Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B6 BFB] Stag 4 plus gubi zapłony podczas przyspieszania na LPG P0300 P0301-4 + MAPA


ShatyMK

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Problem wygląda następująco, czasami podczas przyspieszania na LPG od 3-4tys na 2 i 3 biegu auto zaczyna tak jakby odpuszczać, tak jakby nie przyspieszało (jak bym odpuszczał nogę z gazu) i po chwili przy 5tys leci dalej, miga pomarańczowa kontrolka "check" w tym momencie jak dojeżdżam do świateł silnik zaczyna falować na wolnych obrotach, po chwili sytuacja się stabilizuje i jest ok. VAG pokazał błędy P0300, P0301, P0304 czyli wypadanie zapłonów, na benzynie chodzi jak burza i nic takiego się nie dzieje.

Instalację gazową zakładałem 3 tygodnie temu, przejeździłem już 1200KM, po przejechaniu 900KM, bylem na drugiej ostatniej regulacji z dokładnie tymi objawami, po samej regulacji auto lata tak samo jak na benzynie, nie ma żadnych problemów, aż do dziś.

Instalacja to:

  • Stag 4 Plus
  • Reduktor KME Silver (podobno zapas do 250KM)
  • Wtryski OMVL REG Fast
  • kable 8 faro
  • butla 53l (42l na czysto )

Po założeniu instalacji coś mi nie pasowało, auto słabiej przyspieszało i gasło na wolnych obrotach, więc od razu wróciłem po jeździe próbnej na ponowną regulację. Razem z gazownikiem pojechaliśmy na regulację, jeździłem moim stylem jazdy, po kilkunastu przejechanych kilometrach udało się idealnie wyregulować moc, nic nie przerywało, auto na gazie jeździło lepiej niż na benzynie z czego byłem mega zadowolony, spalanie wychodziło na poziomie 13,7l w cyklu mieszanym, jeżdżąc tak jak lubię (nieekonomicznie). Taki stan utrzymał się do kolejnego tankowania (również LOTOS), po około 150KM przy butowaniu ponownie zaczął zapalać się check i błędy P0300 - losowe 01 02 03 04, więc wróciłem na ponowną regulację i znów było idealnie, jazda przy obciążeniu, w różnych warunkach, po regulacji znów byłem zadowolony. Dla spokojności poprosiłem gazownika o prtscr po całej regulacji, wygląda to tak:

Audi_A4_1_8_T_BFB_2004r_9_05_2014r.jpg

Wczoraj zamówiłem kabel do STAG 4 Plus za 40zł z allegro i mam zamiar się jutro na spokojnie wpiąć, poczytać, poedukować i sprawdzić diagnostycznie to co będę mógł. Zastanawiam się czy mogę coś sam skorygować metodą prób i błędów ewentualnie wracając do stanu który mam na screenie jeśli zbyt dużo namieszam. Teraz bym się skupił na wolnych obrotach, które czasem falują (na benzynie nie falują), później zajmę się resztą jak znajdę odpowiedniego kierowcę :D Wydaje mi się ze mapy się zbyt bardzo rozjeżdżają ( zielona to GAZ - niebieska PB )

PS. Auto ma nalatane 165tys, 2004r (sprawdzone w ASO, udokumentowane), jest żwawe, zadbane, jeździ jak nowe, poza tymi incydentami z gazem Miesiąc temu zrobiłem przegląd z wymianą filtrów, oleju (Castrol Edge 5W30), pełną diagnostyką (brak błędów na kompie aż do momentu zainstalowania gazu) W ASO nie rekomendowali jeszcze wymiany świec, więc nie wymieniałem.

Proszę o podpowiedź, czy warto wymienić już teraz świece, czy raczej skupić się na regulacji (może dłubanina we własnym zakresie)? a może jakiś inny pomysł? nie chcę pakować się w niepotrzebne wydatki. Gazownik u którego robiłem instalację ma dobre opinie i zalecił wymianę świec, jednak na benzynie lata ok więc nie przemawia to do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymień . To że na benie jest dobrze nie znaczy że na gazie też wiem bo już to przerabiałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw u siebie i wszystko gra już ponad rok. Moim zdaniem masz gaz do regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo, Kolego co też przerabiałem i wreszcie mam spokój, szlag ci trafia tą nieszczęsną "śrubkę odpowietrzającą nr 6".U mnie też na PB było ok, a po założeniu gazu zaczął wariować z obrotami.Co się nie nakombinowałem.Ten zaworek w aso 41zł. Obstawiam, że falowanie obrotów to właśnie to,bo u mnie wyglądało to podobnie i przebieg też podobny.Tu masz temat
:arrow2: :arrow2: http://a4-klub.pl/index.php?/topic/132945-b6-bfb-blad-17705-wypadanie-zaplonow-rzucanie-silnikiemrozwiazany/?hl=%2Bwypadanie+%2Bzap%B3on%F3w

