Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż modułu DRL w światłach drogowych


ucho.77

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że to rozwieje wszystkie wątpliwości:

Cytuj

Czy zgodne z prawem jest stosowanie urządzeń włączających po zapaleniu silnika światła drogowe(długie) z mocą 30%, które to mają zastępować światła do jazdy dziennej? Pojawia się wiele tego typu urządzeń w sprzedaży i można spotkać wiele jeżdżących z tak zaświeconymi światłami długimi na drodze, ale czy nie grozi to mandatem lub utratą dowodu rejestracyjnego?

Tego typu rozwiązanie nie jest zgodne z prawem i rzeczywiście grozi mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

W ciągu dnia można używać albo świateł mijania albo - lepiej - dedykowanych świateł do jazdy dziennej. Takie światła musza mieć homologację (oznaczenie RL).

Światła drogowe maja inny rozsył światłości niż światła do jazdy dziennej. Ponadto zasilanie żarówek halogenowych niższym napięciem skraca ich żywotność gdyż proces halogenowy nie zachodzi w pełni. A co najważniejsze nie ma z tego tytułu dużej oszczędności energii, gdyż rezystancja włókna żarówki silnie zmienia się z temperaturą. Żarówka świeci znacznie słabiej, a pobiera tylko nieco mniej energii.

Reasumując: Takie rozwiązanie nie jest ani legalne ani dobre.

źródło stona ITS : http://www.swiatla.its.waw.pl/Pytania_do_eksperta,3144.html

Nie ma odpowiedniej homologacji wybitej na kloszu to legalne nie jest.

W dniu 21.03.2018 o 21:02, kamil-vag napisał:

Z prawem zgodne nie jest, ale mało kto się czepia... Światła są ? Są... A raczej mało kto ogląda i pyta czy to drl czy zwykłe itd...prędzej dostaniesz mandat za brak świateł niż za drl w długich...

No niestety, Policja mało się przejmuje takimi rzeczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, roball napisał:

Mam nadzieję, że to rozwieje wszystkie wątpliwości:

źródło stona ITS : http://www.swiatla.its.waw.pl/Pytania_do_eksperta,3144.html

Nie ma odpowiedniej homologacji wybitej na kloszu to legalne nie jest.

No niestety, Policja mało się przejmuje takimi rzeczami.

Rozumiem czyli ryzyko jest , a pytanie mam też takie jeżeli mam włączony tryb skandynawski , i świecą się światła przeciwmgielne jako dzienne to też jest to nielegalne ? czy wystarczy że będzie to żarówka h7 o barwie białej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, kevox1 napisał:

Rozumiem czyli ryzyko jest , a pytanie mam też takie jeżeli mam włączony tryb skandynawski , i świecą się światła przeciwmgielne jako dzienne to też jest to nielegalne ? czy wystarczy że będzie to żarówka h7 o barwie białej ?

:eusathink:ryzyko powiadasz 

 

Szybciej dostaniesz mandat za halo niż za dri na 30% czy w kierunkach :wink:

ponad 4lata na 30% i pół roku na kierunkach,zero problemów z policją czy diagnostą 

 

 

Edytowane przez ucho.77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roball w tym kraju każda żarówka led jest nielegalna,większość żarówek jest przeznaczonych do offroadu,zenon jest nielegalny :wink:

A wszyscy to w d*pie mają :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, ucho.77 napisał:

:eusathink:ryzyko powiadasz 

 

Szybciej dostaniesz mandat za halo niż za dri na 30% czy w kierunkach :wink:

ponad 4lata na 30% i pół roku na kierunkach,zero problemów z policją czy diagnostą 

 

 

Bo kupiłem moduł DRL i myślę jak tu zrobić żeby mieć dzienne , ale tak żeby wyglądało oryginalnie a zarazem legalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kevox1 napisał:

Bo kupiłem moduł DRL i myślę jak tu zrobić żeby mieć dzienne , ale tak żeby wyglądało oryginalnie a zarazem legalnie

Nie da się

Albo ladnie,albo legalni :doh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalna opcja za 15zeta,bo chinczyk homologacje na kloszu zrobił:polew:

bf18c22d4c52bbcd531b3d142267.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kevox1 napisał:

ponad 4lata na 30% i pół roku na kierunkach,zero problemów z policją czy diagnostą 

Jak dobrze rozumiem to masz teraz ledy w kierunkach. Masz je podpięte pod moduł drl ten co używałeś z drogowymi na 30%  czy tylko przez przekaźnik ?? Jeżeli ledy masz podpięte pod moduł to nie świecą za słabo ?? Sam tak chcę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gregorski3 napisał:

Jak dobrze rozumiem to masz teraz ledy w kierunkach. Masz je podpięte pod moduł drl ten co używałeś z drogowymi na 30%  czy tylko przez przekaźnik ?? Jeżeli ledy masz podpięte pod moduł to nie świecą za słabo ?? Sam tak chcę zrobić.

