Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

powiem ci ze roznica jest ale wszystkk zalezy od posrednika u ktorego kupujesz, srednio jak kalkuluje ruukki vs cos gorszego to wychodzi 2000 a 3000 zl, co wg mnie nie jest duza roznica biorac pod uwage fakt ze dach sie zmienia raz na 20-30 lat, a jednak ruukki jako ostatnia z normalnych firm jezzcze najlepiej trzyma jakosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak na piecu dwufunkcyjnym gazowym w trakcie kąpania na piecu jest temperatura wody 60 stopni to woda faktycznie też ma 60 stopni ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Może macie jakieś realne opinie na temat ogrzewania pompą ciepła , czy może iść w gaz tylko tyle że musiał bym butle kupować?  Do tego wentylacja z odzyskiem ciepła oraz w całym domu chce robić podłogowke . Ktoś może przesiadał się z gazowego na pompę albo odwrotnie?  Dodam że w późniejszym czasie chce dodać panele .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dragon7820 napisał:

Witam serdecznie . Może macie jakieś realne opinie na temat ogrzewania pompą ciepła , czy może iść w gaz tylko tyle że musiał bym butle kupować?  Do tego wentylacja z odzyskiem ciepła oraz w całym domu chce robić podłogowke . Ktoś może przesiadał się z gazowego na pompę albo odwrotnie?  Dodam że w późniejszym czasie chce dodać panele .

Szkoda kasy na pompę ciepła, tu masz ciekawy materiał i nowsze filmy tego Pana też warto obejrzeć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Dragon7820 napisał:

Witam serdecznie . Może macie jakieś realne opinie na temat ogrzewania pompą ciepła , czy może iść w gaz tylko tyle że musiał bym butle kupować?  Do tego wentylacja z odzyskiem ciepła oraz w całym domu chce robić podłogowke . Ktoś może przesiadał się z gazowego na pompę albo odwrotnie?  Dodam że w późniejszym czasie chce dodać panele .

Mam u siebie wentylacyjną pompę ciepła Nibe F730 już prawie 4 rok. Roczne zużycie energii jest ok. 2450 kWh. (Nowe budownictwo, ogrzewanie podłogowe, powieszchnia najczęściej 140m², sporadycznie dotatkowo dogrzewam dalsze 60m² dla potrzeby). 

Zalety:

-gabaryty (zajmuje tylko tyle miejsca co lodówka) 

-patrząc przez różowy pryzmat, ekologia (nie zastanawiając się jak został wytworzony prąd, który ją zasila. Przyjmując, że prąd wychodzi z gniazdka :whistling:)

- przyjazna i łatwa obsługa z możliwością monitoringu i sterowania online). Ogranicza się to do czyszczenia lub wymiany filtrów co 3-mce

-spaja 2 urządzenia w jednym. Wentylacja i ogrzewanie jednocześnie.

-dzięki wentylacji brak konieczności otwierania okien i wietrzenia (czyli nie ma niebezpieczeńctwa wystąpienia pleśni czy grzyba. W dzisiejszych czasach budownictwo jest szczelne i bez wietrzenia łatwo o wysoką wilgotność powietrza wewnątrz budynku)

Wady:

-przede wszystkim cena

- dodatkowa grzałka wewnętrzna (gdy pompa nie daje rady wytworzyć wystarczająco dużo ciepła w normalnym trybie sprężarki, dogrzewa sobie trójfazową grzałką elektryczną i tu kilowaty lecą. Co prawda w ustawieniach decydujesz poniżej jakiej temp. zewn. wolno się grzałce załączyć ale całkiem bez grzałki pompa nie wyrobi.

-niektóre częstotliwości pracy sprężarki są dość głośne więc nie montowałbym pompy w pobliżu sypialni.

 

 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa ciepła nie miała prawa bytu. Koszt urządzenia wyceniony na 75tys. Split wysokotemperaturowy. 

Dodatkowo Ci ludzie w sklepach którzy bazują na kalkulatorach które wyliczają zapotrzebowanie cieplne budynku do klimatu syberyjskiego są oderwani od rzeczywistości. 

Te kalkulatory to jest jakaś bzdura. Skoro Tłumaczę chłopu w sklepie że na węgiel na CWO. dla całego roku wydaję Xzł i tyle faktycznie jest utrzymuąc temp 50 stopni na piecu. Dodatkowo tłumaczę że posiadam pełną automatykę w każdym pomieszczeniu więc jest to in plus dla rachunku za ogrzewanie. To on mi gada że jego kalkulator takich danych nie uznaje i to jest nie możliwe że ja tak mało wydaję. .... looool .... i wciskają mi piec który ma 2x za dużą moc grzewczą niż ja potrzebuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2020 o 11:40, Muskel1 napisał:

Mam u siebie wentylacyjną pompę ciepła Nibe F730 już prawie 4 rok. Roczne zużycie energii jest ok. 2450 kWh. (Nowe budownictwo, ogrzewanie podłogowe, powieszchnia najczęściej 140m², sporadycznie dotatkowo dogrzewam dalsze 60m² dla potrzeby). 

