Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.04.2019 o 13:54, Langista napisał:

Jakoś u Teścia nagrzanie podłogi to kwestia minut. To w jakim tempie się nagrzewa jest ograniczone sprawnością cieplną pieca i odpowiednią izolacją, żeby nie grzać fundamentów a górę domu.

 

zależy co masz na podłodze, jak panele to jest szansa szybko nagrzać, jak już coś konkretniejszego to niekoniecznie. U mnie gdzie mam kamień na podłodze gdzie płytka miała jakieś 3-4 cm grubości to tak szybko to nie pójdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dużo płacicie za ten gaz. Mieszkam piąty rok. Dom o powierzchni 200 metrów + nieogrzewana piwnica (cała w ziemi). Temperatura zimą 23 - 24 stopnie... wymagania żony ?. Koszt gazu za cały rok z kuchenką i ciepłą wodą średnio za pięć lat - 3000 zł. W tym roku wyjdzie poniżej 3 tyś. Najwięcej pierwszy sezon - 3600. Parter cały w podłogówce + kilka grzejników, góra grzejniki. Dwa obiegi i piec15 kw. Grzejniki przydają się zanim włączę podlogowkę, czasami we wrześniu zrobi się kilka dni chłodu. Podłogówkę włączam najczęściej około połowy października. Rozgrzewanie trwa kilka godzin, ale mam tradycyjną, dość grubą wylewkę i płytki gresowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się nie spotkałem z syt. aby podłoga w kilka min. zrobiła się ciepła. Chyba że jakieś elektryczne maty rozłożone tuż pod panelami czy coś ale podogówka cec**je sie dużą bezwładnością dlatego m.in regulacja pokojowa temp. dzień/noc itp nie ma sensu bo jakakolwiek zmiana to kwiesta godzin - nie minut. Po załączeniu danego obiegu najwcześniej po ok 3h zaczynasz czuć ciepło pod stopami od płytek. Wychłodzenie jeszcze gorzej bo zmiejszajac temp. w pomieszczeniu np z 24 do 20tu to i 12h potrzeba nim temp. w pomieszczeniu spadnie do zadanej.

Podłogówka zasadniczo nie grzeje, ona po prostu nie ziębi i to już wystarcza aby w pomieszczeniu było tyle ile potrzeba. W łazience gdzie mamy podkręconą na 25-26*C jest stale ciepła ale w pozostałych częściach domu po prostu podłoga ma temp. pokojową i to już wystarczy.

Nie ma żadnego niebezpieczeństwa przegrzania bo przy gazie nie ma takiej możliwości, przy innym rodzaju ogrzewania również bo każda pętla zakończona jest termostatem który mierzy temp. powrotu i nie ma takiej opcji aby w pętlę poszła woda cieplejsza jak 35*C.

Nic się nie zapowietrza bo układ podłogówki jest układem zamkniętym.

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, optymalnym pod kotły gazowe które również najwyższą sprawność uzyskują w zakresie pracy 35-45*C kiedy jest największy odzysk skroplin (kotły z zamknięta komorą spalania). U mnie kocioł ogrzewanie ma ustawianie na 35*C i tylko tyle wywala na sprzęgło rozdzielacza, to zaś na poszczególne obiegi już tylko tyle ile jest ustawione w danym pomieszczeniu. Każda pętla zakończona automatycznym zaworem RTL. I tyle. Reszta gorącej wody wraca do kotła powodując ze ten się wyłącza. C.W.U mam na 45*C a i tak zawsze podbija do 48 bo tyle zasobnik pokazuje. Kąpiesz się max w 40tu także i tak mieszacz w baterii niezbędny. No ale gorąca potrzebna żeby chociażby spłukać ten prysznic po tych wszystkich mydłach, zelach itp bo inaczej zasyfiają się odpływy.

Są dni gdzie na prawdę ten kocioł na grzanie to się włącza na 40min do godziny przez całą dobę - i tyle. Zimą jak są mrozy po 10* i niżej w zależności od tego ile się łazi, wyłazi, wietrzy itp ale i tak nie pracuje więcej jak 6h łacznie na 24h. I to jest grzanie do max 45*C. W przyp. instalacji grzejnikowej niestety musi bujać dużo wyżej do 65-70*C żeby grzejnik zdołał oddać tyle ciepła aby nagrzać pomieszczenie do zadanej.

