Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Wyciąg kołki i wywierć głębiej,

Jak wkręty krótsze niż kołki to utnij kołki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojto napisał:

Wyciąg kołki i wywierć głębiej,

Jak wkręty krótsze niż kołki to utnij kołki

Myślałem ze ciężko będzie je wyciagnać więc myślałem właśnie nad szlifowaniem ich ,ale faktycznie łatwo wyszly, więc rozwiązanie proste, dzięki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja zaczynam brać się powoli za budowę i mam pierwsze pytanie. Ogrzewanie kto jakie ma i jak wychodzi cenowo? Pochwalić się albo ponarzekać ? zastanawiam się i już mi się mętlik robi w głowie. Pierwsza opcja była ekogroszek, teraz myślę jeszcze o zwykłym na drewno albo gaz ale z butli bo ziemny trzeba by jakieś 3 km prowadzić koszt jak dla mnie za duży. Ogólnie dom 130 m2 powierzchni mieszkalnej ok 145 użytkowej wszystko w parterze bez poddasza użytkowego. Może ktoś coś podpowie. Działka ok 1 ha do najbliższego sąsiada w linii prostej ok 150 metrów. Pompa ciepła raczej odpada bo jak światła nie będzie z 2 dni to zamarzne z rodziną. A może ktoś ma jeszcze jakoś opcję inną?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogrzewanie to podłogowe, najlepiej się sprawdzi. Koszt podobny do kaloryferów z tym, że nic na ścianach nie wisi i ciepło od razu jest w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ciepłem od razu przy podłogówce to zależy... Jeśli dom jest wychłodzony to zanim podłogówka się rozgrzeje to trochę czasu minie. Polecam założenie kilku grzeników oprócz podłogówki. Można je uruchomić szybko bez konieczności rozgrzewania podłogi w awaryjnych sytuacjach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś u Teścia nagrzanie podłogi to kwestia minut. To w jakim tempie się nagrzewa jest ograniczone sprawnością cieplną pieca i odpowiednią izolacją, żeby nie grzać fundamentów a górę domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Langista napisał:

Jakoś u Teścia nagrzanie podłogi to kwestia minut. To w jakim tempie się nagrzewa jest ograniczone sprawnością cieplną pieca i odpowiednią izolacją, żeby nie grzać fundamentów a górę domu.

 

Raczej to zależy od wielkości układu, przepływu i temperatury wody. Co nie zmienia faktu że też uważam że grzejniki nie są potrzebne, może ewentualnie jakaś drabinka na ręczniki w łazience. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 

Podłogowa tylko i wyłącznie + dodatkowo drabinka w łazience 

Ja mam gaz, rocznie 3200 mi wychodzi, pow 136 m2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Langista napisał:

Gaz też spoko, o ile ma się blisko złącze..

Z butli wychodzi w zasadzie to samo co z sieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, H4mm3R napisał:

Z butli wychodzi w zasadzie to samo co z sieci. 

Ja mam też butle i wychodzi taniej jak gaz ziemny jeśli koszt zakupu propanu nie przekracza około 1.70 zł za litr, oczywiście zbiornik prywatny broń Panie Boże podpisać umowe w dzierżawe na zbiornik bo wtedy to dopiero są koszta. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 3ci sezon grzewczy mam za sobą. Instalacja własna, przydomowa butla 2700L. Gaz kupujesz od tego kto taniej sprzeda i wtedy kiedy masz pieniądze (albo ochotę).  Wychodzi dużo taniej niż gaz ziemny chociażby przez fakt braku opłat stałych za samo posiadanie przyłącza gazowego do domu. Kolejna sprawa to moc/energia z gazu. Przelicznikowo czysty propan jaki jest używany w butlach przydomowych vs. gaz ziemny wychodzi 1:1,3. Gaz ziemny w przeliczeniu na jednostkę wychodzi taniej ale potrzeba go 30% wiecej aby uzyskać tyle samo energii co z czystego propanu. Z gazem ziemnym jest jak z prądem: nie jest drogi jeżeli bierzemy cenę jednej jednostki. Jeżeli zaś podzielimy kwotę rachunku przez liczbę zużytych kilowatogodzin to wychodzi nam zuuuuupełnie inna kwota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, XV 1900 napisał:

Ja mam też butle i wychodzi taniej jak gaz ziemny jeśli koszt zakupu propanu nie przekracza około 1.70 zł za litr, oczywiście zbiornik prywatny broń Panie Boże podpisać umowe w dzierżawe na zbiornik bo wtedy to dopiero są koszta. ?

