Skocz do zawartości
IGNOROWANY

naprawa wyswietlacza fis


osa_84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedawno zakupiłem licznik z pełnym fis-em do mojego autka wyświetlacz był sprawny ale niestety nie działało w nim podświetlanie. Postanowiłem je wymienić. W mieście w którym zaopatruje się w części niestety diody użyte do podświetlania były niedostępne dlatego zdecydowałem się na zakup odcinka taśmy led w kolorze jaki potrzebowałem (żółty) i wydłubania diod z niego. Wymiana przebiegła bez problemów.

 

7273324400_1422186929_thumb.jpg

 

po złożeniu wszystkiego w całość okazało się, że taśma sygnałowa idąca do pionowych linii wyświetlacza dostała przerw prawdopodobnie ze starości pościł klej a ja demontując cały wyświetlacz jeszcze mu w tym pomogłem. Obchodziłem się z wyświetlaczem naprawdę delikatnie znając przypadłości tych wyświetlacz i połączeń między nimi. Niestety próba podklejenia opisywana na wielu forach nic nie dała. Siedząc wieczorami kombinowałem jak to naprawić bo cena 350zł za wymianę na nowy wyświetlacz odstraszała i pobudzała do działania i zwiększała kreatywne myślenie icon_smile.gif po 3 podejściu wpadłem na pomysł oderwania całej taśmy od wyświetlacza. Dokładnie umyłem szkło z pozostałości kleju to samo uczyniłem z płytką drukowaną licznika.

 

6019528200_1422186951_thumb.jpg

 

Postanowiłem dorobić takie połączanie jakie jest zastosowane w poziomych liniach czyli gumka przewodząca. Jako dawce wykorzystałem stary uszkodzony wyświetlacz 2x16 znaków. Gumkę dociąłem na pożądaną grubość.

 

5671875200_1422186970_thumb.jpg

 

Teraz przyszła kolej na dorobienie styku płytki. Po kilku próbach udało mi się ustalić raster 0,8mm. Na szybko wykonałem sobie płytkę i przyciąłem na pożądaną długość około 6mm (na końcu zamieszczam plik z Eagle).

 

1125369400_1422186994_thumb.jpg

 

Do połączenia mojej płytki z płytką licznika użyłem przewodów z uszkodzonej taśmy sygnałowej z laptopa. Po przylutowaniu Wszystkich przewodów krawędzie i luty zabezpieczyłem przed przypadkowym ukruszeniem na krawędziach płytki klejem szybkoschnącym.

 

9938737400_1422187042_thumb.jpg

 

Teraz zostało tylko połączyć płytki w całość icon_smile.gif

 

4455863300_1422187143_thumb.jpg

 

6018031100_1422187087_thumb.jpg

 

2935969400_1422187355_thumb.jpg

 

I czas na efekty pracy:

 

9302497600_1422187189_thumb.jpg

 

Po opracowaniu w głowie pomysłu wykonanie całej naprawy zajęło mi jeden wieczór. Uważam, że było warto. W przypadku uszkodzenia wyświetlacza kupuje niesprawny licznik z dobrym wyświetlaczem i cała operacja przekładki potrwa teraz już tylko kila minut.

temat można również śledzić na innym forum: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2975044.html

 

Metoda opisana powyżej moze byc wykorzystywana wyłącznie do samodzielnych napraw. Zakaz prowadzenia usług zarobkowych z wykorzystaniem opisanego sposobu bez zgody autora pod groźbą konsekwencji karnych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygląda wymiana samego wyświetlacza? mam zegary VDO wersja poliftowa 99r i pod wpływem temperatury zanika mi wyświetlacz, jak jest zimno jest ok, im bardziej ciepło tym bardziej nić nie widać? czy szukać wyświetlacza na wymianę ? jest on lutowany czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wuświetlacze są lutowane poprzez taśmę jakaś do licznika i to nie jest jakieś zwykłe lutowanie tylko poprzez lutowanie jakimś ciepłym powietrzem czy coś takiego ja u siebie miałem zaniknięte linie i wysłałem licznik do firmy ACEEF po kilku dniach pan dzwoni że tego wyswietlacza nie warto naprawiać bo jak zrobił to linie wszystkie ładnie sie świeciły ale znowu działo sie tak jak u ciebie i że tego nie da rady się ogarnąć ale za 200 zł znalazł wyświetlacz w dobrym stanie która ma wszystkie linie oraz że pod wpływem temteratury nic się z nim nie dzieje i daje na niego gwarancje cena obejmuje wyświetlacz jak i robocizne do tej ceny oczywiście koszty wysyłki trzeba sobie doliczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może czy da radę gdzieś zamówić jakiś zamiennik samego wyświetlacza? Dam radę sam przelutować wyświetlacz, ale nie mogę nigdzie go dostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj na allegro kiedyś widziałem tam jakiś zamiennik z tym że chiński ale nie powiem ci czy nadal są i po ile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj na allegro kiedyś widziałem tam jakiś zamiennik z tym że chiński ale nie powiem ci czy nadal są i po ile

Tragedia jakaś, za sam wyświetlacz liczą sobie jak za naprawę z gwarancją
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze 200zl za wymiene z gwarancja to dobra cena pod warunkiem ze gwarancja przynajmniej na rok i w tym czasie nic a nic sie nie będzie działo. Teraz mysle nad zastapieniem tego ori wlasna konstrukcja o ile znajde odpowiedni wyswietlacz z jakims sensownym sterownikiem zeby programu zbytnio nie komplikowac... tylko na to potrzeba czasu i z tym moze byc najgorzej....

Wysyłane z mojego D5503 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tragedia i to nie jest ori wyświetlacz tylko chińskie zamienniki

skąd wiesz że ori wyświetlacze nie były chińskie?

mam "chiński" już 3lata, i świeci idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tragedia i to nie jest ori wyświetlacz tylko chińskie zamienniki

skąd wiesz że ori wyświetlacze nie były chińskie?

mam "chiński" już 3lata, i świeci idealnie

Skąd masz taki wyświetlacz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tragedia i to nie jest ori wyświetlacz tylko chińskie zamienniki

skąd wiesz że ori wyświetlacze nie były chińskie?

mam "chiński" już 3lata, i świeci idealnie

no tego to akurat nie wiem co oni kładli fabrycznie za wyświetlacze ale biorac pod uwagę ile kosztuje nowy ori wyświetlacz a chiński to raczej nie mógł by być produkcji chińskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej prawidłowo świecący chinski niż wyblakniety lub niepweny ori. Takie jest moje zdanie

Wysyłane z mojego D5503 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko koledze wcześniej pisałem że można kupić chiński ale nie wiadomo na ile wystarczy pewnie sam jak bym musiał to bym też wsadził chiński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę wsadzić chiński, czy jest ktoś w stanie napisać mi gdzie dostanę to badziewie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej cały licznik . Mniejsze ryzyko ( pod warunkiem że jest sprawny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej szukaj wyświetlacza bo nie wiesz czy wyświetlacz w liczniku będzie sprawny i czy po miesiacu lub po lecie nie okarze się musisz znów szukac. Jaki by ten chinski nie byl to na pewno jest to lepsze niz niewiadoma z używanym na który nie masz zadnej gwarancji.

Wysyłane z mojego D5503 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrzydliwe te ceny są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...