Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słabo grające głośniki tył i subwoofer


zioleks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zauważyłem ostatnio że tylne głośniki w mojej B6 sedan prawie wcale nie działają. Prawie tzn jak przestawię dźwięk tylko na tył i podkręcę na max to grają, ale nie ma tego uderzenia basu mimo że sam sub działa. Gdyby nie łączyło coś to w ogóle nie dałyby znaku życia, albo przerywałoby, jednak nie mam takich akcji. Moje radio to RNS D. Czy to może być znak padnięcia wzmacniacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak słabo grają, normalnie tylne głośniki grają słabiej niż przednie i to jest normalne. Jednak jak grają bardzo słabo to już normalne nie jest i może wskazywać na uszkodzenie wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu 50/50 tyłu w ogóle nie słychać...poza gwizdkami... Tak chyba być nie powinno. Muszę podmienić ten wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmień i sprawdź czy będzie lepiej, ja jak siedzę z przodu to też tyłu prawie nie słyszę bo przód gra dużo głośniej przy ustawieniach 50/50. Jak usiądę z tyłu to słyszę już tył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ tak po prostu ma.

Może i ma ale nie powinien mieć aż tak bardzo! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie latwiej ci podmienic glosnik w drzwiach ? Sprasz czy uszczelkami nie poszla na niego woda i byc moze membrana ledwo daje radensie ruszac dlatego gra ale bez efektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie latwiej ci podmienic glosnik w drzwiach ? Sprasz czy uszczelkami nie poszla na niego woda i byc moze membrana ledwo daje radensie ruszac dlatego gra ale bez efektu

1. Nie jest łatwiej demontować głośniki z drzwi niż wyjąć i założyć wzmacniacz, przynajmniej tak mi się wydaje... tym bardziej że wczoraj dobrałem się do niego po ciemku prawie...

2. Wszystkie trzy słabo grają ( ten w podszybiu także), więc raczej mało prawdopodobne że zalało obydwa w drzwiach i jeszcze tego na podszybiu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekko przerobić wzmacniacz (8E9 035 223 D). Modyfikacja polega na wymianie kondensatorów zasilania końcówek mocy.

Ja zastosowałem 10000uF/25V zamiast fabrycznych 2200uF.

W moim przypadku jeden z nich (od końcówki głośników drzwi) był napuchnięty. Dodatkowo, do elektrolitów dodałem równolegle 100nF (MKT).

O ile dodatkowe kondensatory 100nF są opcjonalne, to elektrolity obowiązkowo należy wymienić na 10000uF/25V. (UWAGA! Należy zachować prawidłową polaryzację !)

2ih05m8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, ale nie wiem czy dotyczy wzmacniaczy 8E5 035 223. A ja właśnie mam taki. Poza tym u mnie wizualnie jest wszystko w porządku, nie spuchnięty żaden element. Czytałem gdzieś o tym czarnym prostopadłościanie z napisem "maluska", tzn że ktoś wymienił i usunął tym samym problemy wzmacniacza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, ale nie wiem czy dotyczy wzmacniaczy 8E5 035 223. A ja właśnie mam taki. Poza tym u mnie wizualnie jest wszystko w porządku, nie spuchnięty żaden element. Czytałem gdzieś o tym czarnym prostopadłościanie z napisem "maluska", tzn że ktoś wymienił i usunął tym samym problemy wzmacniacza...

"Maluska" to przekaźnik zasilania wzmacniacza.

Wzmacniacz 8E9 035 223 jest zasilany z bezpiecznika (równolegle z radiem), o jego załączeniu decyduje radio/RNS - na pin 9 podawany jest + 12V, który steruje przekaźnikiem.

Załączam pinout wzmaka, może się komuś przyda.

oktoberfest-58826-albums-audi-23-pin-non

Jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem lepszej pracy suba to proponuję odwrócić polaryzację głośnika niskotonowego. Najprościej usunąć nożykiem do tapet kawałek plastiku z wtyczki. Warto zaślepić kratkę, która znajduje się tuż pod pudłem suba. Jej obecność powoduje ultra denerwujący odgłos "pierdzenia" suba.

Muszę przyznać, że po wymianie kondensatorów we wzmacniaczu i odwróceniu biegunów suba całość jest do przyjęcia jak na seryjny system audio. Tak czy owak rożnica przed i po jest kolosalna. Jeśli ktoś ma RNS-E, to polecam wyłączyć GALA w ustawieniach dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakich układach scalonych jest zrobiona końcówka mocy w tym wzmacniaczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Ktoś się jeszcze bawił w zmianę kondensatorów na 10000? jaki wnioski?

Edytowane przez kuba.goller
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie trzeba wniosków. Większa pojemność kondensatorów fajniejsze bum.

Kolega za niska kasę wam prawie Bose zrobił.[emoji12]

Tylko napięcie ma być 25V bo 16 to fajniejsze bum ale balansowanie nad przepaścią.Ewentualnie prawdziwe bum.[emoji12]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy przy zwykłym audio nie będzie zbyt dużej różnicy między przodem a tyłem z sub? Czy kondensator to np. http://allegro.pl/kondensator-10000uf-25v-105c-18x42mm-1372-i5037666323.html?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekko przerobić wzmacniacz (8E9 035 223 D). Modyfikacja polega na wymianie kondensatorów zasilania końcówek mocy.

Ja zastosowałem 10000uF/25V zamiast fabrycznych 2200uF.

W moim przypadku jeden z nich (od końcówki głośników drzwi) był napuchnięty. Dodatkowo, do elektrolitów dodałem równolegle 100nF (MKT).

O ile dodatkowe kondensatory 100nF są opcjonalne, to elektrolity obowiązkowo należy wymienić na 10000uF/25V. (UWAGA! Należy zachować prawidłową polaryzację !)

2ih05m8.jpg

A jak się to ma do wzmacniacza 8E5 035 223 ? (Foto wnętrza poniżej). Jest tam jeden kondensator 2200/25v i trzy sztuki 6800/16V. Tu też można/trzeba zamienić tego 2200 na 10000/25V ?

ad4be7a9706a9204med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać producent tutaj dał większe pojemności. Trudno powiedzieć który wzmacniacz jest nowszą konstrukcją i czy większe pojemności są efektem poprawek czy może ta konstrukcja jest przed "ekonomizacją".

Nie jest też wykluczone że wzmacniacze są na różnych końcówkach mocy i ich aplikacja producenta sugeruje zastosowanie takich właśnie pojemności. Moim zdaniem w twoim wzmacniaczu już bym nie dokładał kondensatorów. Sumaryczna pojemność jest już dość pokaźna.

Mógłbyś sprawdzić jakie oznaczenia mają układy scalone przypięte tymi metalowymi klipsami do radiatora ?

Ciekaw jestem czy te kondensatory są na zasilaniu czy może już bezpośrednio w obwodzie podbijającym napięcie w końcówce mocy (są takie układy).

Dla tych co chcą dokładać kondensatory sugeruję użycie mniejszych pojemności ale za to zwiększenie ilości kondensatorów. Wiem że to rozwiązanie jest bardziej kłopotliwe w montażu aczkolwiek z punktu widzenia szybkości oddawania zgromadzonego ładunku znacznie bardziej skuteczne (szybsze). Dodatkowo takie duże gabarytowo kondensatory bardzo łatwo mogą oderwać ścieżki od płytki i ciężko je solidnie umocować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...