Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc przy zakupie auta ze/w Szwecji - ARTYKUŁ


mefjiu

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz spotykam się z sytuacją tego typu... Ja zawsze przy kupnie biorę I i II część dowodu, ale nie będę się kłócił, może i tak być. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy a czy mógłby któryś z Was objaśnić w którym miejscu znajdziemy informację o tym czy auto ma zaległy podatek, albo kredyt ??

na stronie https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/ mamy taką zakładkę jak Skatt och avgifter (czyli podatki i opłaty)

Po rozwinięciu zakładki mamy 6 pozycji.

Niestety tłumacz google słabo sobie radzi ze Szweckim i ciężko mi to rozszyfrować.

Może ktoś z Was dokładnie wie co oznaczają te wszystkie pozycje?

Dzięki i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj adrex7.

Z wiedzy, jaką posiadam, w zakładce "skatt och avgiter" znajduje się informacja dotycząca wysokości podatku drogowego i ubezpieczenia.

Natomiast informacja, czy dany pojazd jest leasingowany lub kredytowany bedzie widniała w zakładce "sammanfattning" w podpunkcie "upplysningar".

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niedługo być może kupie auto ze Szwecji i mam takie pytanie. Auto zostaje odebrane ze statku przez handlarza. Jest na Szwedzkich blachach. Jakie dokumenty musze dostać i jakie opłaty ponieść kupując je. Czy mogę nim na kołach wrócic do domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RadekWęgorzewo napisał:

Witam.

Niedługo być może kupie auto ze Szwecji i mam takie pytanie. Auto zostaje odebrane ze statku przez handlarza. Jest na Szwedzkich blachach. Jakie dokumenty musze dostać i jakie opłaty ponieść kupując je. Czy mogę nim na kołach wrócic do domu?

Witaj Radku.

Aby takie autko zarejestrować u nas w PL potrzebujesz kompletne szwedzkie dowody rejestracyjne pojazdu Del 1 (niebieski) i Del 2 (żółty). Oba są formatu A4, przez środek delikatnie perforowane w celu ułatwienia ich rozdzielenia. Oczywiście, powinieneś mieć też umowę kupna - sprzedaży auta.

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie potrzebuje do tego np. potwierdzenia opłaty celnej i innych dokumentów związanych ze sprowadzeniem auta? Auto mam zamiar odebrać w porcie na szwedzkich blachach i jechać nim na kołach do domu na ubezpieczeniu dojazdowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wszystko było "lege arits" handlarz sprzedający Ci auto, jeżeli jest polakiem i działa legalnie w Polsce powinien dostarczyć Ci: tłumaczenia dokumentów, potwierdzenie zapłaty akcyzy, potwierdzenie wykonania przeglądu, dokumenty oryginalne szwedzkie i fakturę za auto, wtedy idziesz do W.K. i rejestrujesz auto.

* jeżeli auto jedzie ze Szwecji, sprowadza je polski handlarz, to pewnie dostaniesz papiery szwedzkie (niebieski i żółty), a umowa będzie na Hansa -między Tobą a szwedzkim właścicielem z papierów, którą na 99,99% zrobi pośrednik (nie znam idioty, który podpisalby umowę sprzedaży swojego auta "in blanco"), co jest nielegalne (fałszowanie dokumentów, to w PL przestępstwo i grozi więzieniem) ;) tylko wtedy po otrzymaniu dokumentów "się nie znacie" i w razie jakiejś wady ukrytej, itp.  wszystko musisz robić na swój koszt.

Jeżeli handlarz to Szwed tam działający, powinieneś dostać kpl. szwedzkich dokumentów + fakturę z komisu na Twoje dane. Wtedy idziesz po kolei do: tłumacza, płacisz akcyzę, robisz przegląd, a dopiero po tym idziesz do W.K. zarejestrować samochód.

Edytowane przez mefjiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ubezpieczenia, zanim je wykupisz dowiedz się w ogóle, czy auto ma przegląd szwedzki, bo bywały przypadki, że takowego auta nie posiadały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem tu nowy no i wiadomo sprowadza mnie do was temat zakupu auta ze Szwecji. otóz mam upatrzone autko mazde6 z 2005 roku ktore jest w komisie właścicielem jest prywatna osoba. po nr sprawdziłem na stronce dane i nie ma tam wzmianki ile właścicieli miala mazda.

chciałbym równiez zasiegnąć rady jak wogóle zaczac transakcje i jakie dokumenty ogólnie potzrebuje zeby sprowadzic samochód do PL i go zarejstrowac. Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, myszaa napisał:

.....temat zakupu auta ze Szwecji. otóz mam upatrzone autko mazde6 z 2005 roku

Obejrzyj spód bo może być już dobrze zgnity jak ze Szwecji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2017 o 00:18, Rabbi napisał:

Obejrzyj spód bo może być już dobrze zgnity jak ze Szwecji

Dokładnie, zwłaszcza że to Mazda z kraju, w ktorym stale jest wilgoć, więc z podwozia może być sito...

