Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naprawa taśmy wyświetlacza RNS-E


tekilus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pozwoliłem sobie założyć temat związany z naprawą wyświetlacza RNS-E w B6 i B7.

Mój problem zaczął się w grudniu, kiedy to pierwszy raz się wyświetlacz nie załączył. Niewiedziałem co robić, bo się śpieszyłem do pracy więc to zostawiłem i w czasie drogi się załączył. Później się powtarzał, to odkryłem że wystarczy poruszać taśmą, która jest wyczuwalna po odchyleniu wyświetlacza. Wszystko było ok, aż do maja, kiedy to już się zbuntowała taśma i nie chciał współpracować. Postanowiłem rozebrać navi i do tego potrzebne było:

-śrubokręty (najlepiej małe krzyżaki i proste)

-wyjmaki do navi

-w moim przypadku nożyczki

na początku najlepiej postępować zgodnie z filmikiem

Przed rozpięciem navi, dobrze jest odkręcić wyświetlacz od navi, odchylając go przyciskiem i odkręcając 3 śrubki na prowadnicy. Po odkręceniu tego można odpiąć wszystkie wtyczki.

Mamy navi na wierzchu to warto najpierw wyjąć wyświetlacz i rozpiąć taśmę od wyświetlacza naciskając biały element trzymający ja, teraz trzeba odkręcić kilka śrubek zaznaczonych na zdjęciach.

CAM00831.jpg

CAM00832.jpg

CAM00833.jpg

CAM00834.jpg

CAM00835.jpg

CAM00836.jpg

Po odkręceniu możemy pociągnąć przednią ramkę do siebie i będziemy mieć widok na wewnętrzne gniazdo taśmy

CAM00825.jpg

CAM00826.jpg

CAM00827.jpg

CAM00828.jpg

Po wyjęciu taśmy u mnie był problem ze ścieżkami --> zaznaczone na zdjęciu uszkodzenie. Naprawiłem to w bardzo prosty sposób, uciąłem trochę taśmy na ścieżkach, innym sposobem może być posmarowanie klejem do połączeń elektrycznych (do podgrzewania szyb). Kolejnym krokiem było podklejenie dwóch warstw taśmy samoprzylepnej na odwrotnej stronie taśmy ze stykami gdzie podcinałem, w celu lepszego docisku przez gniazdo. Następnie wsadzamy dokładnie taśmy i montujemy w odwrotnej kolejności.

To jest moje rozwiązanie, które narazie pomogło i nie mam żadnych problemów. Służę pomocą jeżeli komuś się chce przyjechać do Sosnowca (trzeba mieć wizy:polew:)

Sama taśma patrząc na jej budowę raczej się nie łamie, największy problem może polegać na stykach bądz gnieździe.

Pozdrawiam

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oglądnąłeś jak wyglądają styki w złączu ? Istnieje ryzyko że też są nadpalone i sytuacja z uszkodzeniem styków taśmy szybko powróci.

Często częściowe wysunięcie taśmy z gniazda następuje podczas demontażu frontu rns-e wraz z wyświetlaczem (wystarczy lekkie szarpnięcie), ewentualnie jak jakiś ciekawski gmera pod wyświetlaczem jak on jest otwarty.

Częściowe wysunięcie taśmy powoduje niepewny styk i grzanie się połączenia, co doprowadza do sytuacji zobrazowanej na zdjęciach. Pech chce że to dotyczy głównych ścieżek zasilania, które są najbardziej obciążone.

Gdyby wysunięcie nastąpiło z drugiej strony to pewnie nic by się nie nadpaliło, najwyżej przestało by działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem to złącze i wyglądało w miejscu gdzie taśma była zepsuta na lekko zaczernione. tymczasowo przeczyściłem je preparatami do czyszczenia elektroniki, ale zobaczymy na ile to pomoże. Ale wymiana gniazda to już jest dość ciężka sprawa, ogólnie chyba dostać takie gniazdo nowe to graniczy z cudem, chyba że z używek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że da się dostać nowe tylko trzeba poszukać. Może nie będzie wyglądało identycznie ale funkcjonalnie będzie to samo. Ważne by wyprowadzenia się zgadzały.

Co do używanego tego złącza, to nie sadzę by się udało je wylutować tak aby nie ucierpiało od temperatury. Jest plastikowe a demontaż trwa znacznie dłużej niż montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tekilus, dzięki wielkie za opis, dzięki Tobie zaoszczędziłem na serwisie gdzie pewnie naciągnęliby mnie na nową taśmę, a tak to mogę znowu cieszyć się moją Navi :git:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam powyższy tutorial. Postępowałem identycznie i w końcu wyświetlacz działa tak jak powinien. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim wyświetlaczu pojawiła się czerwona kreska jak na zdjęciu

P1200671.jpg

rzadko, ale zdarza się, że linia ginie, czasami jakby była bledsza, zazwyczaj jaskrawa jak na zdjęciu

Dodatkowo mam zamontowaną kamerę cofania z oprzyrządowaniem od Woszu.

Moje pytanie, czy jest sens abym dobierał się do taśmy jak w tym temacie?

Czy jest znana przyczyna powstawania takiej lini?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miał ktoś przypadek przygasającego rns (tzn ciemny ekran jakby ściemniony monitor)?

Witam,

Proponuję abyś przejrzał post od początku - ten problem występuję prawie w każdym RNS - e. Jeżeli będziesz miał problem z demontażem tego to zapraszam do siebie: warszawa bemowo. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie już ktoś poprawiał taśmę bo 2 śrubki od wyświetlacza są tak wyrobione że nie ma szans na ich odkręcenie a dopiero w domu zauważyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kupiłem dziś A4 B6 w którym wyświetlacz nie działa po przekręceniu kluczyka ale radio gra i są polskie stacje ustawione.
Gość z komisu mówił, że działała jak sprowadzał i że prawdopodobnie to wina taśmy.
Czy to aby na pewno taśma czy wyświetlacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maczownik napisał:

Witam.
Kupiłem dziś A4 B6 w którym wyświetlacz nie działa po przekręceniu kluczyka ale radio gra i są polskie stacje ustawione.
Gość z komisu mówił, że działała jak sprowadzał i że prawdopodobnie to wina taśmy.
Czy to aby na pewno taśma czy wyświetlacz ?

U mnie było to samo radio grało ale wyświetlacz czarny, oddałem do naprawy i teraz hula, problem był z taśmą

Edytowane przez Toskańczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Toskańczyk napisał:

U mnie było to samo radio grało ale wyświetlacz czarny, oddałem do naprawy i teraz hula, problem był z taśmą

Ile zapłaciłeś za naprawę ?
Nowa taśma około 300 PLN chyba oślepłem :o 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wymianę taśmy czy za naprawienie tej co była ?
Ja to samemu chyba zrobię o ile taśma jest cała, nie jest to trudne i pieniądz w kieszeni tylko wyjmaki muszą mi przyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maczownik napisał:

Za wymianę taśmy czy za naprawienie tej co była ?
Ja to samemu chyba zrobię o ile taśma jest cała, nie jest to trudne i pieniądz w kieszeni tylko wyjmaki muszą mi przyjść.

Za naprawę i gwarancji nie ma, że za jakis czas znowu nie siądzie bo przyczyną było nadpalenie taśmy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...