20-30zł miesięcznie za zbiornik z GASPOL to dużo? Przeglądy, ubezpieczenia po ich stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, H4mm3R napisał:

20-30zł miesięcznie za zbiornik z GASPOL to dużo? Przeglądy, ubezpieczenia po ich stronie.

Gaz musisz brać tylko od nich? Ile wychodzi za 1l? Pajda dobry wynik u mnie wychodzi 4-5tyś na rok a dom 140m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wandej napisał:

Gaz musisz brać tylko od nich? Ile wychodzi za 1l? Pajda dobry wynik u mnie wychodzi 4-5tyś na rok a dom 140m2

Tak od nich, 1,76zł gwarancja ceny przez 3lata. Powołasz się na mnie to dzielimy 500zł na pół które otrzymam za nowego klienta. U mnie wychodzi ok 3800zł na sezon przy 200m2 i temp. 22-23C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może nie będę pisał ile mnie kosztuje bo Świeta Wam popsuję ;)

Albo Wam popsuję :)

Dwa lata temu gaz kupowałem po 1,23zł brutto z wolnej ręki, w ub. roku po 1,36zł brutto. Dom 115m2 pow. użytkowej, 3ci sezon uzytkujemy od wybudowania. 4-osobowa rodzina. Gazem grzeję dom oraz. c.w.u. Temperatura w pomieszczeniach 22-24*C zalezy w którym. W dziennych 24, w sypialniach ok 22, w łazienkach za to 26*C bo dzieciaki są myte, wiadomo że tam musi być cieplej. Stała przez całą dobę, jak nam się wydawało ze jest ok tak zostawione po pierwszym sezonie grzewczym i tak zostało. W domu tylko podłogówka, żadnych grzejników. Dom żaden tam pasywny, ot budowany w obowiązujących standardach (1 bloczek gazobeton 24cm, 20cm styropian, no okna 3-szybowe na podobno dobrym profilu 7-komorowym Drutex ale kosztowały normalne pieniadze. Żadnych rolet zewnętrznych, żadnych solarów, fotowoltaiki, pomp ciepła, rekuperacji i co tam jeszcze za cuda montują. Zapotrzebowanie na gaz liczone na 12m-cy (czyli okrągły rok, nie zaś sezon grzewczy jak wielu przelicza) to 1300 litrów. Oczywiście zależne jest od zimy jaką mamy ale ub. zimy było to 1283 litry, tej która dopiero co się skończyła jeszcze nie liczyłem bo tankował się będę pewnie w okolicach lipca to będę miał dokładny przelicznik za 12m-cy ile gazu cysterna zostawiła ale już po wskaźniku widać że zużycie gazu było ok 200L mniejsze niż za analogiczny okres ubiegłego roku (bo mieliśmy łagodniejszą zimę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wandej napisał:

Gaz musisz brać tylko od nich? Ile wychodzi za 1l? Pajda dobry wynik u mnie wychodzi 4-5tyś na rok a dom 140m2

To sporo 

Ja mam dom z porotermu 25 + styropian 20 cm. Pięć viessmann vitodens 222. W garażu grzejnik wyłączony. Dół podłogówka Góra grzejniki, dach ocieplony piana. 

 

W maju zrobię podsumowanie za 12 miesięcy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pajda napisał:

To sporo 

Ja mam dom z porotermu 25 + styropian 20 cm. Pięć viessmann vitodens 222. W garażu grzejnik wyłączony. Dół podłogówka Góra grzejniki, dach ocieplony piana. 

 

W maju zrobię podsumowanie za 12 miesięcy 

Rozumiem ze masz ziemny?

U mnie trochę ściany cieńsze bo pustak + 15cm szara . Tak na prawdę normalny sezon będę miał na zime bo w listopadzie syn mi się urodził wiec grzałem mocno łazienki i cały dół na 24 stopnie. (Żona z chloapkami spała na dole) Trochę tracę na bardzo dużych oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to jak tak piszecie to ten gaz drogo nie wychodzi liczyłem tak ok 3 tyś rocznie na drewno+ węgiel ale jak bym się wyrabiał w 3500 z gazem to jest sens. A ile kosztuje taka butla? Można np. kupić używaną? Jak jest z przeglądami czy coś? Przy gazie można robić ogrzewanie grawitacyjne? Bo najwyżej kupię agregat i jak wyłączą prąd to będę odpalał go. Co do ogrzewania podłogowego to chce tylko w łazienkach i w ganku. Jakoś nie mam do niego przekonania i każdy z kim rozmawiam kto ma to średnio jest zadowolony i drugi raz by sobie nie montował, długo się rozgrzewa, często zapowietrza albo łatwo przegrzać a jak żona zostanie sama to lepiej bez przygód żeby było. Dziękuję za podpowiedzi zaczynam coraz bardziej brać gaz pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...