Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie lamp/reflektorów przednich


dziako

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję że kolega dziako nie obrazi się, jeśli wkleję tutaj treść wiadomości którą wysłałem do niego. Myślę że może się jeszcze komuś przydać:

Ja też próbowałem je rozkleić ale jest to trudna operacja i nie zawsze się udaje, poza tym zawsze widać po niej ślad....

Ja wyczyściłem swoje lampy w inny sposób - bez rozbierania. Użyłem do tego wody deminerlizowanej i izopropanolu, środka wykorzystywanego do czyszczenia elektroniki, optyki i np. w celu oczyszczenia lakieru z wosku. Więcej info na google.pl :wink: W każdym razie można go dostać w sklepach z elektroniką.

Przed czyszczeniem wymontowałem z lampy wszystkie żarówki, przetwornicę i soczewkę z odbłyśnikiem która jest zamocowana na 4 śrubach, przy jej wyciąganiu trzeba ją nieco przechylić/obrócić żeby wyszła.

Następnym etapem było wlanie do środka lampy przez otwór po soczewce wody dem. (ok.300ml) z dodatkiem izopropanolu i energiczne "szejkowanie":decayed: następnie wylewałem wodę z zanieczyszczeniami i powtarzałem proces. Gdy widziałem że w wodzie nie pływają już zanieczyszczenia przepłukałem lampę czystym izopropanolem, tak by nigdzie nie zostały kropki (szczególnie na odbłyśnikach). Przestrzegam przed dotykaniem odbłyśników czymkolwiek, nawet najdelikatniejszą szmatką bo rysują się od samego patrzenia na nie...

Po czyszczeniu przychodzi czas na suszenie, no i tutaj potrzebna jest cierpliwość bo lampy muszą porządnie wyschnąć - ja pomagałem sobie opalarką, wpuszczając gorące powietrze do środka (oczywiście w granicach rozsądku, tak żeby nic się nie stopiło :decayed:) potem odstawiłem lampy na kaloryfer żeby resztki wody odparowały. W tym czasie można się pokusić o wyczyszczenie soczewki od góry i od spodu korzystając z izopropanolu i miękkiej mikrofibry, dokładnie polerując soczewkę, nie jest konieczne rozdzielanie jej od odbłyśnika, warto sprawdzić przy okazji czy nie jest wypalony, gdyż wpływa to znacznie na jakość świecenia.

Na koniec wystarczy wszystko złożyć i voila! :grin::decayed:

Cała operacja jest tak naprawdę banalna, w razie czego służę pomocą :wink:

Aha, jeszcze jedna dobra rada - izopropanol nie ma najrzyjemniejszego zapachu więc radzę:

a) zaopatrzyć się w jakąś maseczkę

B) przygotować domowników na to że w domu przez najbliższy dzień będzie śmierdziało jak z nielegalnej wytwórni spirytusu :decayed:

Powodzenia!

---------- Post dopisany at 17:19 ---------- Poprzedni post napisany at 17:17 ----------

Jest też trzecia opcja: wykąpać całe lampy w wodzie destylowanej z IPĄ.

Zapytaj miki, bo on tak robił ze swoimi bixami, widziałem na żywo i efekt dobry :decayed:

:gicior:

Super opis. Podziękowania. Miałem jedną lampę wymienianą na nową i w takim razie biore sie za mycie starej co by dorównała tej nowej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki syf w srodku lamp, po usunięciu tego będzie spora różnica ? bo nie wiem czy opłaca sie rozklejać lampy ...

P1150521.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zabiegu nie ma potrzeby rozklejania lamp :wink: Jeśli masz osad od wewnątrz to na pewno pomoże, im więcej syfu tym więcej razy zalecam wypłukać. Niestety często okazuje się że lampa jest cała w odpryskach od zewnątrz i wtedy tylko polerka lampy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest w środku, zewnątrz jest ok, wlewałem wode z płynem do lampy niestety nic sie nie zmieniło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest w środku, zewnątrz jest ok, wlewałem wode z płynem do lampy niestety nic sie nie zmieniło ...

