Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzywdzący kosztorys naprawy. Jak walczyć o swoje?


Rekomendowane odpowiedzi

Najmilsi, otrzymałem dziś kosztorys naprawy od mego szanownego ubezpieczyciela. Rozpocząłem od sprawdzenia kwoty i zacząłem czytać dalej. Agresja szybko przerodziła się w śmiech, bo to co tam przeczytałem jest co najmniej niedorzeczne :)

Pomijając fakt, że jedyną oryginalną częścią w zestawieniu jest felga i to, że nie uwzględniono malowania/regeneracji drugiej felgi, oraz malowania drzwi, w które uderzył błotnik, to ceny za malowanie i robociznę są chyba wzięte z jakiejś akcji charytatywnej blacharzy i lakierników z czasów PRLu.

Części do wymiany w mojej opini:

- felga 17 cali s-line

- opona BF Goodrich 235/45/17 (czy można zmieniać tylko jedną oponę, czy trzeba zmieniać parami)

- zderzak przód z dokładką

- lampa przód prawa

- błotnik przód prawy

Lakierowanie:

- błotnik

- drzwi

- zderzak z dokładką

- odprysk na krawędzi maski od walnięcia błotnikiem

Do tego jedna felga do regeneracji, ponieważ jest porysowana.

podaję absurdalne ceny (bez vat, bo go naliczyli przy podsumowaniu):

- dokładka przód -63,41 +vat

- lampa przód prawa 88,24 +vat

- błotnik 76,74 +vat

- felga 592,66 +vat

- opona BF Goodrich Profiler 235/45/17 60 zł + vat

Robocizna (malowanie, zdejmowanie zakładanie maowanie etc. 1121,76 juz z vatem)

i jak tu nie roznieść komputera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że szkoda jest z AC? Jaki wariant polisy? Jeśli brałeś najtańszy wariant to tak potem wygląda wycena. Jeśli masz kosztorys to tam powinno być napisane jakie potrącenia są zastosowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60zł za oponę? Jaka to ubezpieczalnia? Może mają jakiś komplet na sprzedaż :decayed:

Ja jebie... :facepalm: Nawet nie wiem co Ci doradzić poza odwołaniem... :facepalm: Ja jestem za nerwowy na takie rzeczy... Kiepsko by się to skończyło dla debila który wypisał te głupoty :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sama wycena nie ma nic wspólnego z tym jaki wariant polisy posiadam.

Chodzi o fakt wycenienia roboczogodziny na 41pln, oraz brak uwzglednienia utraty wartosci pojazdu, zastosowanie zamiennikow oraz pominiecie kilku elementow

Akurat przy wycenie z AC wariant polisy ma kluczowe znaczenie. Od polisy zależy czy liczą na oryginalnych częściach czy na zamiennikach i czy płacą 100% wartości części czy z potrąceniem / udziałem własnym.

Jeśli chodzi o elementy, które zostały pominięte w kalkulacji to zgłoś to ubezpieczalni. Poprawią albo wyślą rzeczoznawcę na dodatkowe oględziny.

Co do handlowej utraty wartości pojazdu to nie spotkałem się jeszcze z ubezpieczeniem AC które by to obejmowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh...:/

nie pociesze cie stary, bo sam stoje przed podobnym dylematem, uszkodzilem 2 opony yokohama parada2 215/35r19 i dwie felgi MAM chromowane 19cali.

zarzad drog i mostow w olsztynie jest ubezpieczony w inter risk, ktore wg eurotaxu wycenilo opone na 226pln minus 11% za zuzycie bieznika,a felge wycenili na 190pln:/!!

totalna masakra, bo realny koszt jednej opony to od 799 do 1050pln w zaleznosci od sklepu i rabatu jaki by mi udzielili. a kosztu samej felgi jeszcze nie sprawdzilem, ale na bank nie 190pln.

takze jesli ktos juz przeżył odwolywanie sie do wyceny TU to podpinam sie pod apel z prosba o pomoc w postepowaniu calym, jak sformulowane pisma pisac, etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołaj się od tej decyzji, 10% więcej powinni przyznać, choć dalej będzie to "śmieszna" kwota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałeś wcześniej, że stawka RBG to 41 zł to myślałem, że coś pokręciłeś a to jednak prawda. Szok. Jaka ubezpieczalnia taką stawkę Ci zaproponowała? Na wszystkich częściach dali potrącenie 70%. Sprawdź czy to potrącenie jest zgodnie z polisą jaką zawarłeś. Często jest tak, że nawet jak ma się polisę bez potrąceń to są one stosowne w kalkulacji ofertowej a pełną kwotę można uzyskać dopiero po przedstawieniu faktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sama wycena nie ma nic wspólnego z tym jaki wariant polisy posiadam.

Chodzi o fakt wycenienia roboczogodziny na 41pln, oraz brak uwzglednienia utraty wartosci pojazdu, zastosowanie zamiennikow oraz pominiecie kilku elementow

Akurat przy wycenie z AC wariant polisy ma kluczowe znaczenie. Od polisy zależy czy liczą na oryginalnych częściach czy na zamiennikach i czy płacą 100% wartości części czy z potrąceniem / udziałem własnym.

