Skocz do zawartości
IGNOROWANY

dwuteownik- wytrzymalosc przy zastosowaniu jako belka


Tedi35

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanie odnosnie dwuteownika 140 mm bo ile doradcow tyle wersji.

po wyburzeniu sciany dzialowej z cegly 12cm powstanie mi pokoj owymiarach 9m na 4m

w miejscu sciany mam dwuteownik 140 pod sufitem a plyta to beton 12cm

nad dwuteownikiem na plycie na poddaszu ma byc scianka dzialowa 12cm

w tej sciance ma jeszcze byc podpora dachu a sam dach jest pokryty blacha. nie chcialem nigdzie indziej tej srodkowej podpory dachu bo wyszla by na srodku pokoju lub innym zlym miejscu

pytanie

czy ten dwuteownik to wuytrzyma czy zastosowac drugi taki sam na plycie i na nim dopiero postawic podpore dachu i scianke

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Jaka rozpiętość tego dwuteownika? 4m? Co ile dwuteowniki są?

Rozumiem, że na dwuteowniku masz płytę a na płytę chcesz dać ściankę działową + podpora dachu?

Na czym opierają się dwuteowniki? Masz pod nimi jakieś słupy betonowe albo chociaż wieniec betonowy? Czy dwuteowniki leżą na samej cegle?

Za mało danych :P

---------- Post dopisany at 22:35 ---------- Poprzedni post napisany at 22:29 ----------

Jak dwuteowniki opierają się tylko na samej ścianie a nie ma pod ich krawędziami żadnych słupów betonowych, to odbierając takiemu dwuteownikowi podporę na całej dlugości, jaką stanowiła ściana działowa, bardziej zacząłbym się obawiać, czy dwuteownik nie zachowa się jak ciepły nóż w masełku i nie zacznie osiadać na ścianach zewnętrznych powodując ich miejscowe spękanie.

Przyjmuję rozpatrywany układ jako płytę, która wspiera się na dwuteownikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwuteownik ja dałem. Nie ma tam zadnego innego oprocz tego jednego na srodku pokoju, Ja zastosowałem go na zastepstwo tej scianki działowej.

On ma dlugosc 4 m i przecina pokoj na poł. jest podparty na koncach na scianach nosnych z cegły i zbetonowany. Sciany maja grubosc 40 cm.

Płyta jest wylana z całosci z betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę dokładniej Ci to policzę.

Mnie najbardziej martwi samo mocowanie teownika do ściany bo taki teownik raczej sobie poradzi. Pod teownikiem masz jakąś stopkę betonową na murze? Jak rozwiązaliscie oparcie?

Ten strop to sam beton czy żelbet? Bo trzeba liczyć, ze teownik może się ugiąć z 3-4cm. Dla płyty żelbetowej takie ugięcie to bułka z masłem ale dla samego betonu może być ciekawie.

Trzeba to policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm co do stropu to chyba beton z czyms tam bo to dom z lat 70-ych lub wczesniejszych wiec wtedy zelbetu chyba nie było.

Belka w scianach jest dobrze zamocowana i oblana z kazdej strony po około 20 cm betonem na długosci 30-40 cm.

Jak mozesz to oblicz kolego jak z wytrzymałościa całosci. Tzn stropu podpartego taka belką.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...