Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to nie realne, chyba że mówimy o domu 2 pokoje + kuchnia i połowa prac robiona samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taka sprawe.... Chodzi o przerobienie kawałka instalacji gazowe w domu.

Dokładnie to muszę dolutować trójnik w miedzi fi18. aby zrobić dodatkowe odejście ... Sprawa wygląda tak że w sieci jest gaz. Oczywiście na czas lutowania zakręcę główny zawór ptrzy liczniku i wypuszcze resztę gazu...

Ale czy to nie wywali podczas lutowania? Jakieś opary czy coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może walnąć, gaz ziemny??

Nie wiem jak wygląda ta instalacja, ale zakładam że jest to gaz ziemny lżejszy od powietrza, a dojście do pieca czy do kuchenki gazowej jest z góry i tam się zgromadzi gaz i go nie usuniesz. Powinieneś przedmuchać rurociąg powietrzem.

Na pewno chcesz to sam robić?? Weź zatrudnij gazownika to nie będzie kosztowało jakoś dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No i przyszedł ten czas kiedy to trzeba zadbać mieszkanko.

Planuję wybudować dom :)

Działka już jest, warunki zabudowy znane projekt wstępnie wybrany. Rodzina czteroosobowa.

Domek coś takiego:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tytan-3-WAH1690

Mam kilka dylematów z czego budować, co robić a czego nie robić.

Ogrzewanie: ekogroszek czy pelet?

Rekuperacja: tak/nie?

Rolety zew: tak/nie?

Projekt kupić i robić adaptację czy robić projekt od podstaw ?

Może ktoś coś podpowie i doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie: ekogroszek czy pelet? Gaz


Rekuperacja: tak/nie?


Rolety zew: tak/nie? tak, ale tylko schowane w elewacje.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolety zewnętrzne obowiązkowo . :hi: ogrzewanie gazowe w nowego typu domach (dobrze ocieplonych ) też dużo nie wychodzi w porównaniu do innych typu ekogroszek.na temat rekuperacji sie nie wypowiadam bo nie jestem w temacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś chciał dobry kocioł gazowy to pisz.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie: teraz na topie jest pelet lecz eko groszek to dużo bardziej sprawdzona konstrukcja.

Rolety zew: jak dla mnie nie potrzebny wydatek, jeśli mają cie okraść to i tak wejdą. Według mnie lepiej zainwestować w alarm i integrację z sąsiadami.

Rekuperacja: jeśli stawiał bym teraz dom to napewno zrobił bym wentylację z rekuperatorem który dodatkowo połączył bym z wyciągiem oddalonym ok 30 od domu.

Podsumowując, na twoim miejscu zaoszczędzil bym na roletach i zainwestował to w wentylację, warto zainteresować się również nawadnianiem, systemem sterującym oświetleniem zewnętrznym i alarmem. Calosc połączona w jednym miejscu które w przyszłości można rozszerzyć w zdalnie sterowaną multimedialną centrale.

Moim marzemień jest taka centrala ?

Edytowane przez lukaszooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę na co dzień jak to wygląda i jeżeli chodzi o piec to zależy od dostępności mediów. Jak nie masz gazu ziemnego to najrzęsiściej ludzie wybierają ekogroszek. Ekogroszek wychodzi najtaniej w stosunku do kosztów inwestycji. Rekuperację ludzie chcą do momentu kiedy podliczą koszty/oszczędności i zwrot, pamiętać trzeba że to nie jest wieczne. To zazwyczaj kupują ludzie co chcą być eko lub chcą się chwalić przed innymi.

Jaki jest cel rolet?? Antywłamaniowe czy żeby zaciemnić chatkę?? Jeżeli ma to być do zaciemnienia ok, ale do celów antywłamaniowych rolety należy uzupełnić o instalację alarmową.

Bez względu czy będzie alarm czy nie okna zamawiaj z kontaktronami, bo alarmu nie będziesz zakładał do pierwszego włamania. W 90% robię dwa razy te same domy bo po włamaniu się przypominam Inwestorom o bezpieczeństwie, a wtedy trzeba znowu kuć nowe mieszkanie i koszty x2.

Co do sterowania wentylacją, oświetleniem itp, to najrozsądniej jest to wszystko zrobić na centralach alarmowych. Wtedy masz pełny komfort, np załączasz alarm i z automatu zasuwają się rolety, zamyka brama i załącza się oświetlenie zewnętrzne. Podobnie z piecem nie potrzebny jest sterownik pokojowy, można podłączyć pod centralę alarmową i masz pełną informację na smartfonie o alarmach pieca czy jego statusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem w wentylacji i koszta nie są małe ale uwierz ze warto. Najprostsza wentylacja to 3,4 nawiewy (salon, kuchnia, i jakiś pokój) wyciąg w holu. Rekuperator można montować ale nie jest on najważniejszy, ja chyba bym z niego zrezygnował a za ta kasę zakopal więcej metrów wyciągu w ziemi. Wbrew pozorom są z tego same korzyści, latem masz naturalna klimatyzację a zimą powietrze wdmuchiwane do domu nie ma temp -10 tylko + 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dostęp do gazu to nie ma się nad czym zastanawiać. Ewentualnie niewiele większe koszty z nawiązką zrekompensuje komfort. Odnośnie wentylacji to też szczerze polecam. Zero problemów z wilgocią (zimą trzeba zmniejszyć wydatek żeby nie przesuszyć za bardzo), świeże powietrze, brak zaduchu, szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Jak już się to robi to raczej z rekuperatorem bo warto odzyskać trochę energii. Można też na etapie budowy pomyśleć o wymienniku gruntowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś chciał dobry kocioł gazowy to pisz.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A jesli ktos nie w swojej miejscowoscu linii gazu tylko butle to co wtedy?

Jak hest z kosztami? Zakladajac ze mi na caly rok wystarcza 3/4t wegla to jak to sie ma do kosztow gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla z propanem i heja.

Dobry kondensat przy domku 130m2 to w zimie 350zł/miesiąc za co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla z propanem i heja.

Dobry kondensat przy domku 130m2 to w zimie 350zł/miesiąc za co i cwu.

Bieniek jakiś piec do domu 140m2? Będzie butla z propanem na podwórku

co sądzicie o budowie domu za 100 tys ? czy to realne

https://www.facebook.com/domyzamniejniz100tysi/?fref=ts

Konwencjonalny dom to 400k. Ja już zszedłem na ziemię myśląc że ogarnę za 300tyś wszystko. Koszta są chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kosztami budowy domu to jest tak, że choćby nie wiem jak kalkulować to i tak wyjdzie drożej niż się zakłada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo w tym roku zrobiłem fundament i widzę że wyjdzie więcej niż zakładałem. Na tym etapie jestem juz droższy od kosztorysu :/

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Ponieważ pewna sytuacja zmusza mnie i żonę do szybszego zrealizowania naszego marzenia jakim jest dom. Mam takowe pytanie. Ile bierze elektryk za samą robociznę ? u mnie teściu zna się na tym i mógłby to zrobić.

Szukam informacji na czym można zaoszczędzić czy też zejść z cen, które są w projekcie ??

Jakieś tam prace malarskie, położenie płytek w łazience, montaż sanitarny, panele w pokojach czy też wykończenie wewnętrzne garażu to jestem w stanie sam to ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...