Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odgrzybianie Klimatyzacji od A do Z


Yaqb

Rekomendowane odpowiedzi

A ja sobie ozonuję klimę 2-3 razy w roku i nic mi nie śmierdzi. To, że rano może przez chwilę być coś czuć to normalne - generalnie jak kończycie jazdę to włączcie ECON jakieś 2-3 minuty przed końcem jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem trochę po internecie i na kilku forach ludzie używali środka:

CRC Airco Cleaner (link)

Używaliście może takiego środka?

Dugie pytanie: czy przy czyszczeniu klimy aplikowaliście środek również do kratek nawiewów?

Jarod

Tak używałem.

Demontaż schowka pasażera i pryskanie bezpośrednio na parownik + wymiana węglowego filtra pp - jest OK.

Zużyłem połowę i druga dałem kumplowi do Xsary ;)

Będę chciał kiedyś sprawdzić ozonowanie ... może Ktoś zabierze na wrześniowy zlocik machinę :D ?

Co do kratek ... nie pryskałem .. ale np. KENT robi takie pianki w tandemie ze specjalnym aerozolem do kratek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam odgrzybianie od strony filtra kabinowego, u mnie ta operacja trwała około 30 minut.... Aplikujemy połowę sprayu i nastawiamy klimę na eco i zamknięty obieg i temp. około 22 stopnie i czekamy 15 minut.

Aplikowanie od strony filtra kabinowego i zamknięty obieg to chyba się mija z celem :mysli: chyba że się mylę, ale wtedy nie wciąga powietrza od strony filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam odgrzybianie od strony filtra kabinowego, u mnie ta operacja trwała około 30 minut.... Aplikujemy połowę sprayu i nastawiamy klimę na eco i zamknięty obieg i temp. około 22 stopnie i czekamy 15 minut.

Aplikowanie od strony filtra kabinowego i zamknięty obieg to chyba się mija z celem :mysli: chyba że się mylę, ale wtedy nie wciąga powietrza od strony filtra.

Jeśli ktoś ma długą sondę, wyjął filtr pp, wprowadził sondę przez wentylator i kanałem aż do parownika to może coś zadziała ... ale IMO 50cm wężyk to będzie za mało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam odgrzybianie od strony filtra kabinowego, u mnie ta operacja trwała około 30 minut.... Aplikujemy połowę sprayu i nastawiamy klimę na eco i zamknięty obieg i temp. około 22 stopnie i czekamy 15 minut.

Aplikowanie od strony filtra kabinowego i zamknięty obieg to chyba się mija z celem :mysli: chyba że się mylę, ale wtedy nie wciąga powietrza od strony filtra.

Jeśli ktoś ma długą sondę, wyjął filtr pp, wprowadził sondę przez wentylator i kanałem aż do parownika to może coś zadziała ... ale IMO 50cm wężyk to będzie za mało ...

Chodziło mi od technicznej strony. Nie wiem jak to jest w A4 bo jeszcze tam nie zaglądałem, ale w poprzednim aucie pod filtrem kabinowym była klapa, która w momencie załączenia obiegu zamkniętego, zamykała się żeby nie wciągać powietrza z zewnątrz. Równocześnie podobna klapa otwierała się w aucie nad nogami pasażera(za schowkiem), przez którą powietrze było wciągane z wewnątrz auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema

odgrzybiłem klimę niestety śmierdzi z niej dalej po włączeniu zimnego nawiewu ok 10 s. wydowbywa się nie przyjemny zapach, co mogę zrobić by tak nie było?

filter jest nowy, próbowalem bez filtra to jest jeszcze gorzej,

pytałem osoby która ma pojęcie o samochodach, i powiedziała że nie jest to zapach grzyba, tylko normalny zapach klimatyzacji,

a jak właczę na ciepłe powietrze jeszcze gorzej śmierdzi,

co móglbym zrobic?

czy nabicie na nowo klimy pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem osoby która ma pojęcie o samochodach, i powiedziała że nie jest to zapach grzyba, tylko normalny zapach klimatyzacji,

a jak właczę na ciepłe powietrze jeszcze gorzej śmierdzi,

W życiu nie słyszałem podobnej bzdury :shocked: klima ewidentnie jest zasyfiała, wykluczam nieszczelność bo moment i przestałoby chłodzić.

czy nabicie na nowo klimy pomoże?

To nie ma nic do rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dostać się przez odwodnienie do parownika? znalazłem otwór pod autem którym ma wydostawać się kondensat ale nie mogę tam wsadzić rurki od preparatu anty-grzyb bo on jakoś chyba jest gięty a nie w linii prostej, poza tym dostęp jest tragiczny bo jest pod izolacją termiczną podwozia. Jest jakaś inna możliwość? Zrzucić dmuchawę? jeśli tak to dużo z tym roboty jak juz schowek zdejmę?

