Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naprawa oraz czyszczenie silniczków siłowników klap klimatronika


mischa

Rekomendowane odpowiedzi

W kwesti klap się nie wypowiem bo nie zaglębiałem się w temat. Ale dlaczego stosujesz WD40 na tworzywo sztuczne to już kompletnie nie rozumiem. Nie pierwszy i nie ostatni przypadek choć tyle się o tym mówi. Przecież WD40 nie smaruje plastiku tylko w starciu z nim zasusza co powoduje po minucie odwrotny efekt od zamierzonego. Smar w spray-u najlepiej silikonowy tudzież inne środki byle "wódy" na tworzywo nie zraszać. Sorki za of, ale jeśli mam pomóc to chociaż tak mogę :-)


Tapnięte z iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jaguaro napisał:

Przecież WD40 nie smaruje plastiku tylko w starciu z nim zasusza co powoduje po minucie odwrotny efekt od zamierzonego. 

Będę pamiętał :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Kolega  jaguaro ma rację, WD 40 do plastiku się nie nadaję. Mam nadzieję, że do środka silniczka też tego nie nalałeś. U mnie klapki z założonym silniczkiem nie ruszy tak łatwo (stawia znaczny opór przekładnia ślimakowa w silniczku). Po pierwsze odkręć silniczek, przeczyść go zgodnie z pierwszym postem, ustaw ramiona tak jak na poniższym zdjęciu (przy otwartych klapkach):

20170418_202102.jpg

później wstaw silniczek obrócony o tak (przy otwartych klapkach):

20170418_202056.jpg

Zrób adaptację i napisz czy coś pomogło.

 

Ostatnio też walczę z klimą (u mnie nie grzała w zimie) ustawiłem na grzanie ręcznie i poodłączałem kable więc mam jak na razie samo grzanie. Idzie ciepełko więc muszę to wkrótce naprawić. Dlatego kupiłem całą nagrzewnicę z obudową, chłodnicami, czujnikami i silniczkami, właśnie oględziny zrobiłem wszystkiego jak działa i porobiłem zdjęcia. Wymieniłem też panel klimy. I zobaczymy co wyjdzie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, że zacytuję sam siebie (z innego forum):

Dodam, że jestem posiadaczem VW Passata B6, ale rozwiązania (przynajmniej część z nich ;)) te same.

Może Komuś się przyda.

Ja mam inny problem. Dotyczy też błędu silniczka w konsoli:
VCDS - 00041 - Indirect Ventilation Flap Motor (V213) 
lub błąd
WOW Wurth - Sterowanie klimatem - Climatronic Błąd 00041 Silnik klapy wentylacji pośredniej
Dodam, że wcześniej (parę miesięcy temu) miałem  błąd
01809 - Actuating Motor for Temperature Flap; Left (V158)
Teraz ten błąd zniknął a pojawił się ten 00041.

'''''''''''''''''''''''

Problem objawiał się zupełnym brakiem podmuchu powietrza ze środkowych nawiewów. 

Dzisiaj postanowiłem ruszyć problem.
Aby dostać się do nastawnika(-ów) V213, należy wyjąć licznik. Najpierw trzeba zdjąć osłonę radia, następnie osłonę licznika (na zatrzaski). Aby wykręcić licznik należy dostać się do dwóch śrub osłoniętych plastikową obudową (tą podłużną nad kierownicą). Trzeba odpiąć i wyjąć włącznik hamulca awaryjnego, pokręteł siły podświetlenia deski, świateł (aby wyjąć należy wcisnąć przełącznik i przekręcić do pozycji "pion" i wysunąć go. Sam licznik wpięty jest w styk i od góry zabezpieczony "zębem". Po prostu wyciągamy go.   Ten opis chyba dotyczy passatów.
Z prawej strony ukażą się nastawniki.
Dwa : u mnie górny 3C0907511 i zaraz pod nim drugi 3C0907511A. 
Byłem przekonany, że będzie tam jeden. Ten niższy to V158 ? Chyba, nie ? Ten powinien być niżej. Dostęp do niego pod nogami. Za gatewayem.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0159.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	50.2 KB
ID:	153375

Nastawników raczej nie można wykręcić. Jeden z trzech wkrętów jest z tyłu, ale oba można rozłożyć. Dwa śrubokręty i odhaczamy zaczepy (u góry puszek). Mamy dostęp do potencjometrów. 
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0157.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	45.4 KB
ID:	153376
Aby je wyjąć trzeba się trochę nagimnastykować manualnie. Z górnym mniejszy problem. Należy odłączyć wtyczkę, podważyć sam potencjometr i wyjąć go. Z drugim, tym poniżej jest problem z odpięciem wtyczki. Trzeba jednocześnie odhaczać jej zabezpieczenie i wyciągać ją z wtyku. Analogicznie można wyjąć sam potencjometr.
Niestety nie posiadałem "dawcy" nowych potencjometrów. "Odświeżyłem" je preparatem do styków.

