Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra rozwiniemy trochę temat korników.

po 1. To co siedzi u ciebie to nie korniki ponieważ te owady wchodzą w drzewo (słowo klucz) nie drewno na głębokość ok 2 mm gdy ono sobie rośnie. Drzewko jest ścięte, zawiezione do tartaku i podczas przetarcia usuwa się więcej niż 2 mm dlatego korników tam już być nie może i bardzo wątpliwe by w takie drewno już weszły (dawniej to się sporadycznie zdarzało bo np krokwi na dach były tylko przecięte z niezagrubego drzewa na pół i okorowane i jeśli ten proces był niedokładny to mogło spowodować że korniki wejdą (pamietajmy że na około 2 mm wiec to nie problem.

 

Drugi szkodnik to "Spuszczel" on występuje w warstwie bielu. Larwy rozwiją się kilka lat, zazwyczaj 3-4 choć jeśli będzie mała wilgotność moze to potrwać nawet do 11 lat. Szkodnik ten buszuje jak wcześniej napisałem w bieli ale chodniki są drążone pod zewnętrzną warstwą drewna, są wypełnione trocinką i tylko niewielka ich część przechodzi przez warstwę zewnętrzną, do twardzieli mogą się przenieść poprzez spękania i wtedy larwy będą penetrowały tą ważniejsza cześć drewna.

 

Trzeci (moim zdaniem Twój lokator) chrząsz z rodziny kołatkowatych: Kołatek domowy albo pstry lub tykotek pstry. Są to malutkie 3-6 mm dł robaczki które drążą chodniki o śred. ok. 2 mm i panoszą się w drewnie jak szczur po pustym sklepie, czyli od warstw zewnętrznych do głębokich, zasiedlają drewno i są wielopokoleniowe i będą siedzieć dopóki mają co jeść i nie doskwiera im duży mróz, wilgotność optymalna do nich to ok 60-70%. 

 

Po 2. Jak ktoś wyobraża sobie wpuszczanie różnych specyfików w otwory wydrążone w drewnie konstrukcyjnym? To nie jest stary babciny kredens który można obejrzeć z każdej strony, zalecicie koledze by zdjął blachę, papę czy co tam ma, ostrzykał kanały w deskowaniu, pózniej je oderwał by dostać się do otworów w krokwiach, które były pod deskami? 

 

Po 3. Zagazowanie? Pamiętajmy, że aby te robaczki wykończyć potrzeba nam szczelnego pomieszczenia gdzie doprowadzimy do znacznego stężenia trucizny przez całkiem długi okres czasu bo przy kanałach 2-3 milimetrowych to wiatr w nich raczej nie hula i musi potrwać zanim w większość szczelin wejdzie, bo nie da się we wszystkie, No i trzeba pamiętać że ta chemia to dla ludzi nie jest tak zdrowa jak morska bryza.

 

Po 4. Malowanie konstrukcji, która już stoi? Opis będzie podobny jak w punkcie drugim z tymże robaczki będą sobie dobrze radzić gdy już umiejscowione są głębiej i impregnat nic im nie zrobi.

 

Ogolnie jeśli jest tego dużo to znaczy że więźba swoje lata już ma i jeśli konstrukcja jest obliczona z nadmiarem wytrzymałościowym to zostawić na kilka lat i wymienić cały dach z pokryciem.

Jeśli jest mało i dach w miarę świerzy (10-15 lat) to najpierw zaczynamy od ustalenia gatunku szkodnika. I później pod ten konkretny gatunek można podjąć działania, które ograniczą jego występowanie ale napewno z konstrukcji go całkowicie się nie usunie. I tu też ma znaczenie jaka to więźba bo robaczki nie muszą zjeść całej konstrukcji żeby doprowadzić do tragedi, pamiętać należy, że drewno nie jest tak jednolitym materiałem jak stal i np. Może wystąpić w jakiejś krokwi narożnej zgnilizna i tam robaczki będą bardziej ochoczo działać i mogą bardzo przyczynić się do osłabienia konstrukcji pomimo że nie będzie ich jakoś dużo.

