Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wygłuszanie drzwi oraz poprawa seryjnego MMI audio + podświetlenie schowka


darecy

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu chodziło za mną wygłuszenie boczków drzwi, bo muzyka naszych seryjnych jest naprawdę beznadziejna.

Inwestowanie we wzmacniacze, wielkie głośniki i drogie woofery bez tego modu mija się z celem.

Ja natomiast postanowiłem poprawić naszą serię "budżetowo", czyli nie inwestując w cały system Bang & Olufsen, a doprowadzając go do porządku.

n8un.jpg

Potrzebujemy:

- TORX 25

- wyjmaki do tapicerek

- lutownica, cyna i kalafonia

- taśma parciana

- cały dzień 8h - aby się nie śpieszyć i zrobić to dokładnie :wink:

Zakupy:

Mata STP na przód wystarczy nam 4 maty 75x53cm

81qf.jpgpca5.jpg

widać dlaczego maty butylenowe są tak często stosowane do wygłuszania i tłumienia wibracji

Pianka wygłuszająca 5mm 1m2

2tso.jpg

Głośnik wysoko-tonowy + blenda od B&O lub przerobiona swoja*

Ja dołożyłem tu głośnik oryginalny audi, dodatkowo dodałem zwrotnicę głośnikową

az9a.jpg

*blendy w nagłośnieniu seryjnym nie ma otworów na głośnik,

można je nawiercić samemu lub wyciąć środek i zastąpić metalową, czarna i gęstą siatką.

dodatkowo:

- Kable o przekroju 0,35-0,5mm2, które podpinamy się w wiązkę kabla głośnikowego więc można dać jakiś łącznik,

a jak jest wtyczka w głośniku nie będzie nam potrzebny.

- taśma izolacyjna lub izolacja termokurczliwa.

Do dzieła: :wink:

robimy wszystko na odłączonym zapłonie (kluczyk po za stacyjką)

pamiętajmy też, aby szyba była uniesiona,

Tu Grzesiek (wrclaguna) ładnie opisał nam co trzeba zrobić z tapicerką aby ją spokojnie zdjąć:

http://a4-klub.pl/audi-a4-b8-133/all-b8-demonta-przedniej-tapicerki-drzwi-216816/

Tu również macie wykaz części do głośnika i blendy z Bang and Olufsena:

http://a4-klub.pl/audi-a4-b8-133/all-b8-instalacja-dodatkowych-g-nikow-wysokotonowych-bang-and-olufsen-blend-201106/

po zdjęciu tapicerki bocznego drzwi ukaże nam się szkielet:

(tu widać już po demontażu woofera i gumowej osłony)

l8ur.jpg

następnie demontujemy:

sterownik drzwi,

silnik szyby,

czujnik uderzeniowy,

spinki podtrzymujące wiązkę...

Oklejamy drzwi wewnątrz, otwór serwisowy głośnikowy jest na tyle duży, że spokojnie możemy wkładać tam duże kawałki maty.

Ja ciąłem ją na połowę i wkładałem ją po części, tu widać w środku już wyklejoną matę:

yu9r.jpg

jedna mata nam wejdzie do środka resztą zajmiemy się później :wink:

Teraz oklejamy górną część metalowego stelażu drzwi.

Zaczynając od góry poniżej śrub montażowych, układając matę aby dobrze przykleiła się do wszystkich zagłębień,

dociskając po woli aby nie przerwać aluminiowej folii.

Układamy ją delikatnie (możemy posłużyć się air gun'em lub suszarką).

Po dociśnięciu, wycinamy otwory: na głośnik, gumową zaślepkę, oraz wszystkie montażowe otwory potrzebne do śrub i urządzeń.

f86i.jpg

kawałek, który nam został po otworze na gumową zaślepkę, przyklejamy na gumę.

większe ścinki i pozostałości po wyciętym głośniku , możemy wkleić wewnątrz drzwi...

Montujemy czujnik, sterownik, głośnik, silnik i wiązkę wycinając odpowiednie otwory i usuwając masę ze miejsc gdzie są wkręty i śruby.

axn7.jpg

Teraz głośnik wysokotonowy z blendą B&O:

Ja podłączyłem go przez tanią zwrotnicę kupioną na allegro za 10zł szt.

Podłączałem bez i ze zwrotnicą i nie usłyszałem różnicy (może moje stare ucho już takich różnic nie czuje).

Skoro miałem to użyłem (zdjęcie wyżej)... :wink:

Ważna jest polaryzacja:

Często do głośniczków wysokotonwych jest podpięty kondensator elektrolityczny, który ma + i -

czyli połączenie szeregowe: plus + (----głośnik---- + -ll----) - minus

Została jeszcze gąbka, którą przyklejamy na filc (czarny- poliftowy, biały przedliftowy)

- możemy użyć go jako wzoru do wycinania,

tutaj macie gotowy projekt z podklejonym boczkiem :wink:

n8un.jpg

:exclamation:

bonus:

Gdy już ma się wywalony boczek lutownicę na chodzie, kilka zbędnych kabelków, to:

możemy pokusić się o zamontowanie podświetlenia półki w drzwiach diodą led

Ja wybrałem matową 12V rozpraszającą światło diodę led wraz z oprawką, która chowa ją wewnątrz,

aby pasażer i kierowca z drugiej strony jej nie widział, tylko światło które pada na półkę drzwi.

