Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki olej do skrzyni biegów w Audi? Zasady doboru i przykłady w pierwszym poście


adi55

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, kamcio313 napisał:

Marcin, jesteś zadowolony po wymianie z oleju Ravenola MTF-2 SAE 75W-80? Też mam skrzynię RCF i zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Reventolem a polecanym też w tym wątku Castrolem

lej Ravenola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dołączę do tematu, auto takie jak w profilu.

Męczy mnie skrzynia, bo pierwszy i wsteczny bieg często nie chcą wejść bez wcześniejszej zmiany na trzeci i czwarty bieg.
Rozważam wymianę oleju w skrzyni jako pierwszy krok do weryfikacji problemu.

Moja skrzynia to manual "GMV", znalazłem takie zamienniki:

Pytania:

  • czy się nadają, na ile lat starczą (co ile powinno się wymieniać),
  • czy na skrzyni biegów znajdują się jakieś podkładki pod kork(ami/iem) tak, aby od razu wymienić?
Edytowane przez Nerus
Oleje odbiegają od norm, dlatego zostały wykreślone żeby nie wprowadzać ludzi w błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Nerus napisał:
  • czy się nadają, na ile lat starczą (co ile powinno się wymieniać),
  • czy na skrzyni biegów znajdują się jakieś podkładki pod kork(ami/iem) tak, aby od razu wymienić?

do GMV G055532A2 czyli https://allegro.pl/g055532a2-olej-przekladniowy-skrzyni-biegow-orygin-i7552505986.html

Nie ma, jest zwykły korek z drobnym gwintem, który wystarcza do uszczelnienia...

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2018 o 22:51, Daniel85 napisał:

Siemka Panowie nosze się z zamiarem wymiany oleju w skrzyni o symbolu FYA 6-bieg. Mam pytanie odnośnie potwierdzenia czy dobrze dobrałem po etce bo wychodzi mi ze powinienem zastosować olej G052532A2 czyli odpowiednikiem byłby Castrol Syntrans V FE 75w80 czy macie cos lepszego ??? I pytanie mam ile tego oleju wchodzi do tej skrzyni bo w etce podane jest 1L ale to nie wiem czy pojemność butelki czy tyle wchodzi do tej skrzyni ??? 

Właśnie sprawdzam olej do mojej skrzyni, mam taką samą FYA i mi z etki wychodzi G052911A2 , także ktoś się myli, sprawdź jeszcze raz

Zrzut ekranu (6).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spójrz dokładnie co podaje etka chyba ze masz kod skrzyni HEN,GHA,HSL to tutaj podaje etka to co napisałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kliknę na skrzynię FYA , pokazuje skrzynię z dwójką, po kliknięciu na olej 2A pokazuje to co na różowo u góry, czyli G052911A1 ;) kurcze nie wiem jak to odczytać

 

Edytowane przez ferdek77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz że chłopaki jeśli by się pomylili z doborem oleum do skrzyni to na pewno by to sprostowali a już tym bardziej kamil vag autor tematu i który potwierdził numer do skrzyni FYA i jakie sa do niej odpowiedniki. Z góry podziękowania Kamilu za odpowiedz  w temacie mojej skrzyni o która pytałem pozdrowki i miłego dzionka ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kamil-vag napisał:

do GMV G055532A2 czyli https://allegro.pl/g055532a2-olej-przekladniowy-skrzyni-biegow-orygin-i7552505986.html

Nie ma, jest zwykły korek z drobnym gwintem, który wystarcza do uszczelnienia...

A powiedz mi proszę dlaczego by nie kupić zamienników takich jak wypisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj karty charakterystyki dla G055532A2 i porownaj parametry z tymi z proponowanych olejów, wybierz ten najbliższy ORI, tak jak ja przedstawiłem to na 1 stronie...

