Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jescze mały szczegół który nie wszystkim przeszkadza a w przypadku wylewanego stropu i nie użytkowej góry nie ma znaczenia. Dachówka jest cicha jak pada deszcz ;) taki mały szczegół :) żeby nie było mam blachę a u rodziców jest dachowka i różnica jest znaczna ;)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez hutch1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy co do palenia w piecu polecam lekturę "palenie od góry" ślimak przypadek beznadziejny ale reszta się podepnie. Mam domek jakieś 110m2 w tym podłoga 18m2 i spalam ok 8-10 kg czarnego i 6 ćwiartek drewna brzoza pale od 6:00 do i tu zależy od temp. na zew, "-" to do 22-24 jak cieplej to i o 3:00 w nocy pompa jedzie. Tylko miarkownik ciągu proste jest lepsze a wygodne droższe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusje na temat dachówka/blacha mozna bardzo szybko rozwiązać wybierając sie na nowe osiedla, w mojej okolicy 1 na 20 domów jest kryty dachówką, jeśli ktoś pisze że koszta są takie same to życzę tylko budować domy i je sprzedawać z zyskiem

W dzisiejszych czasach materiał na dach kupuje sie na mb. Jęsli ktoś ma zaplecze i chęci do pracy to kupuje sie drzewo wynajmuje tartak i tniesz tak jak ci sie podoba tyle że w dzisiejszych czasach gdy wszyscy budują przez telefon i na kredyt mało kto sie na to decyduje.

Na studiach uczyli nas że blacha ma wytrzymałość max 120 lat a dachówka max 100 lat. Kolego nie wymyślaj już z blachą miedzianą bo to nie kościół.

Kolego widzę, że jesteś zwolennikiem blachy więc ją zakładaj, nikt Ci nie broni... Najlepiej poprzeciąganą blachodachówkę stalową kiepskiej jakości. Będzie bardzo tanio i jak montażu nie spartolą to masz kilka lat spokoju.

Developer stosuje materiały, które pozwolą mu najwięcej zarobić. Żaden developer nie jest dla mnie wyznacznikiem jakości, a kolega pytał co możemy polecić, a co jest zbędne więc podałem takie rozwiązanie dachu, żeby nie miał problemów nie przez kilka lat, tylko żeby o dachu w ogóle zapomniał. Z tego co zrozumiałem chce budować dla siebie a nie na handel i tu jest zasadnicza kwestia.

Na mb możesz kupić sobie łaty i kontrłaty i ewentualnie rynny. Dachówkę kupujesz na sztuki, blachę, folię, papę kupujesz na m2. Więźbę na m3. Co do tartaku to przerabiałem. Nieopłacalne, a tyle pracy co w to włożyłem przekonało mnie, żeby się w to nie bawić.

Co do trwałości to pojechałeś ostro. Wszystko zależy od rodzaju. Ta blacha ponad 100 letnia to na pewno nie blachodachówka stalowa... raczej to z czym wyjechałem czyli tytancynk. Jeśli chodzi o miedź to na pewno dużo więcej niż 100 lat. A nawet kiedy zastosujesz najlepszą blachę i przybijesz ją zwykłym farmerem to po czasie i tak będzie przeciekać. Dlatego zaproponowałem montaż na rąbek. Może takie coś widziałeś na tych osiedlach?

Edytowane przez Wojto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na studiach budowlanych przez 3 lata mialem przedmiot "materiałoznastwo" i troszkę liznelem roznych materialow.

W 2000r została położona blacha na moim domu, dach kopertowy dość płaski wiec warunki ciężkie. Minęło 17 lat i jakoś nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że nie masz problemów. Można mieć zepsuty dach z dachówki i dobry z blachy. Wszystko zależy od jakości materiałów i przede wszystkim od wykonania. Ja jestem zwolennikiem dachówki bo po pierwsze bardziej mi się podoba, jest cichsza i trwała. Wiem, że żadna blacha mi tego nie zagwarantuje nawet ta w cenie dachówki. Ja osobiście może zdecydowałbym się na blachę tylko wtedy gdybym budował dom w stylu nowoczesnym. Ale na pewno byłaby płaska i montowana na rąbek stojący. Coś takiego:

tanie-blachy-na-r%C4%85bek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju, gdzie jest już położona instalacja elektryczną chcę dołożyć kilka gniazdek elektrycznych.