9szt.jpg

Podpoiłem się pod oświetlenie klamki, pamiętamy o polaryzacji i łączniku,

ja zastosowałem zwykłe piny i wsuwki, kupione w sklepie elektronicznym.

tu zdjęcie robione od spodu:

9j26.jpg

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, nie wiem czy ciszej- na pewno - jeszcze nie testowałem... :facepalm:

ale muzyka inaczej brzmi - basy nie wku...ają, stały się bardziej dynamiczne i miękkie, po dołożeniu wysokich jest o wiele inaczej.

jeszcze czekam na podłączenie suba, głośnika centralnego i wzmacniacza od A6 C7 wszystko czeka już na półkach - wtedy polepszy się o kolejne "decybelowe banany" na twarzy :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super! A jeśli to nie tajemnica, ile dałeś za maty?

Ps. Nie powiem żonie. :grin:

221zł z przesyłka, właśnie wróciłem z przejażdżki i powiem ze o wiele ciszej w aucie, a muza w trakcie jazdy juz nie przeszkadza...

Niestety juz żona wie hehe... Dzisiaj śpię na sofie, ale warto było!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super! A jeśli to nie tajemnica, ile dałeś za maty?

Ps. Nie powiem żonie. :grin:

221zł z przesyłka, właśnie wróciłem z przejażdżki i powiem ze o wiele ciszej w aucie, a muza w trakcie jazdy juz nie przeszkadza...

Niestety juz żona wie hehe... Dzisiaj śpię na sofie, ale warto było!

podrzuciłbyś gdzie zamawiałeś towara :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużym plusem jest to że nie ma tutaj dużych otworów technologicznych, ale aby to miało ręce i nogi trzeba to zrobić tak jak należy. Więc środek (to też jest ważne) wyklejamy matami tam gdzie tylko damy radę przyklejamy matę. Następnie zaklejamy szczelnie wszelkiego rodzaju otwory technologiczne. Drzwi w środku mają być szczelne pełnić rolę powiedzmy szczelnej skrzyni. Kolejną ważną rzeczą jest dystans z MDF (to na prawdę daje dużo) głośnik montujemy na dystans z MDF dystans oczywiście obklejamy matami aby to wszystko usztywnić na maksa. Wszelkiego rodzaju kable cięgna etc obklejamy taśmą parcianą tak aby nie było rezonansu. Następnie na boczek idzie gąbka. i szczelnie zamykamy to wszystko. Gwarantuję że jak zrobisz tak każde drzwi zdziwisz się nawet na serii efektem. Takie drzwi po wygłuszeniu potrafią "przytyć" nawet kilka kg :)

Mniej więcej ma to tak wyglądać.

11_big.jpg

Jeżeli chcesz zrobić to na prawdę dobrze proponuję obejrzeć jakąś relację z takiej operacji na forum CarAudi. Materiały użyte bardzo dobre :naughty:

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużym plusem jest to że nie ma tutaj dużych otworów technologicznych, ale aby to miało ręce i nogi trzeba to zrobić tak jak należy. Więc środek (to też jest ważne) wyklejamy matami tam gdzie tylko damy radę przyklejamy matę. Następnie zaklejamy szczelnie wszelkiego rodzaju otwory technologiczne. Drzwi w środku mają być szczelne pełnić rolę powiedzmy szczelnej skrzyni. Kolejną ważną rzeczą jest dystans z MDF (to na prawdę daje dużo) głośnik montujemy na dystans z MDF dystans oczywiście obklejamy matami aby to wszystko usztywnić na maksa. Wszelkiego rodzaju kable cięgna etc obklejamy taśmą parcianą tak aby nie było rezonansu. Następnie na boczek idzie gąbka. i szczelnie zamykamy to wszystko. Gwarantuję że jak zrobisz tak każde drzwi zdziwisz się nawet na serii efektem. Takie drzwi po wygłuszeniu potrafią "przytyć" nawet kilka kg :)

Mniej więcej ma to tak wyglądać.

http://astra-h.ru/images/music/columns_v4/11_big.jpg

Jeżeli chcesz zrobić to na prawdę dobrze proponuję obejrzeć jakąś relację z takiej operacji na forum CarAudi. Materiały użyte bardzo dobre :naughty:

Pokaż mi swoje drzwi jak masz wyklejone, a nie opierasz sie na jakiś fotorelacjach.

Masz tu dobrej klasy matę wyklejoną w środku, na zewnątrz i piankę na tapicerce. Na tym akurat przykładzie gość zakleił silnik wycieraczek :/

Nie możesz zaślepiać wszystkich dziur i urządzeń. Czujnik uderzeniowy działa ciśnieniowo (proszę poprawić mnie o ile sie mylę) moduł sterownika ma odprowadzone wszystkie kable owinięte w taśmę parcianą. I mam to wszystko zakleić jak na jakimś węgierskim forum?

