Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Piasek80

Widzę, że jesteś w temacie, ja co prawda nie mam jeszcze projektu ale lada dzień to nastąpi, szukam prostej konstrukcji, dom ok 100-120m2 nie licząc garażu ( też zauważyłem już że znacznie podwyższa on koszt budowy) interesuje mnie "klasyczny" dom dach dwuspadowy coś jak tutaj ale nawet bez tego wybrzuszenia boku, czyli prostokąt z dachem dwuspadowym bez udziwnień, zależy mi na dużej otwartej przestrzeni na dole - teraz mam 30m2 i to zdecydowania za mało (z górą nie ma problemu - rodzina 3 osobowa) znasz jakieś projekty spełniające to kryterium a jednocześnie nie będące bardzo drogie w budowie ? :decayed: czyli na dole kuchnia + salon+ kibelek+ jakaś kotłownia - bez innych pokoi. góra 3 pokoje łazienka+suszarnia. balkony i tarasy mnie nie interesują. Przeglądałem setki projektów i niejednokrotnie domy wyglądające na bardziej skomplikowane wychodziły tańsze od prostej bryły - od czego to zależy ?

tu przykłady domów, które są z wyglądu powiedzmy ok -

ps nie upieram się przy garażu ale lepiej żeby był

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-liczi-ver-2-mb861f7053c5a5

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cytryncach-m5289e8c731bbf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narożnikowe okna - to zawsze pociąga za sobą komplikację konstrukcji domu aby rozłożyć naprężenia i prawie zawsze nieprawidłowo to wykonawca zrobi. Chyba ze kierownik budowy dobrze przypilnuje aby było jak projektant przewidział. Syt. ta samo co we wcześniejszych projektach: jeżeli czegoś "klasycznego" brakuje to jest to gdzieś ukryte w zastosowanych rozwiązaniach. Kupa stali, kręcenia belek i wysokiej jakości betonu. Do tego dochodzą grzejniki korytkowe w podłodze żeby na szybie się woda nie skraplała

Pamiętaj że okno nigdy nie będzie miało takiej termiki jak ściana ze styropianem. Te fajne, gigantyczne okna na całe ściany za 10 lat będą tylko zestawem szyb zionącym chłodem na pół metra i znowu dochodzimy do kwestii cen. Takie narożne okno wymaga specjalnych profili, jest totalną nietypówką itp i będzie kosztowało 30% całej kwoty jaką wydasz na stolarkę, jak masz dwa... koszty idą w tysiące. A to nie są rzeczy na których się oszczędza.

Tani projekt to jest np to:

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Gienia-wersja-B-z-garazem-pojedynczym-strop-drewniany-TEN-139

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Alex-wersja-B-z-garazem-strop-drewniany-TLR-652

i nie wiem skąd te ceny bo stawiało to dwóch znajomych (z małymi zmianami) i jeden za 240 tyś zł a drugi za 270 tyś zł się wprowadził. Jeden krył blachą, drugi dachówką cementową (nieporozumienie), oboje lekki strop teriva kładli i poddasze robi za strych/suszarnię

Łazienki, kuchnia, korytarz w płytkach, ściany gładź, pomalowane, c.o na eko-groszek, na reszcie podłoga szwedzka, na zewnątrz styropian zatarty klejem - mieszkać można.

Bez mebli oczywiście i sprzętów. 240 i 270 tyś zł

No i łapał się na MDM bo nie wiem czy jeszcze w tym roku obowiązuje.

Domy niskie i lekkie, do przeprojektowania ławy fundamentowe na 40tki na etapie adaptacji (wszyscy w standardzie 60tki walą jak pod piętrowe), to wszystko to są wymierne tysiące których nie wydasz niepotrzebnie na stal i beton.

Edytowane przez Piasek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czy drzwi tarasowe o szer. 180cm mogą być przesuwne na całej swojej szerokości czy tylko połowa nieruchoma a połowa przesuwna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czy drzwi tarasowe o szer. 180cm mogą być przesuwne na całej swojej szerokości czy tylko połowa nieruchoma a połowa przesuwna?

U mnie jest zastosowana ta druga opcja, tylko połówka się przesuwa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180cm szeroki otwór ?

To masz na pół czyli 90cm jeździ a 90cm stałe. Z tego co kojarzę większość popularnych profili i mechanizmów "obsługuje" skrzydła do 1,20m szerokości i wysokości do 2 metrów.

360cm szeroki otwór:

180cm suwania... no to już poważna sprawa bo standardowe mechanizmy tego nie obsłużą, muszą być specjalne (czyt. bardzo drogie) bo taki segment okna to ogromny ciężar: prędzej sam siebie przestawisz trzymając za klamkę niż ruszysz drzwi, poza tym ciężar wymaga specjalnych rozwiązań aby to utrzymały wówczas możesz je przysłowiowym paluszkiem pchnąć ale jak pisałem: ogromne koszty mechanizmów i samych okien.

