Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

tymon ja nie chce kupować kabla ani w sieci ani w markecie, ostateczny zakup zrobię pewnie w hurtowni. W necie i markecie tylko staram się czegoś dowiedzieć i im więcej czytam/pytam tym mniej wiem :facepalm: Każdy mówi co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego gadaj z elektrykiem :) nie budowlańcem,samoukiem lub tymi co dużo czytają :naughty:

Instalatorem Elektrycznym z uprawnieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do anten. Robisz sat i zwykła przez sumator czy coś na jednym przewodzie na domkach prywatnych?

Co do kabla przeoczyłem ze aż 60 metrów wiec racja ze im większa średnica tym mniejsze spadki wiec walnąć na ile stać.Ewentualnie przyda się na przyszłość przy podnoszeniu mocy.

W tych czasach większość ludzi kupuje 5x coś ale min 10 w miedzi chociaż 4x tez poprawnie i to się kładzie a WLZ i tak ma swoje GSW z otokowego jeśli wyrobi poniżej 30 bo to podstawa ochrony.

Przewody 3x1.5 lub 3x2.5 z allegro często są z napisem 400V. Powinno być 400/750 i taki jest dobry niezależnie od tego gdzie kupiony.

Może i amatorszczyzna ale nie zawodzi klientów od 95r.;-)

A dwa jak się doradza ludziom nie związanym z energetyka to trzeba używać prostego słownictwa bo i tak nie mają pojęcia co to WLZ, ZK, TL itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:facepalm::shock3::facepalm:

---------- Post dopisany at 23:50 ---------- Poprzedni post napisany at 23:44 ----------

I tym akcentem zakończył bym ta miła konwersacje życzac wszystkiego dobrego i sukcesów w karierze:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej karierze to nie przeszkadza bo jestem automatykiem przemysłowym a po godzinach robie za konkurencję. ;-)

Dwa ze nasze jej wykonania zależą od durnia inspektora np. Jeden zadał max 6 gniazd na obwód a obok drugi dopuszczał 8.

Swoją drogą ogarnięty rejon wcale 5 żyły nie podłączyć tylko ją utnie ale w razie co jest. ;-)

A jeszcze jedno z kategorii porady stawiasz dom Jesteś na poziomie fundamentów to dowiedz się jak poprawnie zrobić uziom piorunochron czy jak tam ludzie zwą bo wkopanie 4 płaskownikow metr w ziemię na rogach budynku to parodia a często się z tym spotykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryjemy dół metr od fundamentu i min 60cm w dół im głębiej tym lepiej. Kładziemy bednarke ocynk i łączymy w zamknięty krąg spawajac lub złączem krzyżowym. Na każdym rogu budynku dospawujemy lub wprowadzamy złączem krzyżowym bednarke w górę na wysokość złącz z odgromowka komu ile potrzeba. Dodatkowo dajemy jedna bednarke w okolice rozdzielni WLZ. Miejsca spawania pokryć lepikiem lub czymś innym by zabezpieczyć przed korozją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle sprzeczność musi być ;p

To co energetyka doprowadza sobie do głównej skrzynki (tj. skrzynki przyłączeniowej/ ZK -złącze kablowe -tam gdzie jest montowany licznik) to Cie nie powinno zbytnio obchodzić, tak samo ich nie interesuje linia od skrzynki ZK do rozdzielnicy w domu ponieważ to już jest w Twoim zakresie razem z wkopaniem kabla i samym kupnem kabla.

Do nie tak bardzo dawna WLZ (wew. linia zasilająca) była prowadzona 5-cioma żyłami, takie były wymogi i przepisy.

Jeśli ktoś puścił 5 żył to po prostu nie wpina się piątej żyły i tyle bo teraz aktualnie od ZK prowadzi się 4x żyły a uziemienie z rozdzielnicy w domu powinno być wyprowadzone osobno tak samo jak ze skrzynki ZK, tzw bednarką wkopaną w ziemie.

Jedno i drugie musi mieć swoje uziemienie niezależne.

Tutaj kolega Tymon ma słuszność.

Trzeba również uwzględnić jeśli występuje "ogranicznik przepięć" i dobrać go do układu sieci.

Przynajmniej tak to u mnie w okolicy wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co prawda jestem elektrykiem, popieram wypowiedź kolegi DragonGTI, głównie za to, że odpisał z kulturą bez obrażania innych.