 

ale najważniejsze jest to że robaki zasiedlały konstrukcje od dawna, dalej będą to robić i jeść te dachy, a jakoś nie słyszy się żeby zawalały się jeden po drugim.

 

Edytowane przez sadowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szczegółowy opis. wszystkie krowie i belki je trzymające mają prawie 30 lat. były na samym początku smarowane spalonym olejem. tak się podobno kiedyś robiło i był to nie zawodny sposób. no ale po prawie 30 latach stracił swoje właściwości jest jak jest.

wczoraj znajomy stolarz (nie wiem jak) stwierdził, że tylko jedna belka jest zdrowa, ale nie wiadomo na jak długo. każdy z kim rozmawiam zaleca tak jak mówisz. przygotować kasę i zwalać cały dach. Pytanie jest jedno, jak zabezpieczyć nowe drewno ? w tych czasach raczej są tak porządne impregnaty które skutecznie odstraszą korniki, prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapadła decyzja. zwalamy cały dach bo i tak są do roboty dachówki, i okna w dachu z racji tego, że planuję remont na górze.

thx za podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi impregnatami aż tak super nie jest ponieważ ekologia zabroniła takich bardziej szkodliwych (tzn szkodliwych dla szkodników, bo ludzie zazwyczaj nie mają bezpośredniego kontaktu z impregnowany drewnem, tzn. nie liżą go i nie jedzą)

Impregnację zrobią Ci w tartaku (zanurzeniową lub cisnieniową, ta druga jest bezporównania lepsza ale nie kosztuje mniej jak 100-120 zł/m3, jeśli ktoś będzie chciał to zrobić za 60 zł tzn że coś kręci). Ale i tak metodami chałupniczymi nie zrobisz tego lepiej. Ważne by pamiętać o tym o czym zapomina 95% osób stawiających więźby, należy bezwzględnie zaimpregnować wszystkie zacięcia czy zamki na budowie. 

Pamietaj by udać się do tartaku, w którym możesz obejrzeć drewno okrągłe z którego robią, i sam ocenisz jaka jest jego wartość. 

Wystrzegaj się świerka, choć moim zdaniem konstrukcje świerkowe są lepsze niż sosnowe to w zeszłym roku i w bieżączym będzie bardzo duży problem z robakami. Nie tylko w puszczy Białowieskiej, ale w całej Polsce jest problem z posuszem świerkowym, nadleśnictwa to wycinają i sprzedają za nieduże pieniądze, w słabych tartakach robią z tego więźby a za kilka lat, ktoś będzie szukał informacji na forum jak się pozbyć "korników" z konstrukcji dachu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sadowiak napisał:

z tymi impregnatami aż tak super nie jest ponieważ ekologia zabroniła takich bardziej szkodliwych (tzn szkodliwych dla szkodników, bo ludzie zazwyczaj nie mają bezpośredniego kontaktu z impregnowany drewnem, tzn. nie liżą go i nie jedzą)

Impregnację zrobią Ci w tartaku (zanurzeniową lub cisnieniową, ta druga jest bezporównania lepsza ale nie kosztuje mniej jak 100-120 zł/m3, jeśli ktoś będzie chciał to zrobić za 60 zł tzn że coś kręci). Ale i tak metodami chałupniczymi nie zrobisz tego lepiej. Ważne by pamiętać o tym o czym zapomina 95% osób stawiających więźby, należy bezwzględnie zaimpregnować wszystkie zacięcia czy zamki na budowie. 

Pamietaj by udać się do tartaku, w którym możesz obejrzeć drewno okrągłe z którego robią, i sam ocenisz jaka jest jego wartość. 