Mam moduł na 100% :wink: 

http://allegro.pl/automat-modul-swiatel-dziennych-dzienne-led-drl-i5684755223.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz tanie/dobre LEDy DRL fi 50
Wyciagasz stare pmgielne i zamieniasz.
Odpowiednie podłączenie i wszystko legalne.
Nikt ci się nie przyczepi. Nie potrzebne kodowanie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, GreGoriO napisał:

Kupujesz tanie/dobre LEDy DRL fi 50
Wyciagasz stare pmgielne i zamieniasz.
Odpowiednie podłączenie i wszystko legalne.
Nikt ci się nie przyczepi. Nie potrzebne kodowanie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tylko że trzeba się pozbyć błędu z fisa

Albo kodowanie ale za tym idzie brak przeciwmgielnego z tyłu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż piszę. Odpowiednie podłączenie.
Dwa rezystory na belkę zderzaka i bledu nie będzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to nie jest takie proste dla niektórych :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Ale skoro ludzie pytają jak zrobić to legalnie...to podpowiadam.
Czy ktoś będzie umiał, chciał... To już inna sprawa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2018 o 06:48, kevox1 napisał:

Rozumiem czyli ryzyko jest , a pytanie mam też takie jeżeli mam włączony tryb skandynawski , i świecą się światła przeciwmgielne jako dzienne to też jest to nielegalne ? czy wystarczy że będzie to żarówka h7 o barwie białej ?

Sprawa legalności jest bardzo prosta. Wg prawa światła długie to światła z homologacją na światła długie, nie ma znaczenia na ile %, mają homologację na długie to są to światła długie. Informację jak używać świateł długich znajdziesz w kodeksie drogowym jak nie znasz :P.  Światła przeciwmgielne światła z homologacją na światła przeciwmgielne, jak ich używać też masz w kodeksie drogowym. Podobnie ze światłami do jazdy dziennej, muszą mieć homologację na światła dzienne ! O ile pomysł puszczania świateł długich na 30% wydaje się fajny (i praktykowany np w Kanadzie) to wg prawa jest to jazda na światłach drogowych i sugerowanie, że to legalne w dzień jest sporym nadużyciem :P

Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) – art. 51 ust. 3.

Edytowane przez roball
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chciałbym zrobić u siebie w autku światła do jazdy dziennej, tzw 30% mocy świateł drogowych. Mam bixenon, CLH i funkcję Auto w przełączniku świateł. Konkretnie chodzi mi o coś takiego, że samochód zostawiam zawsze na pozycji "auto". Gdy wsiadam do samochodu, przekręcam stacyjkę i uruchamiam silnik, zapalają się 30% światła drogowe i na nich jeżdżę. Jeśli podczas jazdy wjade np. do tunelu, zrobi się ciemno, mój oryginalny czujnik zmierzchu ma przełączyć mi na xenon. Dodatkowo gdy ustawię na przełączniku pozycję postojówek to mam same postojówki, a gdy dam na 0 to nic się nie świeci. Czy jest to możliwe za pomocą takiego modułu?  
http://allegro.pl/modul-swiatel-dlugich-dziennych-drl-dzienne-nr-1-i7048038914.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24AMjEzNzk0NTYAMTMzNTM0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=4741421e-e253-47ec-84a0-fd675a019585

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy da się podłączyć. Ja mam coś takiego i działa.  http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7089763816

Wszystko się prawie zgadza w twoim opisie. Żeby w pozycji 0 nie świeciło się drl i nic innego musisz jeszcze dołożyć włącznik drl lub zrobić inna kombinację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może schemat z pierwszego postu? Przydałby się gdyż jestem przed montażem danego modułu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pvt.Bart napisał:

Ma ktoś może schemat z pierwszego postu? Przydałby się gdyż jestem przed montażem danego modułu

może mam jeszcze w kompie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...