Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bede mial z max miesiąc notariusza przy kupnie działki niecałe 30 ar. Przekształcenie dzialki z rolnej na budowlaną kosztowalo mnie 1500 zł - tyle wzięli geodeci za wydzielenie dzialki budowlanej z działki rolnej wraz z mapkami . W gminie ( urzędzie ) przekształcenie nie kosztowalo mnie nic - tylko musialem czekać na decyzje ok 5 miesięcy - a to wydzielenie drogi dojazdowej , a to ochrona przyrody ,wyciągi z ksiąg wieczystych , uprawomocnienia itp itd . Zresztą czekam teraz na uprawomocnienie się czegoś tam od ochrony przyrody . Dodatkowo 450 zł za mapkę pod budowę domu , 1050 ma kosztować notariusz , 2700 projekt , 1600 kierownik budowy :)

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam zrobić sobie na podwórku odwodnienie terenu i odprowadzenie wody z rynien dachowych.

najprostszym rozwiazaniem byłoby podłączyć całą tą instalacje do przydrożnego rowu ktory biegnie między moją posesją a drogą gminną.

orientuje sie ktos jak to wygąda od strony prawnej?? czy potrzebuje jakieś zezwolenie??

do rowu czy studzienki

ja moge pomóc w sprawach związanych z drewnem: schody, drzwi zew. wew. oraz meble ogółem wszystko co z drewna oprócz trumien

drzwi_bewele.jpg

P4040269.jpg

a tu kuchnia u mnie w domu, oczywiście własnej roboty

---------- Post dopisany at 21:28 ---------- Poprzedni post napisany at 21:24 ----------

P2145139.jpg

co do kominów to shiedla , spotkałem sie z sytuacja że kominiarz napalił w kominku i poprosił o mokrą szmatę, pomoczył komin wodą i pojawiła sie pajeńczyna

miejsca gdzie komin popękał szybciej wyschły- komin podobny do shiedla oczywiście tańszy pare groszy

skończyło sie na wstawianiu kwasówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w miejscowosci gdzie mieszkam też z każdego podwórka widać jakies druciarsko wypuszczone rury do rowu,

a ja mam zamiar zrobic to dość profesjonalnie i z dosyc dużym rozmachem jak na taką małą miejscowość,

dlatego pytam czy jak zaczne grzebać koparką przy rowie to czy ktoś sie zaraz nie doczepi??:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w miejscowosci gdzie mieszkam też z każdego podwórka widać jakies druciarsko wypuszczone rury do rowu,

a ja mam zamiar zrobic to dość profesjonalnie i z dosyc dużym rozmachem jak na taką małą miejscowość,

dlatego pytam czy jak zaczne grzebać koparką przy rowie to czy ktoś sie zaraz nie doczepi??:whistling:

zależy od sąsiada, jak kopałem na prąd to zdążył koparkę odpalić a już była kontrola z gminy i kara za zajęcie pasa drogowego

była to mini koparka i w połowie stała na mojej posesji, wykop również był na mojej posesji

za zajęcie pasa drogowego płaci się grosze, jeśli to droga gminna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz musisz mieć zgodę (co nie będzie proste bo z reguły nie zezwalają a ci którzy mają już podłączone to mieli po prostu farta albo nikt nie widział albo nie pod***olił) zarządcy drogi na ewentualne podłączenie do rowu to raz, dwa że potrzebna zgoda na zajęcie pasa drogowego. Pamiętaj ze mogą naliczyć Tobie opłaty za umieszczenie urządzenia obcego w pasie, a jeżeli ktoś kto ma objazd zobaczy że podłączasz tzn. kopiesz albo podłączyłeś to mogą ci policzyć za każdy dzień x krotność kary. Dla własnego dobra lepiej udaj się do zarządcy drogi i porozmawiaj:wink:

To samo tyczy się budowy lub wymiany ogrodzeń w sąsiedztwie pasów drogowych:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Panowie podpowiedzcie jaki może byc przypuszczalny koszt wywalenia dwóch "dziur" w ścianach o grubosci ok 30cm aby zrobic przejscie bez drzwi

wymiar 220x100 cm, nadproza itd itp

oraz dwóch o wymiarach 220x135 pod okna, sa juz okna o wymiarze 150x50 a chce wieksze

musze to zrobic w warsztacie a nie chce sie uzerac z budowlańcami o cene bo nie znam reali tego tematu

czekam na info

pozdrawiam

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko odnośnie przyłącza elektrycznego.