Dobra mam dane ori:

Gęstość 0.87 g/cm3

Lepkość 40mm2/s w 40 st i 8mm2/s w 100 st

Screenshot_20190108-164103.jpg

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli idealny zamiennik to Castrol Syntrans V FE 75W80 potem Ravenol / Fuchs

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Daniel85 napisał:

Uwierz że chłopaki jeśli by się pomylili z doborem oleum do skrzyni to na pewno by to sprostowali a już tym bardziej kamil vag autor tematu i który potwierdził numer do skrzyni FYA i jakie sa do niej odpowiedniki. Z góry podziękowania Kamilu za odpowiedz  w temacie mojej skrzyni o która pytałem pozdrowki i miłego dzionka ;) 

Sorry, ale nie bardzo rozumiem, kamil vag w pierwszym poście pisze '' Podam na swoim przykładzie. Posiadam skrzynie o kodzie GBA i producent zaleca do niej olej o nr: G 052911 A2 ''  a z tego co pisze ma zalanego G 0 52532  czyli ten który jest zalecany do skrzyni FYA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ferdek77 napisał:

Sorry, ale nie bardzo rozumiem, kamil vag w pierwszym poście pisze '' Podam na swoim przykładzie. Posiadam skrzynie o kodzie GBA i producent zaleca do niej olej o nr: G 052911 A2 ''  a z tego co pisze ma zalanego G 0 52532  czyli ten który jest zalecany do skrzyni FYA ?

Kolego, fabrycznie była GBA, dopadł ją problem szumiących łożysk, próbowałem ratować się wymianą oleju zgodnym z G 052911, oczywiście nie pomogło... 

Wymieniłem na skrzynię JEM z B7 (bo tak było szybciej i taniej), do której zalałem olej zgodny z G 0 52532, czyli Fuchs TITAN SINTOFLUID 75W80

Zresztą, jakbyś przeczytał od deski do deski, to pod spodem napisałem:

Ja osobiście zalałem po swapie na skrzynię JEM olej Fuchs TITAN SINTOFLUID 75W80 i jest OK, nic się ze skrzynią złego nie dzieje ;)

I tak jest do dzisiejszego dnia... 

Ja nie rozumiem po jakiego w ogóle jakieś dochodzenie ? Nie pasuje Ci zalej sobie olej według własnego uznania, skoro Ci nie pasują podpowiedzi na forum.

Ja daje podpowiedzi według ETKI i karty charakterystyki oryginalnego oleju... a i tak w większości ludzie leją Ravenola, którego poleca @Dev (a zapewniam Cię, że wie co robi) Castrola i Fuchsa... kwestia tylko czy 75 W80 czy 90.

Bo te dwa oleje mają bardzo różne parametry. Co zresztą zauważyłeś skoro czytałeś pierwszy post... 

Ostateczna decyzja i tak należy do użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, faktycznie nie doczytałem, po prostu próbuję ustalić jaki olej będzie właściwy, wskazania z etki można dwojako zrozumieć,  a żeby było śmieszniej dostałem odpowiedz ze sklepu z olejami i według ich rozeznania producent zaleca ( podałem VIN) G052911A2 , gdy na forum  G 0 52532 ;)  cytuje

'' Do Pana skrzyni producent przewiduje zastosowanie oleju serwisowego G052911A2.
Wspomniany olej mamy w ofercie w naszym sklepie - link poniżej
https://www.skrzynie.com.pl/vw-g-052911-a2.html
Na pełne zalanie wymagane są 3 litry oleju.