Edytowane przez cwiara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że kazde połączenie z komputerem jest rejestrowane w sterowniku gazowym i pokazuje id komputera. Zeby nie było tak że gazownik sie zorientuje że się podłączałeś innym kompem i unieważni gwarancje. To tylko takie ostrzeżenie z mojej strony.:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączać można się pod komp gazowy,ale nie można nic modyfikować-ustawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisał wyraźnie że będzie korygował ustawienia. W taki sposób gazownicy mogą się wypiąć na klienta i auto z którym mają problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za podpowiedzi!!!

będę weryfikował każdą wskazówkę :)

:drinks::git:

Zrobiłem małą akcję dywersyjno-propagandową, wybrałem się do ASO, żeby wyciągnąć info, kiedy wymieniane były świece, okazało się że przy przebiegu 120 000 km czyli 45 000 km temu :) Świece na bank wymienię, tylko dlaczego jak bylem w ASO poprzednim razem i zapytałem o koszt pełnego serwisu to na rozpisce nie wyszczególnili świec, a nawet zaznaczyli że jeszcze nie trzeba ich wymieniać? Czyżby świece według zaleceń serwisu powinny być wymieniane co 60 000km? (zaraz sprawdzę i poczytam)

Odnośnie grzebania w gazie :)

Nic nie korygowałem, zanim bym zaczął, musiałbym przeczytać całe forum :) Do auta podchodzę ostrożnie, dziś podłączyłem kabel z ciekawości i chciałem podejrzeć jak prezentowane są dane i ogólnie zapoznać się z interfejsem, zrobiłem kolejny zrzut ekranu z mapy na postoju, i się zastanawiam jak to działa, bo teraz mapa wygląda zupełnie inaczej niż na 1 screenie wykonanym przez gazownika, obecnie mapy trochę się do siebie zbliżyły i chyba wyglądają lepiej.

Screen dla przypomnienia zaraz po regulacji przez gazownika 250KM temu

Audi_A4_1_8_T_BFB_2004r_9_05_2014r.jpg

Oraz mapa wyświetlona przez aplikację kilka godzin temu na postoju.

gaz1.jpg

W poniedziałek umówiłem się na diagnozę u gazownika, jeśli świece nie pomogą to wymienią mi również listwę wtryskową na nową (podobno 1 na 100 czasami trafia się uszkodzona) Przy okazji zrobimy drobną korektę mapy. Zdam relacje jak tylko autko będzie gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wtryskami to nie poszaleli raz że niska półka i mogą być za wolne do tego silnika na wolnych obrotach, a dwa, że pewnie siedzą gdzieś na wierzchu na osłonie. ;(

Świece sobie wymień na ori. Producent zaleca co 60tys, ale LPG wymaga układu zapłonowego 100% sprawnego i mocnej iskry nie tak jak PB. Zapytaj w ASO o akcję serwisową na cewki bo takowe były, a ori cewki lubią padać świeżo po montażu LPG.

Jak nie chcesz nic na razie sam zmieniać to zapnij VAG-a i zrób logi grup 002+033 na PB i na LPG wszystko będzie widać jak wystrojona instalacja. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie byłem u gazownika na regulacji, auto zostawiam na regulację w poniedziałek, a w międzyczasie pojawił się kolejny błąd.

Wczoraj rano prawdopodobnie zostawiłem auto z włączonym wyciszonym radiem (czyli również wzmacniaczem od suba w bagażniku), również zapomniałem wypiąć ELM327 na BT z gniazda i przez noc padł akumulator.

Padł do tego stopnia że nie działał centralny zamek, wyzerowało datę.

Po uruchomieniu za pomocą kabli rozruchowych stwierdziłem że auto nie ma kopa, turbo nie wkręcało się tak jak wcześniej, BLOW przy wyrównywaniu ciśnienia jest znacznie cichszy, silnik znacznie wolniej wkręca sie na obroty.

Po przejechaniu 60KM zrobiłem skan i pojawił się kolejny błąd: P0171: System too Lean (Bank 1)

@Grubcio1980 - zaczynam coraz bardziej podejrzewać, że może to być ten wskazany przez Ciebie zaworek.

Mógłbyś wkleić numer części i zdjęcie tego co wymieniłeś? Tamten wątek zawiera różne części i imageshack wygasł przy większości uploadów.

Nie chcę wprowadzać kolejnych forumowiczów w błąd więc nie będę wklejał numerów części z pytaniem "czy ty to" :) Jeśli możesz napisz jaki to zawór (zakładam ze chodzi o zaworek odpowietrzania skrzyni korbowej).