Przed ładowaniem się w takie projekty najpierw popytaj u kilku producentów stolarki czy ci coś takiego zrobią i za ile żeby potem nie było rozczarowań że połowa nie wykona wcale na profilach na których robią a nieliczni zrobią jak należy ale za to jedno suwane okno zapłacisz drugie tyle co za resztę pozostałych.

A jeżeli chata już stoi a Ty z ręką w nocniku ;) proponuję tańszy wariant czyli podzielenie otworu na 3 równe części po 1,20m z czego 2 skrajne są stałe (czyli witryny) a środkowe suwane. Wówczas wycena leci na standardowych (czyt. dostępnych w normalnych pieniądzach) profilach, okuciach i mechanizmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180cm szeroki otwór ?

To masz na pół czyli 90cm jeździ a 90cm stałe. Z tego co kojarzę większość popularnych profili i mechanizmów "obsługuje" skrzydła do 1,20m szerokości i wysokości do 2 metrów.

360cm szeroki otwór:

180cm suwania... no to już poważna sprawa bo standardowe mechanizmy tego nie obsłużą, muszą być specjalne (czyt. bardzo drogie) bo taki segment okna to ogromny ciężar: prędzej sam siebie przestawisz trzymając za klamkę niż ruszysz drzwi, poza tym ciężar wymaga specjalnych rozwiązań aby to utrzymały wówczas możesz je przysłowiowym paluszkiem pchnąć ale jak pisałem: ogromne koszty mechanizmów i samych okien.

Przed ładowaniem się w takie projekty najpierw popytaj u kilku producentów stolarki czy ci coś takiego zrobią i za ile żeby potem nie było rozczarowań że połowa nie wykona wcale na profilach na których robią a nieliczni zrobią jak należy ale za to jedno suwane okno zapłacisz drugie tyle co za resztę pozostałych.

A jeżeli chata już stoi a Ty z ręką w nocniku ;) proponuję tańszy wariant czyli podzielenie otworu na 3 równe części po 1,20m z czego 2 skrajne są stałe (czyli witryny) a środkowe suwane. Wówczas wycena leci na standardowych (czyt. dostępnych w normalnych pieniądzach) profilach, okuciach i mechanizmach.

Tak jest - otwór 180cm. W PB są drzwi dwuskrzydłowe otwierane "tradycyjnie" . Ja natomiast chciałem je zamienić na przesuwne ale w całości tj 180cm. Drzwi będą 3-szybowe zatem pare kg będą ważyć. W ostateczności będę musiał zrobić 90cm-nie otwierane a pozostałe 90cm przesuwne. Trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast chciałem je zamienić na przesuwne ale w całości tj 180cm.

a że tak zapytam: gdzie ty je chciałeś odsuwać ?

1) na zewnątrz budynku

2) do wewnątrz budynku

3) w szczelinę wewnętrzną muru

??

:kox:

Stary, to jest szyba, nie harmonijkowe drzwi. Żeby 1,80m odsunąć to trzeba mieć drugie 1,80m przestrzeni do nasuwania. Nie twierdzę że takich mechanizmów i patentów nie ma ale obawiam się że ich cena jest kosmiczna.

Edytowane przez Piasek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast chciałem je zamienić na przesuwne ale w całości tj 180cm.

a że tak zapytam: gdzie ty je chciałeś odsuwać ?

1) na zewnątrz budynku

2) do wewnątrz budynku

3) w szczelinę wewnętrzną muru

??

:kox:

Stary, to jest szyba, nie harmonijkowe drzwi. Żeby 1,80m odsunąć to trzeba mieć drugie 1,80m przestrzeni do nasuwania. Nie twierdzę że takich mechanizmów i patentów nie ma ale obawiam się że ich cena jest kosmiczna.

Do wewnątrz... ale ok. Kumam w czym problem. Zostanie 90/90 przesuwne.

:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka mała uwaga dot. rolet nadstawnych czyli montowanych bezpośrednio nad oknem, w otworze okiennym:

to że są "zimne" i głośne to jeden problem ale w przyp. suwanek całe przeszklenie buja się i wygina przy zamykaniu - wrażenie jakby ościeżnica była na silikon osadzona a nie na kotwy, listwy i pianę poliuretanową + kliny. Im większe okno tym większe drgania i sprężynowanie całego okna.

Także w przyp. suwanek stosujcie rolety zewnętrzne... w ogóle zewnętrzne są tańsze i cichsze bez względu na to czy elektryczne czy ręczne. Przy dzisiejszej technologii rolet kasety są na prawdę małe i mogą stanowić element dekoracyjny elewacji lub montujecie bezpośrednio do muru, maskujecie ociepleniem, elewacją i nie ma śladu.