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem osoby która ma pojęcie o samochodach, i powiedziała że nie jest to zapach grzyba, tylko normalny zapach klimatyzacji,

a jak właczę na ciepłe powietrze jeszcze gorzej śmierdzi,

W życiu nie słyszałem podobnej bzdury :shocked: klima ewidentnie jest zasyfiała, wykluczam nieszczelność bo moment i przestałoby chłodzić.

to co zrobic?

czy nabicie na nowo klimy pomoże?

To nie ma nic do rzeczy

to co zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzis odgrzybilem jakims ustrojstwem w "spraju" (piaka) i wymienilem do tego filtr kabinowy...jak narazie rewelacja...za pare dni napisze jakie sa efekty po paru dniach uzytkowania :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chemią, ozonowanie to taki pic na wodę.

A czy przypadkiem nie ozon jest używany w placówkach medycznych do ubijania ... zarazków ?

Ultradźwięki to np.: http://wynns.pl/top/promocja%20klimatyzacja%20144szt.php

Ozon to też maszynka ... na allegro już od ok 200PLN można dostać

A co to jest chemia .. rozumiem, że to pianki ... ?

BTW.

Na różnych piankach do odgrzybiania jest napisane ustawić nawiew na max (to zrozumiałe) i klimatyzację na max i tu pytanie max chłodzenie czy max temperaturę :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem ozon i h.. pomogl

chemia to proszek wsypywany do parownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chemią, ozonowanie to taki pic na wodę.

A czy przypadkiem nie ozon jest używany w placówkach medycznych do ubijania ... zarazków ?

Ultradźwięki to np.: http://wynns.pl/top/promocja%20klimatyzacja%20144szt.php

Ozon to też maszynka ... na allegro już od ok 200PLN można dostać

A co to jest chemia .. rozumiem, że to pianki ... ?

BTW.

Na różnych piankach do odgrzybiania jest napisane ustawić nawiew na max (to zrozumiałe) i klimatyzację na max i tu pytanie max chłodzenie czy max temperaturę :) ?

No oczywiscie na max chlodzenie (LO), inaczej mijaloby sie to z celem :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas ozonują za 5 dyszek, pół godzinki i po problemie.

Za 150 wymieniają cały płyn i sprawdzają wcześniej szczelność.

U mnie ozonowanie pomogło.

Wie ktoś co jaki czas warto wymienić ten płyn ? Gościu gadał że co rok ale myśle że troche przesadził. Rozumiem odgrzybić co rok albo częściej ale płyn to chyba spokojnie można co 2 lata ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze czynnik chlodzacy (bo chyba o to Ci chodzi) mozna wymieniac co dwa lata :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś co jaki czas warto wymienić ten płyn ? Gościu gadał że co rok ale myśle że troche przesadził. Rozumiem odgrzybić co rok albo częściej ale płyn to chyba spokojnie można co 2 lata ?

Niedawno wymieniałem czynnik chłodzący w swoim aucie i z tego co rozmawiałem z gościem, który to robił to zalecany jest taki serwis co 2 lata. Oczywiście przy założeniu, że mamy sprawny układ klimatyzacji.

W czynniku chłodzącym znajduje się olej, który smaruje układ klimatyzacji, więc jego brak może np. doprowadzić do zatarcia sprężarki klimatyzacji lub do rozszczelniania połączeń gumowych - po prostu wyschną i przestaną być elastyczne.

Co do samego odgrzybiania: jakies 2 tygodnie temu odbrzybiłem sobie klimatyzację preparatem CRC Airco Cleaner (zdjęcie schowka, psikanie do parownika, wentylatora klimy i kratek nawiewu) i w chwili obecnej zapach wilgoci/stęchlizny już nie występuje. Przez pierwsze kilka dni było czuć zapach środka po uruchomieniu klimatyzacji, ale z każdym kolejnym dniem zapach był coraz mniej intensywny.

By dopełnić dzieła zamierzam się jeszcze wybrać na ozonowanie. Po takim zestawie klima powinna być czysta a powietrze w aucie przyjazne alergikom :)

Jarod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarod, dzięki za info.

Ja w obecnej audiczce tylko ozonowałem bo wg. mnie nie było takiej potrzeby żeby robić coś więcej. Poprostu nie było czuć grzybem. W poprzednich obu audiczkach nabijałem klime i ozonowałem, ale tam nie dało sie jeździć wogóle na ECO a nawet na klimie śmierdziało.

W tej myśle zrobić to dopiero za rok. Dzieki za potwierdzenie że serwis klimy można spokojnie co 2 lata robić - jeśli chodzi o wymiane czynnika. Mój szwab dbał o wszelkie przeglądy więc chyba coś ostatnio robił skoro nic jeszcze nie czuć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...