Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modyfikacja lampki sufitowej pod lusterko fotochormatyczne


bobikos

Rekomendowane odpowiedzi

Mod dotyczy osób które mają problem ze ściemniającym się lusterkiem fotochromatycznym po zapaleniu lampki sufitowej.

Jak wiadomo w oryginale zapalenie lampki nie powinno prowadzić do ściemniania.

Cały problem polega na braku odpowiednich diod prostowniczych w lampce, a dokładniej w przyciskach lampek do czytania (kierowca i pasażer)

Na całe szczęście lampka jest po części przystosowana do modyfikacji, a sposobów jej wykonania jest kilka.

W internecie można znaleźć dość siermiężny sposób wykonania dlatego postanowiłem ogarnąć ten dość błahy ale jednak istniejący problem.

Info dodatkowe - pinów 1 i 11 w lampce nie trzeba łączyć osobną zworą, ani w samej lampce, ani poza nią, to połączenie jest już zrealizowane.

Na początek trochę schematów i zdjęć samej lampki

lampkam.jpg

Na niebiesko zaznaczone jest połączenie istniejące, między pinem 1 i 11 lampki.

Na czerowono oznaczone są punkty nas interesujące, a pomiędzy nimi diody o które się rozchodzi. W13 i W19 to lampki do czytania dla kierowcy i pasażera

lampka1v.jpg

Te same punkty w samej lampce

punkt 2 i 3 to te do których dochodzi od żarówki czarny kabel z konektorkiem

punkty 1 są to puste wsuwki, przerywaną linią zaznaczony jest konektor ukryty (pod tą blaszką)

lampka2.jpg

Widać je za to dobrze z drugiej strony

SPOSOBY:

Sposób pierwszy - zakup samych włączników lub całej lampki - najprostszy i najdroższy. Problem w tym że nie za bardzo można rozróżnić, która lampka będzie odpowiednia

Sposób - szukać do skutku lub brać lampkę z samochodu z lusterkiem foto.

Sposób drugi - prostszy, połączyć punkty 1-2 i 1-3 za pomocą diod na stałe po wierzchu,

lampka3.jpg

Kwestia kupienia jakichkolwiek diod prostowniczych, dolutowanie na kabelkach i złożenie. Troszkę więcej zabawy może być ze stykiem 1 pod spodem (zaznaczony przerywaną linią), ale generalnie da się to zrobić

Sposób trzeci - prawie jak ORI, wyprowadzenie odpowiedniego styku w przyciskach lampek do czytania i dołożenie w nich diody

lampka4.jpg

Wymontowane włączniki lampek. Po lewej stronie przełącznik bez diody, po prawej z już dołożoną.

Wymaga to dołożenia kolejnego konetora i poprowadzenie diody. Dużo zabawy a efekt taki sam.

Ja własnie w taki sposób zrobiłem by mieć w razie czego możliwość łatwego rozbierania lampki, a może bardziej dla zabawy.

Generalnie polecam sposób nr 2, da się to zrobić estetycznie i szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że lampka, która współpracuje ze ściemnianiem ma numer: 8E0 947 135 E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten opis.

O jakim dodatkowym konektorze jest mowa w sposobie 3. jak go zdobyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba samemu dorobić. Widać go na zdjęciu w kółku. Zrobiony jest z blaszki z nacięciem. Z tym właśnie jest najwięcej rzeźbienia. Ja wykorzystałem blaszkę z drugiej lampki, odpowiednio ją przerabiając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że lampka, która współpracuje ze ściemnianiem ma numer: 8E0 947 135 E.

To ciekawe, bo w ETCE online na ruskiej stronie nie ma tego numeru w dziale 9-elektryka przy oświetleniu w ogóle nawet jako opcji( przynajmniej dla B6 MY 2005). Po wrzuceniu w wyszukiwarkę ten numer wyskoczył jako część wycofana bez wprowadzenia części zastępczej. Podano za to jako alternatywę numer 8E0 947 135D, ale rozumiem, że to jest numer podstawowy i ta lampka nie ma diód prostowniczych. Sprawdzę wieczorem w ETCE u siebie na lapku i w samej lampce. Moje auto jest z lipca 2004 po większości zmian i kwalifikowane jako MY2005 i w ogóle dla tej ostatniej serii występują już tylko dwa rodzaje lampek w tej ETCE: 8E0 947 135D jako standard i 8E0 947 106 dla wersji z szyberdachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktoś modził lampkę? Jakich diód używaliście? Chciałbym potwierdzone informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

chciałbym przerobic swoją lampkę ale niestety nie widac zdjec :(

prosze o pomoc i szczegolowe info np. odnosnie jakich diod uzyc

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o te dwie diody pod strzałką :wink:

0fdc641b5138.png


Diody zwykłe prostownicze, powiesz w sklepie do czego potrzebujesz to Ci doradzą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby odświeżyć fotki? Bo sam bym wykonał tego moda ale nie wiem jak się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do prośby  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki w międzyczasie zdobyłem lampkę z auta z ful wypasem (niestety do szyberdachu) .W poszukiwaniu tych diód rozebrałem ją kompletnie, jedyne jakie znalazłem były zamontowane na wyłącznikach lampek do czytania . jedna połączona do 1, druga do 11 Ze schematu wynika że to te diody. Nie zgadza się jedynie połączenie między 1 a 11 w okolicy diód. Gdyby nie to można by założyć diody na przewody do zacisków 1 i 11, nie ingerując w samą lampkę. Mam rację czy nie Proszę o rozwianie moich wątpliwosci. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swoją lampkę na wierzch wiec zrobiłem zdjęcia. Diodę dajemy od pinu nr 3 do pinu nr 1 (taki kierunek przewodzenia).

IMG_20170308_183626_2.jpgIMG_20170308_183626.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym prosił o odświeżenie zdjęć jeśli to możliwe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...