Wystrzegaj się świerka, choć moim zdaniem konstrukcje świerkowe są lepsze niż sosnowe to w zeszłym roku i w bieżączym będzie bardzo duży problem z robakami. Nie tylko w puszczy Białowieskiej, ale w całej Polsce jest problem z posuszem świerkowym, nadleśnictwa to wycinają i sprzedają za nieduże pieniądze, w słabych tartakach robią z tego więźby a za kilka lat, ktoś będzie szukał informacji na forum jak się pozbyć "korników" z konstrukcji dachu?

 

Kolego to z czego najlepiej robić konstrukcję dachu? Chodzi mi o sytuacje na ten sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosna jest pewniejszym materiałem, a najlepiej jakbyś się ogarnął w przeciągu miesiąca bo wtedy będzie jeszcze praktycznie 100% szansa na tzw. zimowe drewno 

pózniej ta szansa maleje bo przy tej pogodzie to za 3 tyg już będzie pozyskiwany matriał, który "puści soki" choć ten zimowy będzie leżał gdzieś do maja gdyż wywozy idą słabo ale systematycznie będzie go coraz mniej.

Świerk jest fajnym materiałem na konstrukcje leciutki, sprężysty, nie ma sęków na pół wymiaru elementu, ale niestety bardzo dużo jest robaczywego posuszu i można wpaść na minę, bo to poprostu dziadostwo, które powinno pójść na palety czy papier a nie na konstrukcje bo jak robak go ruszy to nie dość że traci wszystkie swoje atuty to jeszcze szybko przerabia go na trocinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym momencie nie będę pozyskiwał jescze żadnych materiałów - w poniedziałek składam wniosek o pozwolenie na budowę i powoli ogarniam temat ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czym obrobić drzwi - futrynę po osadzeniu w murze ? 

Dodam, że futryna jest zwykła (nie regulowana) i nie chcę tutaj listwy wykończeniowej w kolorze drzwi tylko 

gładź. http://classen.pl/pl/oscieznica-standard-2-pack,10,sg,219,pr,877.html

Drzwi + ościeżnica Classen 

 

Od strony korytarza będzie kamień dekoracyjny, ale wiadomo, że drzwi muszą być obrobione czym coś 

będzie trwałe i z czasem nie będzie pękało bo od strony pokój będzie to widoczne. 

 

Drzwi.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem podobny patent i Panowie obrabiali akrylem później pomalowali, później ja u siebie zrobiłem podobnie bo mi się to spodobało, ale u mnie pęka. Może za dużo nałożyłem akrylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krzysaudi napisał:

Świetny komin .Gratulacje bo wiem ie układanie klocków zajęło czasu :) 

tu robiliśmy cały dom 

2015-07-31 16.47.26.jpg

2015-07-27 14.20.36.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U la la . Dach też niezgorszy :) W moich rejonach nie spotyka się tego typu domków :) Pale lizać ...

Gratulacje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nie mój dom .ja mam starą zakopiankę .:grin: ten domek to znajomego .duł z kamienia a reszta z bali drewnianych .u mnie to akurat dużo tego typu domów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nie mój dom .ja mam starą zakopiankę .:grin: ten domek to znajomego .duł z kamienia a reszta z bali drewnianych .u mnie to akurat dużo tego typu domów .

Ale nie zmienia to faktu ze fajnie zrobiłeś, tez czasami siedzę w tym ,żmudne to trochę.

tąpniete z LG g3

Zawartość dodana 1 minute later

Fugujesz ten kamień?

tąpniete z LG g3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skrab napisał:


Ale nie zmienia to faktu ze fajnie zrobiłeś, tez czasami siedzę w tym ,żmudne to trochę.

tąpniete z LG g3

 

 

Zawartość dodana 1 minute later

 

 

Fugujesz ten kamień?

tąpniete z LG g3
 

tak .ten jest fugowany .ale bez fugi na styk też ładnie wychodzi.siostrze robiliśmy bez fugi.

Zawartość dodana 14 minutes later

tu sa już zafugowane 

WP_20151023_001.jpg

WP_20151023_004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...