Ponieważ instalacja była robiona około 20 lat temu i wizja "elektryka" była taka, że każde gniazdko elektryczne

jest na różnych wysokościach chciałbym zrobić z tym porządek i tutaj kilka pytań:

1. Na jakiej wysokości zrobić gniazdka elektryczne ?

2. Na jakiej wysokości zrobić włącznika światła ?

3. Przeprowadzenie przewodów z punktu A do punktu B górą przy suficie czy też można to zrobić przy podłodze (mnie kucia tynków)

Np

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fremontyna5.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F02%2F1277145472_101165308_2-ELEKTRYKA-JAK-TANIO-I-DOBRZE-ZROBI-INSTALACJe-Rybnik.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fremontyna5.pl%2Felektryka%2F&docid=8fGoPVAv9t7-PM&tbnid=Ub1oqdgV7A8MDM%3A&vet=1&w=625&h=469&bih=749&biw=1600&q=jak%20zrobi%C4%87%20instalacj%C4%99%20elektryczn%C4%85&ved=0ahUKEwjHrcuD16HRAhUB2BQKHVgHARQQMwh3KFAwUA&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Felektrykawdomu.files.wordpress.com%2F2012%2F11%2Finstalacja.jpg%3Fw%3D300%26h%3D225&imgrefurl=https%3A%2F%2Felektrykawdomu.wordpress.com%2F&docid=1bUteS_urEZ6ZM&tbnid=45i2E0JH35TJWM%3A&vet=1&w=300&h=225&bih=749&biw=1600&q=jak%20zrobi%C4%87%20instalacj%C4%99%20elektryczn%C4%85&ved=0ahUKEwjHrcuD16HRAhUB2BQKHVgHARQQMwh4KFEwUQ&iact=mrc&uact=8

Edytowane przez Deko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe ma konkretnych wytycznych, ani przepisów, możesz zamontować jak Ci wygodnie, ale przyjęło się, że:

- gniazda do odbiorników stałych (gdzieś za meblami do TV, router, DVD itp) montuje się 30 cm od podłogi

- gniazda ogólnego przeznaczenia, np w przedpokojach pokojach do których będą podłączane odkurzacze ładowarki przy łóżku itp montuje się na wysokości 100-120cm

- do odkurzacza (najczęściej w innych krajach, ale w Polsce też juz mi się zdarzało tak montować) gniazdo montuje się przy łączniku do oświetlenia w zintegrowanej ramce. Przyznaje że bardzo praktyczne, ale do wyglądu trzeba się przyzwyczaić.

- łączniki do światła montuje się wg uznania Inwestora najczęściej na jednej z 3 wysokości 110cm (praktyczne dla dzieci), 140cm i 160cm

Przewody prowadź w taki sposób żeby było jak najmniej pracy nie kombinuj.

W przypadku kuchni i łazienki są pewne restrykcje, tzw, strefy!!:

http://www.fachowyelektryk.pl/images/stories/porady/rozmieszczenie-instalacji-w-lazience/rozmieszczenie-instalacji-w-lazience_1.jpg

ale w przypadku bloków ciężko jest je zachować ze względu na małe łazienki.

W kuchni gniazda które zasilają zmywarki i inne urządzenia zasilane wodą należy montować bezpośrednio pod blatem (70 cm od podłogi), w łazience i kuchni stosować gniazda z IP44.

Edytowane przez mily
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poleci ktoś dobrą firmę remontową ?

polecał ktoś kierownika budowy, ale to sporo kasy.

nie buduje domu, a chcę wyremontować 1 piętro które do niedawna było uznawane za strych i jedyne co ma to ocieplony dach ;)

chcę zrobić jakiś kosztorys, a w zasadzie chcę kogoś kto pomoże mi to zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


NIe ma konkretnych wytycznych, ani przepisów, możesz zamontować jak Ci wygodnie, ale przyjęło się, że:
- gniazda do odbiorników stałych (gdzieś za meblami do TV, router, DVD itp) montuje się 30 cm od podłogi
- gniazda ogólnego przeznaczenia, np w przedpokojach pokojach do których będą podłączane odkurzacze ładowarki przy łóżku itp montuje się na wysokości 100-120cm
- do odkurzacza (najczęściej w innych krajach, ale w Polsce też juz mi się zdarzało tak montować) gniazdo montuje się przy łączniku do oświetlenia w zintegrowanej ramce. Przyznaje że bardzo praktyczne, ale do wyglądu trzeba się przyzwyczaić.
- łączniki do światła montuje się wg uznania Inwestora najczęściej na jednej z 3 wysokości 110cm (praktyczne dla dzieci), 140cm i 160cm

Przewody prowadź w taki sposób żeby było jak najmniej pracy nie kombinuj.

W przypadku kuchni i łazienki są pewne restrykcje, tzw, strefy!!:
http://www.fachowyel...-lazience_1.jpg
ale w przypadku bloków ciężko jest je zachować ze względu na małe łazienki.

W kuchni gniazda które zasilają zmywarki i inne urządzenia zasilane wodą należy montować bezpośrednio pod blatem (70 cm od podłogi), w łazience i kuchni stosować gniazda z IP44.