Nożem do tapet odchylałem białe kółeczko od korpusu potencjometru i psikałem tam kontakt sprayem. Oprócz tego psikałem na te dwa okienka - Kto wyciągnie będzie wiedział o czym mówię.  Potem wielokrotnie obracałem kółeczkiem w obie strony. 
No i tu pojawił się problem. Zapomniałem jak ustawione było kółko potencjometru ? Pozostawiłem je w przypadkowym położeniu. 
Dalej składanie w odwrotnej kolejności.
Odpalenie samochodu i wieje ze środkowego nawiewu ! Sprawdzenie błędów klimy (- jednocześnie ECON+obieg zamknięty i włączyć zapłon). Nie ma krzaczków (błędu) na wyświetlaczu temp. klimy !
Krótka przejażdżka aby skasować ikony wspomagania, hamulców (dla tych co nie wiedzą normalne, pokazują się po odłączeniu akumulatora). 
Podłączyłem VCDSa i ponownie błąd
00041 - Indirect Ventilation Flap Motor (V213), ale...
... z nawiewów leci zimne powietrze ! Czyli cel osiągnięty !
Nie mam pojęcia dlaczego pojawia się dalej błąd. Kilka razy go kasowałem, powraca.

.............
hmm. Przyjrzałem się teraz jeszcze raz zdjęciu:

 
 
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e093aas-960.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	47.1 KB
ID:	150794

W/G tego ten niższy to faktycznie V158, ten wyżej to V107 (o którym w ogóle nie słyszałem, byłem już pewny, że to V213) a za nimi jest nieszczęsny V213. Oj do niego to chyba faktycznie nie ma dostępu.

Pytanie :

Gdy wyjąłem potencjometry nie zwróciłem uwagi na położenie kółka (kierunek strzałki)

Jak prawidłowo ustawić to nieszczęsne kółko ?

Edytowane przez radas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyt przy awarii siłowników zawsze jest błąd?

Moje żyją po swojemu. Adaptacja pomaga na jakiś czas. Błędów brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie spotkałem, żeby błędów nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy zasyfiony ten mechanizm moze powodować że np po wyjeciu kluczyka ze stacyjki klimatronic bez dobre kilka minut jeszcze ( skrzypi ) . Wygląda to tak jak by te klapy nie miały siły sie zamykać i skrzypią ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatny manual ale u mnie czyszczenie nie pomogło. Z pomocą przyszło allegro i udało mi się kupić cały sprawny komplet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze wymienic dwa silniczki u siebie. Z jakich szukać aut żeby pasowały do b6?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B7
Moge kupić obojętnie jaki czy nie będzie pasować?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie i przekładasz ramię.
Dzięki[emoji106]

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej pozycji należy ustawić potencjometry w silniczku od dźwigni zielonej i fioletowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Jak sprawnie odkrecic czerwony silniczek?

Bo dostep tam to poezja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co odpowiedzialny jest potencjometr w tych siłowników bo mi czasem się otwiera ale czasem nie. I nie jestem do końca pewien ale wydaje mi się że silniczek reaguje dopiero jak temp. silnika osiągnie 90 dodam jeszcze że brak ciepłego powietrza po stronie pasażera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr w dużym uproszczeniu daje zwrotną informację o położeniu klapy tak żeby sterownik wiedział w którym dokładnie położeniu znajduje sie klapa i czy ma ją zamykać czy otwierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2018 o 16:25, MaTeo85 napisał:

Potencjometr w dużym uproszczeniu daje zwrotną informację o położeniu klapy tak żeby sterownik wiedział w którym dokładnie położeniu znajduje sie klapa i czy ma ją zamykać czy otwierać.

Wymieniłem panel klimatronik ale ten tylny i działa jak powinno :-D w końcu dzięki wszystkimi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2013 o 13:46, bobikos napisał:

Do powyższego opisu dodam tylko że należy uważać na położenie potencjometru. Generalnie kręci się on w kółko i można go zamontować na dwa sposoby - nawet na zdjęciu widać że na jednym potencjometrze strzałka na białym ringu jest do dołu a na drugim do góry - jeśli silniczki są w tej samej pozycji to jeden z potencjometrów prawdopodobnie jest źle zamontowany i będzie zgłaszał błąd przekroczonego zakresu w klimatroniku.

bobikos a w jakich pozycjach powinny byc strzałeki na potencjometrach ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...