Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana podpory wału napędowego - 3.0 TDI


radekrp90

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki smar zastosować w miejscach łączenia wału z dyfrem i skrzynią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2018 o 18:01, r7adek napisał:

Jaki smar zastosować w miejscach łączenia wału z dyfrem i skrzynią ?

Do przegubów (molibdenowy). W każdym sklepie moto mają ?

Dla tych co są ciekawi ja wał rozpinam za pomocą takiego pomysłu

20190311_125058.jpg

Pierwsza bardzo ważna uwaga aby dwie połówki wału były podparte. 

Następnie ze starą podporą i łożyskiem robimy tak jak na początku tematu lecz najpierw zdejmuję zabezpieczenie odsuwam osłonę łożyska żeby jej przypadkowo nie przyciąć ?

Po tym jak oczyszcze wał z podpory i starego łożyska metalową osłonę łożyska nabijam z powrotem trochę na miejsce gdzie było i zapinam zabezpieczenie w rowku żeby nie przeszkadzało( widać to na foto)

Następnie za pomocą większego płaskiego śrubokręta ostrożnie żeby nie uszkodzić osłony odchylam ją i lokalizuje końce zabezpieczenia na przegubie, kolejny krok to montuję taki sprzecik jak wyżej żeby mieć dwie ręce wolne a osłona żeby odsłoniła widok na zabezpieczenie ? po tym wkładając płaski śrubokręt pomiędzy nóżki zabezpieczenia obracam go o 90st tak żeby zabezpieczenie się rozwarło na tyle aby mijało wielofrez wału. Wtedy możemy próbować rozłączyć wał. Niekiedy jednak jest potrzebna pomoc drugiej osoby lub pomysłowość bo różnie to bywa i zabezpieczenie potrafi się tak ułożyć po rozwarciu nóżek że gdzieś może jednak haczyć o wielofrez i będzie uniemożliwiać rozpięcie wału. Raz walczyłem 3h i dopiero delikatne zaparcie breszką uwolniło wał z zabezpieczenia a raz w ciągu 2min delikatne przesunięcie ręką drugiej połowy udało wał rozpołowić.

Zabezpieczenie wygląda tak ( zalecone powiększenie zdjęcia ?:

20190311_125146.jpg

W ten sposób zrobiłem już 4szt.

Nie polecam roztwierania metalowej osłony bo nie zaciśniecie jej tak jak była fabrycznie i  podczas obracania się wału z dużą prędkością siła odśrodkowa zacznie smar wypychać z pod osłony. 

Edytowane przez MemberA4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum kto zastosował taki wkład do podpory od VW Tiguan?

Chyba lepsza i tańsza alternatywa dla całej podpory i nawet można z lepszej firmy dorwać

20190412_211512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza tylko oby ten wkład odpowiednio ciasno wszedł w tuleję podpory oile ona ma odpowiedni wymiar wewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden wał luzem tylko że z podporą Akkussan bo te oryginalne muszę sprawdzić bo chyba mam za bardzo rozcięte ale popołudniu zmierzę jaka jest średnica w środku i szerokość tego pierścienia. Może okaże się że wszystko powinno pasować.... Przeglądając google nawet rzucił mi się w oczy nawet oryginalny zestaw VW tylko że cana też rzuciła na kolana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jeśli ktoś ma oryginalną podporę to nie wygląda to sprzyjająco do zamontowania tego wkładu od Tiguana ponieważ :

średnica zewnętrzna jest 100mm

image.jpeg

średnica wewnętrzna zmierzona tylko część metalowa bez gumy to 94mm czyli tu już odpada wciskanie tego wkładu

image.jpeg

Szerokość to 21,6mm a grubość ścianki to 3mm

image.jpeg

 

Ale jest promyk nadziei bo lepiej już wygląda sytuacja jeśli ktoś już zmieniał swoją podporę na zamiennik firmy Akkussan ponieważ :

średnica zewnetrzna to 102mm

image.jpeg

średnica wewnetrzna mierzona po metalu to 95,5mm czyli weszłoby na "dobry" wcisk

image.jpeg

Szerokość taka sama jak w oryginale czyli 21,6mm ale ścianka ma około 3,25mm

Dla zabezpieczenia przed przesunięciem z jednej strony można zrobić punktowe dwa spawy

 

 

Edytowane przez MemberA4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za odkop ale na pewno się na przyszłość przyda niektórym którzy będą mieli problem rozłączyć ten wał, przedstawione jest na tym filmiku, znalazłem go niedawno:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...