Skocz do zawartości
IGNOROWANY

montaż kierownicy multifunkcyjnej dla sterowania radia po CAN ( concert 2 cd, rns-e)


maq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Ze względu na montaż FULL FIS u siebie zdecydowałem się na montaż oryginalnego radia żeby nie mieć „ czarnej dziury” na wyświetlaczu. Wybór padł na concert II CD. Żeby zrekompensować sobie brak mp3, które miałem w poprzednim radiu postanowiłem zaopatrzyć się w kolejną zabawkę, która uświadczy mnie w przekonaniu że warto było pójść w oryginalne radio. Nie znalazłem podobnego tematu na forum ( informację wręcz szczątkowe ) dlatego zacząłem drążyć temat sam. Dzięki kilku kolegom z forum, którzy już taką modyfikację przeprowadzili oraz znalezieniu obszernego opisu instalacji kierownicy multifunkcyjnej w audi a6 c5 allroad (Autor: Bob Hawtin, instrukcja po angielsku ogólnie dostępna w sieci, ) udało się zebrać informacje i stworzyć ten opis. Jest to moja pierwsza taka instrukcja więc proszę o wyrozumiałość i ewentualne uwagi :) W opisie wspomagałem się zdjęciami dostępnymi w sieci ponieważ nie wykonywałem fotek w trakcie montażu u siebie

Części niezbędne do wykonania modyfikacji:
1. Kierownica multifukcyjna Najlepiej jest zakupić komplet lub jeśli ktoś ma zamiar nabyć sam airbag z przyciskami to najlepiej zakupić go wraz z modułem elektroniki montowanym w kierownicy ( według instrukcji montażu w allroad nie wszystkie poduszki komunikują się ze wszystkimi modułami elektroniki i najlepiej jest mieć części od kompletu ) W moim przypadku zakupiłem całą kompletną kierownicę skórzaną od a6 c5 z poduchą i modułem w środku. Wtedy odpada nam również poszukiwania kabli i wtyczek od taśmy do modułu elektroniki

3523502999_1.jpg

3522847086.jpg

2. Taśma ( zwijak )air bag który umożliwi nam podłączenie oprócz dotychczasowej wtyczki od sygnałów klaksonu i air bag dodatkowe dwa przewody ( + i masa dla modułu elektroniki w kierownicy ) Czyli taśma, która posiada co najmniej 7 pinów. Ja zakupiłem ją również w komplecie z kierownicą u tego samego sprzedawcy

3523502999.jpg
3523502999_2.jpg
3. Sterownik multifunkcji ( przekaźnik). Należy zwrócić uwagę na napis z boku sterownika! Musi on zawierać w opisie CAN ( jak na zdjęciu ) lub CAN + Tip. Mój przekaźnik posiada oznaczenie 4B0907487 C. Wg opisu allroad mają one numery 616 (4B0 907 487 F/ ten jest CAN) lub 618 (4B0 907 487 H /can + tip ), Natomiast mój z tego co pamiętam to chyba 607 Ważne żeby zgadzał się numer części i żeby miał CAN na obudowie

3492473032.jpg

Części dodatkowe ( opcjonalne) bez których pewnie będzie można sobie jakoś poradzić:
1. Podstawa przekaźnika multifunkcji o numerach 4A0 937 529
3464797276.jpg
2. Wtyczka T5h zasilania modułu w kierownicy nr 4B0 973 605- to wtyczka która wchodzi do taśmy pod kierownicą.