Zalety:

-gabaryty (zajmuje tylko tyle miejsca co lodówka) 

-patrząc przez różowy pryzmat, ekologia (nie zastanawiając się jak został wytworzony prąd, który ją zasila. Przyjmując, że prąd wychodzi z gniazdka :whistling:)

- przyjazna i łatwa obsługa z możliwością monitoringu i sterowania online). Ogranicza się to do czyszczenia lub wymiany filtrów co 3-mce

-spaja 2 urządzenia w jednym. Wentylacja i ogrzewanie jednocześnie.

-dzięki wentylacji brak konieczności otwierania okien i wietrzenia (czyli nie ma niebezpieczeńctwa wystąpienia pleśni czy grzyba. W dzisiejszych czasach budownictwo jest szczelne i bez wietrzenia łatwo o wysoką wilgotność powietrza wewnątrz budynku)

Wady:

-przede wszystkim cena

- dodatkowa grzałka wewnętrzna (gdy pompa nie daje rady wytworzyć wystarczająco dużo ciepła w normalnym trybie sprężarki, dogrzewa sobie trójfazową grzałką elektryczną i tu kilowaty lecą. Co prawda w ustawieniach decydujesz poniżej jakiej temp. zewn. wolno się grzałce załączyć ale całkiem bez grzałki pompa nie wyrobi.

-niektóre częstotliwości pracy sprężarki są dość głośne więc nie montowałbym pompy w pobliżu sypialni.

 

 

To ta pompa jest z reku?  Podobne metry kwadratowe , a mógł byś kolego powiedzieć jak to cenowo wyszło?  Nie myślisz o panelach? A nie brałeś pod uwagę np mitsubishi albo lg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wentylacyjna F730 działa jak lodówka tylko w odwrotną stronę. Można by powiedzieć, że to rekurperacja ale o wyższej efektywności. W pomieszczeniach tzw. hotspotach (kuchnia, łazienki, pomieszczenie gospodarcze) masz otwory wentylacyjne prowadzące wężami pompy. Pompa zazysa z tych gorących miejsc powietrze i dzięki inverterowi odzyskuje z tego powietrza energię cieplną, którą wykorzystuje do grzania. Schłodzone nawet do -14,5 °C powietrze wydmuc**je przez rurę na zewnątrz. Żeby poprzez to zasysanie nie powstawało podciśnienie, masz w  pomieszczeniach mieszkalnych takich jak salon, sypialnia, gościnny, biuro otwory w ścianach przez, które zasysane jest świeże powietrze. Jest to zrównoważone. To co pompa zassa tyle samo wleci przez otwory. 

Myślałem o panelach elektrycznych ale miałoby to tylko sens gdyby do paneli zastosować aku aby gromadzić uzyskaną energie. Tutaj jest to wydatek ok. 20k € na panele i aku żeby pokryć zapotrzebowanie tej pompy. Moim zdaniem nie opłacalne. 

Trudno powiedzieć ile pompa i montaż  wyniosła, bo firma która to montowała, montowała również całą sanitarke, kanalizację i wszystko było razem na rachunku. Jeżeli dobrze pamiętam to cena samej pompy była jakieś 7,5 k€ plus podatek do tego montaż i osprzęt jakiś tam. 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Muskel1 napisał:

Pompa wentylacyjna F730 działa jak lodówka tylko w odwrotną stronę. Można by powiedzieć, że to rekurperacja ale o wyższej efektywności. W pomieszczeniach tzw. hotspotach (kuchnia, łazienki, pomieszczenie gospodarcze) masz otwory wentylacyjne prowadzące do  wężami pompy. Pompa zazysa z tych gorących miejsc powietrze i dzięki inverterowi odzyskuje z tego powietrza energię cieplną, którą wykorzystuje do grzania. Schłodzone nawet do -14,5 °C powietrze wydmuc**je przez rurę na zewnątrz. Żeby poprzez to zasysanie nie powstawało podciśnienie, masz w  pomieszczeniach mieszkalnych takich jak salon, sypialnia, gościnny, biuro otwory w ścianach przez, które zasysane jest świeże powietrze. Jest to zrównoważone. To co pompa zassa tyle samo wleci przez otwory. 

Myślałem o panelach elektrycznych ale miałoby to tylko sens gdyby do paneli zastosować aku aby gromadzić uzyskaną energie. Tutaj jest to wydatek ok. 20k € na panele i aku żeby pokryć zapotrzebowanie tej pompy. Moim zdaniem nie opłacalne. 

Trudno powiedzieć ile pompa i montaż  wyniosła, bo firma która to montowała, montowała również całą sanitarke, kanalizację i wszystko było razem na rachunku. Jeżeli dobrze pamiętam to cena samej pompy była jakieś 7,5 k€ plus podatek do tego montaż i osprzęt jakiś tam. 