W ogóle okna "balkonowe" czy tarasowe ze względu na swoje rozmiary i masę powinny być montowane na całym obwodzie bezpośrednio (i solidnie) do murów i nadproży. To jest najczęściej otwierane, podlega największym obciążeniom (wspomniana masa skrzydeł) i trzaskaniu przy zamykaniu itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz apropo montażu okien... wiele razy widziałem że ludzie mieli montowane okna przy pomocy dybli/kotew które są przewiercane przez okno - ramę okna. Jest to prawidłowy montaż? Przecież okno traci na szczelności.

Zawsze mi się wydawało że powinno się montować przy pomocy blaszek (nie wiem jak to się nazywa), które to się po włożeniu przekręca i dopiero je się montuje do ścian za pomocą kołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na jesieni montowaliśmy szklane przesuwne Drutex wymiary 350x230. Jedno skrzydło oczywiście otwierane i nie ma problemu , wszystko chodzi lekko pomimo dużej wagi. A jak będzie z czasem to się okaże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


szklane przesuwne Drutex wymiary 350x230

Ale HS zapewne. To teraz się pochwal ile za to zapłaciłeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za okno 1600 plus montaż 400zł. Do montażu były 4 osoby , ale musieliśmy pomóc im to z kolegą przenieść ze względu na gabaryty i wagę .Oprawiali sami , kotwy rozmieszczone w bliskich odległościach od siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za okno 1600 plus montaż 400zł. Do montażu były 4 osoby , ale musieliśmy pomóc im to z kolegą przenieść ze względu na gabaryty i wagę .Oprawiali sami , kotwy rozmieszczone w bliskich odległościach od siebie .

Tanio, a ile szyb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jedna .

tąpniete z LG F60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze.

Nawet w najtańszym profilu i jednej szybie nie ma opcji żeby za 1600zł ktoś ci okno wykonał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak. Mam takiego jednego Pana który sprzedaje okna z drutexu po śmiesznych cenach . Okna są tak jakby odrzucone przez wady w fabryce i on to tirami zbiera. Nasze ktoś zamówił pierwotnie na wymiar , ale poszedł błąd i zrobili otwieraną połowkę lewą a ktoś zamawiał prawą. Minus tego jest taki że kupujesz u niego to co jest , czyli najpierw okno a później budujesz pod nie otwór , no chyba że jakieś standartowe typu 150x150 to się coś znajdzie.Za 150x150 płaciłem na jesieni 400zł , i dwie sztuki brałem na strych bodajże 110x154 że sztrosami były białymi po 300sztuka.Nie jeden znajomy parę lat wstecz już kupował u niego i nikt nie narzeka. Montaż też od niego chłopaki robili , tyle że gość jest ciężki do kontaktu wręcz jakby łaskę robił że ci to sprzedaje. No ale cena wynagradza to . Nie jestem fachowcem budowlańcem ( nie wiem nawet co to HS ) , jako że to wszystko na dom letniskowy poszło nie mam jak tego sprawdzić ale to przesuwane na pewno ma po dwie szyby w skrzydle. Kojarzę na mniejszych oknach naklejki argon.

A i 100zł za przywóz dużego wziął na przyczepie odległość ok 15km .Czyli całość z montażem 2100.

Edytowane przez Kixon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Okna są tak jakby odrzucone przez wady w fabryce i on to tirami zbiera.

to wypadałoby o tym najpierw napisać że to odpad, bez gwarancji i do nowo budowanego domu sie nie nadaje bo tam masz otwory w takich wymiarach w jakich zrobił je projektant, zaadaptował planista i przyklepał Urząd pieczęciami na Pozwoleniu na Budowę.


czyli najpierw okno a później budujesz pod nie otwór

to się nazywa samowola budowlana ale ... nie o tym temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna są tak jakby odrzucone przez wady w fabryce i on to tirami zbiera.

to wypadałoby o tym najpierw napisać że to odpad, bez gwarancji i do nowo budowanego domu sie nie nadaje bo tam masz otwory w takich wymiarach w jakich zrobił je projektant, zaadaptował planista i przyklepał Urząd pieczęciami na Pozwoleniu na Budowę.

czyli najpierw okno a później budujesz pod nie otwór

to się nazywa samowola budowlana ale ... nie o tym temat.

To akurat nie problem bo wystarczy w dzienniku budowy zamieścić wpis o tej zmianie bo to się łapie pod zmianę mało istotną, sam to przerabiałem bo parę okien przesuwałem i jedno zmniejszałem a drugie powiększałem.

Stoi u mnie taki dom gdzie gość też kupował każde okno z innej parafii bo jednak każdy profil jest inny, o kolorze już nie wspominam ale to wybór każdego z osobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...