Należy pamiętać że wszystkie prace powinny być wykonywane przy odłączonym akumulatorze aby zminimalizować ryzyko wystrzelenia air bag. Wszystkie prace wykonujecie na własną odpowiedzialność
Nie będę już opisywał rozbierania osłony kolumny kierowniczej i demontażu kierownicy. Temat który może być przydatny jeśli ktoś tego nie robił znajduje się tu:

http://a4-klub.pl/audi-a4-b5-131/b5-1z-wymiana-tasmy-poduszki-powietrznej-a4-95r-fotostory-34230/
lub tu
http://a4-klub.pl/audi-a4-b5-131/b5-ajm-montaz-tempomatu-19883/

Jeżeli tak jak w moim przypadku jesteście zaopatrzeni w podstawę przekaźnika to najlepiej od razu dolutować do niej kable do podanych PIN-ów a następnie podłączyć według schematu:
Pin 1 - Can bus low: T32c/6 – szara wtyczka licznika FIS pin 6 ( ja podpiąłem to u siebie pod can od radia )
Pin 3 - Can bus high: T32c/5 – szara wtyczka licznika FIS pin 5 (j.w)
Pin 6 - Data Link Connector- linia K ( również podpiąłem pod radio )
Pin 10 - Masa
Pin 12 - Plus po stacyjce
Pin 13 - Plus stały
Pin 15 - Podświetlenie przycisków ( w momencie montażu concerta II ten sygnał nie jest wykorzystywany przez radio więc również wykorzystałem go do podłączenia przekaźnika)
Pin 18 - Pin 5 żółta wtyczka wchodzącej do taśmy airbag ( jest to szyna danych pomiędzy modułem w kierownicy a sterownikiem ) W moim przypadku była konieczność dołożenia tego pinu ponieważ w żółtej wtyczce było puste miejsce

Zasilania na pinach 12 i 13 powinny być puszczone przez bezpiecznik ( ja mam 2 A). Można je od razu wykorzystać do podłączenia zasilania we wtyczce T5h


Po polutowaniu szukamy wolnego miejsca w ramce przekaźników i od tyłu zapinamy naszą podstawkę. Do podstawki zapinamy nasz przekaźnik ( sterownik MFSW)
20052011178j.jpg

Moduł kierownicy wymaga swojego zasilania i do tego wykorzystujemy wtyczkę T5h
Podłączając do jej pinów:
PIN 2 - + 12 zasilania ( ja u siebie podłączyłem po stacyjce ale nie działają mi przez to przyciski przy wyłączonym zapłonie )
PIN 3 – masa


Kiedy mamy już to wszystko podłączone zaczynamy wszystko składać do kupy i podłączamy akumulator

Po poskładaniu wszystkiego i przekręceniu kluczyka powinno dać się już sterować radiem przy pomocy kierownicy. Przynajmniej powinno działać sterowanie głośnością oraz szukanie stacji po częstotliwościach ( strzałka góra, dół). W moim przypadku właśnie tak było. Początkowo nie działały w ogóle przyciski lewo prawo, na których powinno być zmiana stacji po zaprogramowanych kanałach.
W takim przypadku należy zabrać się do sterownika MFSW przy pomocy laptopa i vag coma
Podłączamy vaga i wybieramy grupę16- steering wheel
Sprawdzamy jakie mamy software coding
Kodowania odpowiednio;
Dla MFSW 616 ( bez tiptronica) 0100x
Dla 619 ( z tiptroniciem ) 0101x
Gdzie x odpowiednio: 1 -tylko dla telefonu; 2- tylko dla radia/ nawigacji; 5- dla radia/nawigacji telefonu i rozpoznawania mowy
Mój sterownik był zakodowany jako 01005, po przekodowaniu na 01002 przyciski lewo, prawo otrzymały wspomnianą wcześniej funkcjonalność zmiany zaprogramowanych stacji radiowych.
Efekt po montażu najlepszy oczywiście ( jak to w audi ) po zmroku ( ta fotka jest już mojej furki ) :) :

DSC_2708.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja raczej nie jest. Podgrzewana miała by dodatkowe złącze na module elektroniki w kierownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się to do rns-e, testował ktoś takie rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem u siebie to w tym samym czasie odpalał to w swoim aucie mrogal na RNS-E. Działa normalnie. Musi działać skoro działa po CAN :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gitara :naughty:

Nurtuje mnie jeszce jedno, czy zamiast kiery z a6 c5, czy a4 b5, można założyć kiere trójramienną z B7 żeby multi działało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem u siebie kierownice na identyczną, nie mam radia fabrycznego ale chciał bym żeby przynajmniej podświetlanie przycisków działało. Niestety kierownicę zmieniałem dawno i nie pamiętam jaką mam taśmę ale prawdopodobnie zwykłą. Czy istnieje możliwość podłączenia samego podświetlania przycisków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kierownica będzie działać na radiu Concert II, bo niby wszystko mam podłączone w kierownicy a mimo wszystko nawet nie jest podświetlona o działaniu już nie wspomnę. Gdzie się znajduje przekaźnik multifunkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z innymi przekaźnikami pod osłoną nad nogami kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem u siebie kierownice na identyczną, nie mam radia fabrycznego ale chciał bym żeby przynajmniej podświetlanie przycisków działało. Niestety kierownicę zmieniałem dawno i nie pamiętam jaką mam taśmę ale prawdopodobnie zwykłą. Czy istnieje możliwość podłączenia samego podświetlania przycisków ?

Raczej nie... a nie lepiej zainwestować w.oryginalne radio na przykład concert plus zmieniarka mp3? Wygląda o niebo lepiej od nie ori i multifunkcja spełni swoją funkcję :)

Czy kierownica będzie działać na radiu Concert II, bo niby wszystko mam podłączone w kierownicy a mimo wszystko nawet nie jest podświetlona o działaniu już nie wspomnę. Gdzie się znajduje przekaźnik multifunkcji?

A dokładałeś tą kierownicę, czy miałeś ori? Bo jak dokładałeś to powinieneś dołożyć też przekaźnik. Bez tego nie ruszy. Na concert II powinna działać. Edytowane przez marcin_franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko że wersja hw musi się zgadzać - w kierownicy i w przekaźniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla concerta II CD nie musi się nic zgadzać. Czytajcie dokładnie mój opis. Zgadzać się musiał jak było starowanie po dat,en,clk ( concert 1, chorus, symphony itp ) a dla concerta II z a4 b6 lub a6 c5 ( bo tam były montowane ) jest sterowanie po can. Masz całkiem inny typ przekaźnika ( numer części podałem w opisie ) i tam nie ma już tego wymogu - u mnie się nie zgadza HW a działa normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisałem zbyt ogólnikowo. Chodziło mi o to że np. Kierownica z b6 czy c5 po lifcie nie zadziała właśnie z przekaźnikiem bez can

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie była kiera multi ori. Są wtyki w kolumnie kierowniczej (czarna z dwoma pinami i w żółtej jest dodany brakujący kabel). Natomiast nie mam przekaźnika pod kolumną kierowniczą ani wtyczki. Kupiłem przekaźnik 4B0907487C taki jak jest w opisie(już go mam), oraz podstawa przekaźnika multifunkcji o numerach 4A0 937 529 (już idzie pocztą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie była kiera multi ori. Są wtyki w kolumnie kierowniczej (czarna z dwoma pinami i w żółtej jest dodany brakujący kabel). Natomiast nie mam przekaźnika pod kolumną kierowniczą ani wtyczki. Kupiłem przekaźnik 4B0907487C taki jak jest w opisie(już go mam), oraz podstawa przekaźnika multifunkcji o numerach 4A0 937 529 (już idzie pocztą).

To jeszcze kiera z poduchą i miłej zabawy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiere z poduchą już dawno mam

Nie bardzo rozumiem tego zdania, do czego podłączyć ten Pin15

Pin 15 - Podświetlenie przycisków ( w momencie montażu concerta II ten sygnał nie jest wykorzystywany przez radio więc również wykorzystałem go do podłączenia przekaźnika)


Odświeżam moje pytanie Edytowane przez tom2600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest terminal 58s czyli podświetlenie przycisków jak włączymy światła - podłączyć można się właśnie przy radiu albo np. w liczniku

W Concert II podświetlenie jest sterowane przez Can więc to połączenie nie jest używane

Edytowane przez Banan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że do Pin 15 nie trzeba dolutowywać kabelka.

Edytowane przez tom2600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie podłączysz nie będzie podświetlania przycisków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...