Muszę położyć kabel w ziemi na odcinku ok 60 m (od skrzynki która postawi ZE do domku). W warunkach przyłączenia mam napisane cos takiego: "odcinek przyłącza kablowego niskiego napięcia YAKY 4x o przekroju wg obliczeń (min. 35mm2). Jaki kabel będzie dobry?, patrzyłem w necie to rozpietość cenowa jest dośc spora od 7 zł do 66 zł za metr bieżący. Czym te tańsze kable różnią się od droższych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wam mogę pomóc w temacie :

Rolet zewnętrznych (tzw.antywłamaniowych)

Bram garażowyh i przemysłowych

Okien pcv i drewnianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pokryć dach papą termozgrzewalną nawierzchniową. Macie jakieś doświadczenie ? Nie chodzi mi o robocizną tylko jaką papę zakupić aby za 2-3 lata nie trzeba było poprawiać. W cenie od 12zł - 15zł /m2 jaką byście polecili ?

W Castoramie jest teraz promocja , dość dobra cena na polską papę Matizol PYE PV250 S52 Papa asfaltowa zgrzewalna Matizol PYE PV25 S52 5 m2 - Pokrycia dachowe - Materiały budowlane - Katalog produktów

Ma dość dobre parametry: asfalt modyfikowany elastomerem SBS, grubość 5,2mm, gramatura 250 g/m2

Co sądzicie warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko odnośnie przyłącza elektrycznego.

Muszę położyć kabel w ziemi na odcinku ok 60 m (od skrzynki która postawi ZE do domku). W warunkach przyłączenia mam napisane cos takiego: "odcinek przyłącza kablowego niskiego napięcia YAKY 4x o przekroju wg obliczeń (min. 35mm2). Jaki kabel będzie dobry?, patrzyłem w necie to rozpietość cenowa jest dośc spora od 7 zł do 66 zł za metr bieżący. Czym te tańsze kable różnią się od droższych?

kabel nie nie kupuj w necie tylko w hurtowni polski 4x35 YAKY nie kupuj z symbolem XS bo to kable dla energetyki inna izolacja a tak to wszystko to samo cena max 10zl za metr MAX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO i ja zadam pytanie. Jesteśmy w trakcie przygotowania domu do tynkowania ścian. Wszystkie instalacje zostały rozprowadzone, pozostało tylko przejść kablem TV. Jakiego kabla używają do satelit ? Czy cyfrowy polsat, nc+ korzysta nadal z kabli koncentrycznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOMIN SYSTEMOWY SCHIEDEL

Czy mozna go zrobić samemu ( gwarancja bedzie zachowana?). Czy tylko respektują wykonanie przez firme budowlaną.

Tak patrząc to wg mnie dużej filozofii tam nie ma. Piony i poziomy zachować oraz zrobic dobre spoiny.

Dlaczego schiedel - bo kupie w dobrej cenie tak sie trafiło a czytałem ze dobr firma.

I jeszcze jedno Bede jechał bloczkiem 200mm +wentylacja, ale wentylacja bedzie sie zaczynała przy suficie w kotłowni. Czy można podjechać tak do 2m pojedynczym bloczkiem tylko kominowym a później juz jechać bloczkiem podwójnym ( komin +went.) czy tak sie nie da i trzeba jechac podwójnym od samego fundamentu Dziekuje za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do WLZ dajesz kabel ziemny 4x35? , rozumiem że to jakaś firma będzie a kabel Alu? .Na domkach prywatnych 4x10 miedź lub 4x16 aluminium wystarczy.