Kolejnym plusem podłogówki jest jej stałocieplność. Wietrzysz przed spaniem pokoje, może być i -15*C. Otwieram okno na np 5 min co zimą powoduje bardzo mocne wyziębienie pomieszczenia. Temperatura z 23 spada np do 6*C. No ziąb jak cholera. Zamykasz okno i dosłownie w 10 min masz ponownie zadaną na termostacie pokojowym temperaturę w pomieszczeniu bo ile m2 podłogi tyle m2 grzejnika. To jest super. Weź zrób to samo przy tradycyjnym grzejniku... będzie rypał 70*C pół nocy zanim ponownie zrobi jakie 23*C w pomieszczeniu. Bo ma 1-1,5m2 pow. grzewczej a podłoga tyle... ile ma pomieszczenie.

Edytowane przez Piasek80
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

7 godzin temu, Wandej napisał:

Rozumiem ze masz ziemny?

U mnie trochę ściany cieńsze bo pustak + 15cm szara . Tak na prawdę normalny sezon będę miał na zime bo w listopadzie syn mi się urodził wiec grzałem mocno łazienki i cały dół na 24 stopnie. (Żona z chloapkami spała na dole) Trochę tracę na bardzo dużych oknach.

Gaz z sieci 

Ja mam w salonie okno 3.8 metra i to wszystkie okna 2 szybowe za 3 szyby była dopłata jak się budowalem. Mieszkam 4 lata już. Mam taką tem. Ze chodzę w krótkich spodenkach mam po 24 stopnie wszędzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pajda napisał:

 

 

Gaz z sieci 

Ja mam w salonie okno 3.8 metra i to wszystkie okna 2 szybowe za 3 szyby była dopłata jak się budowalem. Mieszkam 4 lata już. Mam taką tem. Ze chodzę w krótkich spodenkach mam po 24 stopnie wszędzie 

Ja mam butle. Okna w salonie jedno 3mx2,2m kolejne 2x2,2m i kolejne narożne łącznie ponad 3m długie i 140cm wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, czy ktoś z Was korzystał z jakiegoś prostego systemu monitoringu na budowie? Prąd w budynku już mam, nie mam za to internetu (i na razie nie będzie), a chciałbym mieć podgląd na żywo w razie potrzeby i powiadomienie jak kamera wykryje ruch w określonych godzinach więc pomyślałem, że mógłbym wykorzystać do tego mały router z mobilnym internetem.

Czy ktoś z Was robił coś takiego? Jakie kamerki stosowaliście żeby obraz był względnie wyraźny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy to stary smartphone z kartą SIM i zainstalowaną aplikacją TeamViewer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marec-ki napisał:

Jedyne co mi przychodzi do głowy to stary smartphone z kartą SIM i zainstalowaną aplikacją TeamViewer.

Ja myślałem o czymś takim https://allegro.pl/oferta/zewnetrzna-kamera-dvs-ip-wifi-full-hd-2mpx-1080p-7610262782

Do tego jakiś router z mobilnym Internetem LTE. Ciekawi mnie jak to sie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również rozpoczynam przygotowania do budowy domu (pierwsze prace planuję zacząć wiosną 2020, kiedy ogarnę wszystkie formalności). Powierzchnia całkowita budynku 110-120 m2, wszędzie ogrzewanie podłogowe + żeberka w łazienkach, może grzejnik do garażu. Muszę wymyślić sobie najlepsze  źródło zasilania... Niestety, w mojej miejscowości dopiero powstają plany budowy sieci gazowej, minie jeszcze ładnych parę lat, zanim zrobią. Jakie są wasze opinie o pompach ciepła powietrznych? Ogrzewaniu elektrycznym? Propan z butli nie był brany przeze mnie pod uwagę, ale jak czytam wypowiedzi, to zaczerpnę jeszcze wiedzy na ten temat.

Druga sprawa - brak kanalizacji. Ktoś coś może powiedzieć o szambach? Jakie pojemności na 4 osobową rodzinę, jakie koszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że na początku też przeglądałem ofertówki typu "gaz za 1zł" i wszystko pięknie wyglądało do momentu kiedy poprosiłem o pełen regulamin/umowę i zagłębiłem się w jej treść. Zapisy typu:

- oni wyliczają ci szacunkowe zużycie gazu na rok gwarantując cenę na 1-2-3 lata. Ale jeżeli zużyjesz więcej - to to "więcej" sprzedają dużo drożej niż stawka gwarantowana. Albo cały zużyty lub przyszły gaz przeliczają po wyższej stawce. Jeżeli zużyjesz mniej - płacisz i tak za tyle ile "oszacowane" na rok zostało. Nie ważne że zużyłeś połowę - płacisz za całość bo tyle zakontraktowane zostało. Każdy kij ma 2 końce - pamiętajcie o tym.