Wymontuj soczewkę i plastikową blendę i o ile masz malutkie dłonie to ręcznie szmatko dojdziesz tak jak ja. Inaczej to rozkleić lampę i polerka od wewnątrz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie torxy przypadkiem?

---------- Post dopisany at 19:14 ---------- Poprzedni post napisany at 19:13 ----------

A nie, torxy w bixie są.

Spróbuj małymi kombinerkami, albo pincetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyslij lampy do kolegi Gwerty on jest profesjonalista w tej dziedzinie, rozklei ,wypoleruje ,zabezpieczy i wszystko elegancko posklada. A jak bedziesz chcial zaszalec to i pomaluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem ale czym to odkrecic tam sa nakrętki strasznie male... czym to dosięgnąć ?

klucz 5,5 mm

pamiętaj tylko ze projektor na dole jest montowany na gumowych dystansach i przy ponownym montażu projektora nie przykręcaj na maxa. tylko musisz zgrać światła mijania ( soczewka) z zarówką która jest obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy da sie ta operacje wykonac bez wyciagania soczewki ? bo tez o tym myslałem ale nie do konca byłem przekonany . bałem sie własnie o te odbłysniki . czy woda destylowana nie uszkoczi wdbłysników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy da sie ta operacje wykonac bez wyciagania soczewki ? bo tez o tym myslałem ale nie do konca byłem przekonany . bałem sie własnie o te odbłysniki . czy woda destylowana nie uszkoczi wdbłysników ?

nie radzę płukać lampy bez jej rozebrania. bo narobisz zacieków nawet wodą destylowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo wodę wlać, gorzej będzie z wylaniem :decayed: poza tym żeby porządnie wyczyścić soczewkę należy ją wyjąć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem zrby wodr wlac a.pozniej ja odessac strzykawka z wezykiem. U mnie para zrobila juz bardzo duzo zlego bo nie cuce wyparowqc i ciezko ja nawet wytrzec. Probowalem dostac sie przez zarowke swiatel dlugich drutem i szmatka. Ogolnie nie polecam. A dlaczego mialbym zrobic zacieki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak ci sie woda wymiesza nawet w najmniejszym stopniu z zanieczyszczeniami z wnętrza lampy i nie usuniesz jej do ostatniej kropli to wysychając zostawi zacieki.

a pomysł z czyszczeniem klosz od środka jak napisałeś: "drutem i szmatką" tez sredni bo porysowanie klosza gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.szkoda że dzisiaj niedziela i nie kupie nigdzie IPA ale zabiore sie za to we wtorek i zdam relacje.. A czym odkrecic soczewke? tam sa takie male nakretki z wystajacymy srubami nie da sie podejsc nasadkowym ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz kolego powiedziec o co chodzi? Bo nie wiem na co zwrocic uwage cofajac sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz kolego powiedziec o co chodzi? Bo nie wiem na co zwrocic uwage cofajac sie

Chodziło mi o śruby które trzymają soczewkę - w bixie jest torx, w zwykłych ktoś wcześniej odpisał jak jest :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem własnie po całej operacji . Ogolnie bardzo przyjemna robota i kazdemu sie uda :)wyciagniecie soczewki nie było zbytnim problemem trzeba miec tylko rurkowy klucz 5,5 i spora przedłużkę . ja kupiłem nasadke na srubokręt . cała operacja zajeła mi jakies 4 godziny ale to dlatego ze moj reflektor był strasznie brudny w srodku i robiłem wszystko baaardzo wolno .

IPA kupiłm w sklepie z elektronika a wode destylowana to chyba w kazdym markecie mozna kupic . na poczatku wlewałem bardzo małe ilosci tej wody bo bałem sie zeby czegos nie spierniczyc . ale bez obawy :) mozna wlac jej sporo :) ja dodatkowo pomogłem sobie gąbką ( zmywaczkiem kuchennym ) ktory nabiłem na długa wykałaczke ( taka od szaszłyków ) i wsadziłem ja przez dziure od soczewki i pucowałem wszystko w srodku . po wysuszeniu skreciłem wszystko i teraz jestem szczesliwy bo mam super swiatła:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...