Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest ktoś z ZUS-u - porzebuję pilnie informacji ????


YATES

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest na forum ktoś orientujący się w sprawach ZUS-owskich.Pilnie potrzebuję jednej konkretnej informacji - czy renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest traktowane jako okres nieskładkowy ???

W artykule 7 ustawy jest napisane: " Okresy nieskładkowe to między innymi: okresy pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu, potwierdzone decyzją ZUS,"

Pytam dlatego,bo jakaś pani z ZUS-u powiedziała mi,że tylko renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest okresem nieskładkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem jest to okres nieskładkowy, bez znaczenia czy jesteś całkowicie niezdolny czy częściowo niezdolny do pracy. Nawet jak jesteś na zwolnieniu lekarskim to też jest to okres nieskładkowy. Informacja od doświadczonej osoby pracującej w Zusie :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem jest to okres nieskładkowy, bez znaczenia czy jesteś całkowicie niezdolny czy częściowo niezdolny do pracy. Nawet jak jesteś na zwolnieniu lekarskim to też jest to okres nieskładkowy. Informacja od doświadczonej osoby pracującej w Zusie :th:

potwierdzam :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chciałbym aby tak było, bo to ważne dla mojej mamy. Od tego zależy czy uzyska prawo do emerytury po ostatniej zmianie w ustawie.Na forum prawnym dostałem inną niekorzystną odpowiedz: Cytuje mi ktoś ze strony zus.pl:

"Ze strony zus.pl:

Okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględnia się w zakresie niezbędnym do przyznania emerytury, tzn. gdy okresy składkowe, nieskładkowe oraz okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie są krótsze od okresu niezbędnego do przyznania emerytury. Przy ustalaniu prawa do emerytury w pierwszej kolejności uwzględnia się okresy składkowe, następnie okresy nieskładkowe w wymiarze ograniczonym do 1/3 okresów składkowych, a jeżeli wymiar tych okresów jest niewystarczający do przyznania emerytury - okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie. Jeżeli mimo to łączny wymiar tych okresów jest krótszy od 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny - uwzględnieniu podlegają okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Okres pobierania renty uwzględnia się wyłącznie przy ustalaniu prawa do emerytury dla ubezpieczonych, którzy osiągnęli wiek 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. Nie ma zatem możliwości uwzględnienia takiego okresu w przypadku ubiegania się o emeryturę w wieku niższym niż wiek emerytalny (np. 55 lat) lub bez względu na wiek oraz przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Okres pobierania renty nie jest okresem składkowym ani też okresem nieskładkowym i nie podlega uwzględnieniu przy obliczaniu wysokości emerytury".[br]Dopisany: 12 Maj 2008, 21:17 _________________________________________________Niestety renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie jest okresem nieskładkowym. Pojęcie w art. 7 ustawy emerytalnej "renta chorobowa" odnosi się do starego świadczenia z 1974,którego nikt obecnie nie pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...