy ramkę do góry

5384104b8a042282gen.jpg

należy zwrócić uwagę na przewód od lusterka....trzeba go stopniowo uwalniać bo będzie nam blokował wyciąganie ramki

z wyciągniętej już ramki demontujemy szybę

i teraz są dwie opcje....albo wymieniamy linki z mechanizmem albo same linki pozostawiając mechanizm ori.....ja zaliczyłem opcje obydwie co można będzie zobaczyć na zdjęciach...(ori to ten niebieski)....a to dlatego że mechanizm z allegro wytrzymał jakieś 20 prób otwarcia i zamknięcia szyby...reasumując zapłaciłem za same linki :grin:....

samą wymianę trudno opisać....jedyne co mogę doradzić to odpinać starą linkę a na to miejsce wpinać nową.....

pokaże jeszcze szkic jak idą linki....gdzie ma być z mechanizmem a gdzie ta samotna linka..(czerwona to ta samotna)

10636faf41dd1b0egen.jpg

Dodam jeszcze że przy wymianie linek z pozostawieniem ori mechanizmu trzeba po nawinięciu linek na ów mechanizm ścisnąć sprężyny...i tu przydają się ściskacze które były w zestawie z allegro

649a1ee30043191cgen.jpg

samej wymiany raczej nie da się opisać...po prostu trzeba to poczuć.....ale nie jest to tak bardzo skomplikowane....jeszcze taka rada aby wszelkie rolki i miejsca gdzie linka wchodzi w pancerz nasmarować....później sprawdzić wszystko na sucho podnosząc i opuszczając szybę ręcznie....

jeśli wszystko działa montujemy w odwrotnej kolejności mając nadzieję że będzie działać jak najdłużej:whistling:.....dziękuję za uwagę///mam nadzieję że pomogłem//na wszelkie pytania postaram sie odpowiedzieć........:hi:pozdrawiam

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,piszesz ze trzeba scisnac sprezyny jakie sprezyny,po co je sciskac? pytam bo u mnie padl tez mechanizm i mam zamiar to wymienic,tyle ze jest to juz grugi w ciagu 6 miesiecy,pierwszyjak i drugi mechanizm padl w ten sam sposob tzn zesliznol sie z glownej rolki nawijajacej, i teraz nie mam pojecia co jest tego przyczyna,czyzby trzeba bylo mechaniz jakos naciagnac??? nie mam pojecia moze cos podpowiesz?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,piszesz ze trzeba scisnac sprezyny jakie sprezyny,po co je sciskac? pytam bo u mnie padl tez mechanizm i mam zamiar to wymienic,tyle ze jest to juz grugi w ciagu 6 miesiecy,pierwszyjak i drugi mechanizm padl w ten sam sposob tzn zesliznol sie z glownej rolki nawijajacej, i teraz nie mam pojecia co jest tego przyczyna,czyzby trzeba bylo mechaniz jakos naciagnac??? nie mam pojecia moze cos podpowiesz?

Pozdrawiam

witam...pisałem że trzeba ścisnąć sprężyny które wchodzą do mechanizmu

8c662b20067fdc15gen.jpg

ułatwia to późniejsze zamocowanie linki w ślizgu do którego przykręcona jest szyba...dodam że nawinąłem linkę na ślimaki w taki sposób że była mocno konkret napięta i nie było łatwo na koniec to spiąć...oczywiście spinki ściskające później wyciągamy...a zapytam jeszcze czy nawijałeś tylko linkę na ori mechanizm czy wymieniałeś całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra instrukcja. Ja ubiegłym roku taką "przyjemność" miałem, ale skończyło się na zestawie oryginalnym w całości, czyli z prowadnicami :-(.

Ponoć linka ta za 70 zł byłą za krótka...

Także mi został cały mechanizm z nową linką. (prawa strona).

Może się pokuszę teraz i sam spróbuję to złożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć linka ta za 70 zł byłą za krótka...

ja kupiłem linkę z mechanizmem ...tyle że po kilkunastu otwarciach i zamknięciach linka mi spadła za ślimaka więc nawinąłem na ori który na razie hula...fakt faktem ta linka z allegro po montażu jest mocno naprężona ale dzięki temu może nie spadnie :eusathink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem caly zestaw a w zasadzie dwa jeden padl po 5 miesiacach a drugi po 2 tygodniach,i podobnie jak u kolegi,linka spada ze slimaka,zastanawiam sie poprostu dlaczego tak jest?i czy jest mozliwosc ewentualnie jakos ja naciagnac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem caly zestaw a w zasadzie dwa jeden padl po 5 miesiacach a drugi po 2 tygodniach,i podobnie jak u kolegi,linka spada ze slimaka,zastanawiam sie poprostu dlaczego tak jest?i czy jest mozliwosc ewentualnie jakos ja naciagnac?
w tym zestawie co ja kupiłem był chyba za duży luz między ślimakiem a jego obudową..druga sprawa że te rowki na ślimaku były jakby za płytkie trochę...ten ori mechanizm(niebieski na foto) nie miał takiego luzu na ślimaku a w dodatku ślimak zatrzaskiwał się tak że samoistnie nie wypadał z całego mechanizmu ....a jeśli chodzi o napięcie linki to w moim przypadku miałem problem ją założyc bo była solidnie naciągnięta....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Panowie w związku z tym tematem ma do was małe pytanko, u mnie szyba po zjechaniu ok 3-4 cm strasznie chrobocze i ma problem ze zjechaniem niżej ale jakoś tam zjeżdza później żadne dźwięki już nie występują, z powrotem jest to samo, napotyka opór przy końcu i otwiera się.