 

Dnia 23.07.2017 o 13:15, myszaa napisał:

witam. jestem tu nowy no i wiadomo sprowadza mnie do was temat zakupu auta ze Szwecji. otóz mam upatrzone autko mazde6 z 2005 roku ktore jest w komisie właścicielem jest prywatna osoba. po nr sprawdziłem na stronce dane i nie ma tam wzmianki ile właścicieli miala mazda.

chciałbym równiez zasiegnąć rady jak wogóle zaczac transakcje i jakie dokumenty ogólnie potzrebuje zeby sprowadzic samochód do PL i go zarejstrowac. Prosze o pomoc

1. Podaj nr blach, powiem Ci ilu miało właścicieli.
2. Co do papierów od osoby prywatnej na 100% 2 dowody- żołty i niebieski kompletne i nieprzerwane muszą być do rejestracji w PL + umowa K/S, najlepiej dwujęzyczna, by nie płacić za jej tłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dzisiaj odnalazłem to ciekawe forum i w związku z tym mam pytanie do znających temat bardziej nia ja.Znalazłem sobie auto na blockecie lagunę, ale w komisie.Wiadomo w Szwecji w komisach samochody są najczęsciej czasowo wyrejestrowane a co za tym idzie także bez ubezpieczenia.Sam zakup to nie jest większy problem,po zapłaceniu za auto komitent daje nowemu właścicielowi dwa dowody rejestracyjne(żółty i niebieski) oraz tablice rejestracyjne.Zakup więc mamy z głowy.ale zaczyna się problem z powrotem samochodem do Polski na kołach.Auto ma oczywiście wazny przegląd ale nie ma ubezpieczenia a ubezpieczenie w Szwecji to jakaś zmora.Potrzebny jest personal numer szwedzki i adres zameldowania.Wiec mam pytanie czy to prawda?Nadmieniam że,już 5 lat temu przywoziłem w taki sposób auto ze Szwecji i ubezpieczyłem go na 30 dni w PZU ale teraz żadna firma ubezpieczeniowa tego nie zrobi.Więc pozostaje problem,albo przywóz innym autem albo zrezygnować z kupna gdyż nie posiadam meldunku ani szwedzkiego numeru pesel.Może ktoś ma inne informacje na ten temat to bardzo proszę o podzielenie się tym,gdyż we wrześniu chciałbym to auto zakupić.

 

*Pierwsze to należy się przywitać w odpowiednim dziale, a potem szukać pomocy. ->Nowicjusz
Zapraszam również tu ->Regulamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów!

tak się życie poskładało, że emigruję to Szwecji na parę miesięcy i chciałbym wykorzystać tę okoliczność do zakupu właśnie Audi. Wymagania mam konkretne: A4 avant 2005-2008, benzyna, quattro, przebieg <200k, max 5 właścicieli. Przeglądnąłem wątek więc już sporo wiem. Natomiast mam taką wątpliwość co do cen. Mam wrażenie, że w Szwecji wcale tak drogo nie jest. Patrzę bowiem na to autko: https://www.blocket.se/stockholm/Audi_a4_avant_1_8t_quattro_s_line_06_75564028.htm?ca=11&w=3. Czyli: cena ok 26000 zł. Do tego jakieś podatki drogowe - chyba 2780 koron (pozycja Årsskatt?), czyli 1300 zł. Do tego koszty rejestracji, akcyza itp ok 2500 zł. To razem daje 30000 zł. Bardzo konkurencyjnie wobec ofert na takim otomoto. Czy coś pomijam?

Ukłony.

Edytowane przez bartkobe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bartkobe.

Twoje obliczenia wydają się prawidłowe chociaż nie mam pewności, co do wysokości akcyzy.

Jedyny problem jaki widzę to brak numeru telefonu. Z doświadczenia powiem

Tobie, że na 20 takich ofert tylko z adresem mailowym,  średnio otrzymywałem jedną odpowiedź. Nie wiem z czego to wynikało ale takie ogłoszenia raz po raz pojawiają się na Blockecie.