- zbiornik zabezpieczony elektronicznym licznikiem "dla dobra klienta, my wiemy ile jest gazu i przysyłamy cysternę". Ta... patrz punkt wyżej. A to zabezpieczenie to na okoliczność jakbyś chciał zakombinować i kupić od kogoś kto sprzeda ci z wolnej ręki po 1,10zł np bo po tyle akurat w danym momencie gaz chodzi kiedy ciebie po 3,50zł kasują.

- pod pojęciem "instalacja przechodzi na własność po okresie umowy" który trwa zazwyczaj min. 10 lat kryje się również wiele kruczków w postaci czytaj dokładnie co napisali. Instalacja. Ale instalacja to nie zbiornik. Zbiornik to zbiornik. Efektem: po 10 latach kiedy uwalniasz się od nich ze stawek po 3,60zł za litr kiedy cała reszta z wolnej ręki płaci po 1,23zł z VAT dowiadujesz się że jak chcesz dalej korzystać z gazu to albo sobie kupujesz nowy zbiornik albo oni mogą ci tego odsprzedać za 5 tys zł... zbiornik który praktycnzie musi przejść pełne badanie (rewizje wewnętrzną) aby został dopuszczony do dalszej eksploatacji.

- bodaj najważniejsza: wszystkie ceny którymi oni się posługują wyrażone są w netto a to zmienia znacząco cenę gazu z przykładowych 1,76zł netto...

Jest to przykre niestety ale w większości takie firmy na to właśnie liczą: jak z telefonią gsm: każdy patrzy, liczy i porównuje zawierając pierwszy raz umowę. Przy przedłużaniu liczą na element zaskoczenia że nie kontrolujesz niczego, zadzwonią, klepniesz TAK i masz kolejne 2 lub 3 lata łańcucha na warunkach jakie oni ci proponują (bo nie masz innego wyjścia) podczas kiedy oferty kierowane do nowych klientów są dużo bardziej korzystne albo ceny samego gazu mocno spadły. Ale... wiedzą że nikt tego nie kontroluje i tak na prawdę nie zdaje sobie pojęcia że litr gazu w danym momencie kosztuje złotówkę... bo on płacił 2zł np. Poza tym umowa zawiera kary, zazwyczaj bardzo wysokie w przypadki chęci jej przedterminowego wypowiedzenia. Zazwyczaj tak drakońskie że choćbyście i 5x drożej płacili u nich i tak "taniej" będzie zostać i dać sie dalej golić niż wypowiedzieć i ... w zasadzie od nowa organizować sobie ogrzewanie. Opcja dobra dla klientów którzy cenią sobie wygodę że ktoś za nich wszystko załatwia i są za tą wygodę gotowi płacić dużo więcej bo ich na to stać. Ale dla przeciętnego kowalskiego który dzisiaj zarabia 5 tyś ale za 2 lata może mieć problem z ratą hipoteki wynoszącą 1400zł/miesiąc raczej opcja porównywalna z chodzeniem po polu minowym... nocą.

- początek umowy, daty zawierania umów zazwyczaj przenoszone są na początek okresu grzewczego "wie pan, my wszystko tu ten tego a umowę podpisujemy dopiero jak przyjedzie cysterna zatankować, jak pan rozpocznie pobór gazu ze zbiornika. W ogóle w swojej wspaniałomyślności dajemy naszym klientom jeszcze miesięczny okres próby po którym dopiero podpisujemy umowę". Myślisz "wow jak zaje...ście". Yhm... TYo jest po to że w razie gdybyś chciał jednak wypowiedzieć to panie... jest październik/listopad, oni w ciągu 14 dni przyjadę zdemontować wszystko i zabrać co ich a ty se możesz meblami w salonie palić żebyś miał ciepło bo wiedzą doskonale że ktokolwiek  kto by miał przyjść zrobić ci jakieś ogrzewanie na zimę w tym okresie pierwszy wolny termin ma za pół roku.

- to o czym nikt nie pamięta po paru latach albo nie doczytał: za demontaż instalacji zbiornikowej naliczają sobie opłaty (obecnie to juz kwoty ok 1tys zł netto). Podobnie rzecz się ma z jakimiś opłatami z tyt. rozwiązania umowy po upływie okresu umowy itp.