Zaciekawiłes mnie ta pompa , muszę poszukać info na ten temat . Bo właśnie chciałem powietrze ale z wentylatorami na zewnątrz . A chce wentylację z odzyskiem ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem brać pompę ciepła bo takie są tu wymogi w nowym budownictwie. Jeżeli zdecydowałbym się wtedy na gaz musiałbym dodatkowo na dach zainstalować solar do ciepłej wody (alternatywne źródło energi)  o wielkości przynajmniej 2% powieszchni użytkowej domu. Do tego chciałem mieć wentylację ze względu właśnie na to, żeby nie obawiać się pleśni lub grzyba. To oznaczało 3 urządzenia, piec gazowy, solar i wentylacja. Dużo droższe rozwiązanie niż teraz. Mam wentylacje i alternatywne źródło ciepła w jednym. 

Firma, która to montowała jest partnerem Nibe więc nie oglądałem się za innymi producentami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Muskel1 napisał:

Ja musiałem brać pompę ciepła bo takie są tu wymogi w nowym budownictwie. Jeżeli zdecydowałbym się wtedy na gaz musiałbym dodatkowo na dach zainstalować solar do ciepłej wody (alternatywne źródło energi)  o wielkości przynajmniej 2% powieszchni użytkowej domu. Do tego chciałem mieć wentylację ze względu właśnie na to, żeby nie obawiać się pleśni lub grzyba. To oznaczało 3 urządzenia, piec gazowy, solar i wentylacja. Dużo droższe rozwiązanie niż teraz. Mam wentylacje i alternatywne źródło ciepła w jednym. 

Firma, która to montowała jest partnerem Nibe więc nie oglądałem się za innymi producentami. 

 

Ciekawe wyjście bo pompa spiro plus reku na osobnym sterowniku a tak można mieć to i to , poszukam jakiejś wyceny i trochę info na ten temat . Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony ale ma to swoje wady. Te, które wyżej wymieniłem. Dodatkowo gdy na zewnątrz jest bardzo wietrzna pogoda klapią czasami zapadki w otworach wentylacyjnych. Są tam takie zapadki, które wpuszczają ale nie wypuszczają powietrza. Należy wtedy o 180° odwrócić dekielek wlotu powietrza zamykając go. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2020 o 20:03, Muskel1 napisał:

Jestem zadowolony ale ma to swoje wady. Te, które wyżej wymieniłem. Dodatkowo gdy na zewnątrz jest bardzo wietrzna pogoda klapią czasami zapadki w otworach wentylacyjnych. Są tam takie zapadki, które wpuszczają ale nie wypuszczają powietrza. Należy wtedy o 180° odwrócić dekielek wlotu powietrza zamykając go. 

Dzięki wielkie za objaśnienie tematu pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś z Was ma wykonaną elewacje domu produktami Stainer Bauchemie? Potrzebuje opinii .

Jest ktoś na forum kto może wykonać projekt elewacji? oczywiście nie za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Niedawno zacząłem budowę swojej "stodoły". W związku z tym, że dopiero wychodzę z ziemi i chciałbym w tym roku zrobić zero, mam kilka pytań do bardziej doświadczonych. 

1. Bloczki fundamentowe - jeden z producentów z mojej okolicy ma w ofercie, poza tradycyjnymi, także bloczki szczelinowe. Są nieco tańsze, polecają je murarze, ale mam obawy, czy te puste przestrzenie będą bezpieczne. Zaprawy też może pójść chyba więcej. Niby tańsze, niby lżejsze, ale czy warto? 

2. Izolacja ścian - ten etap planuję zrobić sam. Czy kolejność: dysperbit 2-3 warstwy, masa kmb, styropian aqua, folia zabezpieczająca będzie ok? XPS z racji ceny raczej odpada, dlatego kupię tańszy EPS, kleić jeszcze siatkę na to, czy nie ma sensu? 

3. Zasyp dookoła ścian - czy z zewnątrz wystarczy obsypać piaskiem, zagęścić a potem dołożyć trochę gruntu rodzimego i będzie dobrze? Wewnątrz wiadomo - zagęszczać warstwa po warstwie. 

Część prac oddaje murarzom, ale tematy typu izolacje, piasek i zagęszczanie, kanalizacja chce zrobic we własnym zakresie i przyda się trochę wiedzy. Chudziak na zakończenie zera zostawiam już na wiosnę. 

Dzięki z góry za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie polecacie jakąś firme produkujące okna? Chce aby cenowo i jakościowo było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2021 o 13:46, damian19886 napisał:

Panowie polecacie jakąś firme produkujące okna? Chce aby cenowo i jakościowo było ok.

Już stary kotlet pewnie, ale ja wybrałem w Oknoplaście model pixel i tak średnio polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Czy ktoś obeznany, kto siedzi w budowlance, ma takową firmę itp. mógłby mi powiedzieć ile w czasach dzisiejszej drożyzny orientacyjnie kosztowałoby wybudowanie małego domku 50-60m2 do zamieszkania, a poddasze do ewentualnej adaptacji później? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...