Wystarczy życzyć Ci powodzenia w realizacji transakcji ?

Powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2017 o 13:50, awuesek napisał:

Witam.Dzisiaj odnalazłem to ciekawe forum i w związku z tym mam pytanie do znających temat bardziej nia ja.Znalazłem sobie auto na blockecie lagunę, ale w komisie.Wiadomo w Szwecji w komisach samochody są najczęsciej czasowo wyrejestrowane a co za tym idzie także bez ubezpieczenia.Sam zakup to nie jest większy problem,po zapłaceniu za auto komitent daje nowemu właścicielowi dwa dowody rejestracyjne(żółty i niebieski) oraz tablice rejestracyjne.Zakup więc mamy z głowy.ale zaczyna się problem z powrotem samochodem do Polski na kołach.Auto ma oczywiście wazny przegląd ale nie ma ubezpieczenia a ubezpieczenie w Szwecji to jakaś zmora.Potrzebny jest personal numer szwedzki i adres zameldowania.Wiec mam pytanie czy to prawda?Nadmieniam że,już 5 lat temu przywoziłem w taki sposób auto ze Szwecji i ubezpieczyłem go na 30 dni w PZU ale teraz żadna firma ubezpieczeniowa tego nie zrobi.Więc pozostaje problem,albo przywóz innym autem albo zrezygnować z kupna gdyż nie posiadam meldunku ani szwedzkiego numeru pesel.Może ktoś ma inne informacje na ten temat to bardzo proszę o podzielenie się tym,gdyż we wrześniu chciałbym to auto zakupić.

 

*Pierwsze to należy się przywitać w odpowiednim dziale, a potem szukać pomocy. ->Nowicjusz
Zapraszam również tu ->Regulamin.

Dzwonisz na infolinię Link4, kilka minut i masz zjazdowe OC na mailu, płacisz chyba podając numer karty, już nie pamiętam. Nic strasznego :) Co do ubezpieczenia w Szwecji, to z krótkoterminowym pierwsze słyszę, żeby coś takiego jak personnummer był potrzebny...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam ten sam problem co awuesek. Otóż zakupiłem samochód w Szwecji który był i jest wyrejestrowany. Chciałbym nim przyjechać do Polski. Ubezpieczenie mam załatwione lecz jak to wygląda z przywróceniem do ruchu? ile musze zapłacić i ile będe miał zwrócone jeżeli go wyrejestruje po jednym dniu? z góry dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "wyrejestrowany"? Avregistrerad czy Avstald? Jak to pierwsze, to auto jest w Szwecji zezłomowane i go nie zarejestrujesz, chyba że np.: w Niemczech.

Edytowane przez mefjiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie wiedziałem o tym że są dwie opcje. To jest ta druga sytuacja, w systemie jest Avstald. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez probelmu. Kupujesz zjazdówkę i jedziesz, jak zarejestrowanym. Najważniejsze, żeby auto miało aktualny przegląd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/22/2017 at 8:10 PM, Lukierek said:

Witaj bartkobe.

Twoje obliczenia wydają się prawidłowe chociaż nie mam pewności, co do wysokości akcyzy.

Jedyny problem jaki widzę to brak numeru telefonu. Z doświadczenia powiem

Tobie, że na 20 takich ofert tylko z adresem mailowym,  średnio otrzymywałem jedną odpowiedź. Nie wiem z czego to wynikało ale takie ogłoszenia raz po raz pojawiają się na Blockecie.

Wystarczy życzyć Ci powodzenia w realizacji transakcji ?

Powodzenia...

@Lukierek pierwsza próba kupna za mną. Umówiłem się z gościem - dobrze mówił po angielsku więc przez telefon zapytałem o kilka rzeczy, w tym poinformowałem go, że jestem z Polski i że w związku z tym będę musiał od niego dostać 2 dowody rejetracyjne. Powiedział że ok i umówiłem się na oglądanie. Rano dostaję od niego telefon że zadzwonił do Transport Styrelsen (ministerstwo transportu) i powiedział że jednak nie ma sensu abym przyjeżdżał, bo on ma za dużo papierologii do zrobienia (wyrejestrowanie auta, odesłanie tablic, podanie o nowe tablice). Jasna cholera, a taką dobrą ofertę znalazłem (tylko 2 właścicieli przy aucie 13 letnim)....

Czy to faktycznie tak kiepsko wygląda ze strony Szweda chcącego sprzedać auto obcokrajowcowi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...