A teraz ja zadam pytanie :]

Do zrobienia jest montaż pieca gazowego 2-funkcyjnego z remontowanym mieszkaniu o pow. 50m2.

Mieszkanie jest na 1 piętrze, sam budynek (ocieplony) ma 2 piętra + niski strych.

Aktualnie w mieszkaniu było ogrzewanie elektryczne (już zdemontowane) + piecyk na gaz wody ciepłej w łazience (łazienka ma okno)

Panowie będę brał firmę do wpuszczenia w komin rury podwójnej z nierdzewki (koncentrycznej), wiem, że średnice dobierają do mocy pieca.

Ale pytania mam takie:

1. Czy na to potrzebuję pozwolenie? Mieszkanie własnościowe (pełna własność - wspólnota mieszkaniowa)

2. Czy firma musi zrobić jakiś projekt?? (podobno jak jest spółdzielnia to wymagają, u mnie jest wspólnota)

3. Jak to jest z kominiarzem?? Przychodzi przed firmą i sprawdza czy da radę a potem odbiera robotę??

Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę, jakie piece polecacie i ile średnio może firma skasować za tę rurę??

Dziękuję za pomoc i sory jak coś źle nazwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, szykuje mi się mały remont i chciałbym was zapytać jaką gładź do ścian polecacie? Chodzi głównie o to żeby łatwo było to położyć. Widziałem gdzieś jakieś gładzie bezpyłowe takie co się dociera na mokro gąbką. Ma takie coś sens czy lepiej kupić tradycyjną i trzeć papierem? Jaką gładź polecacie i jaką metodę nakładania tego. Jak ktoś się tym zawodowo zajmuje to chętnie bym przeczytał jak to robi krok po kroku. W necie znalazłem jakieś filmiki ale one raczej reklamują jakiś konkretny produkt a nie ma tam jakiś cennych wskazówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o gipsy i gładzie to od kilku lat produkty tego producenta: franspol.com.pl

nie wiem tylko jak one się sprawdzają w nakładaniu metodą mechaniczną (agregat) bo tradycyjną (ręcznie) uważam że w tej cenie to naprawdę dobry produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede budował domek letniskowy i mam pytanie odnoście rzutu fundamentów w projekcie a tego co mi wytyczył geodeta.

Geodeta wbił 4 paliki które niby mają być skrajnymi punktami budynku i teraz tak:

W projekcie budynek jest 3 metry od granicy działki a palik wbity 3,30 m od granicy.

W projekcie jedna ze ścian łącznie z tarasem ma 8 m a odległość między palikami tej ściany jest 7,70 m.

Druga ściana wg. projektu ma mieć 7,50 m a geodeta wbił paliki w odległości 7,30 m.

Ktoś potrafi wytłumaczyć skąd te różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze chodzi o ocieplenie, jak potem dojdzie do murów styropian to budynek sie poszerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem o ociepleniu bo ma 15 cm i to by się w sumie zgadzało, ale wtedy powinno być "urwane" po 15 z każdej strony a tu jest też różnica 30 cm w odległości między granicą działki a ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to mozna tylko gdybac to geodeta powinien cie poinformowac jakie nanosi punkty. wewnetrzne czy zewnetrzne budynku. czy ocieplenie bedzie od wymiarow odjęte czy dodane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geodeta wyznaczył pewnie obrys po wewnętrznej stronie ściany (grubość ściany 30 cm ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z geodetą i powiedział, że wytyczył to w osiach i że jest wszystko dobrze. Zupełnie się na tym nie znam także muszę mu wierzyć na słowo :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a ja mam takie pytanko

Potrzebuje ocieplić styropianem i nałożyć na to blachę trapezowa bądź falista.

W środku bedą maszyny do produkcji no i wiadomo ludzie, jakies ogrzewanie sie zrobi. Jaki gruby styropian dac? Moze ktos pracuje lub moze polecić firmę, która kompleksowo sie tym zajmuje. Jest opcja zarobić, ja musze kogos znalezc. Łącznie potrzeba 1350 m kwadratowych styropianu i blachy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ciekawa opcja, w jaki sposob mocuje sie te płyty do ściany?

---------- Post dopisany at 09:38 ---------- Poprzedni post napisany at 07:03 ----------

Płyta obornicka nie jest do stawiania budynków, tzn nie buduje sie z niej a nie ociepla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...