Jeśli chodzi o elementy, które zostały pominięte w kalkulacji to zgłoś to ubezpieczalni. Poprawią albo wyślą rzeczoznawcę na dodatkowe oględziny.

Co do handlowej utraty wartości pojazdu to nie spotkałem się jeszcze z ubezpieczeniem AC które by to obejmowało.

Chyba nie jest tak do końca jak piszesz.

Przykładowo w PZU jak masz wariant serwis to i tak wycenę dostaniesz na zamiennikach (trzeba dobrze przeczytać OWU).

Jeśli oddasz do serwisu owszem zapłacą.

Nie wiem jak to jest jak się im pokaże faktury na oryginalne części, czy zwrócą całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile masz wykupiony wariant serwisowy, planuję albo zorganizować naprawę w ASO albo faktury pod kosztorys zweryfikowany przez TU.

W momencie rezygnacji z serwisowego na kosztorysowy, możliwe, że zarówno amortyzacja, jak i zastosowanie części alternatywnych jest zasadne i zgodne z OWU, ale podkreślam to wszystko zależy od TU i warunków umowy z nim zawartych.

Co do stawki, to widziałam już 37zł, ale nie w tym rzecz, jeśli mowa o stawce średniej w regionie, to TU zazwyczaj przyjmuje swoje dziwne zwyczajowe, ja np. prowadzę badania rynku w tym zakresie i to jest podstawa, a nie wewnętrzne zwyczaj polegające na wybiórczym reagowaniu na zmieniającą się sytuację rynkową w kwestii stawek za rbg.

Pozdrawiam

arielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje wykupić sobie wariant ochrony prawnej, w takim przypadku miałbys możliwość pójścia z tą ubezpieczalnią do sądu i nie poniósłbys żadnych kosztów a wywalczyłbyś na 100 %, 100% wartości odszkodowania a nie kolejny raz jakaś ubezpieczalnia zaoszczędzi sobie na nas...;/ w zeszłym roku podobno na takich niedoszacowaniach zaoszczędzili 700 baniek... więc jak tu sie nie wkurzyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12pawel12, podeślij polisę, owu lub ich oznaczenie i zobaczymy co da się zrobić. Chyba, że masz zaprzyjaśnionego prawnika, który zna zagadnienie.

Co do ubezpieczenia ochrony prawnej w pakiecie, to nie dotyczy to roszczeń wobec TU, które nas ubezpiecza (AC), nie nie ... Ew. wobec TU sprawcy.

Ale zakres jest różny i nie zawsze opłaca się wykupienie tej opcji, mimo iż nazwa wskazuje na ciekawy produkt :/

Pozdrawiam

arielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12pawel12, podeślij polisę, owu lub ich oznaczenie i zobaczymy co da się zrobić. Chyba, że masz zaprzyjaśnionego prawnika, który zna zagadnienie.

Co do ubezpieczenia ochrony prawnej w pakiecie, to nie dotyczy to roszczeń wobec TU, które nas ubezpiecza (AC), nie nie ... Ew. wobec TU sprawcy.

Ale zakres jest różny i nie zawsze opłaca się wykupienie tej opcji, mimo iż nazwa wskazuje na ciekawy produkt :/

Pozdrawiam

arielka

Więc tak:

-COMPENSA

-OC + ASSISTANCE TOP, zniżka 60%

-AC BAZA + ASSISTANCE BAZA, zniesiony udział własny, naprawa na częściach alternatywnych nie jest zaznaczona wartość pojazdu 26000zł, zniżka 50%

-NNW na 20000zł

Nic więcej nie wynika z polisy.

Dodam jeszcze, że w dalszym ciągu prowadzone jest postępowanie czy jak to tam zwą w sprawie ustalenia sprawcy wypadku. Mogę w jakiś sposób wyegzekwować od kierowcy mazdy pokrycie kosztów naprawy?

Prawnika znajomego nie mam, więc to raczej desperacka próba ratunku. Jeżeli byłabyś w stanie pomóc mi coś w tej sprawie, to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wariant i zakres Twojego ubezpieczenia nie wszystko mi mówią.

Podeślij proszę polisę na mail-a: [email protected], zapewne są tam oznaczone OWU, więc sobie poradzę.

Wobec kierowcy/sprawcy powództwo cywilne (jest on zobowiązanym), ale spokojnie, ew. warto zacząć od wezwania do zapłaty bądź zawezwania do próby ugodowej celem asekuracyjnego przerwania okresu przedawnienia. Asekuracyjnego, bo na dochodzenie roszczenia masz 3 lata, a postępowanie likwidacyjne trwa. Są jeszcze możliwości polubownego rozstrzygnięcia sporu. Proszę to potraktować jako informacje.

Pozdrawiam

arielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arielka ale ja mówię o firmie oferującej tylko i wyłącznie ubezpieczenie ochrony prawnej typu D.A.S Ochrona Prawna, oni zajmują się tylko i wyłącznie takimi rzeczmi i występują w każdej sprawie, bo nie mają konfliktów interesów :) taka opcja jest dobra, pomijam fakty "dodawanych" pakietów OP do polis AC bo tak jak to powiedziałaś, nie dotyczy to spraw o zaniżenie wartości odszkodowania, bo żadna firma nie wystąpi przeciwko sobie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...