Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolizja z siecią energoelektryczną na nieruchomości


Adas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem, a mianowicie przez środek Mojej nieruchomości przechodzi w ziemi kabel elektryczny dostarczający prąd do sąsiada. Problemu by nie było ale chce postawić budynek w miejscu gdzie idzie kabel. Po wnioskowaniu do Energa s.a. o usunięcie kolizji, firma ta ustaliła warunki, w których każą Mi ponieść koszty prac i dokumentacji przeniesienia tego kabla poza teren planowanego budowanego budynku. Co robić, żeby wywalczyć, żeby koszty poniosła Energa a nie Ja? Można podobno sprawę w sądzie założyć ale ile czasu to trwa i jakie są szanse wygranej? Czy są ludzie, którzy się zajmują tego typu sprawami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można po prostu wjechać koparą - wyrwać ten kabel i mieć w du.ie co się dzieje? Toć to twoja ziemia i jak chcesz sobie posadzić drzewko to musisz rozpytywać po energach i innych czy tam przypadkiem nie idzie jakiś kabel albo rura hydrauliczna? co innego jakby to szło do ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie można :thumbdown: czytam po forach prawnych co można z tym zrobić ale chyba tylko przez sąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty lub poprzedni właściciel wyraził zgodę na przejście przez działkę to nawet sąd ci nie pomoże. Akurat pracuję w tej branży i niestety taka sama sytuacja jest z innymi sieciami (gaz, woda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dowiedzieć się czy poprzedni właściciel wyraził zgodę? (poza zapytaniem właściciela). Czy w firmie Energa będą to gdzieś mieli w historii umów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie oświadczenie powinien mieć inwestor do którego jest podłączona sieć. Inaczej nie powinien dostać pozwolenia na budowę. Dokumenty do takie są w archiwum wydziału budownictwa starostwa powiatowego lub urzędu miasta zależy gdzie mieszkasz i kiedy to było robione. Bo do 2000r. pozwolenia wydawał urząd gminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może kabel pociągnięty przez operatora to zwykła samowola budowlana, a wtedy trzeba zawiadomić powiatowego ins nadzoru budowlanego. Jeżeli nie, to i tak w grę wchodzi opcja tzw. służebności przesyłu, a być może i odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi mówili na studiach to najszybszy sposób to kolizja maszyny budowlanej z kablem, słupem

następnie zaczynasz swoją budowę, a oni prowadzą kabel nową drogą w innym przypadku to kupę czasu stracisz tylko

choć to jeszcze zależy kto jest właścicielem kabla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie oświadczenie powinien mieć inwestor do którego jest podłączona sieć. Inaczej nie powinien dostać pozwolenia na budowę. Dokumenty do takie są w archiwum wydziału budownictwa starostwa powiatowego lub urzędu miasta zależy gdzie mieszkasz i kiedy to było robione. Bo do 2000r. pozwolenia wydawał urząd gminy.

Też wątpię,że kabel został ułożony zgodnie z jakimkolwiek planowaniem,wszelkie media puszcza się teraz granicą i za zgodą właściciela gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego na swój koszt tylko nie wiem ak jest z energa ale u nas Tauron nie zrobi nic po prostu tak jest ktoś sie zgodził projektant zaprojektował geodeta wszystko ponanosil odbiory porobione i tyle jak kupywales działkę mogłeś sprawdzić czy grunt jest czysty czy nie moja rada jeśli będziesz cokolwieg z nimi uzgadnial nie wojuj i cwaniakuj tylko staraj sie być uprzejmnym :decayed: Może cos wskurasz

Pozdrawiam w tej nie równej walce :hi:

---------- Post dopisany at 21:47 ---------- Poprzedni post napisany at 21:47 ----------

Kolego na swój koszt tylko nie wiem ak jest z energa ale u nas Tauron nie zrobi nic po prostu tak jest ktoś sie zgodził projektant zaprojektował geodeta wszystko ponanosil odbiory porobione i tyle jak kupywales działkę mogłeś sprawdzić czy grunt jest czysty czy nie moja rada jeśli będziesz cokolwieg z nimi uzgadnial nie wojuj i cwaniakuj tylko staraj sie być uprzejmnym :decayed: Może cos wskurasz

Pozdrawiam w tej nie równej walce :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...