Idą Twoją radą, żeby nie kombinować za wiele mam możliwość przejścia z pokoju do pokoju bez zbędnego kucia, pytanie tylko czy 4 gniazda elektryczne podwójne połączone szeregowo

to nie będzie zbyt duże obciążenie ? W gniazdkach będą używane ładowarki telefoniczne, lampa nocna, laptop, odkurzacz oraz w okresie świątecznym choinka, będzie to bezpieczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie kable masz w tej starej instalacji, która doprowadza prąd do nowej, ale to co wymieniłeś nie bierze dużo prądu. Jeśli możesz to daj na jej zasilaniu bezpiecznik 10A, lepiej żeby go wybiło niż miałby się grzać kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazda łączymy równolegle czyli faza do fazy, neutralny do neutralnego i bolec do bolca a nie szeregowo.

Co do bezpieczeństwa, jeżeli do tej pory działała to nie widzę przeszkód żeby dołączenie tak drobnych odbiorów miało wpływ na instalację. Jeżeli instalacja jest sprawna to przy przeciążeniu powinno zadziałać zabezpieczenie. Jeżeli są wątpliwości co do jej sprawności to należy zrobić pomiary i jak instalacja faktycznie jest "upośledzona" :) to ja bym wymienił kabel zasilający na nowy. Wymiana zabezpieczenia na niższe ograniczy tylko przepływ prądu, w przypadku kiedy jest upalony przewód to zmniejszenie zabezpieczenia nie uchroni jego uszkodzenia, a jedynie odsuniemy awarię w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poleci ktoś dobrą firmę remontową ?

polecał ktoś kierownika budowy, ale to sporo kasy.

nie buduje domu, a chcę wyremontować 1 piętro które do niedawna było uznawane za strych i jedyne co ma to ocieplony dach ;)

chcę zrobić jakiś kosztorys, a w zasadzie chcę kogoś kto pomoże mi to zrobić ;)

Skąd jestes?

tąpniete z LG g3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poleci ktoś dobrą firmę remontową ?

polecał ktoś kierownika budowy, ale to sporo kasy.

nie buduje domu, a chcę wyremontować 1 piętro które do niedawna było uznawane za strych i jedyne co ma to ocieplony dach ;)

chcę zrobić jakiś kosztorys, a w zasadzie chcę kogoś kto pomoże mi to zrobić ;)

Skąd jestes?

tąpniete z LG g3

ano kolego tak jak na profilu.

z Łomianek k. Warszawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinać drzewa Panowie, póki można ! :D

A z drugiej strony, siedzi ktoś w temacie budowy domków całorocznych pod wynajem? Takich <50m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem i co sam wycinałem to teraz są komplikacje a według nowych przepisów bedzie mozna samemu wycinać na swojej posesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drzewami to już chyba gorzej nie będzie. Ja robiłem prześwietlenie i przygotowanie pod budowę w lutym 2016 to zależności było dużo (wiek, średnica pnia, wysokość i powód usunięcia) to tyle co pamietam. Teraz ma być prościej.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe ma konkretnych wytycznych, ani przepisów, możesz zamontować jak Ci wygodnie, ale przyjęło się, że:

- gniazda do odbiorników stałych (gdzieś za meblami do TV, router, DVD itp) montuje się 30 cm od podłogi

- gniazda ogólnego przeznaczenia, np w przedpokojach pokojach do których będą podłączane odkurzacze ładowarki przy łóżku itp montuje się na wysokości 100-120cm

- do odkurzacza (najczęściej w innych krajach, ale w Polsce też juz mi się zdarzało tak montować) gniazdo montuje się przy łączniku do oświetlenia w zintegrowanej ramce. Przyznaje że bardzo praktyczne, ale do wyglądu trzeba się przyzwyczaić.

- łączniki do światła montuje się wg uznania Inwestora najczęściej na jednej z 3 wysokości 110cm (praktyczne dla dzieci), 140cm i 160cm

Przewody prowadź w taki sposób żeby było jak najmniej pracy nie kombinuj.

W przypadku kuchni i łazienki są pewne restrykcje, tzw, strefy!!:

http://www.fachowyelektryk.pl/images/stories/porady/rozmieszczenie-instalacji-w-lazience/rozmieszczenie-instalacji-w-lazience_1.jpg

ale w przypadku bloków ciężko jest je zachować ze względu na małe łazienki.

W kuchni gniazda które zasilają zmywarki i inne urządzenia zasilane wodą należy montować bezpośrednio pod blatem (70 cm od podłogi), w łazience i kuchni stosować gniazda z IP44.

Powiedz mi jaki elektryk teraz montuje gniazda 100-100cm od podlogi????? Tak sie robilo 10 lat temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącznik na 130cm a gniazda na 35 cm.

tąpniete z LG g3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...