I tu pojawia się pytanie czy to linka czy może jakaś zębatka, co poradzicie najpierw rozebrać i zobaczyć co i jak, czy zamawiać nową linkę i zabierać sie do wymiany.

Przy okazji czytałem, że przy zdejmowaniu boczku łąmia się spinki (jak z tym u was było)

8E0 868 243 - jest ich 6 szt.

i 8E0 867 276 - są 2 szt.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Panowie w związku z tym tematem ma do was małe pytanko, u mnie szyba po zjechaniu ok 3-4 cm strasznie chrobocze i ma problem ze zjechaniem niżej ale jakoś tam zjeżdza później żadne dźwięki już nie występują, z powrotem jest to samo, napotyka opór przy końcu i otwiera się.

I tu pojawia się pytanie czy to linka czy może jakaś zębatka, co poradzicie najpierw rozebrać i zobaczyć co i jak, czy zamawiać nową linkę i zabierać sie do wymiany.

Przy okazji czytałem, że przy zdejmowaniu boczku łąmia się spinki (jak z tym u was było)

8E0 868 243 - jest ich 6 szt.

i 8E0 867 276 - są 2 szt.

pozdrawiam

witam...u mnie przed przerwaniem się linki miałem podobne objawy tzn. nieraz coś blokowało szybę i np. w połowie otwierania coś zachrobotało i czasem się dalej otworzyła a czasem wracała do góry...podejrzewam że linka na ślimaku już nie chodziła w odpowiednich rowkach tylko czasem przeskakiwała...więc może najpierw może ściągnij boczek ,oderwij piankę,wykręć silniczek i spróbuj recznie opuszczać szybę i podnosić ....może uda Ci się zauważyć co się dzieje....a keśli chodzi o spinki to w przypadku przedniego boczka nie urwała mi się żadna (trzeba uważać też na blaszki w które wkręca się wkręty trzymające boczek bo lubią wyskoczyć) a już w tylnym boczku pękły mi dwie spinki :facepalm:...pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,to typowy objaw uszkodzenia mechanizmu,najprawdopodobnie zsunela sie linka ze slimaka i ociera o blache drzwi,kroto mowiac czeka cie wymiana.

Pozrawiam Irek

PS.do poprzedniego postu,u mnie nie bylo sciskow do sprezynek ale poradzilem sobie uzywajac spinek plastikowych do kabli:) mam nadzieje ze przyczyna uszkodzenia poprzedniego mechanizmu bylo brak odpowiedniego naciagu linek.

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ,Jarek powiedz mi w jaki sposób zamontowałeś z powrotem wygłuszenie,pytam w sensie czy trzeba sie zaopatrzyć w jakiś klej żeby ją przykleić z powrotem czy trzyma sie na fabrycznym?

Pozdrawiam

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ,Jarek powiedz mi w jaki sposób zamontowałeś z powrotem wygłuszenie,pytam w sensie czy trzeba sie zaopatrzyć w jakiś klej żeby ją przykleić z powrotem czy trzyma sie na fabrycznym?

Pozdrawiam

Witam....wygłuszenie odrywałem już chyba z 5 razy i cały czas na oryginalnym kleju z powrotem montowałem....znaczy po oderwaniu po prostu dociskałem bez żadnego klejenia i trzymało tak że następnym razem trzeba było znów uważać co by nie potargać bo trzymało tak jak by wcale odrywane nie było...:hi:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie operacja prawie sie powiodla - urwalem jeden zaczep przy zwijaku linki :wallbash: Ale nie ma co beksac sie :decayed: dalo rade zrobic

Ja zostalem przy komplecie z alledrogo i zobaczymy ile wytrzyma - przed zlozeniem wszystkiego do kupy otwieralem i zamykalem 20 razy :naughty: i dziala wiec zlozylem wszystko do kupy i juz nie otwieram :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie operacja prawie sie powiodla - urwalem jeden zaczep przy zwijaku linki :wallbash: Ale nie ma co beksac sie :decayed: dalo rade zrobic

Ja zostalem przy komplecie z alledrogo i zobaczymy ile wytrzyma - przed zlozeniem wszystkiego do kupy otwieralem i zamykalem 20 razy :naughty: i dziala wiec zlozylem wszystko do kupy i juz nie otwieram :kox:

u mnie już hula prawie 3 miesiące ...normalnie użytkuję i odpukać na razie nic się nie dzieje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od listopada okna nie otwieralem :kox: a linka w bagazniku jezdzila:grin: - zawsze bylo cos wazniuejszego lub pogoda nie odpowiednia:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! I mnie dopadła szyba.. ;/ co radzicie, kupić nowy zestaw na allegro (jaki konkretnie) czy ori używkę? Jest sens szukać części w ASO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa uznania dla kolegi. W moim przypadku nie zawiniła zerwana linka ale przy zamykaniu szyby źle nawinęła się linka na te białe kółko (w niebieskiej obudowie) i pozagniatało ścieżki na kółku. Z linką coś się popierniczyło. Zacząłem od uznania bo robota przy wymianie linki w mechanizmie mozolna i nie dająca gwarancji że popracuje nam to poprawie kolejnych kilka lat. Ja zdecydowałem się na wersję P&P czyli kupno kompletnego mechanizmu za ok. 150zł - wyglądem jak ori i gorąco polecam - zero oznak że to zamiennik, jakościowo, wizualnie totalnie jak ori produkt nawet w szczegółach - brak tylko nalepki z nr części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu także miałem problem z "chrobocącą" linką lewej przedniej szyby przy otwieraniu i zamykaniu. Okazało się, że jest ona trochę poskręcana, poplątana i przez to te dźwięki. Kupiłem od blacharza komplet używkę z angola (u nich to jest strona pasażera czyli teoretycznie ta rzadziej używana) i jak na razie wszystko hula jak należy:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...