Gąbkę masz na boczku przyklejona plus dodatkowa gąbka na fabrycznym filcu...

Zrobiłeś kopiuj & wklej tekstu z jakiejś strony car audio przed analiza i pytaniami co zostało faktycznie zrobione... :/

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie denerwuj się nie miałem nic złego na myśli. Osobiście w audi nie mam wygłuszonych drzwi (jeszcze) ale w poprzednim samochodzie przerabiałem bardzo dokładnie temat :) Dobrej klasy mata nie wystarczy trzeba jeszcze wiedzieć jak i gdzie ją kleić. Po prostu zasada jest prosta. Wszystkie otwory zaklejamy i wszystko to co może wpadać w rezonans usztywniamy matami bądź obklejamy taśmą parcianą i głośnik na MDF. Ja np w poprzednim samochodzie miałem duże otwory technologiczne. Na to poszła blacha aluminiowa na nitach a potem wszystko zostało zaklejone matami do tego środek drzwi gdyż zewnętrzna blacha jest cienka i rezonans jest duży. Tutaj nie ma tego problemu gdyż otwory są znikome :)

---------- Post dopisany at 21:42 ---------- Poprzedni post napisany at 21:28 ----------

Jarku wszystko jest ok tylko tą gumową zaślepkę również zakleiłbym matą. Niebieską nakładkę na cięgnie owinąłbym taśmą parcianą. No i najważniejsze głośnik na mdf i obkleić to matą i będzie na prawdę git. Napisałem że zrobiłeś to na 40% tylko dlatego że uważam że głośnik na mdfie to +50% do poprawy grania.

PS czujesz różnicę w wadze drzwi ? :naughty: w poprzednim samochodzie po wygłuszeniu zamykały mi się jak w S-klasie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glosńik będzie na mdf jak będzie 165 focal lub dls.

Mozna wydać tysiące na dobry materiał i komponenty, a mozna zrobić to za pare stówek (jak jest w opisie budżetowo) i tez będzie grało...

To nie jest opis audiofilski, gdzie samochód to jeżdżący voicebox, a podniesienie standardu i jakości dźwięku.

Ja często wolałem jeździć bez włączonej muzy samo gadane radio, bo MMI nagłośnienie kaleczylo mi kowadełko ucha środkowego...

Czego brakuje w naszych autach to właśnie wygłuszenie plus głośnik wysokotonowy, nawet naklejone zwykła mata z gąbki by pomogła.

Na seryjnym wzmacniaczu jest 20W na kanał to jest o 60W za mało aby ruszać tak dużym 200 głośnikiem. Do tego mamy wibracje i rezonans blach drzwi.

Jest już dobrze, a będzie znacznie lepiej.

Ja dołożę jeszcze głośnik centralny w deskę i suba jak zdejmę ochronę ze wzmaka od A6 C7...

---------- Post dopisany at 22:13 ---------- Poprzedni post napisany at 22:08 ----------

podrzuciłbyś gdzie zamawiałeś towara :naughty:

Zamawianiem tu ale po za Allegro:http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=1307794

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W A6 C7 jest na pewno znacznie lepsze nagłośnienie więc może być ciekawy efekt :) i zgadzam się z Tobą słabo to nasze b8 jest wygłuszone seryjnie nie tylko pod względem muzyki, ale ogólnie. :facepalm:

PS Focal lub DLS :thumbup1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystanse daje się przede wszystkim po to aby np przykręcić głośnik 16,5. Dystans z mdf daje dużo jest sztywniejszy niż plastik i głośnik w nim gra lepiej. Jak go przymocujesz porządnie to powietrze nie ucieka pod tapicerkę etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy jest rezaczem swojego audi :)

Jarku widze , ze masz czas :) JUZ W ZESZLYCH AUTACH CHCIALEM TO ZROBIC ALE W B8 JUZ NIE ODPUSZCZE :D

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4

Zakładaj, wygłuszenie plus wysokotonowe, nie będziesz żałował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi głównie o wyciszenie drzwi wiec rozumiem że moge przeprowadzić taki mod w podobny sposób? Pozatym tak mi sie wydaj eze mocno słychać wiatr jakby nie była domknięta szyba czy ktos ma podobnie i ma na to jakis sposób (prócz www.sztukawyciszania.pl)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest taki efekt, jeszcze nie testowałem na autostradzie, przy dużych wiatrach bocznych.

Wydaje mi się, że po wyciszeniu przestało tak mocno "dmuchać" i huczeć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz A5 - również się zgadzam, że z samą instalacją audio to jakaś lipa jest. Posiadam zestaw B&0. Głośniki grają fajnie. Ale to co się dzieje z drzwiami po podgłośnieniu muzy, to jest dramat... Wstyd dla B&0, że nie wymusili na Audi dobrego wygłuszenia drzwi.

No i dzięki za podrzucenie koncepcji, którą na pewno zaimplementuję:)

---------- Post dopisany at 23:35 ---------- Poprzedni post napisany at 23:35 ----------

Pytanie jeszcze tylko - jaką folię i piankę polecacie, bo kompletnie się na tym nie znam:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...