Ja kładę 5x minimum10 miedź.

Do anten daje się przewód koncentryczny 75 Ohm satelitarny. Ma on taka folie aluminiowa tzn ekran. Zwykła tez najlepiej satelitarnym robić. Obejrzyj tylko czy środkowa żyła jest w plastiku bo te z pianka to lipa i może na zakrętach dojść do spotkania żyły gorącej z ekranem. Pamiętaj ze od zwykłej anteny jeden a do sat drugi bo nie ma gniazd na ścianę razem sat/rtv.Oczywiscie zwykła mostkujesz dalej od gniazda do gniazda ale sat każde oddzielnie do anteny. Trzeba kupić jedno rtv a drugie satelitarne wyzezbic beczka w podwójnym telefonicznym lub jakiejś zaslepce.

Gniazda rtv/sat dostępne w sklepach są na jeden przewód do instalacji zbiorczych specjalnych. Nie nadają się do prywatnego użytku. Względnie podnoszą koszty instalacji która może być prosta i tania. ;-)

PRZY OKAZJI CZY MASZ ZROBIONE NA LAZIENKI, KOTLOWNIE I WKŁAD KOMINOWY POLACZENIA WYROWNAWCZE TAKI JEDNOZYLOWY ZOLTO/ZIELONY DRUT? TO DZIŚ BARDZO WAŻNE CHOCIAZ NIE DO KONCA MĄDRE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przyłącza dajesz kabel ziemny 4x35, rozumiem że to jakaś firma będzie a kabel Alu? .Na domkach prywatnych 4x10 miedź lub 4x16 aluminium.

Od słupa do skrzynki będzie robiło PGE i oni dają kabel 4x35. Kompletnie się na tym nie znam i myślałem, że ja taki sam muszę do domku, ale dzisiaj mnie uświadomili w markecie, że do domku 5x10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:facepalm:

Ludzie jak nie macie zielonego pojęcia o energetyce to nie piszcie głupot bo mnie krew zalewa

elektrykiem jestem od trzech pokoleń

instalatrostwo to mój pierwszy dom a drugi to energetyka napisze to tylko raz

NIGDY NIE ROBIMY WLZ DO DOMU KABLEM 5 razy

​tylko uziemienie wykonujemy PRZY DOMU O WARTOŚCI ODPOWIEDNIEJ DLA UKŁADU SIECI

Trochę wyobraźni co się stanie gdy w złączu ZK pojawi się napięcie na naszej piątej żyłę czyli uziemieniu jakie zabezpieczenia zadziałają od strony przyłącza :facepalm: A wypadki się zdarzają uziemienie w ZK jest dla energetyki nie dla domu :facepalm:

Co do WLZ czyli twojego kabla zasugerowałem ci 4x35 YAKY ze względu na twoja odległość od domu i jego cenę około 7zl z metr czyli około 450zl,za miedź odpowiednik 4x10 YKY A NIE ŻADNE 4x16 AKAY :facepalm:

zaplacisz 900zl około można i to i to gwarantuje ci ze przeżyje on ciebie i twoje dzieci i nic mu się nie stanie zgłaszasz tylko ta sprawę wykonawcy który robi ci przyłącze żeby przygotował odpływ pod taki kabel i tyle

rób jak uważasz ale nie daj sobie wcisnąć ciemnoty weź elektryka i nie kupuj kabli z marketów bo są one gorsze jakościowo to tyle odemnie pozdrawiam

co do uziemien wyrównawczych wszystko zależy od układu sieci to podstawa

---------- Post dopisany at 20:50 ---------- Poprzedni post napisany at 20:19 ----------

Co do tych mądrości o antenach to ręce opadają amatorszczyzna jak byk ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...