Uświadomcie sobie że nikt Wam nie da instalacji wartej ok 12-14 tys zł (projekty, pozwolenia, materiały, wykonanie), do tego okresowe przeglądy i kontrole - wszystko płatne, za darmo, za przysłowiową złotówkę nie chcąc nic w zamian. Diabeł tkwi w szczegółach. Albo sprzedają "mieszany gaz" aby taniej wychodziło i mieć większe marże na jednostce a że będziesz zużywał go przez to 30% więcej to już nie ich problem, albo stosują jakieś chore zapisy w umowach lojalnościowych typu obowiązkowe przeglądy kotła, instalcji wentylacyjnej i kominowej domu przez ich uprawnionego "speca" który za w/w będzie brał 3x tyle co normalny uprawniony do tego człowiek.

Nie neguję instalacji "za złotówkę" bo przykład podałem powyżej że niektórzy sobie cenią święty spokój i ich na to stać. Ale czytajcie dokładnie to co podpisujecie.

Edytowane przez Piasek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie, mam dwudziestoletnie oczko wodne, które zaczęło gubić wodę. Murowane, 1,5m średnicy, 1,5m głębokości, płaskie dno betonowe, ściany wymurowane z kamienia. Dotychczas trzymało wodę bardzo dobrze, ale po ostatniej zimie jest suche jak pieprz. Nie widać żadnych pęknięć. Czym to wymalować/otynkować/zatentegować żeby znów było szczelne? :) Przy obecnych suszach bardzo by się przydało, bo to taki zbiornik rezerwowy na wodę gdy na działkach nie ma wody w hydrofornii :)

Edytowane przez Undisclosed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

Czy ktoś ma pomysł czym umyć okno po nalocie z tynku? dwa tygodnie temu skończyłem ocieplenie gdzie zatarto narazie tylko siatkę,  kilka dni temu przyszła ulewa  i z balkonu woda poszła po ścianie i kapała na okno i parapet (okna pcv orzech)  - nie zrobiona jeszcze obróbka. Wczoraj przyjechałem na budowę a tam szyba i rama okna przy parapecie biała. szybę umyłem ale parapet i rama dalej biała z nalotu, takie coś jakby grunt - ściany nie były gruntowane. Coś wypłukało z kleju, w razie czego mogę wstawić zdjęcie. Może ktoś miał podobna sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj użyć preparatu Atlas Szop powinno dać rade to wyczyścic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panie możesz mieć przechlapane z usunięciem. Mi pomogła terpentyna ale jak się spojrzy pod odpowiednim kątem to widać ślad po tych zaciekach. Z bramy garażowej natomiast nic nie jest w stanie usunąć tego zacieku. Jakaś masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie czy jest ktoś na forum od hydrauliki/ CO

Mam pytanie odnośnie sterownika 

Buderus ecomatic 2000

Pytanie dotyczy zmiany język na polski , ponieważ po ostatniej awarii prądu na sterowniku pojawił mi się język niemiecki....i nigdzie nie ma opcji aby zmienić ustawienia na nasz ojczysty język....

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2019 o 18:24, Kazik123 napisał:

Witam

mam pytanie czy jest ktoś na forum od hydrauliki/ CO

Mam pytanie odnośnie sterownika 

Buderus ecomatic 2000

Pytanie dotyczy zmiany język na polski , ponieważ po ostatniej awarii prądu na sterowniku pojawił mi się język niemiecki....i nigdzie nie ma opcji aby zmienić ustawienia na nasz ojczysty język....

Z góry dzięki za pomoc

obejrz ten film i zmien sobie język 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki fundament lepszy? 

Lany vs bloczek

Wełna czy piana na poddasze? 

Deskowac dach czy nie? 

Jest ktoś na forum kto zajmuje się strikte budowaniem domów? Nie pytam o wykończeniowke. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w przyszłym roku mam zamiar robić elewacje domu. Mam pytanie czy są może jakieś darmowe programy lub apki na telefon żeby zrobić wizualizacje domu jak będzie wyglądał po ukończeniu elewacji. Z jakimś fajnymi opcjami, dodatkami. 

Ostatecznie może być jakiś płatny. 

Wiem że są firmy co się tym zajmują, ale jakoś nie mam zamiaru płacić ponad 1000zł lub więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...