Pojeżdżę dziś na samej benzynie żeby sprawdzić czy spadek mocy nie jest winą gazu i dam znać a w przyszłym tygodniu napiszę co wyczarował gazownik :)

Dla spokojności poodpinam wtyczki przy połączeniach tych zaworków i sprawdzę czy nie zaśniedziały, wzrokowo sprawdzę czy nie widać gdzieś pęknięć na przewodach i nieszczelności, może faktycznie przy montażu gazu jakaś opaska nie trzyma albo gdzieś łapie lewe powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o ten zaworek.Masz wszystko w temacie który ci podesłałem.Mi ten temat bardzo pomógł, bo już myślałem , że mnie szlag trafi z tymi obrotami.Miałem podobnie jak ty.Na PB nie falowało, a na LPG szalał.Szukałem nieszczelności i innych wynalazków.Po przeczytaniu wątku postanowiłem dla spokojności wymienić ten cholernik.Jest w trójniku pod kolektorem.Po wymianie silnik stał się cichszy, równiutko pracuje (a potrafił czasami szarpnąć) i stał się mocniejszy.A to wszystko za 41 zł.Zacznij od niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dla ścisłości opiszę co wyszło z mojej dzisiejszej diagnostyki, po skasowaniu błędu P0171 auto odżyło, momentalny wzrost mocy od razu po skasowaniu błędu, turbo pompuje jak należy, BOV gada jak wcześniej, jednak po 20KM błąd znów się pojawił, moc spadła, po jego skasowaniu jest ok (do czasu kolejnego wystąpienia P0171, przy okazji wywaliło wypadanie zapłonów do kompletu). Błąd oczywiście pojawia się przy butowaniu, przy normalnej jeździe nie występuje.

@Grubcio1980 - rozumiem, że chodzi o zawór numer 6 (zaworek 035103245G) taki mały z zieloną końcówką?

img.jpg komplet.jpg

Jeśli po wymianie świec, regulacji i wymianie listwy wtryskowej problem nadal się utrzyma to wymienię zaworek, dam znać co i jak zgodnie z obietnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wystarczy sprawdzić szczelność np kompresorem i będzie wiadomo czy jest sprawny tez zaworek.

Wtryski trochę słabe do tego motoru, ale nie powinno być takiego problemu jaki opisujesz.

Może ciśnienie z reduktora nie jest stabilne i dlatego takie cyrki.

Możesz się przejechać i nagrać plik osc. ze staga.

Masz często błędy w stagu? pewnie wtryskiwacze całkowicie otwarte

Jeszcze jedna uwaga

Dlaczego takie długie czasy wtrysków, auto po programie?

jeżeli nie to coś nie tak, masz zapętlanie wtrysków tym bardziej że mnożnik jest powyżej 1 przy 24ms

Max czas BFB bez programu około 17ms

Zapętlanie przy 6000obr jeżeli czas większy niż 20ms

Proponuję zmiana wtrysków na hany zielone lub barakudy, ewentualnie na 100% rozwiercenie dysz w tych niebieskich FastRegach

Pierwsza sprawa to skasuj błędy vagiem i zrób logi na pb, bo coś mi się wydaję że pompa paliwa już słaba, dlatego takie długie czasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update - testowo wymieniono listwę wtryskową na tę samą (REG Fast, nowa) w ubiegłym tygodniu zgodnie z planem, celowo nie wymienialiśmy świec aby sprawdzić czy problem powróci.

Problem powrócił po około 150KM jednak już bez błędu P0171, obecnie tylko gubi zapłony, możliwe że po wymianie wtrysków przydała by się jeszcze jedna regulacja gazu tak jak zalecił gazownik, w piątek zaplanowano wymianę świec i regulację. Mam nadzieję ze to całkowicie rozwiąże problem. W wolnej chwili porobię zrzuty ekranu map.

Ciekawostka :) Wypadanie zapłonów pojawia się tylko na 1 3 i 4 garze, za każdym razem błędy wysyłałem sobie na maila i zauważyłem że na 2 cylindrze nigdy nie wywaliło błędu co tym bardziej kieruje podejrzenie na świece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.8t na gazie mniej wybacza , cewki i świece sa bardziej czułe wiec wymien cewki , sprawdz tez dobrze sterownik gazu, moj sterownik stag 300 isa 2 zaczął padac i wywalało zapłony wymieni łem 4 cewki i swiece i dalej nic po wymianie sterownika gazu jak rękął odjął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko swieta jakiś skrajny przypadek chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Wymiana świec pomogła, nowe platynowe dedykowane NGK, za komplet z wymianą zapłaciłem 200zł. Gubienie zapłonów ustąpiło, nie wywala już błędów, piszę dopiero teraz, po około 2 tygodniach bo musiałem potestować.

Jeśli objawy wrócą dam znać, obecnie nie ma różnicy przy jeździe na gazie i benzynie, przyspiesza idealnie, nie szarpie, nie przerywa, nie zmula :)

(Informacyjnie dla przypomnienia - Na poprzednich świecach przejechałem 47tys km, na 3 świecach wywalało wypadanie zapłonów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi szarpie przy zmianie biegów . Błędów zero . Już rozłożył ręce gazownik :) . Tzn nie zawsze szarpie powiem nawet ze zadko :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bongod - Może masz CutOffa źle ustawionego? To jest to co odcina dopływ gazu podczas hamowania silnikiem tak jak przy jeździ na benzynie, żeby dodatkowo obniżyć spalanie, wiem że to jakoś się też ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera wie może mam gazownika cutoffa :) podjade w inne miejsce niech zerkną może :) . Ale dziwna opcja że to nie zawsze tylmo strasznie wybiórczo :/ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...