Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Darowizna samochodu na żonę


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Czy mógłby ktoś dokładnie opisać mi jak przebiega darowizna samochodu na żonę jeżeli samochód został kupiony w okresie małżeństwa.

Czy wystarczy zwykła umowa darowizny samochodu, czy musi zawierać że darczyńca(mąż) jest właścicielem 50% wartości samochodu i daruje je dla żony?

Co z podatkiem, czy muszę zgłaszać to do US i w jakim czasie jeśli trzeba to wykonać.(Wartość samochodu ok 7-8tys)

Z góry dzięki za cenne rady.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darowizna w I-szym stopniu pokrewieństwa jest zwolniona od podatku, ale bodajże do kwoty 9600 zł jesteś zwolniony z konieczności zgłoszenia darowizny w US. Najprostszy sposób załatwienia sprawy to bierzesz kobitę do Wydziału Komunikacji i dopisujesz ją do dowodu przedstawiając umowę darowizny (druk dostaniesz w Wydziale Komunikacji). W umowie wpisujesz, że darujesz jej kwotę np. 5000 zł stanowiącą 50% wartości samochodu. I po sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale chodzi o to że samochód jest wspólnotą majątkową czyli 50/50%(czyli żona ma już 50% a chciałbym jej podarować swoje 50% żeby samochód był w 100% jej)

Na temat darowizny już w wiem ale jak to właśnie jest z tymi %?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musisz w WK przerejestrowac na nia auto i tyle oni Ci wszystko powiedza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale chodzi o to że samochód jest wspólnotą majątkową czyli 50/50%(czyli żona ma już 50% a chciałbym jej podarować swoje 50% żeby samochód był w 100% jej)

Na temat darowizny już w wiem ale jak to właśnie jest z tymi %?

a że tak zapytam, po ci taka opcja? unikniesz masę formalności a za kilka lat i tak pewnie samochód sprzedasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo szkoda zniżek jak gdzieś zahaczy a ktoś nie będzie chciał się dogadać, a tym bardziej że jest ubezpieczone kilka pojazdów w tym ciężarowy.

A sama również ma 60% :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, jak ja kiedyś stuknąłem, a auto było na mnie i ojca, (ojciec miał dodatkowo swoje) to OC wzrosło tylko w tym aucie, które uczestniczyło w kolizji, ojciec w swoim nie miał podwyżki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale teraz tak jest i to zalezy od firmy ubez ze podniosa na wszystkie auta. dobrze kolega kombinuje i niech przeniesie wszystko na zone. pojdz do WK albo formy ubez oni Ci wszystko powiedza i nakieruja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak opisaują ja miałem akurat że moja mama mnie dopisała do dowodu jako współwłaściciela i przekazała mi darowizna 2/10 samochodu :) czyli kwota nie przekroczyła 9600 pln i nie musiałem płacić podatku w US. Spisaliśmy tylko umowe darowizny częściowej w 2 egzemplarzach pozdrawiam :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś podpowiedzieć jak to jest z ubezpieczeniem?

Mam aktualnie OC/AC rozłożone na 2 raty, darowałem ojcu (współwłaścicielowi) B5 i w UM nie dostał nawet miękkiego dowodu, za to wpisali adnotacje że była umowa darowizny, za 2 tygodnie właściwy dowód będzie do odbioru - jest to dla mnie jakaś nowość, wręcz dziwne, ale nie na tym polega problem, ubezpieczenie jest w MTU więc udał się na pocztę żeby przepisać na siebie polisę, pani w okienku stwierdziła że może jeździć na moim do czasu aż dostanie nowy dowód rejestracyjny ???

Ojciec udał się do innej placówki, tam babka powiedziała że do końca trwania polisy ma jeździć na mojej obecnej, ma się dowiedzieć czy ma to przepisywać czy też nie, jak już wyżej wspomniałem polisa jest z AC, ojciec tego nie potrzebuje a w lutym zbliża się druga rata i sam nie wiem jak to będzie :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...