Olej ten nie należy do najtańszych. Mogę zaproponować tańszy, choć równie dobry, zamiennik tego oleju - FUCHS Sintofluid 75W80.
Olej TITAN SINTOFLUID 75W80 jest olejem w pełni syntetycznym na estrach o lepkości SAE 75W80 i klasie API GL-5, mającym zastosowanie w manualnych skrzyniach biegów w samochodach osobowych.
Ze względu na swoją wysoką jakość, uzyskał aprobatę i rekomendację wielu producentów samochodów. Posiada w swym składzie pakiet nowoczesnych dodatków uszlachetniających,
który zapewnia właściwą pracę synchronizatorów wykonanych z różnego typy materiałów. Jako jeden z niewielu olejów na rynku mimo specyfikacji API GL-5 może być stosowany w niektórych skrzyniach,
w których wymagana jest klasyfikacja API GL 4. Zastosowanie oleju FUCHS SINTOFLUID SAE 75W80 jest dość uniwersalne, pod warunkiem użycia go w przekładniach, w których wymagane są jego właściwości termiczne i lepkościowe.
Olej ten spełnia m.in. takie normy jak VW G052911, BMW LT1 / LT2 / LT3, OPEL GM 1940182.
FUCHS produkuje oleje dla grupy VW, dlatego nie jest wykluczone, że w butelce serwisowej nie jest właśnie ten FUCHS .''

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko od siebie, że Castrol ma słabej jakości oleje i o ile na papierku jego parametry wyglądają dobrze, to te parametry on trzyma bardzo krótko, jak każdy inny olej od nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil-vag mam jeszcze jedną wątpliwość,  w ASO także zalecają G 0 52532 ale na pierwszej stronie piszesz, że ten typ oleju został wprowadzony w 2012r.  czyli jak rozumiem do nowszych konstrukcji ? Nie lepiej dobrać olej do parametrów oleju, który był stosowany oryginalnie na pierwszy montaż do danej skrzyni? Chyba że ważniejsza jest mniejsza lepkość, niż parametry dedykowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2019 o 16:35, kamil-vag napisał:

Poszukaj karty charakterystyki dla G055532A2 i porownaj parametry z tymi z proponowanych olejów, wybierz ten najbliższy ORI, tak jak ja przedstawiłem to na 1 stronie...

Dobra mam dane ori:

Gęstość 0.87 g/cm3

Lepkość 40mm2/s w 40 st i 8mm2/s w 100 st

Screenshot_20190108-164103.jpg

Dobra wszystko wiem,  generalnie moli ma taki olej

https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Getriebeol-GL5-75W-80-PSA-B71-2330/258

który posiada parametry:

gęstość: 0,878 g/ml (w granicach ~+0,08)

Lepkość: 54 mm2/s (40°C) i 8,5 mm2/s (100°C) (+14, +0,5)

Pytanie czy ta różnica będzie miała wpływ?
Generalnie niepokoi mnie jedna sprawa że ten olej jest przystosowany do skrzyń Peugeot'a, Citroen'a.
Chyba będzie trzeba kupić olej oryginalny a nie jakiś tam zamiennik, tym bardziej mówicie że Castrol jest słaby.


Dzięki wielkie za pomoc! :)

Edytowane przez Nerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nerus napisał:

Lepkość: 54 mm2/s (40°C)

Pytanie czy ta różnica będzie miała wpływ?

może miec przy niższych temperaturach

ja mogę podpowiedzieć bo co niektórzy moga nie wiedzieć że jest jeszcze olej Shella S4 G 75w80 który ma parametry bardzo podobne do oryginalnego G055532

sam jeżdzę juz jakiś czas na oleju z tej firmy tylko do mnie jest Shell S4 G 75w90 bo mam skrzynię z normą G052911 a ten olej ma porównywalne parametry i naprawdę nie wiem czemu ludzie daja się namówić na droższe oleje.... oczywiście na własnej skórze też przetestowałem przechwalanego ravenola i wiem że sporo kasy z różnicy kosztu 1L pomiedzy tymi dwoma olejami mogłem zaoszczędzić :)

no ale jak kto woli ;) u mnie wszystko się kręci i nawet przy -12 st po pierwszym uruchomieniu skrzynia pracowała poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MemberA4 napisał:

Nie wiem czemu ludzie daja się namówić na droższe oleje....

Na 1 str jest kilka olei do wyboru ;) każdy ma swój rozum przecie :P w wolnej chwili dopiszę i tego shella ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...