Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Własna studnia a kanalizacja


machina

Rekomendowane odpowiedzi

Dom został przyłączony do kanalizacji gminnej. Jeżeli chodzi o wodę to również posiadam przyłącze z wodociągów ale posiadam też własna studnię.

Pytanie: jak to jest z opłatą za odprowadzanie ścieków? czy mogę korzystać z wody ze swojej studni do podlewania i do kranów w domu czy musi być to woda z wodociągów, jak w takim przypadku rozliczać ścieki skoro nie montują oddzielnego licznika na odprowadzeniu ścieków?

Wiem że wodociągi proponują maksymalnie jeden licznik do założenia na kran na zewnątrz i nie dopuszczają większej ilości wodomierzy w celu dokładnego rozdzielenia kosztów bo jak mówią system nie przyjmie:facepalm:

Chciałbym mieć możliwość wyboru z której wody chcę korzystać i płacić za ścieki tylko faktycznie odprowadzone a nie za np. podlewanie ogródka.

Jak to wygląda od strony prawnej? Czy gmina ma prawo przyjść i zweryfikować moją instalację wodno kanalizacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podlewania ogródka możesz korzystać z wody ze studni a jeśli chodzi o podłączenie do kranów to chyba będziesz musiał załozyc oddzielny licznik żeby rozliczać ścieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podlewania ogródka możesz korzystać z wody ze studni a jeśli chodzi o podłączenie do kranów to chyba będziesz musiał załozyc oddzielny licznik żeby rozliczać ścieki.

Dodatkowo jak masz podłączoną wodę z sieci nie może ci się w rurach łączyć w kranach z wodą ze studni.

Ze studni możesz podlewać tak samo jak z kranu na który masz założony dodatkowy wodomierz (nie zapłacisz za ścieki ) a z każdego innego płacisz ścieki .

Logiczne jest też to że jak nie możesz łączyć magistrali ze studni z wodociągu to nie wpuszczasz wody do kanalizacji , chyba że wiadrem do sedesu albo umywalki bo przecież dwóch magistrali osobnych nie posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z opłatą za odprowadzanie ścieków?

Ścieki są rozliczane na podstawie pobranej wody która idzie ci do domu. Stawka za ścieki jest około 2x wyższa niż za pobraną wodę.

Jak masz licznik założony na ogródek to wiadomo że ścieków nie płacisz.

Czy gmina ma prawo przyjść i zweryfikować moją instalację wodno kanalizacyjną?

Ma prawo.

Wodą ze studni możesz sobie podlewać. Możesz też wpiąć ją do domu co do końca nie będzie legalne.

W wolnym państwie mógłbyś pić własną wodę z własnej studni na własnej ziemi i korzystać z własnego szamba.

Lecz jak już masz podłączone to nie możesz się odłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę kolego w czym masz problem. Masz bardzo fajną sytuację a się głowisz co zrobić. Jak kolega wyżej napisał ścieki są rozliczane na podstawie pobranej wody z wodociągu a ich stawka jest 2 razy wyższa niż za wodę. Możesz z wody z wodociągów korzystać przez 1 tydzień w miesiącu a przez pozostałe 3 ze studni jednocześnie odprowadzając ścieki do kanalizacji. Nikt Ci nie zweryfikuje ile tak naprawdę tych ścieków odprowadziłeś przez ten miesiąc, natomiast zapłacisz za to ile korzystałeś z sieci, czyli za cały tydzień.

W moich okolicach wiele osób tak robi, woda u nas jest droga, ścieki jeszcze bardziej, więc każdy szuka oszczędności. Ludzie przez jakiś czas w miesiącu korzystają z sieci wodociągowej żeby nabić trochę licznik na odczepnego, potem przełączają się na studnię i mają wodę i ścieki za free.

Wodę ze studni nie musisz przeznaczać tylko do podlewania ogródka ale też do spożywania i celów sanitarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że masz racje ale od strony prawnej jest to nielegalne.

I skontrolować mogą ci całą instalacje. W mojej okolicy były przypadki że podczepiali ludzie wodę która ma iść na ogródek do domu np do kuchni na 1 kran, skończyło się na jakiś karach finansowych.

Robiąc cokolwiek by nieco obniżyć rachunki pamiętaj że nagły spadek lub wzrost zużycia wody może zachęcić do kontroli.

Powodzenia w oszczędzaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz to dopiero mam mętlik w głowie:wallbash: Właśnie problem jest w tym by jak najmniej zapłacić niekoniecznie łamiąc prawo i narażając się na kary finansowe.

Mam swoją wode dobrej jakości i zarówno moja jak i z wodociągu jest w chwili obecnej dostępna w domu. Na przyłączu wody z wodociągu jest założony specjalny zawór który nie pozwala by moja woda przedostała się do wodociągów.

Wiadomo skoro ścieki są drogie to chciałem mieć możliwość korzystać ze swojej wody, zawsze to jednej opłaty mniej. Tylko problem polega na tym że coś w gminie utrudniają, musze chyba sam dokładnie dopytac co i jak ale wiadomo trzeba się wcześniej doszkolic a Wasze rady są bezcenne:wink::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę błędów się wkradło. Możesz korzystać z wody z własnej studni do własnych celów po warunkiem dopuszczenia tej wody przez SANEPID. Natomiast o ile istnieje podłączenie wodociągowe to istnieje wymóg unijny do korzystania z wody wodociągowej. Natomiast istnieje możliwość korzystania z wody z własnej studni jednak trzeba zainstalować na wejściu wody do budynku wodomierz który wskaże ile wody zostało do budynku wpompowane ze studni i to będzie podstawa do naliczenia opłaty za ścieki.Takie rozwiązanie funkcjonuje w mojej firmie. Z własnych studni głębinowych używamy wody ale rozliczamy się w/g wskazań wodomierza wody pobranej.Nie płacimy za dostarczaną wodę tylko za ścieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba niemożliwe by sanepid musiał dopuścic wode z mojej studni do korzystania w moim gospodarstwie domowym:kwasny: ale wracając do tematu czyli możliwe jest by zamontowali wodomierz na wejściu z mojej wody i mogliby naliczac opłatę za ścieki na podstawie dwóch wodomierzy tzn z ich wody i mojej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę błędów się wkradło. Możesz korzystać z wody z własnej studni do własnych celów po warunkiem dopuszczenia tej wody przez SANEPID. Natomiast o ile istnieje podłączenie wodociągowe to istnieje wymóg unijny do korzystania z wody wodociągowej. Natomiast istnieje możliwość korzystania z wody z własnej studni jednak trzeba zainstalować na wejściu wody do budynku wodomierz który wskaże ile wody zostało do budynku wpompowane ze studni i to będzie podstawa do naliczenia opłaty za ścieki.Takie rozwiązanie funkcjonuje w mojej firmie. Z własnych studni głębinowych używamy wody ale rozliczamy się w/g wskazań wodomierza wody pobranej.Nie płacimy za dostarczaną wodę tylko za ścieki.

A czy ja tego wcześniej nie napisałem?

Licznik na rure od studni do domu i np:

w miesiącu 10m3 wody ze studni i 10m3 z wodociągów, wiec płacisz za 10m3 wody i 20m3 ścieków. Jeśli w gminie utrudniają to niestety z nimi nie wygrasz, jest tylko jeden sposób w jaki możesz to załatwić i dostac pozwolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zrobić w domu oddzielne zasilanie wodą ze studni z licznikiem dla spłuczek wc. Tam nie potrzebuję badań wody, a właśnie w wc są dosyć duże pobory wody w domu. Reszta z wodociągów. Jak ktoś chce pić i myć się w wodzie ze studni to dla własnego bezpieczeństwa wodę powinien zbadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre rozwiązanie.

W związku z tym tematem nasuwa mi się jedno pytanie. Wie ktoś może jak wygląda od strony prawnej taka opcja żeby do spłuczki używać wody deszczowej?

Jest to rozwiązanie najbardziej chyba ekonomiczne i ekologiczne ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ekonomiczne i ekologiczne. Tylko najpierw musisz wziąć pod uwagę po jakim czasie taka inwestycja Ci się zwróci.

Co do przepisów kolego, to powiem Ci tak, im mniej będziesz ludzi z urzędów lub wodociągów wciągał w ten temat tym lepiej dla Ciebie :) Możesz dla świętego spokoju przebadać na swój koszt wodę, którą masz w studni i z niej korzystać. Na odczepne korzystaj trochę też z sieci. Jak zobaczą, że jakaś kasa im wpływa to się nie zainteresują. Jeśli się podzielisz swoim problemem z urzędasami to tak Ci podpowiedzą, że osiwiejesz ze strachu na koszty i zasypiesz studnię a z tym też nie tak prosto bo musisz zasypywać warstwami :). W większości tam pracują ludzie, którzy podpowiedzą Ci tak by dla nich było lepiej a Ciebie w międzyczasie oskubać z pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasna woda z własnej studni ma jeszcze jedną małą wadę . Z reguły jest bardzo twarda i w naczyniach do gotowania wytrąca się bardzo dużo kamienia i z reguły zawiera baaardzo duuuużo żelaza a co za tym idzie będzie pozostawał na sanitariatach żółtawy osad dość trudny do usunięcia.Bardzo dużo kamienia będzie sie też osadzało na bateriach . Należałoby to sprawdzić przed podłączeniem, podobne zjawiska obserwuję w domu mojego szwagra który jest skazany na wodę ze studni. Jedyna zaleta to taka ,że kawa zaparzona ma niepowtarzalną piankę i smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...